Készült: 2024.04.26.10:55:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

52. ülésnap (2007.02.27.), 177. felszólalás
Felszólaló Gőgös Zoltán (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:11


Felszólalások:  Előző  177  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GŐGÖS ZOLTÁN földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Két dologra szeretnék röviden visszaevezni. Nyilván a különböző ültetvények kockázatait vizsgáltuk és vizsgáljuk is; a fűről ez a jogszabály nem szól, az teljesen önálló történet.

(16.00)

Én nem gondolnám, hogy az elefántfű, ami a világban sok helyen van - ennek egy speciális változata a magyar energiafű -, olyan komoly környezetkárosodást okoz.

A másik, hogy az erdők kapcsán ma már elmondtam, azt gondolom, hogy a magyar erdészeti szakemberekben meg lehet bízni. Tehát úgy gondolom, ha ők vágnak valamit - és ez a Bakonyra is igaz -, úgy, hogy az új növedék már legyen legalább ott, és legyen legalább két-három méter magas, hiszen ott egy ilyen természetes szaporítás van, természetesen bekerítve, ahogy kell, és arra is vigyáznak, hogy általában az őshonos fajtákat preferálják a különböző ültetvények telepítésénél. Ezt pedig sokan reklamálják, hogy miért nem lehet nyárfát meg akácot telepíteni. Én azt gondolom, hogy a szakemberek nyilván a végtelenségig védik a magyar erdővagyont. És jelzem, hogy az bővül folyamatosan, hiszen az európai uniós támogatási rendszer is azt ösztönzi, hogy bővüljön.

Az életjáradékhoz egy megjegyzésem lenne. A kárpótlási törvény környéki ügyekben kell a problémát keresnünk, hiszen egy olyan szerencsétlen helyzet alakult ki Magyarországon, hogy a szatócsboltért is 500 forintos aranykorona áron földet lehetett venni, és kialakult egy olyan földtulajdonosi réteg, melynek korábban igazából nem sok köze volt az agráriumhoz, és alapvetően ők azok...- főleg az osztatlan közösökből, mert most már arra is lehetőség van, akik nem tudják eladni, mert nem kell, tehát az a fajta forgalom nem nagyon működik, és erre kellett ezt a megoldást találni.

A klasszikus birtokátadási ügynek Magyarországon most lesz a kifutása, hiszen most már vannak birtokok, és tényleg odaérnek a családi vállalkozók, hogy 50 év felettiek, és át tudják adni a birtokot. Nem volt ilyen, tehát Ausztriával azért nehéz összevetni, mert nem voltak klasszikus birtokok. El fog indulni, biztos vagyok benne, és ehhez kell a következő időszak pályázati rendszere, hogy ez még inkább működőképes legyen.




Felszólalások:  Előző  177  Következő    Ülésnap adatai