Készült: 2024.09.26.07:57:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

168. ülésnap (2000.10.21.), 230. felszólalás
Felszólaló Göndör István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:52


Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Ebben a hosszú vitában - még figyelemmel arra is, amit Turi-Kovács Béla elmondott - csak arról szerezhettünk mély benyomásokat, hogy a törvények betartása a magyar kormányra nem kötelező, miközben minden állampolgárától elvárja a jogkövető magatartást. Azt gondolom, egészen más oka van annak, hogy itt most kétszer egyéves költségvetésről van szó; valójában arról van szó, kedves Turi-Kovács Béla képviselőtársam, hogy a kormány nem bízik abban, hogy egy év múlva lesz még olyan többsége, hogy el tudjon fogadtatni egy költségvetést a 2002. évre.

Miért? Mert ebben a költségvetésben sincs semmi olyan érdemi áttörés - például a nagy ellátórendszerekben való változtatás -, ami lehetővé tette volna a költségvetés struktúrájának megváltoztatását. Nem merte felvállalni a prioritásokat - erről itt napokon keresztül vitatkoztunk -, a fűnyíróelv alapján mindenhol egy kicsit, de nem mertek az egészségügyre vagy az oktatásra az átlagnál is nagyobb változtatásokat tenni.

Ugyanakkor elhangzott az, hogy remélhető, hogy mégiscsak bekerül a rendszerbe a családi pótlék kiegyenlítése, és nem fogjuk elfelejteni az államtitkár úr tegnap esti ígéretét, hogy amennyiben az infláció mértéke mégiscsak megváltozna a tervezetthez képest, a plusz 3 százalék akkor is igaz lesz. Nagyon kíváncsian várjuk ezt. Szomorúan vettük tudomásul, hogy a kisvállalkozások előtt a társaságiadó-rendszerben elhúztak egy mézesmadzagot, de ezt a járulékcsökkentés visszafogásával már azonnal el is vették. Sokat vitatkoztunk arról, hogy megtévesztő-e vagy sem ez a költségvetés. Miszerintünk igen, és tehette ezt a kormány azért, mert már biztos tudatában van annak, hogy sem a 2001., sem a 2002. évi költségvetésről már nem kell számot adnia itt, a parlamentben. Szomorúan vettük tudomásul, hogy a miniszterelnök úr rövid távú érdekekre hivatkozva mindent feláldoz, sőt még generációs konfliktust is hajlandó kelteni. Megtudtuk azt is, hogy a Fidesz valójában nem akar kompenzációt a háztartási energiaárban, tehát továbbra is azok élveznek előnyt, akik a gazdagabb rétegekhez tartoznak. Megtudtuk azt is, hogy a nyugdíjasok csak morzsákat kaphatnak vissza az 1999. évben elszenvedett veszteségükből; és ugyanakkor konstatálnunk kellett, hogy a kormány az első lehetséges pillanatban elvette a költségvetésben biztosított tartalékot az intézményrendszertől, és ezt a bázisidőszakban nem adta vissza.

Talán elmondhatom azt is, hogy a vitából egyértelműen kiderült, a kormánypárti frakciók eléggé eltávolodtak, nagyon kevesen szóltak hozzá, így a Fidesznek lehetősége volt hatalmas időkerettel bírni, amit mi az első pillanattól kezdve sérelmeztünk.

Kedves Képviselőtársaim! Mi, a szocialista frakció is bízunk abban, hogy gazdasági növekedés lesz, de azt akarjuk, hogy ebből nagyon széles rétegek részesüljenek. Ezért adtunk be módosító javaslatokat annak ellenére, hogy nem tartjuk jónak ezt a költségvetést, mert hiszünk abban, hogy van jobb elosztási módszer.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai