Készült: 2024.09.25.23:51:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

40. ülésnap (2006.12.04.), 244. felszólalás
Felszólaló Karsai Péter (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:50


Felszólalások:  Előző  244  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KARSAI PÉTER (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A Magyar Demokrata Fórum megismerve az Országos Rádió és Televízió Testület 2007. évi költségvetéséről szóló bizottsági előterjesztést, ezzel kapcsolatban az alábbi véleményt szeretné most itt közzétenni.

A költségvetési törvényjavaslat szerint az ORTT bevételi-kiadási főösszege 1 milliárd 23 millió 868 ezer forint, a műsorszolgáltatásé pedig 30 milliárd 677 millió forint. A lényeg ez az utóbbi összeg, hiszen ennyi jut a közszolgálatra, a támogatásokra, és ebből kerül kiszámításra a felügyeleti szerv költségvetése is. Ez az összeg önmagában amúgy nem érdekes, azt érdemes vizsgálni, hogy összhangban van-e az ehhez rendelt feladatokkal. Ha nagyon leegyszerűsítve, röviden válaszolunk, akkor azt mondjuk, hogy nincs összhangban, hiszen a feladatok egyre bővülnek, ehhez képest pedig a költségvetési támogatás évről évre változatlan, vagy ha változik, akkor csökken. Ez az idei esztendőben a már emlegetett Műsorszolgáltatási Alap esetében 500 millióval kevesebbet jelent.

Ugyanakkor a médiatörvény azt mondja, hogy: "Az Országos Rádió és Televízió Testület védi és előmozdítja a szólásszabadságot a műsorszolgáltatók piacra lépésének elősegítésével, a tájékoztatási monopóliumok lebontásával és újak létrejöttének megakadályozásával, a műsorszolgáltatók függetlenségének védelmével, figyelemmel kíséri a sajtószabadság alkotmányos elveinek érvényesülését, erről tájékoztatást ad az Országgyűlésnek." Mindezt a 34. (1) bekezdésében olvashatjuk. Tehát ennek alapján az ORTT egy klasszikus hatósági felügyeleti tevékenységet végez évente, és meg kell állapítanunk, hogy bővülő feladattal, ugyanabból a pénzből vagy talán néha kevesebből is.

(19.40)

Ugyanakkor a média az egyik leggyorsabban fejlődő, bővülő iparág, amelynek terméke gyakorlatilag minden háztartásba eljut, társadalmi rétegtől, életkortól, szellemi, mentális állapottól függetlenül. A kilencvenes évektől kezdve egyre több fiatal, fejlődő személyiség szocializálódott a tévéképernyők előtt, az alapvető viselkedésmintákat onnan ellesve az iskola vagy a család helyett. Ez mutatja azt a hatalmas felelősséget, ami a plurális médiavilág óta csak fokozódott, és még inkább fokozódni fog a digitalizáció elterjedése után, hiszen még több televízió, rádió fog megjelenni a piacon, még több tartalommal, új szolgáltatásokkal. A médiafelügyelet tehát az egyik legfontosabb közérdek, közfeladat, hiszen az ott megjelent tartalom alapvetően befolyásolja a mai és ami fontosabb, a jövő magyar társadalmának szocializációját és attitűdjét.

Az évről évre bővülő és a digitális átállás után megsokszorozódó műsorszolgáltatás még több feladatot és felelősséget ró a felügyeletre, ami elvileg nagyobb költségvetési támogatásban kellene hogy megnyilvánuljon. Persze, a mostani költségvetéssel látszólag minden rendben van, a jogszabályoknak megfelelő módon, az előző évekhez hasonlóan precízen tartalmazza részletekig lebontva a bevételi és kiadási főösszegeket, csak közben folyamatosan változik a médiakörnyezet, bővülnek a feladatok.

A mostani rendszert tehát fönn lehet tartani, de akkor nem biztos, hogy elvárható a testülettől feladatainak teljes körű ellátása. Így tehát abból kell kiindulni, hogy ha a jogalkotó kötelezően ellátandó feladatokat vagy kifizetési kötelezettséget ír elő a közszolgálati műsorszolgáltatóknak, a közalapítványok, az ORTT vagy a Műsorszolgáltatási Alap számára, akkor illene gondoskodni arról a pénzmennyiségről, ami ezt fedezné.

Az ORTT költségvetése az üzemben tartási díj bázisára épül, amelynek összegét évenként a központi költségvetésről szóló törvény határozza meg, mint ahogy erről már itt Keller képviselő úr is szólt, a médiatörvény szerint a közszolgálati műsorszolgáltatók versenyképes és takarékos működésének, a műsorszolgáltatási rendszer fenntartásának és a közszolgálati műsorok támogatási szükségleteinek figyelembevételével, vagyis úgy, hogy fedezetet biztosítson valamennyi kötelező kiadási előirányzatra. Ez a fedezet jelen pillanatban, úgy látszik, nem biztosított, így az ORTT évek óta kénytelen az alap céltámogatási keretének terhére egyre nagyobb tételekhez nyúlni működésének biztosításához, illetve átcsoportosítani.

Végezetül szeretném azt is megemlíteni: ez a helyzet, hogy idáig fajult és fejlődött, mégiscsak 2002-re datálódik, hiszen akkor történt a bizonyos száznapos program keretében, hogy Medgyessy Péter választási ígéretét beváltotta, és az üzemben tartási díjat megszüntette. Ez nemcsak más területeken okozott a mai helyzetben szinte kezelhetetlen költségvetési gondokat, hanem többek között talán pont ez a terület is ennek a megszenvedője volt, hiszen egy olyan bevételtől, fix, tervezhető bevételtől esett el így az ORTT, ami miatt most nehezen tud vagy csak az előbb fölsorolt módokon tud gazdálkodni.

Mindamellett azt gondoljuk, és a Magyar Demokrata Fórum úgy véli, hogy ezen a helyzeten javítani az Országgyűlés feladata, hiszen a költségvetés összeállítását nem a kormányra, hanem az Országgyűlés költségvetési bizottságára testálja. Nyilván, hogy működnie kell a testületnek, tehát maga az MDF meg fogja szavazni a költségvetést, de bizalmatlanok vagyunk a jelenlegi irányvonallal szemben az előbb felsorolt okok folytán.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MDF soraiból.)




Felszólalások:  Előző  244  Következő    Ülésnap adatai