Készült: 2024.09.20.07:12:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2018.11.26.),  41-47. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:36


Felszólalások:   33-41   41-47   47-53      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Kérdezem a tisztelt Házat, elfogadja-e államtitkár úr válaszát. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) A Ház a választ 111 igen szavazattal, 40 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Bangóné Borbély Ildikó, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszterhez: „A családok éve azt jelenti, hogy idén a családokat kopasztják meg? Lehet, hogy Önöknek nem tűnik fel, de egyre drágábbak az alapvető élelmiszerek!” címmel. A képviselő asszonyé a szó.

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Azt mondja a kormány, hogy 2018 a családok éve. Azt tudjuk, hogy a valóságban az annyit tesz, hogy az Orbán és a haverok családjainak az éve. A különböző területeket érő központosítások, fúziók, mutyik a megszokhatatlannál is súlyosabb korrupciós ügyek mind az ő és a haverok zsebeit tömik ki.

De mi jut az adófizetőknek, a magyar családoknak? Nem sok, egyre jobban az, hogy elhagyják Magyarországot. Ma a szülők csak azt látják, hogy egyre többe kerül a gyerekek iskoláztatása, amihez a jövőben már munkáltatói támogatás sem jár a kafetéria kinyírása miatt. Az egyetemisták a saját bőrükön tapasztalják a lakhatási válságot, egekben vannak az albérleti árak. Ha valaki bemegy a boltba, látja, hogy minden egyre drágább, és hozzáteszem, sokszor egyre kisebb kiszerelésben kapni ugyanazt a joghurtot, margarint, gyümölcslevet.

Nem attól lesz családbarát egy kormány, hogy nap mint nap az arcunkba mondják a kormánypárti politikusok; nem attól lesz családbarát egy kormány, hogyha béna logójú zászlókkal díszíti fel a hidakat vagy teleplakátolják a városokat, hogy a családok éve van, és álkérdésekkel teli nemzeti konzultációt indít milliárdokért, amely a valódi problémákra nem ad semmiféle választ.

(14.30)

A családok évében elszabadultak az árak, felgyorsult az infláció. Öt éve nem volt példa arra, hogy átlagosan 3,6 százalékot elérjen az évesített pénzromlás mértéke, ráadásul az élelmiszereknél még rosszabb a helyzet, azok ára átlagosan 4,6 százalékkal nőtt tavaly szeptemberhez képest, ami azért is figyelemre méltó, mert az élelmiszerek súlya számottevő, eléri a 25,4 százalékot a lakossági fogyasztásban. Ahhoz képest, hogy idén 3 százalékos inflációval számoltak, január óta a krumpli ára majdnem 30 százalékkal, a friss zöldségek ára 18 százalékkal, a gyümölcsöké 20 százalékkal emelkedett. Egy évre visszatekintve még nagyobb az áremelkedés mértékbe: a burgonya esetében 36,5, a friss zöldségeknél 38,4 százalék. Tisztelt államtitkár úr, és akkor itt még nem beszélünk Európa legmagasabb áfájáról, a 27 százalékos áfáról, ami a legszegényebbeket érinti a legjobban.

Ezért kérdezem államtitkár urat: mit tesz a kormány azért, hogy az élelmiszerek ára ne emelkedjen tovább? Mit tesz a kormány azért, hogy az üzemanyagok ára ne emelkedjen tovább? Ugyebár, most néha már a 400 forintot is meghaladja. Miért nem lép fel határozottan a kormány az albérletárak emelkedése ellen? Miért nem támogatják nagyobb mértékben a magyar családokat, a fiatalokat, a kisnyugdíjasokat? Mindeközben mennyit költ a kormány a „családok éve” kampányra? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Mennyit költenek az újabb felesleges, demagóg nemzeti konzultációra? Várom válaszát. (Taps az MSZP, a DK és a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Ismét Tállai András államtitkár urat illeti a szó. Parancsoljon!

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Szokásos nagyhangú felszólalásához én úgy készültem, hogy megnéztem az ön tevékenységét a parlamentben ezzel kapcsolatban, amiről ön beszél. (Derültség a kormánypártok soraiban.) A következőt tudom a parlamenti jegyzőkönyvekből mondani. Ön és a pártja 2015-ben szavazott a sertéshús áfájának 27 százalékról 5 százalékra való csökkentéséről; nemmel szavaztak (Felzúdulás a kormánypártok soraiban.), nemmel szavazott Bangóné Borbély Ildikó, MSZP. 2016-ban a parlament szavazott a baromfihús, a friss tej, a tojás áfájának 27 százalékról 5 százalékra való csökkentéséről; pártja tartózkodott, ön is tartózkodott, magyarul nem szavazta meg a csökkentést. (Felzúdulás a kormánypártok soraiban.  Közbeszólás a Fidesz soraiban: Szégyen!) 2017-ben a parlament szavazott a halhús és az internet áfájának 27 százalékról 5 százalékra való csökkentéséről; az MSZP nemmel szavazott, Bangóné Borbély Ildikó nemmel szavazott. (Felzúdulás a kormánypártok soraiban.  Közbeszólás a Fidesz soraiban: Szégyen!  Az elnök csenget.) 2018-ban, már ebben a ciklusban a parlament szavazott a tej áfájának 27 százalékról 5 százalékra való csökkentéséről; az MSZP nemmel szavazott, Bangóné Borbély Ildikó nemmel szavazott. (Felzúdulás a kormánypártok soraiban.  Közbeszólások a kormánypártok és az MSZP soraiban.)

Tisztelt Képviselő Asszony! Ha ön azt mondja a parlamentben, hogy magas az élelmiszerár  és a kormány, az Országgyűlés csak azt teheti, hogy csökkenti az adóját, mert más piaci beavatkozása nem létezik , ön ezt követeli a kormányon, mikor ön és pártja egyetlenegy esetben sem szavazza meg azt, amit a kormány a parlament elé terjeszt, erre mondják azt, tisztelt képviselő asszony, hogy vizet prédikál és bort iszik. (Közbeszólás a Fidesz soraiban: Így van!  Taps a kormánypártok soraiban.  Közbeszólások és derültség az ellenzéki soraiban.) Nem is csoda, hiszen lehet, hogy ön még nem volt képviselő, de a párttársai, akik éppen akkor kormányon voltak, elvették a 13. havi bért a közszférától, és elvették a 13. havi nyugdíjat a nyugdíjasoktól. (Arató Gergely: Amit ti visszaadtatok…?) És egyébként az áfát illetően annak csökkentését ebben a két ciklusban vagy három ciklusban önök nem támogattak egyszer sem, önök éppen hogy emelték az alapvető élelmiszerek áfáját is, és bizony az inflációt is az egekbe növelték, pedig az infláció valóban a szegények adója. Ha valakik a szegények ellen tettek ebben az országban, akkor azok önök voltak, az önök pártja és az önök kormánya.

Tudja, hogy kell egy olyan rendszert megcsinálni, ahol az emberek előre tudnak lépni, jobb az egzisztenciájuk és jobb az életszínvonaluk? Először is meg kell védeni az embereket; meg kell védeni például a devizahitelezéstől. Önök nem megvédték, hanem kétmillió embert beletoltak ebbe a kegyetlen rendszerbe. Aztán meg kell teremteni annak a feltételeit, hogy csökkenjen a rezsi. Az önök idejében nem csökkent a rezsi, hanem növekedett a rezsi. A mi időnkben csökkent, és az emelkedése megállt. Önök nem támogatják a családokat sem, hiszen elvették a családi adókedvezményt. Most egy kétgyermekes családnak 2019. január 1-jétől 40 ezer forint/hó lesz a családi adókedvezménye. Aztán azt is nehéz megteremteni, hogy az embereknek emelkedjen a jövedelme, hogy abból jobb lét legyen. (Arató Gergely: Mészáros Lőrincnek már sikerült!) A Fidesz-kormány, ha hiszi, ha nem, már néhány éve megteremtette annak feltételeit, hogy az emberek jövedelme reálisan növekedjen.

Hát, így kell ezt csinálni, nem, ahogy önök csinálták! (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megkérdezem képviselő asszonyt, hogy elfogadja-e az államtitkár úr válaszát.

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Államtitkár úr, jobb, ha az ön meg az én alkoholfogyasztási szokásaimról nem beszélünk, mert szerintem ön rosszabbul fog járni, mint én. (Derültség az ellenzéki pártok soraiban.) Az is jól látszik, hogy az, amiről ön beszélt, hogy az áfacsökkentést hogyan nem szavaztuk meg… Államtitkár úr, hogyan fordulhat elő, hogy akkor 40 forintba kerül egy tojás? Hogyan fordulhat elő, hogy 1600 forint Magyarországon egy kiló zöldség? Hogyan fordulhat elő, hogy 300-400 forint egy kiló burgonya? És a rejtett árnövelés legtöbb esetben úgy fordul elő, hogy most már a félliteres tejföl az 350 gramm.

Államtitkár úr, hadd mondjak még valamit! Önök ezeket a csökkentéseket olyan gyalázatos törvénycsomagban készítették elő, hogy lehet, volt egy-két pozitív dolog a törvénycsomagban, de sok minden más a magyar családokat kizsigerelte. (Németh Szilárd István: Semmi törvényjavaslat-csomag nem volt...) Lényegében így szavaztatnak meg minden törvényt a parlamentben, hogy lehet, hogy pozitív egy lépés, de tíz másik sanyarú lépés következik a magyar családok részére.

Nem fogadom el, elnök úr. (Taps az MSZP, a DK és a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Kérdezem a tisztelt Házat, elfogadják-e a választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) A Ház a választ 110 igen szavazattal, 36 nem ellenében, tartózkodás nélkül fogadta el.

Arató Gergely, a DK képviselője, interpellációt nyújtott be a külgazdasági és külügyminiszterhez: „Gruevszki esete a magyar diplomatákkal” címmel. Képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   33-41   41-47   47-53      Ülésnap adatai