Készült: 2024.09.23.22:59:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

161. ülésnap (2000.09.28.), 6-10. felszólalás
Felszólaló Szabó Sándorné (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:52


Felszólalások:  Előző  6 - 10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ SÁNDORNÉ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy elnök asszony felszólított bennünket, hogy jelezzük, másik témakörhöz szeretnénk-e szólni: én a 278-ashoz is szeretnék majd szólni a felszólalásom végén.

Engedjenek meg néhány bevezető megjegyzést.

Az adókról és a járulékokról szóló törvényjavaslat tárgyalása csak féloldalas, mert a költségvetés bevételi oldalát jelentik. A kiadási oldalt nem most tárgyaljuk, tehát nem igazán tudjuk, hogy majd mire kerül elköltésre ez a pénz. A mérleg két serpenyőjében kell tehát kiegyensúlyozni a bevételeket és a kiadásokat.

A családok életét jelentősen meghatározó módosító javaslatunknak, csomagunknak több eleme van. Képviselőtársam már a részletes vita szabályai alapján a 16-ost említette. Én néhány aspektusból szeretnék ehhez kapcsolódni.

Határozott álláspontunk, hogy a személyi jövedelemadó-táblát meg kell változtatni. Abból indultunk ki, hogy elérkezett az idő arra, hogy az európai gyakorlatot érvényesítsük, mely szerint a minimálbért terhelő adót adójóváírással kell kompenzálni. Ez azt jelenti, hogy a jövő évi 40 ezer forintos minimálbérrel számolva, ami évi 480 ezer forintot jelent, s az ehhez tartozó 20 százalékos adó, tehát 96 ezer forint, ezt ott kell hagyni az adózóknál adójóváírás formájában. Ezért javasolja a Szocialista Párt, hogy emeljük föl az adójóváírást 20 százalékra, és ebben az értelemben ezeket a családokat 96 ezer forint pluszjövedelem illeti.

2002-re a kormány 50 ezer forintos minimálbérrel számol. Ennek a 20 százalékos adója 120 ezer forint, ami 10 ezer forintos havi adójóváírást tesz szükségessé.

 

(8.20)

 

Mindazok, akik minimálbérért dolgoznak 2001-ben és 2002-ben, így legalább érdemi, pozitív változást érzékelnének jövedelmi viszonyaikban, s nemcsak papíron és nemcsak a píár szintjén.

A jövedelemadó-tábla másik oldalával kapcsolatban, a legmagasabb adókulccsal adózóknál szeretném megismételni: fontos az, hogy az átlagjövedelem ne adózhasson a maximális kulccsal. Ez rendkívül fontos és nagyon hasznos lenne, ha ezt a kormánypárti oldal is elfogadná.

A 22. sorszámon szereplő javaslatunk - hogy ha a maximális adókulcs sávhatára alatt van a bér-jövedelem, akkor a havi adójóváírás 8 ezer forint legyen - egyedül a költségvetési bizottság támogatását nyerte el. Miután ez a javaslatunk plusz 60 ezer forintot hagy ott a munkavállalóknál, az átlag alatti és a átlagjövedelemmel rendelkező családok esetében ez havi 5 ezer forintot jelentene. (Varga Mihály elhagyja az üléstermet.) E helyről is kérem önöket, gondolják végig: ha kismértékben is, de valamivel könnyebb lehetne az élete az e jövedelemkategóriába tartozóknak. Ez valódi, érdemibb lépés lenne, mint az önök sokat hangoztatott, más irányú lépései.

Tisztelt Képviselőtársaim! Sajnálom, hogy az államtitkár úr kiment, de gondolom, a telefonja miatt. Azért mondom, mert gondolom, hogy...

 

ELNÖK: Azonnal intézkedem, képviselő asszony. (Rövid szünet. - Varga Mihály visszatér az ülésterembe.)

SZABÓ SÁNDORNÉ (MSZP): Én folytatni akartam, államtitkár úr.

 

ELNÖK: Kérem, folytassa, képviselő asszony, itt van az államtitkár úr.

 

SZABÓ SÁNDORNÉ (MSZP): Köszönöm. A családtámogatás adókedvezmény formájában történő juttatását már az általános vitában részletes kifejtettük: igazságtalannak tartjuk. Igazságtalannak tartjuk a megszületett gyermek és a magzat esetében egyaránt.

A Szocialista Párt támogatja a várandóssági pótlékot. Ezt a magzati élet védelméről szóló törvény vitájában és annak a parlamenti szavazásánál kifejezésre is juttattuk; s erre szeretném fölhívni tisztelt kormánypárti képviselőtársaim figyelmét is.

Viszont az adótörvényekben szereplő 44., 46., 47. és 48. számú javaslataink arra irányulnak, hogy a várandóssági pótlék adókedvezmény formájában történő megjelenését nem tudjuk elfogadni. Azért nem tudjuk ezt elfogadni - bár már a magzati élet védelméről szóló törvény idején is éltünk a gyanúperrel -, mert úgy gondoljuk és úgy érezzük, hogy a szülők jövedelme alapján tesz különbséget gyermekek között. Ha durván szeretnék fogalmazni vagy akarok fogalmazni, akkor azt is mondhatom, hogy eleve elrendeltetett helyzetet teremt már magzati korban a gyermekek között.

Én szívesen ajánlom tisztelt képviselőtársaim figyelmébe, próbáljanak arra a kérdésre válaszolni: ma a gyermekek annyit érnek, amennyit a szüleik keresnek? Nem. A gyermek jogán kell itt ellátásukat biztosítani. Tehát nem engedhető meg ez a szelekció.

A bizottsági és az általános vitában hiányoltuk, kértük a korrekt, valós magyar családi szerkezetre és jövedelmi viszonyokra vonatkozó adatokat. Megkaptuk, bár késéssel. Itt, a részletes vitában tudom tisztelt képviselőtársaim figyelmét felhívni arra, hogy például a gyesen lévő 242 ezer kismama közül 175 ezer él a magyar társadalom alsó 40 százalékos jövedelmi csoportjában. Döbbenetes, hogy a legalsó, 10 százaléknyi jövedelmi sávban a 242 ezer kismama közül 62 ezer gyesen lévő kismamát találunk, míg a legmagasabb jövedelmi 10 százalékban 6 ezret.

A gyes azért jó mutató ebben az esetben, mert adómentes. Tehát ha egy várandós, de gyesen lévő kismamának van már egy óvodás gyermeke is, és alacsony jövedelmű a férje, helyzetükön egyáltalán nem segít az adókedvezmény formájában juttatott családi támogatás. És szeretném felhívni a tisztelt képviselőtársaim figyelmét arra, hogy a három- és többgyermekes családok átlagjövedelme, családi összjövedelme 600 ezer forint, tehát ennyit tudnak a családi kasszában. Nekik csak az ígéret és a lehetőség felcsillantása jut: "ha magasabb jövedelmű lennél, több támogatást kaphatnál".

Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretnék szólni a 120. sorszámot viselő, Bauer Tamás, Béki Gabriella és Kuncze Gábor által benyújtott javaslatról is. Szabad demokrata képviselőtársaim azt a módját választották a nevelési ellátás összege jelentős mértékű emelésének, hogy itt egy új fejezetet nyitnak a családtámogatási rendszerben. Mi ezt a költségvetésnél fogjuk majd megjeleníteni, de azért szeretnék az ő javaslatukról szólni, mert a javaslatuk egybecseng a mi várható javaslatunkkal. Javaslatuk kezeli azt a méltánytalan és igazságtalan helyzetet, hogy például az egyetemi hallgatók, az alacsony jövedelmű foglalkoztatottak vagy rokkantnyugdíjasok, illetve munkanélküliek vagy több gyermeküket egyedül nevelők, mivel nincs elég magas adóköteles jövedelmük, a családi adókedvezményhez nem jutnak hozzá. Javaslatuk a Szocialista Párt javaslatával összecseng, szándékainkkal egybeesik, és ezért tudjuk támogatni azt, hogy jelentősen, duplájára emeljék meg a nevelési ellátás összegét.

Tisztelt Képviselőtársaim! A bevezetőmben már említettem, hogy a 278-as számú szocialista párti javaslatról is szeretnék szólni, amely szerintem logikailag ide tartozik. Ennek ugyanis az a lényege, hogy ha valaki nem tudja igénybe venni a gyermek után járó adókedvezményt, mert kisebb a jövedelme, mint amennyi adókedvezményt igénybe tudna venni, akkor ezt kiegészítő nevelési ellátás címén kapja meg. Veres János képviselőtársam említette ezt. Ez rendkívül fontos, és kimódolható gyakorlati megoldása is van ennek, éspedig az, hogy tájékoztassa az adóhivatal a Szociális és Családügyi Minisztériumot, s utána pótlólagosan kell ezeknek a családoknak kifizetni.

Úgy gondoljuk, hogy így és csakis így valósulhat meg az, hogy minden, a gyermek jogán, a gyermek után járó ellátás azonos összegben eljut a családokhoz. Önök is tudják, hogy a gyermekek közötti különbségek leküzdése, illetve az esélyegyenlőség biztosítása minden felelősen gondolkodó magyar politikusnak elsőrendű kötelessége kell hogy legyen.

Tisztelt Képviselőtársaim! Gyermeket vállalni egy életre szóló vállalkozás, ha úgy tetszik, folyamatos üzemként működik a család, egészséges gyermekkel élő családban is. Fogyatékkal élő gyermekek családjában a gondok és problémák sokkal nagyobbak. Mécs Imre képviselőtársam javaslatai erről szólnak. Ezért támogatjuk javaslatait, miszerint a fogyatékkal élők számára emelt összegű nevelési ellátást és emelt összegű adókedvezményt nyújt.

Kicsit szeretném ezt aláhúzni, mert az adókedvezményt mi alapvetően nem fogadjuk el, de ha önök mégis csak adókedvezményben tudnak gondolkodni, akkor szeretném arra felhívni a figyelmüket, hogy van erre szolgáló módosító javaslat is, nem a mienk, hanem a szabad demokrata Mécs Imre képviselőtársé.

Kérem önöket, gondolkodjanak el, és fontolják meg javaslatainkat. Jó lenne, ha elnyernénk ezen a területen is az 50,2 százalékos támogatást, mint amit itt kedden délután szocialista javaslat elnyert. Én még mindig bízom abban, és kérem önöket arra is, hogy tényleges és valóságos családtámogatást biztosítsunk a gyermekeinknek.

Ha javaslatainkat - a kiegészítő nevelési támogatást és az adójóváírás 20 százalékra, illetve 8 ezer forintra történő felemelését - támogatják, akkor mi is tudjuk az önök családtámogatási politikáját támogatni. Különben nem.

Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  6 - 10  Következő    Ülésnap adatai