Készült: 2024.09.23.06:13:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

172. ülésnap (2020.11.30.), 253. felszólalás
Felszólaló Dr. Gurmai Zita (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:32


Felszólalások:  Előző  253  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Azt szoktuk mondani, hogy a puding próbája az evés. Szeretném hinni azt, hogy hasonló módon tudnak működni, mint korábban. Én tettem egy kísérletet számos ellenzéki képviselőtársammal arra, hogy azt a tanácsadó testületet, ami egyébként rendkívül jól működött…  hogy legyen esély arra, hogy valóban, amikor egy ilyen új szervezet feláll, akkor igenis legyenek meg azok az agyak, akik adott esetben ezt tényleg segítik ebben a formában, de sajnálattal esély nem volt arra, hogy megszavazzák.

(19.20)

Az a problémám, hogy sem a törvény szövege, sem pedig az indokolása nem győzött meg róla, hogy valóban a diszkrimináció elleni hatékonyabb fellépés lenne az ok.

A másik pedig az, hogy ha ilyen szándékuk volt, akkor miért nincs egyeztetés, tehát miért nem volt egy társadalmi egyeztetés erről. Most volt 15 éves ez a hatóság, meg kellett volna nézni, hogy egyáltalán mi újság. Szerintem az önálló indítvány kapcsán gyakorlatilag nem sokat bíbelődtek a kodifikációval, egyszerűen beleírták a törvénybe, hogy az országgyűlési biztos az egyenlő bánásmódot érintő ügyekben hatóságként jár el, mégpedig az egyelő bánásmódról szóló törvény alapján.

Azt tudom mondani, hogy a biztos például eddig nem rendelkezett hatósági jogkörrel, ez minden ombudsmantípusú szervezet működésétől szerintem idegen. Idegen az is az ombudsmani szereptől, hogy például a foglalkoztatás és a szolgáltatások területén elkövetett jogsértésekkel foglalkozzon, az egyenlő bánásmódról szóló törvény ugyanis a szolgáltatások körében megadja a lehetőséget arra, hogy a kereskedelemtől a szórakoztatóiparig vizsgálja a diszkriminációt, de például egy megkülönböztetést tartalmazó hirdetés esetében is eljárjon. Azt gondolom, eddig az országgyűlési biztos azokat az alkotmányos visszásságokat vizsgálta, amelyek az állami vagy az önkormányzati szervezetek működésében voltak tapasztalhatók, de most főszabályként nem is egyedi kérelmekre, hanem vizsgálati program alapján teszi majd, tehát ez is kérdés, hogy ezzel most mi lesz.

Az ENSZ és az Európai Unió emberi jogi dokumentumai a függetlenség kritériumai között említik a hatásköri, szervezeti, költségvetési függetlenség garantálását. Hát, ezeknek egyikét sem láttam a törvényjavaslatban, sőt a készítők inkább törekedtek a független döntés lehetőségének a kizárására a személyi garanciák kiiktatásával.

Azt tudom mondani, hogy a javaslat azt is biztosítja, hogy az ombudsman az egyenlő bánásmódról szóló törvényben meghatározott feladatai ellátása során személyesen és erre felhatalmazott munkatársa útján is eljárhat. Tulajdonképpen kérdezném, hogy van ez, ha ez nem egy hatósági eljárásokban egyébként tiltott hatáskörelvonás.

Úgyhogy mindenféleképpen természetesen kíváncsian várom, hogy fog elindulni ez a fajta működés, és még egyszer szeretném kérni, gondolják újra, hogy a tanácsadó testületnek az újbóli felállítása valóban segítenee ennek a szervezetnek. Azt kell mondjam, nagyon fontos, hogy az eddigi működésbe beépített szakmai és jogérvényesítési garanciák is legyenek meg, mert ezt is rendkívül fontosnak tartom.

Úgyhogy továbbra is szeretném jelezni, ahogy kezdtem, hogy a puding próbája az evés, meglátjuk, hogy a valóságban ez hogyan fog működni. Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  253  Következő    Ülésnap adatai