Készült: 2024.09.25.17:23:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

147. ülésnap (2000.06.13.), 6. felszólalás
Felszólaló Dr. Csúcs László (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:39


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÚCS LÁSZLÓ (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Közeledve a parlamenti ciklus félidejéhez, illő számvetést készíteni elvégzett munkánkról és a még ránk váró fontosabb feladatainkról. Mint tudjuk, a reálszféra egyenlege biztató, főként, ha a sokat emlegetett makrogazdasági mutatókat mérlegeljük. Ám felettébb nyugtalanító, hogy tíz évvel a rendszerváltoztatás után az emberek többsége máról holnapra él, sokan tartalékaikat élik fel, és szomorúan kell megállapítanunk, hogy a társadalom kétharmada a nagy átalakítások kárvallottja, legalábbis így éli meg a történteket. Magyarázat persze van erre is, mint mindenre, de a jogos türelmetlenség okán a magyarázat egyre inkább magyarázkodásnak hat.

Ha ugyanis pusztán annak tényét mérlegeljük, hogy a pénzügyi egyensúly megőrzése mellett legszebb reményeinket is túlszárnyalva növekszik a gazdaság, és jó esélyünk van arra, hogy ez a növekedés tartós lesz, akkor végre elérkezett annak az ideje, hogy a sikerek kovácsa a társadalom legszélesebb köre, benne az a bizonyos kétharmad úgy részesüljön a megtermelt javakból, ahogyan azt méltán megérdemli. Elébe menve a szinte máris hallható vádaskodásnak, rögvest kijelentjük, amiről most szóltunk, az nem a választási előkampány része, ellenkezőleg, az a valós lehetőségeink eddigieknél méltányosabb kiaknázása, vagy ha úgy jobban tetszik, megtermelt javaink ésszerűbb elosztásának parancsoló kötelessége. Igen, ma már a józan ész és a tisztesség diktálta parancs az, hogy akik megszenvedték az átalakulástól a gazdasági fellendülésig vezető út minden gyötrelmét, azok végre éljenek jobban és nagyobb biztonságban.

Kijelenthetem, frakcióm híve a szigorú költségvetésnek, nem támogat semmiféle pazarlást, ezért is szorgalmazzuk visszatérően az államháztartás reformját, benne a nulla bázisú költségvetést. Ugyanakkor nem leszünk partnerek semmiféle ésszerűtlen megszorító, pontosabban további megszorító intézkedésben és hazardírozó tervezésben sem. A nyilvánosság előtt formálódó jövő évi adócsomag és költségvetés tervezésében ez azt igényli, hogy az elvonások és az abból finanszírozott társadalmi közkiadások egyenlegének nyertese most már a kis- és a nagycsaládosoktól a nyugdíjasokig terjedő magyar társadalom egésze kell legyen. Ennek érdekében ragaszkodunk viszont ahhoz, hogy a társadalombiztosítási járulékok tervezett csökkentése mellett - amit nem kifogásolunk - végre úgy csökkenjenek az adóterhek is, ahogyan azt közösen vállalt kormányprogramunk tartalmazza. Megjegyzem, hogy az adóterhek csökkentése aligha teszi lehetővé a még oly szépen megindokolható új adók bevezetését.

Úgy vélem, bennünket senki nem vádolhat azzal, hogy pénzügypolitikánk következetlen vagy kiszámíthatatlan. És ha már a gördülő tervezés jegyében nem vitathattuk meg a jövőbe mutató költségvetési irányelveket, a készülő költségvetés fundamentumát, akkor a legfontosabbnak azt tartjuk ma, hogy a jövő évi költségvetés a lehető legpontosabb makrogazdasági paraméterek számításba vételével, embercentrikus tartalommal készüljön el, okulva az idei költségvetés alultervezett inflációjából és gazdasági növekedéséből, és - mindennek folyományaként - a közszféra napi gondjaiból.

És ha már majd azt tapasztaljuk, hogy a pénzügyi kormányzatnak sikerül egy jól megalapozott és közösen védhető egyéves költségvetést letenni a tisztelt Ház asztalára, akkor, de majd csak akkor kezdjünk gondolkozni azon, hogy talán lehet, talán érdemes kísérletet tennünk egy kétéves vagy még hosszabb kitekintésű költségvetés előkészítésére. Számunkra ma még hazardírozásnak tűnik a gyorsan változó világgazdasági események közepette a többéves költségvetés előterjesztése. Ez ügyben szakmai aggályunknál talán csak politikai fenntartásunk az erősebb. Bár tudjuk azt is, hogy a többéves költségvetés kimunkálása nem lenne példa nélkül álló a nemzetközi gyakorlatban, hiszen éppen most készül az Albán Köztársaság benyújtani hároméves költségvetését.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. Remélem, még időben szólhattunk a jövő év aktuális pénzügy-politikai kérdéseiről. (Taps az FKGP, az MSZP, az SZDSZ és a MIÉP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai