Készült: 2024.09.26.03:00:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

147. ülésnap (2000.06.13.), 147. felszólalás
Felszólaló Szalay Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:07


Felszólalások:  Előző  147  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZALAY GÁBOR (SZDSZ): Tisztelt Államtitkár Úr! A bűnüldözés pártatlanságába vetett bizalom fogy, a gyanú pedig erősödik, ahogy hosszú hónapok múltával sem sikerül semmi érdemlegeset kideríteni a Fidesz-közeli cégek fantomizálása ügyében. Pedig nem szerteágazó, bonyodalmas ügy felderítéséről van szó a valóságban, még ha vannak is, akik igyekeznek ezt a benyomást kelteni. Csak az ügy életszerű elemeit alapul véve kellene vagy kellett volna eddig is a nyomozást lefolytatni. Mert elhihető-e, életszerű-e, hogy Schlecht Csaba egy számára ismeretlen, be nem avatott idegen személynek úgy adott el egyetlen futó találkozás alkalmából 14 céget, hogy utána még halvány emlékképe sem maradt a vevőről, hogy arról személyleírást sem tud adni? Az ilyenfajta üzletek, ügyletek ugyanis nem előkészítés nélkül, egyszeri találkozás alkalmából köttetnek - ráadásul egymás számára vadidegen emberek között.

De mindez megfordítva is igaz. Mert elhihető-e, életszerű-e, hogy bárki úgy vesz meg egyszerre 14 céget a számára ismeretlen Schlecht Csabától, egyetlen találkozás alkalmával, hogy nem tájékozódik előzetesen a cégek helyzetéről, csak gyorsan fizet, majd amikor rájön, hogy becsapták, mert adósságokkal súlyosan terhelt cégek tulajdonosa lett, akkor egyetlen hangos zokszó nélkül elkönyveli veszteségét és eltűnik a színről? Elhihető-e, életszerű-e, hogy eladó és vevő nem ismerték előzetesen egymást, hogy nem közösen megrendezett, összehangolt akcióról van szó, hogy annak egyedüli célja nem a súlyos köztartozások elől történő menekülés volt?

Nem különös-e, hogy miközben a magyar nyomozók kínos gondot fordítanak az időigényes külföldi felderítés elvégeztetésére, addig saját maguk itthon a legkézenfekvőbb dolgokat sem igyekeznek időben tisztázni? Mert a rendőrség csak több mint másfél évvel a nyomozás megkezdése után kereste fel először a hiteles cégiratokért a cégbíróságot; mert máig nem sikerült - állítólag - fantomképet készíteni az álvevőről, miközben másfél évvel ezelőtt a BRFK szóvivője ennek meglétéről már többször beszámolt; mert Schlecht Csabát csak egyetlenegyszer, akkor is tanúként, nem gyanúsítottként hallgatták ki.

Államtitkár Úr! Bizony nagyon nyögvenyelősen folyik ez a nyomozgatás, mintha a kitűzött cél csak egy lenne: semmit fel nem deríteni, s majd vagy bizonyítékok hiányában szüntetni meg a nyomozást, vagy esetleg azért, mert az eljárás folytatásától nem várható eredmény. Súlyos gyanú övezi ezt az ügyet, annak a gyanúja, hogy itt nem az igazság kiderítése, hanem a bűnösök futni hagyása az elsődleges cél. Próbáljon meggyőzni (Az elnök csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) arról, hogy nem azoknak van igazuk, akik egyre inkább ez utóbbit gondolják. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  147  Következő    Ülésnap adatai