Készült: 2024.09.20.13:34:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

147. ülésnap (2000.06.13.), 14. felszólalás
Felszólaló Sasvári Szilárd (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SASVÁRI SZILÁRD (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Államtitkár Úr! Napirend előtti felszólalásomban a magyarországi turizmus fejlesztésének lehetőségeiről szeretnék pár szót szólni. A tegnapi napon megkezdődött a szezon a Balatonnál éppúgy, mint a magyarországi térségek más területein is.

Mi azt gondoljuk, hogy a Magyarországra látogató turisták olyan értékeket keresnek, amelyeknek vonzereje a különlegességünkben rejlik. Magyarország sokrétű adottságokkal rendelkezik, ezeknek jelenleg csak töredékét használjuk ki.

Érdemes megőrizni hagyományainkon alapuló szokásainkat, amelyek látványt, látványosságot jelentenek a külföldről Magyarországra látogatóknak. Ugyanakkor a magyarországi turizmus nem létezhet erős belföldi turizmus nélkül. Ezért tartottuk fontosnak az előző költségvetési vitában, hogy az üdülési csekk támogatása megnőjön.

A mi feladatunk, azt gondolom, hogy nagyon tudatosan felépítsünk a nemzeti hagyományok mellé olyan, nemzeti karakterünket is tükröző, és helyi szokásainkból is gyökerező szolgáltatásokat, amelyek lehetőséget jelentenek a belföldi és a külföldi turisták számára egyaránt.

Ehhez maximálisan ki lehet használnunk a táj hangulatát, az ott élő népszokásokat, a történelmi emlékhelyek kínálta lehetőségeket. A magyar nemcsak a puszta népe, hanem ahogy Hamvas Béla is fogalmazott: "az Észak és Dél, Kelet és Nyugat géniuszából egyaránt merítő, változatos és sokrétű nemzet". Ennek kiaknázása, az ebben rejlő lehetőségek kihasználása még előttünk van.

Jó néhány olyan régiója van Magyarországnak, amelynek térségeire érdemes felépíteni a turizmus koncepcióját. Ezek közül a hagyományos területek fejlesztése folyamatban van - mint a Balaton vagy a főváros -, de sok kiaknázatlan lehetőséget rejt Északnyugat-Magyarország és más belső térségek is, ahol kisebb ráfordítással is komoly bevételekhez lehet jutni.

Érdemes felhasználni azt a világban létező képet, amely a csikós-gulyás rónájára alapszik. Ezt a képet azonban fontosnak tartanánk árnyalni különleges programokkal. A Balatontól délnyugatra elterülő vidék is lehetőséget rejt magában, hogy turistaparadicsommá alakuljon, hiszen különleges délszaki klímája és hangulata van. Északkelet műemlékekben, hegyekben, borvidékekben gazdag területének fejlesztése is komoly eredményeket hozhat. És elképzelhető olyan program is, amely lehetővé teszi, hogy a magyarországi határ menti részekben a határon túli magyarsággal közös fejlesztési programokat hozzunk létre, ezzel is gazdaságilag összekapcsolva a belföldi magyarságot a határon túli magyarsággal.

Olyan fejlesztési lehetőséget rejtenek az itt felsorolt, Hamvas Béla által is leírt térségek, ami kisebb térségek számára jelent komoly fejlesztési forrást. Ilyen lehet Abaúj, Belső-Somogy térsége, és itt egy olyan turizmusfejlesztési programot tudnánk kialakítani, amelyben egyrészt régiónként, másrészt a régiókon belül kistérségekre, teljes tájegységekre lebontva dolgozhatunk ki új koncepciót, és amelynek eredményeképp sikerül egy sokrétű és színes Magyarország-képet bemutatni a világnak.

Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! A régiónkénti fejlesztés segíti az EU-s támogatások megszerzését, a kistérségi fejlesztés pedig új színt visz idegenforgalmi kínálatunkba, és a vidékfejlesztésnek is lendületet ad azzal, hogy egy-egy tájegység vagy település belső erőforrásait nagyobb teljesítményre ösztönzi.

Az idegenforgalom gazdasági jelentősége óriási, ezért a Széchenyi-tervben is nagy hangsúlyt kapott. A Széchenyi-terv turizmussal kapcsolatos programja alapvetően két pillérre épít: a konferenciaturizmus és a gyógyturizmus fejlesztésére. Ezekkel a célokkal egyetértünk, hiszen ez kiegészíti a falusi, a lovas-, a borturizmust, illetve azt a millenniumi kastélyprogramot, amelynek révén tájjellegű szolgáltatásoknak más jellegű körét is hozzákapcsolhatnák. Így tehát három kör kapcsolható össze a turizmus okán. Az első a gyógyturizmus; a másik: speciális extrém programok, a lovas-, a borturizmus; és az a millenniumi kastélyprogram, amelynek révén felújítjuk azokat a kastélyokat, ahol idegenforgalmi funkciókat lehet találni.

Mi tehát azt gondoljuk, tisztelt Ház, hölgyeim és uraim, hogy a turizmus fejlesztése, a Széchenyi-terv egy megfelelő alap arra, hogy összekapcsoljunk dolgokat, összekapcsoljuk a kulturális örökség bemutatását, és miközben ezt tesszük, aközben munkahelyeket teremtünk, és munkahelyeket őrzünk meg. És miközben munkahelyeket őrzünk meg, olyan országképet alakítunk ki, ami a külföld számára is vonzó lehet.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Bravó! - Taps a Fidesz és a Kisgazdapárt soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai