Készült: 2024.09.18.21:33:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2011.04.01.), 126. felszólalás
Felszólaló Hirt Ferenc (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:30


Felszólalások:  Előző  126  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HIRT FERENC (Fidesz): Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az alaptörvény részletes vitájában a 83. számú módosító javaslathoz kívánok hozzászólni. Ez a javaslat a XIV. cikk (4) bekezdését a következők szerint módosítaná - és remélem, fogja is módosítani -: Magyarország az esélyegyenlőség megvalósulását külön intézkedésekkel segíti.

Mi következik ebből? A jogegyenlőség az alaptörvény alapján fennálló tény, ezért a javaslat az állami intézkedések céljaként az esélyegyenlőség megvalósulását jelöli ki. A fogyatékossággal élőket a jelenleg hatályos alkotmányunk nem tudta sajnos megvédeni a rossz és elhibázott szocialista kormányzati politikától.

A fogyatékossággal élők ügye az elmúlt nyolc esztendő kormányzati politikájának következtében hatalmas áldozatokat szenvedett el, amely következmények még hosszú évekre kihatással lesznek, amíg be tudjuk pótolni a sérelmeket és a mulasztásokat. Egyrészt folyamatosan forráskivonás történt, emiatt csökkenő színvonalú és mennyiségű támogatást kaptak a fogyatékossággal élő embertársaink. Másrészt az érdekvédelmi szervezetek a civil szférát kiszolgáltatott, sokszor megalázó helyzetbe hozták: újra és újra kitolták a kötelező akadálymentesítés határidejét, drasztikusan csökkentették a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásának támogatását. Ezért az új alaptörvénynek egy masszív alapot kell biztosítania a megújítandó fogyatékosügyi politikának, melynek feltétlenül kiszámíthatónak kell lennie.

Beszélhetünk többek között a korai fejlesztés erősítéséről, a fogyatékossággal élők családjainak támogatásán keresztül a fogyatékos gyermekek kiemelt védelméig, a közszolgáltatásokhoz való általános hozzáférés biztosításáig. Ha Magyarországon a fogyatékossággal élőkről beszélünk, akkor közel 600 ezer emberről beszélünk. Ha ehhez még hozzávesszük a családtagokat, akkor kétmillió embert számíthatunk ebbe a körbe, ami egy óriási szám. Fő célunk tehát az esélyteremtés mellett az, hogy ezzel egy időben az általuk igényelt és számukra elfogadható igazságos és jogszerű helyzetek, támogatások valós feltételeit is megteremtsük.

A közösségeinknek nyilvánvalóvá kell tenni, hogy mindenki értékes, mindenki hasznos és mindenki, még ha szerény módon is, hozzá tud járulni családja, közössége, országa gyarapodásához. Itt az idő másképpen tekinteni erre a területre. A fogyatékos emberekre fordított támogatás ugyanis nemcsak segítség, hanem megtérülő befektetés is egyben. Azokat a képzési, szolgáltatási formákat kell támogatni, amelyek hatékonyabbá teszik a fogyatékossággal élők munkaerőpiacon való elhelyezkedését. Cél a valódi szükségletekhez és anyagi erőforrásokhoz, valamint a szolgáltatásokhoz igazodó rugalmas hozzáférést biztosító akadálymentesítés kialakítása, fejlesztése.

Szemléletbeli változásra van szükség, hogy minden, ami jó a fogyatékossággal élő embertársainknak, az jó akár a kismamáknak, a nehezen mozgó idős embereknek, az egészségügyi problémával küszködőknek, de akár jó a nehéz árukat, terheket cipelőknek, szállítóknak egyaránt. Az új alaptörvénynek kihatással kell lenni az oktatás rendszerére, teljes egészére is. Végre minden szinten alkalmassá kell válni a fogyatékossággal élő emberek speciális igényeinek kielégítésére úgy, hogy figyelembe vegye a támogatás sajátosságait.

Kérem önöket, támogassák a 83-as módosító javaslatot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  126  Következő    Ülésnap adatai