Készült: 2024.04.26.04:50:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

164. ülésnap (2012.02.20.), 28. felszólalás
Felszólaló Tóth Csaba (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:01


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓTH CSABA (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Egy írásban feltett kérdésemre, amelyben arról érdeklődtem, hogy "Mi lesz a rokkantnyugdíjasok nyugdíjas státusával?", a miniszter úr azt a választ adta, hogy "a megváltozott munkaképességű, egészségkárosodott személyek az egyéb jogosultsági feltételek teljesülése esetén részesülhettek más, állapotuktól függő, úgynevezett hátránykompenzáló ellátásokban, mint például a fogyatékossági támogatás avagy a súlyos mozgáskorlátozott személyek közlekedési kedvezményei, amelyek az átalakítást követően is elérhetőek az érintettek számára".

Ennek a társadalmi csoportnak a problémájához azonban ennél sokkal érzékenyebben kellene viszonyulni, hiszen több százezer ember jogosultságait nyirbálták meg azzal, hogy elvették a nyugdíjas státusát. Mindezek miatt most a nyilvánosság előtt kérem, adjon választ arra, hogy mi lesz a rokkantnyugdíjasok nyugdíjas státusával.

A napokban megjelent hírek is azt bizonyítják, hogy nagy a baj. A hírekben szó esett arról, hogy csak Budapesten mintegy 47 ezer ember veszíti el jogosultságát március 31-étől arra, hogy nyugdíjasbérletet vehessen a BKV-nál. Ezzel kapcsolatban a szakmai szervezetek is hangot adtak felháborodásuknak. Az Asztmás és Allergiás Betegek Országos Szövetsége szerint mindez azt jelenti, hogy "mostantól a rokkant csak ne utazgasson, gyalog is mehet". Közleményük szerint háromszoros áron fognak utazni azok, akik napi ügyeiket csak tömegközlekedéssel tudják intézni, vásárolni, orvoshoz menni, hivatalos ügyeket intézni.

A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége is többféle jogi lépést kíván tenni. A szervezet honlapján megjelent összeállításból kiderül, hogy számos kedvezmény megszűnt, vagy legalábbis kérdéses a létezése, elérhetősége az új ellátottak számára.

Mindezek után jelent meg az a hír, hogy a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a megváltozott jogszabályi feltételek alapján január elején megindította az utazási kedvezmények rendszerének felülvizsgálatát a korábbi rokkantnyugdíjasok esetében is. Eddig ahhoz, hogy valaki utazási kedvezményt vehessen igénybe, nyugdíjas-igazolványt kellett felmutatnia, vagy a kedvezményre jogosító utazási szelvényt kellett használnia. Úgy gondolom, jó lenne tiszta vizet önteni a pohárba, hogy mit is tervez pontosan a kormány: helyrehozza-e, amit elrontott, vagy még tovább rontja a rokkantak helyzetét?

Elengedhetetlennek tartom, hogy a rokkantnyugdíjasok, megváltozott munkaképességűek, akármilyen ellátást is kapnak január óta, jogosultak maradjanak azokra a kedvezményekre, amelyek segítik őket abban, hogy közlekedni tudjanak, hogy hozzájussanak az egészségügyi ellátáshoz, hogy dolgozni tudjanak. Az érintettek, akik eddig kedvezményesen utazhattak, úgy lesznek kénytelenek többet fizetni az adott szolgáltatásokért, hogy a juttatásuk egy fillérrel nem nőtt vagy sok esetben még csökkent is.

Mindezekre való tekintettel kérdezem tisztelt államtitkár urat: akkor most hogyan is áll a rokkantnyugdíjasok kedvezményének ügye? Milyen kedvezményeik maradnak meg a volt nyugdíjasoknak? Milyen kedvezményeik lesznek azoknak, akiknek megszűnt valamilyen okból a nyugdíjas státusa? Mi lesz azokkal, akik korábban jogosultak voltak utazási, kulturális kedvezmények igénybevételére, akik kiegészítő vállalkozói tevékenységet folytattak? Mekkora kiadáscsökkenést várnak a kedvezmények megvonását jelentő megszorításoktól?

Várom válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai