Készült: 2024.09.23.12:03:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2006.11.27.),  70-76. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:37


Felszólalások:   64-70   70-76   76-83      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A képviselő úr nem fogadta el az államtitkár úr válaszát. Kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e azt. (Szavazás.)

Az Országgyűlés 143 igen szavazattal, 129 nem ellenében, 3 tartózkodás mellett elfogadta az államtitkári választ.

Gruber Attila, a Fidesz képviselője, a külügyminiszterhez nyújtott be interpellációt: "Mikulás-csomag a Teleki László Alapítvány munkatársainak" címmel. Képviselő úr!

DR. GRUBER ATTILA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Asszony! Értetlenül állok az előtt, hogy a 2007. évi költségvetés Külügyminisztériumról szóló fejezetében új címként jelenik meg a Magyar Külügyi Intézet támogatása, ezzel felszámolva a Teleki László Alapítványt.

Államtitkár Asszony! Önök olyan alapítványt terveznek megszüntetni, amely a Külügyminisztérium háttérintézményének szerepét tölti be több éve igen kiválóan, ráadásul élvezi az összes parlamenti párt támogatását, ami manapság önöknek köszönhetően természetesen ritka, mint a fehér holló.

A kormány megszorító, úgynevezett reformcsomagjainak hatása már az élet minden területén érezhető. És tudjuk, hogy januártól pedig még inkább a polgár bőrére megy a játék. Tulajdonképpen nem is meglepő, azonban számunkra elfogadhatatlan, hogy a Külügyminisztérium is belekezdett a virgácsok osztogatásába. Persze tudjuk, mi a titok nyitja, mi indokolja általában egy jól működő, komoly ingatlanvagyonnal rendelkező intézmény hirtelen kiárusítását. A módszer az önök számára jól ismert, többszörösen bevált, és előszeretettel alkalmazott: az állami vagyon gyors átjátszása a szocialista-szabad demokrata klientúra kezébe.

Az esztelen átalakítások közben, amit önök reformoknak hívnak, fittyet hánynak a szakmaiság elemi követelményeire. A külügyi ámokfutás újabb állomásához érkeztünk: a HTMH és a Máért megszüntetése után önök a Teleki László Alapítvány bedarálásával ismételten bebizonyították, hogy a szakmaiság az utolsó szempont, amelynek érvényesülnie kell. A Teleki Alapítványt január 1-jéig képtelenség és véleményem szerint teljesen értelmetlen felszámolni. Az alapítványnál januárban még minden bizonnyal alkalmazásban álló munkatársak is dolgozni fognak, a benyújtott törvényjavaslat azonban nem tartalmazza az alapítvány működéséhez szükséges pénzösszeget.

Tisztelt Államtitkár Asszony! Kérdezném, hogy milyen ajándékot tesz a Mikulás a Teleki László Alapítvány munkatársainak csizmáiba. Miért kell megszüntetni a Teleki Alapítványt, és miért kell létrehozni ugyanezen feladatok ellátására egy másik intézetet? Egyáltalán mi történik a Teleki Alapítvány vagyonával?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: A mai nap most elhangzott utolsó interpellációjára Horváthné Fekszi Márta államtitkár asszony válaszol.

HORVÁTHNÉ DR. FEKSZI MÁRTA külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ön előtt is ismeretes, hogy a polgári törvénykönyv módosítása során úgy döntött a tisztelt Országgyűlés, hogy alapítványokat, közalapítványokat a jövőben nem lehet létrehozni, és a már meglévők működését, tevékenységét felül kell vizsgálni. Emellett a kormány már júniusban elfogadott egy határozatot az alapítványok, közalapítványok vonatkozásában, és elrendelte számos alapítvány, közalapítvány összevonását, így többek között a Teleki Alapítvány és az Atlanti Kutató Közalapítvány összevonását is.

A múlt héten fogadta el a kormány azt a határozatát, amelyben rendelkezett a külügyi intézet létrehozásáról és az ezzel kapcsolatos feladatok ellátásáról. Szeretném biztosítani a képviselő urat, hogy a kormány és a Külügyminisztérium a törvényesség legszélesebb és legteljesebb körű betartásával jár el. Ön is nagyon jól tudja, hogy egy alapítvány, közalapítvány részére átadott vagyont nem lehet elherdálni, azt nem lehet kiárusítani, és nem lehet más célokra felhasználni. A kormány által a múlt héten elfogadott határozat pontosan tartalmazza, hogy a vagyon felmérését követően az új külügyi intézetnek a korábbi két alapítvány teljes vagyonát át kell adni az új külügyi intézet működésére, illetve a Teleki Alapítvány által korábban folytatott támogatások továbbvitelére. Erről a vagyonátadásról tájékoztatni kell a közvéleményt.

Ahhoz, hogy ez a tevékenység és a vagyon teljes mértékben felmérésre kerüljön, a Külügyminisztérium nemcsak az ellenőrzési főosztályának és a pénzügyi főosztályának a munkatársait kívánja bevonni, hanem egyébként a Külügyminisztériumot jelenleg ellenőrző Állami Számvevőszéket is felkérte az ebben a tevékenységben való részvételre.

Az Állami Számvevőszék, mint tudjuk, a kormánytól független intézmény, a parlamentnek felelős; az Állami Számvevőszék munkatársai pontosan fel fogják mérni a vagyont és a tevékenységet, és ennek megfelelően fog a Külügyminisztérium a közvélemény előtt elszámolni. A költségvetésben, ami egyébként jövő évre beállításra került, nemhogy csökkent volna a támogatási összeg, hanem 10 millióval még megnövelésre került, pontosan azért, hogy a feladatoknak teljes mértékben eleget tehessen az új külügyi intézet.

Szeretném tájékoztatni, hogy a Teleki Intézet, illetve az Atlanti Kutató Közalapítvány munkatársainak egy részét az új intézet átveszi, ez folyamatban van, és azoknak a munkatársaknak, akiknek a vagyon további vitelére ehhez még szükség van, természetesen január 1-je után is még érvényes szerződésük lesz. Azon munkatársaknak, akiktől meg kell válni, a törvényi előírásoknak megfelelően teljes végkielégítés jár, és a Külügyminisztérium természetesen ezt biztosítani fogja a jelenlegi intézetekkel együtt.

Arról szeretném még tájékoztatni, hogy pontosan a mai napon, tekintettel arra, hogy múlt héten került a kormány által elfogadásra a határozat, személyes megbeszélést folytattam az intézet vezetőivel, megegyeztünk az előttünk álló feladatokban, erről a beszélgetésről tájékoztattam Kosáry Domokos akadémikus urat, aki egyébként a kuratórium elnöke, és abban maradtunk az intézet három jelen lévő munkatársával, hogy teljeskörűen és együttműködve folytatjuk le ezt a tevékenységet.

Tekintettel arra, hogy holnap a külügyi bizottság napirendjén is szerepel ez a kérdés, amennyiben ott még van idő, még további tájékoztatást, amit meg tud adni a Külügyminisztérium, megad (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), és hangsúlyozom, a kormányhatározatnak megfelelően a teljes közvéleményt részletesen tájékoztatni fogjuk (Taps az MSZP soraiban.)

(15.30)

ELNÖK: Kérdezem képviselő urat, elfogadja-e az államtitkár asszony válaszát.

DR. GRUBER ATTILA (Fidesz): Köszönöm szépen. Államtitkár asszony valóban helyesen fogalmazott úgy, hogy az alapítványok tevékenységét felül kell vizsgálni. Nos, mi is úgy gondoljuk, hogy ezek a tevékenységek felülvizsgálatra szorulnak, de mint hangsúlyoztam interpellációmban, ennek az alapítványnak a tevékenysége véleményünk szerint továbbra is megfelelő módon, megfelelő hatékonysággal tudna működni az alapítványok keretében.

Természetesen tudjuk jól, hogy az elmúlt időszak többé-kevésbé a dizájnpolitizálás és az ingatlanbiznisz határmezsgyéjén mozgott, és ezért is izgalmas, hogy az alapítvány Szilágyi Erzsébet fasor 22/C. alatti, három épületből álló ingatlanának, amely több száz milliós nagyságrendet képvisel, mi lesz a sorsa. Ez több hektáros zöldterülettel nyilván sok ingatlanbefektető, kormányzatinegyed-építő cég figyelmét is felkeltette.

Úgy vélem, hogy az elmúlt időszakban valamennyi, az alapítványnál dolgozó munkatárs jól végezte a dolgát, és az a válasz, hogy egy része átkerül, bizonyos része majd egy kis ideig még dolgozhat ott, nem hiszem, hogy elfogadható. Nem fogadható el azért sem, mert a következő időszakban még számos probléma van. De természetesen a holnapi napon ezt a vitát folytatni fogjuk. Addig is nem fogadom el a választ. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiból.)

ELNÖK: Kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e az államtitkár asszony válaszát. (Szavazás.)

Az Országgyűlés 144 igen szavazattal, 126 nem ellenében, tartózkodás nélkül a választ elfogadta.

Ezzel az interpellációk végére értünk. Egy rövid technikai szünetet tartunk az azonnali kérdések előtt. (A képviselők egy része elhagyja az ülésteremet. - Rövid szünet.)

Tehát az azonnali kérdések következnek. Horváth Zsolt, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni az egészségügyi miniszternek: "Mennyi még a 32?" címmel. A képviselő úré a szó.




Felszólalások:   64-70   70-76   76-83      Ülésnap adatai