Készült: 2024.04.26.05:16:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

208. ülésnap (2001.05.11.), 118. felszólalás
Felszólaló Dr. Weszelovszky Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:19


Felszólalások:  Előző  118  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. WESZELOVSZKY ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Egypár perc erejéig Budapest föld alatti világába kívánom meghívni önöket. Azt mindenki tudja, nap mint nap látja, hogy a föld feletti táj külföldiek által is kinyilvánítottan, különlegesen szép, kiemelkedő Európa fővárosai között. Azt azonban kevesen tudják és még kevesebben látták, látják, hogy milyen különlegesen érdekes a föld alatti világ.

Zolnay László kiváló régészkutatónk Nagy-Buda monográfiájában nem nagyobb területre, mint a Várhegy gyomra, enged bepillantást. A Várhegy márga magjára rakódott mészkő a Duna kiágazásaival és a benne fel-feltörő hévizekkel fantasztikus képződményeket hozott létre. Olyan vízzel rendelkező barlangokat, melyek az ember számára óvóhelyet és lakhelyet egyaránt biztosítottak. Ezekben az előember félmillió éves emlékei is megtalálhatók. A Várhegy alatt ezenfelül olyan hatalmas barlangrendszert tártak fel, mely a második világháború alatt mint óvóhely tízezer embert is befogadott. Az ásatások során kiderült, hogy szinte minden budai ház rendelkezett barlangkutakkal, vízmerítő aknákkal, ciszternákkal, azaz a hegy gyomra nemcsak üregekkel, barlangokkal, de forrásokkal, vízzel is tele volt. A feltárások ember alkotta, több kilométer hosszú, védelmi célból létrehozott és máig feltáratlan labirintusra is bukkantak. A régészeti munka barlangkutatók és búvárok segítségével folyt.

Ma és a jövő régészeire, kutatóira csak e területen is nagy munka vár még. Az emberekben hatalmas a föld alatti világ iránti érdeklődés. Annak idején egy kisebb barlangtani múzeumot is berendeztek, geológiai, földtörténeti, őstörténeti és régészeti látnivalókkal. Ennek látogatottsága azt mutatja, hogy ha valaki birtokba venné, feltárná, bejárhatóvá, látogathatóvá tenné a Várhegy föld alatti világát, az hatalmas értékre tenne szert, és befektetéseit külföldi és belföldi látogatók sokasága révén kamatoztatná.

Budapest föld alatti világa azonban nem korlátozódik a Várhegy területére, hanem elképesztő méreteket öltve az egész várost behálózza. A hideg és meleg vizű források tömege táplálja a főváros fürdőit, strandjait. A Gellért, a Széchenyi, a Lukács, a Dagály, a Római, a Csillaghegyi, a margitszigeti strandok üdülővárossá teszik Budapestet. Ezeket hosszú elhanyagoltság után rekonstruálni, fejleszteni törekszenek mindenféle szórakozással, vízi vidámparkkal növelve vonzerejüket. S bár azt állítják, hogy a strand ráfizetéses vállalkozás - zárójelben jegyzem meg, ezért röppennek fel hírek még a Gellért eladásáról is -, a vidéki strandok működése és bevétele cáfolja ezt az állítást.

Rendkívül nagy kár, hogy teljesen elhanyagoltak a történelmi szépségű és értékű, kiváló gyógyhatású termálfürdőink. A Rác, a Rudas, a Király fürdő szinte bezárás előtti állapotba került, mivel tulajdonjoga a fővárosé, a főváros azonban fenntartásukat nem finanszírozza. Ugyanakkor tudni kell, hogy a Gellérthegy oldalában még 21 meleg vizű gyógyforrás fakad, és azt mondhatjuk, hogy szinte ahol lefúrnak, ott gyógyhatású termálvizet találnak. Szintén vidéki példák igazolják, hogy ennek kihasználása nagy fejlesztéseket tesz lehetővé, és jelentős jövedelmet hoz. Budapest gyógyhatású termálfürdői, vizei, forrásai gyógyszállókkal, kezelésekkel, ivóvízkúrákkal az európai gyógyturizmus fővárosává válhatna, beláthatatlan haszonnal. Nemrég kft. alakult, hogy a Rác fürdőt megmentse. Vajon miért nem nyújtja ki a kezét a főváros e földből fakadó kincs után?

Már csak megemlíteni van időm, hogy Budapest a barlangok fővárosa is. Egyedülálló természeti képződmények, hihetetlenül szép világ, mely nehezen adja meg magát, de aztán egy életre elkötelez. Budapesten több, mint kétszáz barlang van a város alatt, s bár rengeteg ingatlan épült fel a föld alatti tér megkutatása nélkül, azaz feltehetően sok sokmilliós épület állhat éppen barlang felett, mégis újabb és újabb barlangokat tárnak fel, közöttük védettségre, a világörökség minőségére méltóakat is. Gondoljuk el: manapság nemcsak az üdülés, a gyógyturizmus, hanem a barlangturizmus is sok látogatót vonz.

Ha a főváros kellő ráfigyeléssel és beruházással képes lenne a strandokat, a gyógyvizeket, a barlangokat a turizmus rendelkezésére bocsátani, Budapest a Balaton vonzásával vetekedhetne. Szeressük annyira Budapestet, hogy föld alatti kincseit az egész föld feletti város javára kamatoztassuk! Hiszen egy lakóparkterület csak egyszer adható el, csak egyszer hoz pénzt, egy termálgyógyvízre épített komplexum egyszeri befektetés után hosszú évekig kamatozik. Természetesen az sem elhanyagolható szempont, hogy Budapest a strandjainak, gyógyturizmusának, barlangturizmusának különlegességeivel hamar Európa érdeklődésének középpontjába kerülhet.

Köszönöm a figyelmüket.

 

(15.20)

 




Felszólalások:  Előző  118  Következő    Ülésnap adatai