Készült: 2024.04.26.11:16:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

160. ülésnap (2000.09.27.),  191-293. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 3:44:14


Felszólalások:   85-191   191-293   293-296      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az általános vita lezárására, a módosító javaslatok házszabályszerű benyújtása érdekében a pénteki ülésnap végén kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 1999. évi költségvetésének végrehajtásáról szóló törvényjavaslat és az ehhez kapcsolódó állami számvevőszéki jelentés együttes általános vitája. Az előterjesztést T/3009. számon, az Állami Számvevőszék jelentését T/3009/1. számon, a bizottságok ajánlásait T/3009/2-3. számokon kapták kézhez.

Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Varga Mihály államtitkár úrnak, a napirendi pont előadójának 20 perces időkeretben.

 

VARGA MIHÁLY pénzügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 1999. évi gazdálkodásának önök előtt lévő dokumentuma alapján joggal állítható, hogy az 1999. év a társadalombiztosítás szempontjából is rendkívül kedvezően alakult. Ezt bizonyítja, hogy a tényleges hiány - eltérően a korábbi évektől, lásd 1994-1998 között - csak minimális mértékben, 4,9 milliárd forinttal haladta meg az eredeti előirányzatot, így a tényleges hiány 46,6 milliárd lett. Történt mindez annak ellenére, hogy 1999-ben rendkívül jelentős munkáltatói társadalombiztosítási járulékcsökkentés történt. Nyilván önök is emlékeznek rá, hogy a kormányprogram megvalósításának részeként 1999-ben 6 százalékponttal csökkent a foglalkoztatók társadalombiztosítási járulékfizetési kötelezettsége. Azt gondolom, ha valaki kiszámolja, hogy egy százalékpont mögött milyen bevételelmaradás van, akkor joggal mondhatja, hogy több mint 100 milliárd forintos tétel maradt a vállalkozók zsebében.

Tisztelt Ház! Csakúgy, mint a központi költségvetés esetében, az 1999. év a társadalombiztosítási alapok vonatkozásában is kedvezőtlenül indult. Az év első felében az alapok hiánya hónapról hónapra jelentősen meghaladta a tervezettet, s az államháztartási egyensúly biztosítása érdekében az Egészségbiztosítási Alapnál is - hasonlóan a költségvetési fejezetekhez - jelentős, csaknem hétmilliárd forint összegű céltartalékképzést kellett végrehajtani.

Problémák mutatkoztak a gyógyszer-támogatási előirányzat alakulásánál is. A gyógyszer-támogatási előirányzatnál megjelenő többletkiadás miatt az alrendszeri szintű deficit megtartása érdekében a kormánynak az Egészségbiztosítási Alap egyes kiadásai tekintetében év közben több intézkedést, előirányzat-zárolásokat kellett végrehajtania. Az év második felében azonban az eddigi negatív tendencia megfordult, és az év végén már olyan lépésekre is sor kerülhetett, amelyek, ha teljes mértékben nem is tudták megszüntetni, de enyhíteni tudták az előbbiekben jelzett szigorító intézkedéseket. Így sor kerülhetett a gyógyító-megelőző ellátásoknál történt összesen 6,1 milliárd forint zárolás részleges feloldására és 1,7 milliárd forintnak a fekvőbeteg-szakellátásban történő felhasználására. Ezt is figyelembe véve, a gyógyító-megelőző ellátás 1999. évi teljesítése csaknem 339 milliárd forint lett, amely 13,3 százalékkal haladja meg az 1998. évi tényadatot.

A teljesítési adatokból kitűnik, hogy a munkáltatói és a biztosítotti járulékbevételek együttesen az előirányzatot 2,6 százalékkal haladták meg, annak ellenére, hogy a járulékbevételek részét képező kintlevőségek behajtásából származó bevételek az előirányzott összegnek csak közel 50 százalékéban teljesültek.

 

(18.50)

 

A tételes egészségügyi hozzájárulásból származó bevétel-előirányzat közeli szinten alakult, a százalékos egészségügyi hozzájárulás címén befolyó bevétel azonban nagymértékben elmaradt a tervezett összegtől. Az előirányzati összeg közel 43 százaléka teljesült csak. Ennek oka egyrészt az, hogy új fizetési kötelezettség bevezetéséről van szó, másrészt az, hogy a konstrukcióból adódóan a bevételek egy része csak a 2000. évben realizálódott. A költségvetési pozíció megőrzéséhez nagyban hozzájárult a vagyonértékesítés, melynek révén az előirányzott bevételeken felül mintegy 20 milliárd forint bevétel keletkezett.

A nyugellátások kiadása a törvényi előírásoknak megfelelően teljesült. Az 1999. évben differenciált, a nyugellátás összegétől függő nyugdíjemelés valósult meg. Ez azt jelenti, hogy a nyugellátások 1999-ben minimum 11 százalékkal, de legalább 3500 forinttal emelkedtek, az emelés mértéke azonban nem haladhatta meg a 25,5 százalékot. Az átlagos emelkedés 14,2 százalék volt. Ez azt eredményezte, hogy a nyugdíjak reálértéke az 1994-1998. évek között bekövetkezett 9,8 százalékos reálértékvesztés helyett 3,8 százalékkal emelkedett. Mindezek mellett az Állami Számvevőszék által megfogalmazottak számunkra mindig rendkívül hasznosak, és figyelembevételükre, minél nagyobb arányú hasznosításukra évről évre törekszünk.

Tisztelt Országgyűlés! Az Állami Számvevőszék jelentése is foglalkozik a járulékbeszedés adóhatóság által történő átvételének témájával. Önök előtt is ismert, hogy az állami adóhatóság 1999. január 1-jétől vette át a járulékbeszedés,- nyilvántartás feladatát a társadalombiztosítási szervektől. Ez az adóhatóság számára mindenképpen új típusú elvárásokat, jelentős többletfeladatot jelentett. Várható volt, hogy 1999 ebből a szempontból átmeneti év lesz.

Mint ahogy az Állami Számvevőszék jelentésében megállapította, az APEH objektív okok miatt nem tett eleget évközi, havi adatszolgáltatási teljesítésének. Emiatt év közben az alapok kezelőinek jogszabályi felhatalmazáson alapuló megállapodása alapján került sor a járulékok és a hozzájárulások napi megosztására. A végleges elszámolás ez év áprilisában készült el, amely mintegy 20 milliárd forintos elszámolási különbözetet mutat a ténylegesen teljesülő pénzforgalmi kimutatásokhoz képest. Mivel ezen pénzeszköz 1999-ben felhasználásra került, javasoljuk a különbözet rendezésének elengedését. Bizton állítható, hogy ilyen problémák a 2000. évtől már nem jelentkeznek, annál is inkább, mivel az ez évtől érvényes új bevallási szabályok különválasztják a Nyugdíj-biztosítási és az Egészségbiztosítási Alapot megillető bevételeket, s így a két alap közötti pénzügyi elszámolási gond kizárható, és az integrált járulékfolyószámla-rendszer is zavartalanul működik.

Az előttünk lévő zárszámadás megfelel a törvényi előírásoknak, abban a pénzforgalmi szemlélet érvényesül. Az Állami Számvevőszék összefoglaló megállapítása szerint is - idézem - "a zárszámadásban elszámolt bevételek és a kincstári adatok megegyeznek", tehát a pénzforgalmi szemléletű költségvetés pénzforgalmi szemléletű végrehajtása maradéktalanul teljesült. Ezért fogadta el a kormány az alapok könyvvizsgálói záradékkal ellátott beszámolóját követően a társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak zárszámadásáról szóló törvényjavaslatot, és terjesztette ezt a tisztelt Ház elé.

Ezek alapján kérem a tisztelt képviselőtársaimat, hogy a beterjesztett törvényjavaslatot megvitatni és támogatni szíveskedjenek.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok és a MIÉP soraiból.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Kovács Árpádnak, az Állami Számvevőszék elnökének, a napirendi ajánlás szerinti tízperces időkeretben.

 

DR. KOVÁCS ÁRPÁD, az Állami Számvevőszék elnöke: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Hölgyeim és Uraim! Az Állami Számvevőszék törvényben előírt egyik legfontosabb feladatának tekinti a nagy összegű jövedelem-újraelosztással járó és a társadalom egészét érintő ellátórendszerek, így a társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak ellenőrzését.

Ellenőrzésünk célja annak megállapítása volt, hogy a társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak 1999. évi költségvetéséről szóló törvényben foglaltakat hogyan hajtották végre. A törvényjavaslat törvényességi és számszaki ellenőrzése során folyamatos együttműködés jött létre a Pénzügyminisztérium és az Állami Számvevőszék között. Az egyeztetés keretében a számvevők által feltárt számszaki és egyéb eltérések többségét az előterjesztő a benyújtott törvényjavaslaton átvezette, így azokkal kapcsolatos megállapítások jelentésünkben nem szerepelnek.

A korábbi években az Állami Számvevőszék zárszámadási ellenőrzései kapcsán tett javaslatait néhány kivételtől eltekintve az érintettek elfogadták. Az 1998. évi zárszámadás elemzése során feltárt hiányosságok közül két problémakörben nem született megoldás, nevezetesen: az Országos Nyugdíj-biztosítási Főigazgatóság és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár fővárosi igazgatási szerveinek elhelyezése kérdésében és a felügyelő politikai államtitkár szervezete működési költségeinek megtérítése ügyében.

Tisztelt Országgyűlés! Hölgyeim és Uraim! A társadalombiztosítási alrendszer bevételei 1999 során nem fedezték a kiadásokat, és ez már a költségvetés tervezésekor nyilvánvaló volt. Az alapok összevont hiánya a tervezett 41,7 milliárd forinttal szemben 46,7 milliárd forint volt, bár a hiány túlteljesülése az előző évekhez képest mérsékeltnek mondható. A kiadások teljesítéséhez az alapok folyamatosan igénybe vették a kincstári egységes számlát. Az egyenleg alakulásában nagyban közrejátszott, hogy az alapok vagyongazdálkodással kapcsolatos bevételei az eredetileg előirányzott 53,7 milliárd forinttal szemben - melyet kellő információk hiányában nem tudtunk minősíteni - mintegy 74 milliárd forintra teljesültek. A vagyongazdálkodásból származó bevételek egyszeri jellegüknél fogva azonban nem ismétlődhetnek meg a jövőben. Ez és a társadalombiztosítási járulékok tervezett csökkenése feltehetően a központi költségvetés egyre nagyobb szerepvállalását teszi a jövőben szükségessé az alapok gazdálkodásában.

A társadalombiztosítási alapok esetében a kincstári finanszírozás tapasztalatai összességében kedvezőek. Komolyabb gondok sem év közben, sem az éves elszámolás kapcsán nem merültek fel. Lényeges változás az alapok működésében, hogy a járulékokkal kapcsolatos feladatokat az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal vette át. Az adóhivatal rendelkezésére álló minimális felkészülési idő miatt az elmúlt év átmenetinek tekinthető, és ezzel is összefüggésbe hozható, hogy a kintlevőségek behajtásából a 45,5 milliárd forintos bevételi tervvel szemben a teljesítés 21 milliárd forint. A társadalombiztosítással szemben kimutatott tartozások összege 1999 végén meghaladta a 300 milliárd forintot, ami 1998-hoz viszonyítva mintegy 14 százalékos növekedést jelent.

Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal járulékgazdálkodási feladataival összefüggő, a dolgozók személyi célú ösztönzésére szolgáló pénzeszközátadás törvényi feltételei október 31-éig nem teljesültek. A pénzügyminiszter a törvény szerinti összeg 80 százalékának kifizetését engedélyezte, az utólagos elszámolás alapján azonban állíthatjuk, hogy a kifizetés indokolt volt.

Az ellátásokkal kapcsolatos kiadásokhoz képest ugyan szerény, de mégis jelentős összeget, 2,3 milliárd forintot tettek ki az alapok Postabankkal kapcsolatos garanciális kötelességei. Ezek jogszerűségét és indokoltságát az alapok vagyonának államosítása miatt már az 1998. évi zárszámadás során is vitattuk. A vagyongazdálkodási kiadásokat tovább növelte az Országgyűlés által jóvá nem hagyott tétel, a Club Aliga Rt.-ben 1999 márciusában végrehajtott alaptőke-emelés.

A társadalombiztosítás központi hivatali szerveinek irányítása 1999. április 21-ével a Pénzügyminisztériumba került át, ez a változás azonban az Országos Nyugdíj-biztosítási Főigazgatóság szervezeti és működési szabályzatába nem került átvezetésre, és ugyancsak nem tért ki a szabályzat az Országos Nyugdíj-biztosítási Főigazgatóság és a Pénzügyminisztérium, valamint a Szociális és Családügyi Minisztérium közötti szakmai irányítási kapcsolatokra. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szervezeti és működési szabályzata 1999-ben ötször módosult, azonban jelenleg nincs megfelelő, elkülönült gazdasági szervezete, gazdasági vezetője, és nem tisztázott a gazdasági folyamatokért való felelősség kérdése. Ezek a problémák is hozzájárultak a hibákhoz.

 

(19.00)

 

Tisztelt Országgyűlés! Hölgyeim és Uraim! Emlékeztetek arra, hogy az Állami Számvevőszék támogatta az 1999. évi költségvetés elfogadását, miközben külön is felhívta a figyelmet a törvényjavaslat vitáján a társadalombiztosítás, elsősorban az egészségbiztosítás és mindenekelőtt a gyógyszerek körében várható finanszírozási feszültségekre. Szeretnék röviden tájékoztatást adni arról, hogy mi teljesült.

Az Állami Számvevőszék javasolta a kormánynak, hogy teremtse meg a biztosítási jogviszonnyal nem rendelkezők természetbeni ellátásának pénzügyi fedezetét. Ennek megfelelően a 2000. évi költségvetésben szerepel a jövedéki adók bevételéből származó pénzeszközátadás, valamint a sorkatonák és a fegyveres testületek hivatásos tagjai utáni költségvetési hozzájárulás.

Az Egészségbiztosítási Alap gazdálkodásának évek óta kritikus pontja a gyógyszer-támogatási előirányzat rendszeres túlteljesülése. Ahogy ezt az 1999. évi költségvetési véleményünkben jeleztük, az 1999. évi eredeti, közel 123 milliárd forintos előirányzat szintén tarthatatlannak bizonyult, így annak 141 milliárd forintra való felemelésére volt szükség. Az előirányzat-módosítás fedezetét a gyógyító-megelőző ellátások előirányzatainak zárolásával sikerült elérni. A gyógyászati segédeszközök előirányzatát is alultervezettnek minősítettük, de a megállapításunk végül szerencsére nem igazolódott, a felhasználás a tervezett előirányzatnak megfelelően alakult.

A társadalombiztosítási nyugellátások emelése koncepciójának kidolgozására szintén javaslatot tettünk, ezen a téren a nyugellátások éves emelésének törvényes szabálya érvényesül, koncepcionális eredmény azonban még nem született. A társadalombiztosításhoz rendelt vagyonelemek tételes felmérésére, piaci értékének meghatározására és értékesítési stratégiájának kialakítására tett javaslatunk az Állami Privatizációs és Vagyonkezelői Részvénytársaságnak átadott vagyon tekintetében teljesült, a tartozás fejében átvett vagyon nyilvántartása esetében azonban hiányosságokat tapasztaltunk. A társadalombiztosítás pénzügyi alapjairól szóló törvényben foglalt szabályok áttekintésére és esetleges módosítására tett számvevőszéki javaslat megvalósítására ez ideig még nem került sor.

Az Állami Számvevőszék az 1999. évi költségvetési véleményében jelezte, hogy a gyógyító-megelőző ellátásban történő 7 milliárd forintos zárolás miatt nem lesz elegendő fedezet a bér- és dologi növekmények megvalósulására. Bár a konkrét intézményi hatásokat a zárszámadás alkalmával nem vizsgáltuk, az önkormányzati tulajdonban lévő kórházakkal kapcsolatos vizsgálatunk szerint az intézmények pénzügyi helyzete 1999-ben tovább romlott, ebben egyebek mellett a társadalombiztosítási finanszírozás elégtelen volta is szerepet játszott.

Tisztelt Országgyűlés! Hölgyeim és Uraim! Ellenőrzéseink azt jelzik, hogy bár a társadalombiztosítási alapok gazdálkodása terén fennálló szabálytalanságok - nem utolsósorban a számvevőszéki javaslatok figyelembevételének köszönhetően - csökkentek, továbbra is fennállnak a szabályozásbeli hiányosságok. A zárszámadás és mindenekelőtt a jövő évi költségvetési törvényjavaslat rövidesen sorra kerülő vitája szempontjából is fontosnak tartom, és ezt a Számvevőszék tapasztalatai is alátámasztják, hogy a nemzetgazdaság jövőbeni teljesítőképességét, szellemi és anyagi gyarapodását szolgálná az egészségügy biztosítási és ellátórendszerét megújító reformok felgyorsítása.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps.)

 

ELNÖK: Most a bizottságok előadóinak felszólalásaira kerül sor, a napirendi ajánlás szerinti 5-5 perces időkeretben. Megadom a szót Hegedűs Mihálynak, az egészségügyi bizottság előadójának.

 

DR. HEGEDŰS MIHÁLY, az egészségügyi és szociális bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az egészségügyi és szociális bizottság szeptember 20-án megvitatta a 3009. számú törvényjavaslatot a társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak 1999. évi költségvetésének végrehajtásáról és az ehhez kapcsolódó állami számvevőszéki ellenőrzésről szóló jelentést. A lezajlott vita végén 13 támogató és 8 ellenző szavazattal a bizottság általános vitára alkalmasnak tartotta a törvényjavaslatot.

A vita nem ideológiai szinten zajlott, hanem túlnyomórészt az ÁSZ-ellenőrzés tapasztalatainak alapján konkrét témák korrekt megvitatásán alapult. A képviselők elsősorban az Állami Számvevőszék által is aggályosnak tartott témákat vitatták. Néhányat példaként felsorolnék.

Az APEH adatvédelmi kötelezettségéből adódóan a könyvvizsgálat végrehajtása korlátokba ütközött. Az APEH a járulékokkal kapcsolatos feladatokat átvéve rövid idő alatt képtelen volt rendszerbe állítani ezeket, így nem tudott megfelelni tájékoztatási kötelezettségének az alapok felé sem a bevételeket, sem a kintlevőségeket illetően. Az előző kérdéskörrel kapcsolatosan az átcsoportosított 20,8 milliárd forint sorsa az ellenzéki képviselők rendkívüli érdeklődését váltotta ki. Felmerült az a kérdés is, hogy vajon a kétéves költségvetés elfogadása esetén zárszámadási törvény is csak kétévenként lesz-e.

Érdeklődést váltott ki, hogy a járulékok hatékonyabb begyűjtése nem váltotta be az előző évben a hozzá fűzött reményeket, mivel a kintlévőségek 13,5 százalékkal nőttek, meghaladva a 300 milliárd forintot. Élénk vita tárgyát képezte az ellenzéki képviselők azon felvetése is, hogy megkezdődött a társadalombiztosítás önállóságának felszámolása, mivel az alapok kezelőinek nincs érdemi befolyása a bevételekre és megosztásukra.

A vita ezen kérdések körül folyt. A konkrét tényeket a bizottság tudomásul vette, de az általános vitára való alkalmasság megítélésében eltérő következtetések születtek. Tizenhárom képviselő az Állami Számvevőszék jelentésére támaszkodva, amely kimondja, hogy a törvényjavaslat megfelel az államháztartási törvény előírásainak és teljesíti a zárszámadásra vonatkozó törvényi előírásokat, általános vitára alkalmasnak tartotta a törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: A bizottságban megfogalmazódott kisebbségi véleményt Vojnik Mária fogja ismertetni.

 

DR. VOJNIK MÁRIA, az egészségügyi és szociális bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! A 3009. számon benyújtott, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 1999. évi költségvetésének végrehajtásáról szóló törvényjavaslat vitájában nyolc ellenzéki képviselőtársam a törvényjavaslat általános vitára bocsáthatósága ellen szavazott. Hegedűs képviselőtársam korrektül idézte fel a vitát, így tehát a véleményemet akár össze is foglalhatnám úgy, hogy mindattól, amitől kormánypárti képviselőtársam kommentárja szerint a kormánypárti képviselők elfogadhatónak minősítették a zárszámadást, azok miatt elleneztük mi ennek az általános vitára bocsáthatóságát.

A vita azonban megér egy újabb felidézést. Vitatta az ellenzéki képviselők csoportja, hogy független külső könyvvizsgáló, ahogy tavaly, idén is csak korlátozó záradékkal együtt tudta az alapok beszámolóját vizsgálni. Ezért támogatjuk, hogy a kormány tegyen eleget annak a kötelezettségének, hogy számoljon be az Országgyűlésnek a könyvvizsgálat eredményéről.

Az ellenzéki képviselők vitatták az alapok bevételeinek és kiadási oldalának megalapozottságát. Az ellenzéki képviselőtársaimmal arra a véleményre jutottunk, hogy a számviteli szabályok fel- és kihasználásával, könyvelési trükkökkel elfedték az Egészségbiztosítási Alap hiányának nagyságát. Ezért tehát azt, hogy az alapokat megillető összegek nagysága között egy közel 21 milliárd forintos eltérés van az Egészségbiztosítási Alap javára, mi nem egyszerűen technikai kérdésként kezeljük. Az a határozott véleményünk, hogy ha a nyugdíjalapot megillető összeg megfelelő helyre került volna, akkor ma arról kellene beszámolnunk, hogy az Egészségbiztosítási Alap valóságos hiánya meghaladja a 70 milliárd forintot.

 

 

(19.10)

 

Erre, azt gondolom, a hozzászólásomban én még ki fogok térni, ezért tehát ezt csak egy összegző véleménynek mondtam most el.

Vitattuk, hogy az adóhatóság felkészülten vette-e át a járulékalapok kezelését, vitattuk, hogy a rendelkezésre álló szellemi és technikai kapacitása elegendő volt-e ilyen hatalmas pénzösszegek és ilyen tömegű járulékszámlák kezelésére. Az a véleményünk, hogy a kintlévőségek növekedése, amelynek csökkenéséhez pont az APEH miatt nagy reményeket fűzött a kormány, nem teljesült, és végül az APEH nem teljesítette adatszolgáltatási kötelezettségét sem.

A számvevőszéki jelentés birtokában és a zárszámadás ismeretében azt kellett megállapítanunk, hogy gyakorlatilag tovább folytatódott az alapok önállóságának megszüntetése, tekintettel arra, hogy az alapok kezelőinek gyakorlatilag az év utolsó negyedéig nem volt érdemi rálátása a befolyt pénzeszközökre; ennek is lett a következménye az a bizonyos 20,8 milliárd forint.

Vitattuk az Egészségbiztosítási Alap elszámolása során annak megalapozottságát, a kormány tevékenységét az alapokon belüli tevékenységben, összességében pedig úgy találtuk, hogy a törvényjavaslat általános vitára is alkalmatlan.

Köszönöm a szíves figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Megkérdezem, hogy a számvevőszéki bizottság kíván-e előadót állítani, mert nem látom itt a számvevőszéki bizottság tagjait. (Jelzésre:) Igen. Általános vagy kisebbségi véleményt kíván mondani Kertész István? (Kertész István: Kisebbségi!) Akkor most úgy mondja el a kisebbségi véleményt, hogy előtte a többségi vélemény nem hangzott el. Öné a szó.

 

KERTÉSZ ISTVÁN, a számvevőszéki bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Elnök úr, nem lesz nehéz dolgom, merthogy az ülésen egyetlenegy szó, egyetlenegy kérdés sem hangzott el a kormánypárti képviselők szájából, úgyhogy ugyanaz a helyzet valósul meg most is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ellenzéki képviselőtársaimtól kritikaként az ÁSZ jelen lévő képviselői felé elhangzott, hogy nem tartható az a fajta álláspont, amelyet az ÁSZ a következőképpen fogalmazott meg: "Tekintettel a tb-alapok esetében előírt kötelező könyvvizsgálati hitelesítésre, az adatok valódiságának, hitelességének vizsgálatára a számvevőszéki ellenőrzés nem terjed ki." Miután az ÁSZ a könyvvizsgálatra támaszkodva nem kívánta az adatok pontosságát ellenőrizni, a könyvvizsgálat pedig az APEH-től kért alapinformációkhoz adótitokra hivatkozva nem jutott hozzá, a két ellenőrzésre jogosult és hivatott szervezet nem akarta, illetve nem tudta ellenőrizni a bevételek helyes elszámolását. Ebből következően a bevételi oldal értékelhetetlenné vált.

Tisztelt Képviselőtársaim! 1999-ben az APEH felkészületlenül kapta meg a tb nyilvántartási rendszerének kiépítési feladatát. A Számvevőszék szerint a többszöri átszervezés többletköltségei legalább 994 millió forintra rúgnak. Érdemi változás ezek után sincs, a tb-hátralékok ebben az évben is 13,5 százalékkal, több mint 300 milliárd forintra nőttek, a vagyongazdálkodás minősíthetetlen, az ösztönzési rendszer törvénysértően működött. Az előttünk lévő törvényjavaslat adatai a finanszírozási rendszer változtatása miatt sem összehasonlíthatók, sem az előző évhez, sem az előirányzathoz, sem a gyógyszerkasszánál, sem a fekvőbeteg-ellátásban. A korábbi előleg helyébe utólagos elszámolást fogadtattak el, mellyel látszólag 20-25 milliárd forintot takarított meg a tb-költségvetés, a gyógyszerészek és az intézmények kárára. A tavalyi folyamatok harmadik alapvető hiányossága, hogy egyszeri bevétellel finanszírozott folyamatosan felmerülő működtetési és ellátási kiadásokat, ami közgazdasági nonszensz.

Tisztelt Képviselőtársaim! 1999-től az APEH-nak kell adatot szolgáltatnia, hogy a bevételből mennyi az egészségbiztosítási, mennyi a nyugdíj-biztosítási. Év végére az Egészségbiztosítási Pénztár javára 20,8 milliárd forinttal több került elszámolásra, átutalásra a Nyugdíj-biztosítási Pénztár rovására, ami azt is jelenti, tisztelt képviselőtársaim, hogy a probléma az egészségbiztosítás vonatkozásában nagyobb, mint amit elénk tártak. Ha a valós helyzet tartós elemeit nézzük, a törvénytervezetben szereplő hiányt korrigáljuk a 20,8 milliárd forinttal, valamint a finanszírozási rendszer változtatásával és a vagyoneladás egyszeri bevételével, akkor megállapítható, hogy 1999-ben az Egészségbiztosítási Pénztár tartós tényezőkön alapuló hiánya a beterjesztett 47 milliárd forinttal szemben 100-110 milliárd forintra rúg. Ugyanakkor a Nyugdíj-biztosítási Pénztárnál a feltételezett 1,2 milliárd forinttal szemben a helyes elszámolásban 22 milliárd forintos többlet felel meg a tényleges folyamatoknak.

Tisztelt Képviselőtársaim! A költségvetési vita idején azzal érvelt a kormányzó oldal, hogy azért kellett a nyugdíjasok jogos járandóságát csökkenteni, mert nincs fedezete. Nos, ez az álláspont nem igazolódott be. Ez a 22 milliárd forintos tényleges többlet a 14,2 százalékos nyugdíjemelés mellé további 3 százalékos emelésre adott volna fedezetet. Tekintettel arra, hogy az előterjesztett törvényjavaslat szerint a kormány ezt az összeget a későbbiek során sem akarja a nyugdíjak emelésére fordítani, várhatóan a nyugdíjasok évről évre elesnek e 22 milliárd forintos összegtől és a rárakódó további emelési összegektől.

Meg tudom érteni, tisztelt képviselőtársaim, hogy a számvevőszéki bizottság ülésén ilyen felvetésekkel szemben kormánypárti oldalról egyetlen szó sem hangzott el. Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: A költségvetési bizottság kíván-e előadót állítani? (Jelzésre:) Csak kisebbségi előadót kíván állítani, úgyhogy Keller László képviselő urat illeti a szó.

 

KELLER LÁSZLÓ, a költségvetési és pénzügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Az az igazság, hogy a költségvetési bizottságban együtt tárgyaltuk a központi költségvetés zárszámadásával a társadalombiztosítás költségvetésének a zárszámadását, és ennek megfelelően közös előadót állítottunk. Mádi képviselő úr nyilván azért nem tudja most elmondani a többségnek a véleményét, mert nem gondolta, hogy itt külön lesz választva ez a két téma; és tulajdonképpen a bizottsági ülésen a kormánypártok a társadalombiztosítás zárszámadásáról nem is ejtettek szót, tehát, csatlakozva Kertész képviselőtársamhoz, én is csak a kisebbség véleményét tudom most tolmácsolni itt a Ház előtt.

Mi, ellenzéki képviselők másképp ítéltük meg a társadalombiztosítási alapok 1999-es pozícióját, mint arról itt az államtitkár úr beszámolt. Az ÁSZ-jelentés számos súlyos hiányosságra világított rá. Éppen ezért, hogy felkészültek legyünk a vitára, két kérdést intéztünk a Pénzügyminisztériumhoz, aki felügyeli most a társadalombiztosítási alapokat, és a bizottsági vitában rögzítettük azt, hogy sajnos a három hét is kevés volt arra, hogy ezeket a kérdéseket megválaszolják; megjegyzem, azóta sem érkezett egy kérdésre válasz. Éppen ezért nagyon nehéz volt a bizottsági vitában az ellenzéki képviselők helyzete. Utaltam rá, hogy számos hiányosságra világít rá az ÁSZ-jelentés, a bizottsági vitában ezekre mi is igyekeztünk kitérni.

Az egyik, hogy miután a kormány átvette a tb-alapok irányítását, illetve a felügyeletét, gyakorlatilag megszűnt minden nyilvánosság, és úgy tűnt számunkra, ellenzéki képviselők számára, ha áttanulmányoztuk az ÁSZ jelentését, hogy bizony sem a Miniszterelnöki Hivatal, sem a Pénzügyminisztérium nem tudott megfelelő felügyeletet gyakorolni a tb-alapok fölött. A hiány mértékét mi, ellentétben az államtitkár úrral, elfogadhatatlannak tartjuk; nem azért, mert csak néhány milliárd forinttal növekedett a hiány mértéke, hanem azért, mert látni kell, hogy jelentős vagyonértékesítés bevételét a folyó kiadásokra fordította a kormányzat, és nem lehet azt mondani, hogy akkor így rendben van a hiány.

Különösen nehéz helyzetben volt a mi megítélésünk szerint az Egészségbiztosítási Alap, hiszen a hiány csak azért volt olyan mértékű, ahogy azt kimutatja a beszámoló, mert a vagyonértékesítés bevételén túl a bevételmegosztásból származó többletbevétel is javította az E-alap egyensúlyát. És a kincstári egységes számla felé folyamatosan növekvő tartozás sem azt mutatja, hogy itt a rendezett irányba mentek a folyamatok, hiszen csak emlékeztetném az államtitkár urat arra, hogy a nyugdíjalapnál decemberben már 100 milliárd forint fölé emelkedett a bejárás a kincstári egységes számlára, az E-alapnál pedig decemberben átlagban 111 milliárd forint volt; azért ezek a számok, remélem, valamit mutatnak az államtitkár úrnak.

 

(19.20)

 

A járulék-folyószámlák rendezetlenségéről is szót váltottunk itt, emlékeztetni kellett a kormányzat képviselőit arra, hogy milyen vita folyt arról, hogy engedjék el az adósságot, és akkor jön a 45 milliárdos bevétel - hát kiderült, hogy egyrészt nem is tudták megfelelően rendezni a nyitóegyenlegeket a folyószámláknál, másrészt a 45 milliárd forint sem jött be úgy, ahogy azt remélték. Viszont a politikai államtitkár döntése szerint az APEH csak megkapta a jutalékát, ami egyébként nem illette volna meg, erre az ÁSZ-jelentés világít rá. A kintlévőségek se teljesen úgy alakultak, ahogy azt mi annak idején reméltük, amikor az APEH átvette a folyószámlák kezelését. Döbbenten látjuk, hogy az a korábbi években kedvező irány teljesen megfordult, és olyan mértékben fordult meg, ahogy arra itt az ÁSZ elnöke is utalt.

Döbbenetes megállapításai vannak az ÁSZ-nak, ezeket a bizottsági ülésen is szóba hoztuk: az államtitkár törvénytelen tőkeemelése 100 millió forintos értékben, a megbízási díjak volumene és az aránytalanság a személyi juttatásoknál - egyszerűen példa nélküli, hogy milyen mértékben tolják kifelé a díjat a személyi megbízásokra.

A magánnyugdíjrendszerrel szintén foglalkoztak az ellenzéki képviselőtársaim, ebben elfogadhatatlan a kormányzat álláspontja.

Mindezekre tekintettel a költségvetési bizottság ellenzéki képviselői nem tudták általános vitára alkalmasnak minősíteni ezt a javaslatot.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Most a bizottsági előadások után az írásban előre jelentkezett képviselők következnek, a napirendi ajánlás szerint 10-10 perces időkeret áll rendelkezésükre. Ismertetem a felszólalók sorrendjét. Elsőként Bartha László képviselő úr következik, Fidesz-Magyar Polgári Párt; utána majd Vojnik Mária, a Szocialista Párt részéről; harmadikként pedig Hegedűs Mihály, a Független Kisgazdapárttól.

Bartha László képviselő urat illeti a szó. (Dr. Veres János: 15 perc az a 10 perc! - Keller László: 15 perc!)

 

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Urak! Tisztelt Képviselőtársaim! Egy zárszámadás, legyen szó akár országos költségvetésről vagy tb-alapokról, mindenféleképpen egy időszak lezárását, az előzetes tervezés realitását, annak végrehajtását elemzi. A tb-alapok, mint az mindenki előtt jól ismert, alapvetően két nagy csoportra, az egészségügyi alapra és a nyugdíjalapra bonthatók.

Mint tudjuk, mindkét alrendszer működését a társadalom élénk figyelemmel kíséri. Az ok érthető, hiszen az előbbiekből az egészségügyi ellátásokra és - bár nem témája a mai tárgyalásnak - 2000-től részben fejlesztésekre is fordíthatók összegek, ahogy a kormányprogramban és a Fidesz-Magyar Polgári Párt programjában is követendő cél az egészségmegőrzés és az egészségnyereség minél nagyobb hatásfokának elérése, hiszen csak lelki és testi egészségben élő társadalom tud fejlődni, közép- és hosszú távú terveket készíteni.

A nyugdíjalapok kérdése legalább ilyen fontos tényező, hiszen a tisztességes munka során megöregedett emberek joggal várják el a társadalomtól, hogy nyugdíjas éveikre a valóban nyugodt, méltóságteljes élet feltételeit biztosítsa számukra. Ez sajnos az elmúlt kormányzati ciklusban nem valósult meg, kivételt talán egy év képezett, amikor 1 százalékos reálnyugdíj-emelkedés volt kimutatható. A zárszámadás később bemutatott pontjaiból kiderül, hogy a polgári kormány - és ezzel a Fidesz mélységesen egyetért - lényegesen több figyelmet szentelt szüleink, nagyszüleink ellátására.

Egy, a társadalombiztosítások zárszámadását előterjesztő törvényjavaslat esetén az emberben óhatatlanul felvillan az egészséges család, a szüleiről, nagyszüleiről gondoskodó család képe is, hiszen ez a család a társadalom alappillére, a polgári kormány első számú privilegizált egysége. Akkor, amikor nyugdíjakról, egészségügyi ellátásról beszélünk mint a Fidesz-Magyar Polgári Párt családpolitikájának kiemelten fontos elemeiről, ki kell hogy jelentsük azt, hogy a nagymértékű családi, gyermekek után járó adókedvezmények, a nyugdíjak reálértékének növekedése, az egészségügyi ellátórendszer stabilizációjára, illetve modernizációra tett törekvések mind ezt az értékrendet szolgálják.

Igen tisztelt Képviselőtársaim! Egy zárszámadás olyan értékek megvalósulását is jelképezi, mint például a stabilitás, a kiszámíthatóság, a realitás és a jövőkép. Hosszú évek óta először az ÁSZ véleményével egyezően reális alapokon tervezett, a valós egyensúlyi helyzet megőrzésére törekvő tb-költségvetése volt az országnak 1999-ben. Azzal, hogy egy időben történt, 1998 őszén, az állami költségvetés és a tb-költségvetés benyújtása, hiteles szakmai munkát tett lehetővé, hiszen összefüggéseiben láthatták a tisztelt Ház tagjai az adatokat és a terveket.

Most azzal, hogy a rendszerváltozás óta második ízben - az első a tavalyi volt - a költségvetés és a tb-alapok végrehajtásának zárszámadása is egyszerre kerül a képviselők kezébe, az akkori elvárások tükrében tudunk a teljesítésekről véleményt mondani. Itt szeretném azonban jelezni, hogy nem feltétlenül tartom előnyösnek azt - vagy talán túl gyorsnak ezen a területen a fejlődés ütemét -, hogy az 1999-es költségvetési zárszámadás törvénytervezetében az államháztartási törvényt módosítják. Ezzel azonban biztosítja a kormány a lehetőséget arra, hogy a társadalombiztosítási alrendszert a nagy költségvetés részeként, igaz, külön fejezetként, de egy számon nyújthassák be az Országgyűléshez a 2001-2002. évi állami költségvetési törvényjavaslatban.

Részletesen néhány szót a számokról. Mint látható, a tb- és nyugdíjalrendszerek 1999. évi tényleges hiánya, ahogy hallottuk is, 46,5 milliárd forint. Ez azért jelentős eredmény - az ellenzék állításával szemben -, mert az előző évben a hiány közel 70 milliárd forint volt, és akkor a tervezetthez képest ez lényegesen eltért. Az elért pozitív eredmény mögött jó néhány, az ország gazdasági teljesítőképességének növekedésével együtt járó örömteli tény húzódik.

Melyek is ezek? Csak néhányat kiemelve: a nemzetgazdasági szintű bruttó keresettömeg 17,1 százalékkal, a bruttó átlagkereset 16,1 százalékkal, a foglalkoztatottak száma pedig 3,1 százalékkal bővült, közben a munkanélküliségi ráta 7,8-ról 7 százalékra csökkent. Mindezek mellett az infláció mértéke a tervezett 10 százalék körüli értéken állt meg. Ezek a tényezők nyilvánvalóan a bevételi oldalakat erősítették, hiszen még a tervezés mértékénél is jobban nőtt a gazdaság teljesítőképessége, ami azóta is dinamikusan fejlődik, köszönhetően a polgári kormány gazdaságpolitikájának, amely alapvetően a kis- és középvállalkozásoknak, a munkavállalóknak és a hazai kapacitásoknak próbál kedvezni.

Oly sokszor elmondtuk már, de nem elég ismételni azt, hogy a gazdaságpolitikában a hangsúlyok megváltoztatása egyszerre több elem fejlesztése, amely önmagában is egyfajta gazdasági csodaként kezelendő. Ténylegesen a GDP-növekedés, az infláció mértékének csökkentése, a munkahelyek számának növelése, a fizetésimérleg-hiány csökkentése reális alapokat teremt arra, hogy az ország gazdaságilag is méltó tagjává válhasson az Uniónak.

A polgári kormány munkájának kezdetén a bizalom elvét, a magyar társadalommal együtt gondolkodó elvét hirdette meg, és nagymértékű tb-járulékcsökkentési programot kezdeményezett. Akkor az ellenzéki padsorokból folyamatosan azt hallhattuk nyilvánvaló szándékkal, hogy a csökkentésekkel mérsékeljük a tb-alapokba irányított pénz nagyságát, ez pedig veszélyezteti az egészségügyi ellátásokat és a nyugdíjak kifizethetőségét, reálértéken tartását (Dr. Kökény Mihály közbeszól.), és esélyt sem ad reálérték emelésére.

Azt is hallhattuk, hogy ez az államadósság mértékét növelheti, és ezzel az Európai Unió nemzetközi megítélése romolhat. Mindezek ellenére (Dr. Vojnik Mária közbeszól.) a kormány helyesen a munkáltatói járulék mértékét 39-ről 33 százalékra mérsékelte, és mint tudjuk, további éves szinten 2-3 százalékos mérséklést irányozott elő. Mint említettem, a kormány és a Fidesz-Magyar Polgári Párt álláspontja az volt, hogy bíznunk kell a vállalkozókban, bíznunk kell a munkaadókban, bíznunk kell az egész társadalomban, hiszen mindenkinek az az érdeke - hosszú távon mindenféleképpen -, hogy a fekete- és a szürkegazdaságban elfolyó pénzek kifehéredjenek, és kiszámítható legyen ezek nagyságrendje.

 

(19.30)

 

Ennek egyik legjobb útja a már többszörösen említett bizalom és a járulékterhek csökkentése. Ezzel kettős célt érhettünk el, és most már kijelenthető, hogy elértük. Több fejlesztésre szánt forrás marad a gazdaságban, és az adómorál is jelentősen javult.

Az adófizetők a kormány bizalmát meghálálták, és magatartásukkal, forintjaikkal támogatják az ország felemelkedését célzó politikáját. Konkrétan ez azt jelenti, hogy a munkáltatói és biztosítotti járulékbevételek együttes előirányzatát a teljesítés 2,6 százalékkal haladta meg.

Tisztelt Képviselőtársaim! Akkor, amikor erre a jelentős járulékcsökkentésre szánta magát a kormány, tudta azt, hogy körülbelül 100 milliárd forint bevételkiesést jelent számára. Ezt a hiányt azonban megítélésünk szerint a tb eddigi holt vagyonának értékesítéséből, a központi költségvetés adóbevételei egy részének átirányításából, az egészségügyi hozzájárulás befizetett forintjaiból és a már előbb említett gazdasági növekedés pluszforrásaiból pótolta.

Hogy osztotta fel a kormány az így befolyt pénzeket? 1999 nehéz év volt mindannyiunk számára: a bibliai hét csapást is meghaladó mértékben sújtotta az országot a természeti és a külső gazdasági környezet. Ennek ellenére ebben az évben volt először kimutatható és érezhető lényeges nyugdíjreálérték-emelkedés, melynek átlagos mértéke 14,2 százalék volt 10 százalékos inflációs ráta mellett.

A nyugdíjemelés mértéke szempontjából körülbelül három csoportot különíthetünk el. Az első csoport volt az, amit minimálnyugdíjnak nevezünk, itt az emelés mértéke 24 százalékos volt. A második csoport a minimálnyugdíj és a 32 ezer forint közötti, melyben az emelés mértéke az alsó sávban 22 százalék körüli, míg a fölső sáv is elérte a 15 százalékot. E két csoport esetében egy régi igazságtalanságot próbált mérsékelni a kormány a társadalmi szolidaritás elvének megfelelően, és bár nem elégséges mértékben - ezt tudjuk jól mi is -, de lehetőségeinket maximálisan kihasználva közelítettük a nyugdíjak mértékét. A harmadik csoportban, amelybe a 32 ezer forint/hó feletti nyugdíjjal rendelkezők tartoztak, az emelés mértéke szintén meghaladta az inflációt, bár valóban, a reálérték-emelkedés csak 0,9 százalékos volt.

Átlagosan elmondható, hogy a reálérték-emelkedés 3,8 százalékot tett ki, míg az első csoportban lévő nyugdíjasok esetén a reálvásárlóérték-növekedés 20 százalékos mértékű volt. Hadd jegyezzem meg önöknek mellékmondatként, hogy a '99-es tb-költségvetési vitánál többször elhangzott ellenzéki oldalról az az állítás, mely szerint, ha ők kormányon lennének, mindenkinek egységesen 20 százalékos nyugdíjemelést tartottak volna reálisnak.

Az igazság ugyanakkor az, hogy hosszú évek gyakorlata szerint a költségvetések benyújtása idején - legyen az akár állami, akár tb-költségvetés - több évre előre prognosztizálják a kiadási és bevételi oldalakat. Az emelkedés mértékére még a Horn-Kuncze-kormány által benyújtott tervezet alapján és már az érintett társadalmi szervekkel egyeztetve átlagosan 14 százalékos nyugdíjemelést prognosztizáltak, egységesen, minden nyugdíjas számára. Ezzel szemben a polgári kormány bár csekély mértékben nagyobbat, 14,2 százalékot adott, de egy igazságtalan helyzetet próbált a differenciált nyugdíjemeléssel enyhíteni. A szocialista kormány szándéka nyilvánvalóan az előbb említett igazságtalan helyzet fenntartása volt. (Mádai Péter: Mi a nyugdíjak értéke?)

Az E-alapból felhasznált összegekről szólnék néhány szót. A gyógyító-megelőző ellátásokra az előző évi tényadathoz képest végeredményben 13,3 százalékkal jutott több forrás, ami az inflációt is figyelembe véve 2,5 százalékos reálnövekedést mutat. Ezen belül a háziorvosi, háziorvosi ügyeleti ellátásnál az emelkedés a körzet típusától és a lakosságszámtól függően 9-15,7 százalékkal növekedett.

Új körzetek finanszírozására is lehetőség volt '99-ben. Azért tartom fontosnak ezt a tényt megemlíteni, mert a Fidesz-Magyar Polgári Párt véleménye szerint, túl az egészségügy pénzügyi alapjaink korrekcióján, némi szerkezetváltásra is szükség van az egészségügyben. Ez a tendencia egyébként Európa több országában megfigyelhető, pedig ők jelenleg még - és nagy valószínűséggel sokáig - a gazdagabb országok közé tartoznak.

Az átalakított rendszerek nemcsak költséghatékonyak, hanem a betegek - és legfontosabbak a betegek -, az állampolgárok érdekeit is maximálisan figyelembe veszik, és az ellátást megpróbálják az otthonhoz minél közelebb elhelyezni; az alapellátási struktúrát, melyet országonként másként értelmeznek, de alapvetően a családorvosi és járóbeteg-szakellátást tartalmazza, ezt favorizálják.

A zárszámadás adataiból kiolvasható, hogy megérett a helyzet arra, hogy elkezdjük a magánosítást, a külső tőke különböző mértékű bevonását az egészségügyi ellátórendszerbe, illetve a szolidaritási elven működő és alapértékként kezelendő biztosítás mellé a kiegészítő rendszerek megerősítése és a finanszírozásba történő bevonása is szükséges lehet. Amennyiben ezek a rendszerek az elvárható mértékben erősödnek, illetve kifejlődnek, akkor az irányított betegellátási modellkísérlet - mely véleményem szerint kifejezetten jó kezdeményezés - eredményei is jobbak lehetnek, illetve települések, régiók, az ott dolgozó orvosok is nagyobb lehetőséget látnak majd ebben a finanszírozási formában.

Véleményünk szerint a modellkísérletet folytatni, annak a lehetőségeit bővíteni kell, és örömmel nyugtáztuk azt, hogy a 2001-2002-es tb-költségvetés tervezetében ilyen irányok fedezhetők fel.

Két nagyon pozitív, az elmúlt időszakban néha vitatott dologra hadd hívjam fel a tisztelt Ház figyelmét. Ez a gyógyszerkassza helyzete, amely a módosított éves előirányzathoz képest 99 százalékkal teljesített, azaz 1,5 milliárd forint megtakarítás jelentkezett. Ez a tervezés már az előbbiekben említettek realitását igazolja vissza és a pénztár hatékony működését mutatja. Az előző években az ilyen típusú munkára sajnos nem volt példa.

A számszakiakon túl azonban szeretnék néhány olyan intézkedést említeni önöknek, amely segítette ezen eredmények elérését. Az egyik az új gyógyszerár-támogatási rendszer, ezen belül a fix áras gyógyszertámogatás, a generikus program beindítása, az evidence base medicine alkalmazása és a költséghatékonyság előtérbe kerülése. Ezt a munkát... (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét. - Mádai Péter: Hát igen!) Majd akkor a kétpercesben folytatom innen. Köszönöm szépen. (Taps. - Mádai Péter, nevetve: Ez jó volt!)

ELNÖK: Éppen erre akartam utalni; a leleményes képviselők megtalálják a módját, hogy elmondják a véleményüket akkor is, ha az időkeret már letelt. (Mádai Péter: Aki még itt van.) Sőt, van, aki úgy találja meg ennek a módját, hogy még nem is kezdte el a beszédét - tehát az időkeret még el sem kezdett ketyegni -, már hozzászólásra jelentkezett. Úgyhogy most kétperces hozzászólások következnek: Kökény Mihály, majd Göndör István, mindketten az MSZP-ből.

 

DR. KÖKÉNY MIHÁLY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Valóban egy nagyívű győzelmi jelentés első felét hallottuk. Nyilván folytatódni fog ez majd több kétpercesben, bár ezt egészen egyszerűen is elmondhatta volna a tisztelt képviselőtársam, ha csak Ferenc Józsefet idézi: "Minden nagyon szép, minden nagyon jó, mindennel meg vagyok elégedve." Ezzel gyakorlatilag egészen tömören is el lehetett volna mondani a Fidesz véleményét erről a zárszámadásról, amelyről a mi véleményünk egészen más.

Most csak két megjegyzést szeretnék tenni. Az egyik az, hogy hivatkozik az irányított betegellátási modellkísérletre. Csakhogy az a nagy baj, hogy ezzel kapcsolatban semmiféle tételes részletes elszámolást nem tartalmaz ez a zárszámadási törvényjavaslat; az ÁSZ-nak is vannak fenntartásai. Lehet, hogy ez a jövő útja - én ezt nem vitatom -, csakhogy ezt előre prognosztizálni... én azt gondolom, hogy ehhez kell némi merészség.

A másik megjegyzésem, tisztelt képviselő úr: nem egészen értem, hogy ön milyen nyugdíjemelési prognózisra hivatkozik, amelynek mértéke 14 százalékos volt. (Dr. Horváth Zsolt: Amit a Gyula aláírt!) Örülnék, ha ezt elmondaná nekem.

Bennünket az a törvény kötelezett, amelyet 1997-ben az akkori kormánytöbbség elfogadott, és amely úgy szólt, hogy 1997-ben a nyugdíjakat egységesen a várható nettókereset-növekedés mértékének megfelelően kell megnövelni. Mi ezt a törvényi kötelezettséget kértük számon önöktől, ezt várták a nyugdíjasok is - önök viszont ezt megváltoztatták.

 

(19.40)

 

Ez az igazság, és nem a prognózisok. Hogy itt ki milyen prognózisokat írt le, azt gondolom, az ügy szempontjából teljességgel lényegtelen, hanem az elfogadott törvény a fontos, a lényeges.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Göndör István képviselő urat illeti a szó.

 

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Vettem a kritikát, mert ironikusan bennem is az volt, hogy ha én most csak kétpercesekben próbálnék mindarra reagálni, amit Bartha képviselő úr elmondott, akkor olyanok, akik írásban előre jelentkeztek, ma már lehet, hogy nem is jutnak szóhoz.

Nem tudom, képviselőtársam, vagy nyelvbotlás, de gondolja végig, mert azt mondta, hogy növeltük a családi pótlék reálértékét. Nem akarok vele foglalkozni, mert hátha megnézi, és talán kiderül, hogy ez egy nagyon súlyos nyelvbotlás volt. Ha nem, akkor erre egy külön kétpercesben majd visszatérnék.

A másik dolog: nem tudom, miközben önök egy gyönyörű jövőről beszélnek, mondott egy másik mondatot, hogy azt a 100 milliárdot, amit a járulékcsökkentéssel, a kulcsok változtatásával elengedtek a vállalkozói szférában, azt a vagyonértékesítéssel pótolták. És jövőre mit fognak eladni? A kórházi ágyakat, az orvosokat vagy az ápolókat? Mert ez egy egyszeri, egy tipikus rövid távú gondolkodás.

A másik a nyugdíjkérdés. Ma már - a kormánykörökből is merem bizonyítani - kormánykörökben elismerik, hogy többféle fogyasztói kosár van, és a fogyasztói kosarak közül extra a nyugdíjasoké. Ők azok, akik nem az átlagos infláció... (Varga Mihály: Tévedés!) Kedves államtitkár úr, a pénzügyminiszter úr is azt mondta, hogy a nyugdíjasok kosarában sokkal magasabb az index, mint átlagosan. (Varga Mihály: Meg kell nézni a KSH-t, mert nincs különbség!) Jó. (Az elnök csenget.) Én elfogadom, hiszek az államtitkár úrnak, az időm nagyon kevés. Inkább majd szót kérek, és a nyugdíjkérdésre külön visszatérek egy kétpercesben.

Köszönöm. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Bartha László két percben kíván reagálni az elhangzottakra.

 

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Ha már Ferenc Józsefnél tartunk, akkor volt neki más mondása is, és engedjék meg ezt a szubjektív megjegyzést nekem: azt mondta, hogy Szeged szebb lesz, mint volt, az árvíz után.

Azt gondolom, hogy az a jelentés, amit ön szerint adtam, azt sugallja, hogy maradjunk Ferenc Józsefnél. Azt remélem, hogy Magyarország tb- és egészségügyi helyzete szebb lesz, mint az önök idejében volt, és akkor talán nem vagyok túlzottan optimista.

Három évre előre gyakorlattá vált az, hogy prognózist tárt fel a mindenkori kormány, hogy nagyjából mit vár egyébként a kiadás-bevételi oldalon. Ha a kérdés erre irányult, akkor ez egyébként megtekinthető a '97. évi költségvetési vitából.

A másik a nyelvbotlás kérdése. Ez valószínűleg egy általában visszatérő probléma a Szocialista Párt és a Fidesz tagjai körében. Én nagy mértékű családi, gyermekek után járó adókedvezményről beszéltem (Göndör István: A családi pótlékról!), valamint a nyugdíjak reálértékének növekedéséről. Oda tudom adni önnek az én írásomat. Igen, tehát a Szocialista Pártnak van egyfajta családi pótlékot szerető része, a Fidesznek pedig egyfajta, az aktív segítséget jelentő adójárulék-csökkentés, a gyerekek után járó kedvezmény a politikája. Ez a vita nagy valószínűséggel a mai napon sem fog közöttünk megoldódni.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Varga Mihály államtitkár úr kíván szólni.

 

VARGA MIHÁLY pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Göndör Képviselő Úr! Csak a "nyugdíjasok más fogyasztási szerkezete" című dolog miatt szólok, mert ez egy közhiedelem Magyarországon, de nem igaz; kérem, hogy ezt ne terjessze. Ha megnézi a KSH-nek a különböző háztartás-panelvizsgálatait és megnézi a háztartás-statisztikákat, teljesen megegyezik a nyugdíjasok fogyasztása az átlag magyar család fogyasztásával.

Sokan élnek ebben a tévhitben, én magam is rabja voltam ennek korábban, de a Pénzügyminisztérium lekért ilyen anyagokat, önök is lekérhetik - ezek nyilvános, hozzáférhető dokumentumok -: nincs lényegi különbség. Sőt, azt kell mondanom, hogy az elmúlt két esztendőben a különböző fogyasztóiár-ingadozásoknak elsősorban a nyugdíjasok voltak a kedvezményezettjei, ők jártak "jól".

Azt gondolom, sok ilyen közhiedelem van egyébként akár gazdasági, akár társadalmi területen. Ha már egyet megcáfolnak a KSH tényszerű számai, akkor azt legalább ne állítsuk itt.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Veres János képviselő urat illeti a szó két percben.

 

DR. VERES JÁNOS (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Miután az elmúlt napokban eléggé sok nehézséget okozott az ellenzéki képviselőknek, hogy a parlamenti munkánkhoz megfelelő információkat kapjunk a kormányzat jeles képviselőitől, ezért azt szeretném kérni, hogy az államtitkár úr szíveskedjen a rendelkezésünkre bocsátani azt, amit önök mint Pénzügyminisztérium lekértek a KSH-tól. Ha azonos adatbázisból fogunk beszélni, akkor bizonyára nem lesz ilyen félreérthető véleménykülönbség közöttünk. Ez már csak azért is jó lenne, mert nem vagyok meggyőződve arról, hogy ellenzékiként vajon hozzájutunk-e ahhoz, amihez az államtitkár úrék hozzájutottak.

Még egyszer mondom, erre megalapozott tapasztalatunk van az elmúlt néhány nap történéseiből. Két olyan állami főhatóságnál szereztünk negatív tapasztalatokat, amelyekről itt, a Házban is sajnos már volt módunkban beszámolni, az Országimázs Központban és az FVM-ben. Ha az államtitkár ezt a viselkedésével, a részünkre szolgáltatott adatokkal, hogy is mondjam, részben legalábbis, ha nem is kompenzálni tudja, de azt is bizonyítani tudja, hogy van egy olyan minisztérium és egy olyan államtitkár is, aki szívén viseli az ellenzéki képviselők felkészülését a vitára, és ezért rendelkezésre bocsátja, akkor nagyon meg fogjuk ezt önnek köszönni.

Egyébként szerintem az a mondat mégsem lehet valós, ami úgy hangzott el, hogy a nyugdíjasok fogyasztása és az átlag fogyasztása nem tér el lényegesen egymástól. Az biztos, hogy összetételében eltér egymástól, és lényegesen. Azt nem akarom mondani, hogy az inflációs mérték tekintetében eltér-e egymástól vagy sem, hiszen erre nézve én láttam KSH-adatokat, amelyek igaz, hogy nem a legutolsó évet mutatták, hanem a '90-es évek második felének a közepét, és ott teljesen biztos, hogy két tekintetben lényeges eltérés volt: egyrészt a gyógyszer volt jelentősebb mértékben a fogyasztói kosárban, másrészt pedig az úgynevezett háztartással kapcsolatos kiadások, tehát az energia-, illetve a hasonló jellegű kiadások, a lakhatás kiadásai.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Most gyorsan megadom a szót Vojnik Mária képviselő asszonynak (Derültség.), még mielőtt valaki elébe tolakodna. Képviselő asszony, önt illeti a szó.

 

DR. VOJNIK MÁRIA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! A társadalombiztosítás zárszámadásakor közel 1600 milliárd forinttal kell elszámolni a járulékfizetőknek, a várományosoknak, az adófizetőknek és mindazoknak, akik a társadalombiztosítás alapjainak bevételi oldalához, de akár a kiadási oldalához is bármilyen szállal kötődnek. Ezért tehát én magam azt gondolom, hogy a napi társalgásban vagy a napi beszédben minden élc és tréfa megengedett, de ahogy a humorban nem ismerünk tréfát, úgy ebben a dologban is azt gondolom, hogy fontos és lényeges adatokat bonmot-kkal elütni nem lenne szerencsés.

Én magam, miközben a zárszámadás vitájára készültem, elővettem az 1998 végén a '99-es társadalombiztosítási vitában a Magyar Szocialista Párt véleményét tolmácsoló szónoklatomat, és megpróbáltam megnézni, ha úgy tetszik kormánypárti képviselőtársaimnak, önkritikusan is, hogy a felvetett problémák jogosak voltak-e vagy jogtalanok, a kételyeink megalapozottak voltak-e vagy megalapozatlanok, a kormány prognózisa megfelelt-e a saját várakozásának, és hogy még egyszer felhozzam, sikerült-e ezen az alrendszeren keresztül legalábbis megvalósítani azokat a célokat, amelyeket önök maguk elé tűztek. Ehhez engedelmükkel a zárszámadást, a zárszámadáshoz fűzött állami számvevőszéki jelentést, a '99. évi társadalombiztosítási költségvetést és a magam akkori hozzászólását használtam.

Önök azt ígérték, amikor a társadalombiztosításról a maguk javaslatát megtették, hogy átláthatóvá és világossá teszik a társadalombiztosítás költségvetését, megtartják a mindenkire kiterjedő, szolidaritás alapú egészségbiztosítás elvét.

 

(19.50)

 

A Számvevőszék jelentése és az azóta az önök kormányzása alatt történt események ismeretében elmondhatjuk, hogy nem sikerült átláthatóbbá és világosabbá tenni a társadalombiztosítás költségvetését, a készülő Áht.-módosítás alapján pedig azt gondolom, hogy önök a szolidaritási alapú egészségbiztosításnak nemhogy az elvét, hanem a gyakorlatát is igyekeznek felszámolni.

Önök elhatározták, hogy 1999-re 6 százalékkal csökkentik a társadalombiztosítási járulékot. Ez a járulékcsökkentés akkor az önök prognózisa szerint is 150 milliárd forintnyi bevételkiesést eredményezett, amit csak részben pótolt a tételes egészségügyi hozzájárulás növelése. Az önök előterjesztése szerint mintegy 60 milliárd forintos többletbevétel keletkezett ebből, illetve a százalékos egészségügyi hozzájárulás 20,1 milliárdos bevétele. Önök úgy gondolták a mintegy 70 milliárd forintnyi bevételkiesésről, hogy azt részben fedezni fogja a társadalombiztosítás vagyoneladásából származó bevétel.

Már a tervezés során is jól látszott, hogy a társadalombiztosítás bevételi oldala nem teszi megalapozottá a kiadási oldal tervezeteit, ezért az önök sajátos elgondolása szerint már helyben hozzáláttak a tervezett kasszák megnyirbálásához. Ezért 1999-ben már a költségvetés készítésekor az E-alapok tartaléka a gyógyító-megelőző ellátásokra vetült ki, ennek eredményeképpen a leírt 350,165 milliárd forint helyett a 6,95 százalékkal csökkentett összeggel lehetett számolni, ami akkor 343 milliárd forintnál valamivel több volt. Ha képviselőtársaim megvizsgálják a zárszámadást, akkor láthatják, hogy a zárszámadás szerint 338 milliárd forint, a Kincstár kimutatása szerint pedig 319,5 milliárd forint jutott a gyógyító-megelőző ellátásokra.

Azonban ha lehet, ennyire ne szaladjunk előre. Csak valamelyest szerettem volna érzékeltetni, hogy az önök elgondolása, hogy 6 százalék járulékmérték csökkentése mellett maradéktalanul biztosítható az ellátások színvonalának megőrzése, nem volt nagyobb kívánság, mint hogy a kecske is jól lakjon, és a káposzta is megmaradjon.

Vegyük sorra a zárszámadás megalapozottságát! Az Állami Számvevőszék leírja, ismételten az történt, hogy a független könyvvizsgáló záradékkal látta el a zárszámadást. Egy egészen különös indoklást olvashatunk itt; azok számára, akik ezt a jelentést nem ismerik pontosan: az APEH, amelyik a járulékok kezelésére és a vele való gazdálkodásra van felhatalmazva addig, ameddig át nem adja az alapoknak, az adótitok megsértése címén nem tette lehetővé a folyószámla-nyilvántartási rendszer működésének, a folyószámlákra elszámolt tételek helyességének ellenőrzését, a folyószámlákon kimutatott adósságállomány, az elszámolt járulékbevételek nem teljesek és nem pontosak, az eltérések értéke nem számszerűsíthető, az APEH-elszámolás alapján a Nyugdíj-biztosítási Alap tényleges bevételét képező 20,778 milliárd forintot az Egészségbiztosítási Alapnál számolták el bevételként.

Ezen a soron érdemes végigmenni. Arról, hogy végül is mi a könyvvizsgálat eredménye, valószínűleg még hallunk majd tájékoztatást. Amellett, hogy a Nyugdíj-biztosítási Alap tényleges bevétele durván 20,8 milliárd forinttal kevesebb lett, nem kellene szó nélkül elmenni, hiszen ez a pénz megillette volna a nyugdíjalapot, és akkor most, 2000 végén el kellene gondolkodni legalább azon, hogy nem kellene-e valamilyen módon a nyugdíjasoknak és a nyugdíjvárományosoknak erről elszámolni. Megismétlem a kisebbségi véleményben elmondottakat, ennek a 20,8 milliárdnak azért is van jelentősége, mert ez nem illette meg az Egészségbiztosítási Alapot. Ha nem illette meg az Egészségbiztosítási Alapot, akkor ezt a valóságban úgy kell kezelni, hogy ha a helyére került volna ez a 20,8 milliárd, akkor az Egészségbiztosítási Alap hiánya ezzel a 20,8 milliárd forinttal biztosan nagyobb lenne, képviselőtársaim.

Szeretném elmondani, hogy Kökény képviselő úr a nyugdíjalappal való gazdálkodást, a nyugdíjemelés mértékét, az önök által hozott törvénymódosításokat már érintette és nyilván még érinteni is fogja. Csak azt szeretném mondani, hogy önök kormányhatározatban kötelezték magukat a nyugdíjrendszer továbbfejlesztésére. Ha mással nem, ezzel a továbbfejlesztéssel biztosan adósak.

Mi teljesült a bevételekből? A munkáltatói és biztosítotti járulékok gyakorlatilag maradéktalanul, sőt felülteljesültek a tervezetthez képest. Nem teljesült az egészségügyi hozzájárulás tervezete. Nem tartanám jelentéktelennek, hogy ez a teljesülés csak 91,3 százalék. Ezek a bevételek azonban automatikusan teljesültek, ezt nem lehet különösebben nagy érdemnek tekinteni, hiszen a munkáltatók és a biztosítottak önkéntesen fizették meg ezeket a járulékokat.

A járuléktevékenységgel összefüggő feladatokat az adóhatóságra bíztuk. Az adóhatóság nem volt felkészülve ennek a feladatnak a teljesítésére. Úgy gondolom, hogy mindazokat a kötelezettségeket, amelyeket az automatikusan teljesülő bevételeken túl jogosan rájuk ruháztunk volna - a járulék-folyószámlák vezetését, a kintlevőségek behajtását, a bírságok behajtását, a tartozás fejében náluk található vagyonelemekről való kimutatást és az azokkal való elszámolást -, viszont csak részben teljesítették. Ennek is következménye, hogy az alapok valóságos kezelőinek nem volt érdemi rálátásuk az alapok befolyt pénzeire. Az Állami Számvevőszék erről világosan nyilatkozik, hogy megszűnt az Országos Nyugdíj-főigazgatóság és az OEP közvetlen kapcsolata a bevételekkel, gazdálkodási önállóságuk e tekintetben formálissá válik.

Mondhatnám még tovább, képviselőtársaim, de a hátralévő időben már csak egy dologgal szeretnék foglalkozni, és ez az egészségbiztosítási alapoknak azok a kiadási tételei, amelyek megalapozottságát eredendően is vitattuk. Ez a gyógyító-megelőző kassza fedezettsége, illetve a gyógyszerkassza fedezettsége. Azt gondolom, ebben az esetben el kellene ismerni, hogy a hiány valóságos, hogy a tervezés megalapozatlan volt, hogy a társadalombiztosításnak, az Egészségbiztosítási Alapnak a gyógyító-megelőző ellátásokhoz nyújtott fedezete nem volt elegendő a szinten tartásra, nem volt elegendő ahhoz, hogy a gyógyító-megelőző ellátások színvonala növekedjék, és különösen arra nem, amire önök eredetileg ígéretet tettek, hogy benne lesz a méltó bér, a tizenharmadik havi fizetés, a fejlesztések fedezete, az amortizáció ígéretét pedig már felejtsük is el.

 

 

(20.00)

 

 

A zárolást gyakorlatilag államtitkár úr is elismerte, hogy csak részben kapta vissza a gyógyító-megelőző ellátások kasszája, ezért ez kedvezőtlen lett az egész rendszerre. Csak egy példát mondanék, Bartha képviselő úr. Ennek volt köszönhető, hogy a hbcs-t renormálni kellett, hogy ugyanazért a teljesítményért kevesebbet kaptak az intézmények; csak ezt az egyet mondanám ebből.

Azt gondolom, hogy nem kell úgy csinálni, mintha valamelyikünk fejében is megfordult volna, hogy az a tervezett gyógyszerkassza elég lesz. Nem lett elég, ki is kellett pótolni, a kormány erre rendeletet alkotott - de az mégsem tűrhető, hogy a gyógyítókasszával fizettették meg ezt a túllépést! A zárt kasszákon belül járt a kormány az önök felhatalmazásával, és azt gondolom, hogy amire az egyik oldalon, mondjuk, a gyógyítóellátásoknak nem volt befolyása, hogy mennyi legyen a gyógyszerkiadás, mégis vele fizettették meg ezeket a kiadásokat.

Azt gondolom, képviselőtársaim, nem azért kell ezen elgondolkodni, hogy állíthassuk egymásról, hogy jó volt a tervezés vagy jó volt a végrehajtás, hanem azért is, hogy ne maradjon az önök fejében az a véleményem szerint megalapozatlan hit, hogy a 6 százalékos járulékcsökkentés mellett mégis maradt fedezet az ellátásokra. Annyival maradt kevesebb, annyival jutott az embereknek kevesebb, ennyivel nőttek meg a terheik, és azt gondolom, hogy ez az elszámolás arra is elég, hogy rávilágítson, miért lesz a 2000. év költségvetése bizonyítottan és visszamenőlegesen megalapozatlan.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Horváth Zsolt államtitkár úr jelentkezett hozzászólásra.

 

DR. HORVÁTH ZSOLT egészségügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Képviselő Asszony! Engedje meg, hogy rendkívül nagy tisztelettel néhány ténybeli tévedését kiigazítsam. Nem szívesen teszem ezt, de kénytelen vagyok.

Ön a legvégén összefoglalva a mondandóját, azt mondta, hogy a 6 százalékos járulékcsökkenés mintegy azt bizonyította, hogy nem maradt elegendő pénz a gyógyító-megelőző kasszában.

Képviselő Asszony! Hogyha ebben a kötetben - gondolom, önnek is megvan - a 76. oldalon az adott mellékletet fellapozza, akkor ott megtalálja a '98. évi tényszámot a gyógyító-megelőző ellátás kasszájában, és megtalálja a '99. évi előzetes tényszámot, ami már gyakorlatilag tényszámnak tekinthető. A kettő között 13,3 százalékos fejlődés van. Ebben benne van mindaz, amit ön elmondott, hogy volt egy bizonyos zárolás, annak egy része visszakerült. Ebben már az is benne van, hogy ebből a kasszából valamennyit a gyógyszerkasszára átcsoportosítottak; mindezek mellett 10 százalékos inflációval számolva 3,3 százalékos reálérték-növekedés volt.

Amit ön elmondott, nincs megalapozva, tényszerűen nem felel meg a valóságnak. Ezért kérem, hogy ne vonjon le belőle olyan következtetést, ami az ellátórendszerben dolgozókra nézve sértő, miszerint csökkent volna az egészségügyi ellátás színvonala az országban.

Köszönöm szépen. (Keller László: Kérdezzétek meg a kórházakat! - Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Hegedűs Mihály képviselő úrnak, Független Kisgazdapárt; őt követi majd Mádai Péter, a Szabad Demokraták Szövetsége részéről.

 

DR. HEGEDŰS MIHÁLY (FKGP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy a Független Kisgazdapárt nevében összevonjam a társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak 1999. évi zárszámadását az Állami Számvevőszék 3009/1. számú jelentésével és együtt értékeljem azokat.

Ismételten elismerésemet kell hogy kifejezzem az Állami Számvevőszék munkatársainak e kiváló minőségű jelentés elkészítéséért. Különösen értékesek a zárszámadási törvényjavaslat dokumentumainak törvényességi, számszaki ellenőrzése mellett a külön jelentésben összefoglalt megállapítások és javaslatok. Ez az összefoglaló és segítő javaslatokat tartalmazó jelentés nekünk, képviselőknek nagy segítséget jelent törvényhozó munkánkban.

A törvényjavaslat 1 570 milliárd 215 millió forint bevételi főösszeggel, 1 616 milliárd 782 millió forint kiadási főösszeggel, valamint 46 milliárd 567 millió forint hiánnyal javasolja az Országgyűlésnek elfogadni a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 1999. évi költségvetésének végrehajtását. Az alrendszer 1999. évi tényleges hiánya 46 milliárd forint, az egészségügyi alapnál képződött 47 milliárd forint deficit és a nyugdíjalapnál jelentkező 1 milliárd 126 millió forint szufficit egyenlegeként. A bevételek szempontjából lényeges tényezők játszottak közre pozitív hatással. A bruttó keresettömeg 17,1 százalékkal nőtt, a foglalkoztatottak száma 3,1 százalékkal bővült, a munkanélküliségi ráta 7,8 százalékról 7 százalékra csökkent.

A fogyasztói árak növekedése tovább lassult, és az előző évhez viszonyított növekedés 10 százalék volt. Így az élőmunka terheinek csökkenése ellenére - a járulékcsökkenés 39 százalékról 33 százalékra csökkent - a bevételek fokozódtak. Jelentősen javította az alapok bevételi pozícióját, hogy a vagyonértékesítésből eredő bevételek 53 milliárd forintban meghatározott összegét a teljesítés 20 milliárd forinttal meghaladta.

Ki kell emelnem a sokat vitatott nyugdíjemeléseket. Egy biztos, hogy a 10 százalékos infláció mellett az ellátások egy főre jutó emelésének átlagos százalékos nagysága 14,2 százalék, a fő ellátásokra jutó emelés ezt némileg meghaladva 14,5 százalék, míg a kiegészítő ellátások átlagos mértéke csak 8 százalék volt. Egyértelműen leszögezhető, hogy az előző kormány alatti nyugdíj reálértékvesztése megszűnt, és a nyugdíjak reálértékének emelkedése egyértelművé vált.

A nyugdíjalapot a költségvetés 76,8 milliárd forinttal támogatta. A magánnyugdíjpénztárba átlépők miatti járulékkiesés pótlására 57 milliárd forintot utaltak át a nyugdíjalapnak, ami a számítottnál 12,6 milliárd forinttal kevesebb.

A nyugdíjkiadások alakulását 1999-ben alapvetően a nyugdíjemelés mértéke és módja határozta meg. Az 1999. évi nyugdíjemelés sajátos szabályok szerint történt. A tárgyévi nyugdíjemelés számítási módja a megelőző és a következő évek automatizmusaitól egyaránt eltért. Nagyon érdekes, hogy sokban hasonlít a rendszerváltás előtti évek módszereihez. A nyugdíjakat januárban 11 százalékkal, legalább 3500 forinttal, legfeljebb 25,5 százalékkal emelték. Így az elmúlt évben az egyéni nyugdíjak a két szélső érték között átlagosan 14,2 százalékkal növekedtek. Fokozódott a nyugdíjskála összenyomása, lassan egyennyugdíjak alakultak ki, függetlenül az aktív korban befizetett járulék mennyiségétől és a szolgálati időtől.

Az egészségügyi alapból 1999 folyamán teljesített kiadások összege 701,2 milliárd forint volt, ami a tervezettet csak 6,7 százalékkal haladta meg. A költségvetési törvény az egészségügyi alapok gyógyító-megelőző ellátásokra fordítandó zárt előirányzatát 350 milliárd forintban állapította meg. A felhasznált összeg 11,3 milliárd forinttal kevesebb lett. A kormány a gyógyszer-támogatási előirányzat túllépésére tekintettel a gyógyító-megelőző ellátások terhére két esetben zárolást rendelt el, összesen 6,1 milliárd forint értékben, az év végén a korábbi elvonást 1,7 milliárd forinttal csökkentette.

 

(20.10)

 

Végül az egészségügy finanszírozására az előirányzatnál, amelyet a költségvetési törvény előírt, 11,3 milliárd forinttal kevesebbet fordítottak.

A költségvetési törvény kimondja, hogy a gyógyító-megelőző ellátás kiadási előirányzata a 13. havi illetmény fedezetét is tartalmazza. Ez azonban a szektorsemleges finanszírozás következtében az egységes díjakon keresztül jut el a szolgáltatókhoz. Így a 13. havi bér fedezete nevesítetten a költségvetési rendben gazdálkodó intézmények finanszírozásában nem jelenik meg. A finanszírozás, a költségvetési gazdálkodás és a közalkalmazotti törvény szerint megillető személyi juttatások szabályainak ellentmondásai élő, megoldatlan gondok. Lényege az, hogy a teljesítménytől függő bevételek állnak szemben a felhasználás költségvetési szabályaival, illetve a költségvetési törvény személyi juttatásokra vonatkozó előírásaival. Tehát a fedezetet az intézményeknek maguknak kell megteremteni. A 13. havi illetmény teljes körű kifizetéséről az OEP-nél nincs megbízható intézményi szintű információ.

Tisztelt Képviselőtársaim! A költségvetési törvény szerint a felmentéssel, végkielégítéssel járó kiadásokra 117 millió forint, a teljesítés mértékéig túlléphető előirányzat szolgál. 1999-ben összesen 240 millió forintot fizettek ki e célra. Ez év végéig további 165,5 millió megtérítésére érkezett igény, melynek rendezése még nem történt meg, növelve a kórházak adósságállományát. A végkielégítés megtérítésének kritériuma a tartós megtakarítás. Ennek megítélése nem egyértelmű. A Pénzügyminisztérium álláspontja szerint a kórházak egyes tevékenységének vállalkozásba adása is kimerítheti ezt, így az úgynevezett spontán privatizációk, amelyek között sok a törvénytelen, még állami támogatást is kapnak.

Az OEP-nek nincs rátekintése azokra az esetekre, amikor az egészségügyi intézmény saját nevében köt szerződést a vállalkozással. A szerződéses vállalkozó díjazását egy belső szerződés rögzíti, aminek feltételei a tapasztalatok szerint eltérnek a finanszírozási szabályok által megengedettől.

Tisztelt Képviselőtársaim! Néhány gondolatot kívánok elmondani egy olyan modellkísérletről, amely előremutató lehet az egészségügyi ellátórendszerek működésének javításában. Ez az irányított betegellátás modellkísérlete, melyre lehetőséget és kötelezettséget a költségvetési törvény adott. Ennek lényege: a szervező a természetbeni ellátások tárgyévi előirányzatának az érintett lakosságra számított arányos részére jogosult, amelyet fejkvótának is nevezhetünk. A finanszírozó az egészségügyi ellátást szervező szolgáltató számára elvi folyószámlát vezet, amelynek bevételi oldalán a fejkvóta szerinti összeg, kiadási oldalán a ténylegesen igénybe vett szolgáltatások összege szerepel. A folyószámla bevételi többletét a finanszírozó az év végén utalja át a szolgáltatóknak. A modellkísérletre a hagyományos finanszírozáson felül 1999-ben a gyógyító-megelőző ellátás egészségmegőrzés célelőirányzata terhére 139,7 millió forintot fizettek ki, amiből 67,3 millió forint az elvi folyószámlán megjelenő többlet, 72 millió a prevencióra kifizetett díj összege. Ezenkívül a gyógyszertámogatás előirányzata terhére 25,3 millió fejkvótához viszonyított megtakarítást térítettek meg a szervezőknek. A többletet a megfelelő előirányzat terhére fedezték, ily módon a kísérletben részt nem vevők rovására.

Az OEP kilenc szervezővel kötött szerződést, ami összesen 51 háziorvosi praxist és 88 ezer főt jelentett. A költségvetési törvény nem tért ki arra, hogy a kísérlet meddig és hogyan fog működni. A szerződések meghosszabbítására nem került sor, miközben a finanszírozás folytatódott. Az eltelt rövid időszakban még nem volt mód arra, hogy az OEP a prevencióra vonatkozó és a bevételi többletként kifizetett pénzek felhasználását tételesen ellenőrizni tudja. Az egészségügyi miniszter létrehozta a kísérlet értékelésére hivatott szakértői csoportot, de még érdemi következtetésre a továbbfejlesztés irányát illetően nem jutottak.

1999-től a járulékokkal kapcsolatos feladatokat a társadalombiztosítás igazgatási szervétől az APEH vette át. A folyószámlák mögöttes irattömege miatt a rendezett, dokumentumokkal alátámasztott állapot csak hosszadalmas egyeztetés után teremthető meg, így az alapok továbbra sem rendelkeznek megbízható információkkal a kinnlevőségek összetételéről és a befolyó összeg várható nagyságáról. Így gyakorlatilag megszűnt az alapoknak a bevételekkel való közvetlen kapcsolata. Az APEH az alapokat megillető bevételekre vonatkozó adatszolgáltatási kötelezettségét nem volt képes teljesíteni. A végleges elszámolás szerint az egészségügyi alapnak 20,8 milliárd forintot át kell adni a nyugdíjalapnak. A kintlevőségek behajtásából a költségvetési törvény 45,5 milliárd forinttal számolt, a teljesítés csak 21 milliárd volt. A kimutatott tartozások összege 1999 végén meghaladta a 300 milliárd forintot, ami csaknem 14 százalékos növekedést jelentett egy év alatt. Mivel az idő egy ilyen hatalmas anyag pontos elemzéséhez kevés, így kissé talán rendszertelennek tűnhet a különböző témák egymásutánisága, amellyel foglalkozom.

Végül néhány adatot szeretnék összehasonlítani az alapok személyi juttatásai és az ellátásokat végző egészségügyi dolgozók juttatásai között. Az országos nyugdíjpénztárban a dolgozók átlagos havi jövedelme a szervezet egészére 95 ezer forint, a központban pedig 187 ezer forint. Az országos egészségpénztár dolgozóinak átlagos havi jövedelme az OEP egészére számítva havi 132 ezer forint, a központi dolgozóknál 272 ezer forint, a vezető beosztásúak esetében 536 ezer forint havonta. Az egészségügyi dolgozók havi átlagjövedelme 63 ezer forint. Ehhez egyéb kommentárt nem szeretnék fűzni.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Független Kisgazdapárt az előterjesztett törvényjavaslatot szavazataival támogatni fogja. Támogatásunkat az Állami Számvevőszék jelentése alátámasztja, mivel a zárszámadásra vonatkozó törvényi előírásokat az előterjesztés teljesíti, a törvényjavaslat megfelel az államháztartási törvény előírásainak.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és az FKGP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Most kétperces hozzászólások következnek. Vojnik Mária képviselő asszonyt illeti elsőként a szó.

 

DR. VOJNIK MÁRIA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Államtitkár Úr! Amikor megnyomtam a gombot, már elnök úr szót adott Hegedűs képviselőtársamnak, ezért most szeretnék reagálni az ön megjegyzéseire. Örülök, hogy Hegedűs képviselő úr elmondta a hozzászólását. Őszintén remélem, hogy amit nekem nem hitt el, koalíciós képviselőtársának elhiszi, talán nagyobb a tekintélye ön előtt.

Még egyszer szeretném felhívni az ön figyelmét arra, hogy a gyógyító-megelőző ellátások kevesebb pénzt kaptak még az önök által tervezettnél is, miközben mindannyian tudjuk, hogy ezek nagyon feszített kasszák. Ezt a gyógyító-megelőző ellátást büntették a gyógyszer-támogatási kassza túllépése miatt. Ez a kassza az, amelyikben az Állami Számvevőszék megállapítása szerint is a hbcs-s új számváltozások miatti teljesítménycsökkenést az alapdíj emelésének mértéke nem tudta ellensúlyozni, nem beszélve a pénzügyi utalások rendjéről.

Azt szeretném mondani államtitkár úrnak, hogy mindazt, amit kritikaként elmondtam az ellátások konfliktusosságáról, nehézségéről, az ellátási színvonalról, látens vagy valóságos csökkenéséről, megtapasztalhatja államtitkár úr, ha elmegy ezekbe a gyógyítóintézményekbe, de úgy is, ha elolvassa ezeknek a gyógyítóintézményeknek vagy a velük kapcsolatos érdek-képviseleti szerveknek a véleményét.

 

 

(20.20)

 

Őszintén remélem, hogy ezt hivatalból megteszi, természetesen. (Varga Mihály: Cser Ágnesét mindenképpen elolvassuk! - Mikrofon nélkül:) Legyen a Kórházszövetség...

ELNÖK: Ha javasolhatnám, esetleg folytassák ezt nyílt színen, van erre is mód és lehetőség, de először megadom a szót Horváth Zsolt államtitkár úrnak; aztán ha Varga Mihály államtitkár úr kér szót, neki is természetesen szót adok.

 

DR. HORVÁTH ZSOLT egészségügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Képviselő Asszony! Megint csak azt tudom önnek mondani, hogy amiket ön elmondott, tényekkel nem tudja teljes mértékben alátámasztani. Vegye elő szépen ezt kis brosúrát, a két számot ossza el egymással, meg fogja kapni azt, hogy reálértékben 3,3 százalékos forrásbővülés történt az 1999. esztendőben a gyógyító-megelőző kasszában. Ezek nem tervek, hanem a két év tényszámának összehasonlítása. Az viszont szintén tény - és önök is tudják -, hogy hosszú-hosszú forráskivonás évei után elindult felfelé a magyar egészségügyben valami, megállt a forráskivonás az első évünkben, és az első saját költségvetésünkben reálértékben forrásbővülés következett be. Ezek után kérem - márpedig ezek alapján vitatni sem lehet, hiszen a számokat nem én hoztam oda -, fogadja el nekem azt, hogy ebben a rendszerben megállítottunk egy lepusztulási folyamatot, megindítottuk a rendszert előre. Tudjuk, hogy nem elégséges az a mérték, amit adni tudtunk, de azt nem tudom elfogadni, hogy olyan felhanggal adják mindezt elő, mintha forráskivonás történne a rendszerből; mintha az történne, hogy az egészségügy további lepusztítását folytatnánk. Nem, erről szó sincsen.

Még egy dolog: nagyon gyakran járom az egészségügyi intézményeket részben hivatalból, de nagyon sok barátom van, akikkel éjszakánként, esténként, néha még egy kicsit nosztalgiából dolgozni is szívesen bemegyek az intézetekbe, úgyhogy elég jól ismerem a véleményeiket, elég jól ismerem az érdek-képviseleti szerveket is, és azt hiszem, még arra is lesz majd lehetőségem - mert az legalább két percet igényel -, hogy a hbcs-rendszerből adódó, egyébként ön által is nagyon jól ismert okokat megosszuk azokkal, akik még hallgatják a parlamentet, mert fontos dolog az, hogy mindenki megértse, hogyan is működik ez a rendszer.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

ELNÖK: Az elnök ugyan nem vehet részt a vitában, de javasolhatok valamit? Még mielőtt folytatják ezt a vitát, esetleg nézzék meg, hogy ugyanarról a dokumentumról beszélnek-e, mert Vojnik Mária újra jelentkezett. Most még nem ő következik, de a kétperces hozzászólók sorában az ő neve is szerepel. Érdeklődve hallgatom, amit mondanak, de úgy tűnik, mintha nem ugyanarról a dokumentumról beszélnének.

Kökény Mihály képviselő urat illeti a szó.

 

DR. KÖKÉNY MIHÁLY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Én is az államtitkár úr megszólalását szeretném néhány gondolattal kiegészíteni. Azért egyfajta szerénységre inteném az államtitkár urat. Egyrészt azt nem vitatom, hogy az, ami az 1999-es gyógyító-megelőző kassza és az 1998-as teljesítés összehasonlításából következik, tényszerűen így van, de ha az ördög a részletekben van alapon megnézzük az albontásokat, akkor itt elég nagy a szórás, és ha meg különösképpen megnézzük azt, hogy mindezek után az intézmények mire voltak képesek, mondjuk, a közalkalmazotti béremelés területén, aztán meg megnézzük az Állami Számvevőszék jelentését az önkormányzati kórházak vizsgálatáról, akkor a tényleges és a valóságos teljesítés, amit, mondjuk, az intézményekben tudtak érzékelni ebben az évben, nem egészen az államtitkár úr szavait támasztja alá.

Amit a szerénységgel kapcsolatban mondtam, arra alapozom - szerencsére most nincs napirenden, de a 2000. évet is idevetjük -, hogy ez az 1999. évi zárolás utáni teljesítés lett a 2000. év bázisa. Azt tudjuk, hogy az előirányzat még a csökkentett bázishoz képest is mindösszesen 5,8 százalékkal több, tehát akkor ez a forrásbővülés, amiről itt az államtitkár úr beszél, egészen biztosan ebben az esztendőben sajnálatos módon megtört, de erről majd a 2000. év zárszámadásában fogunk beszélni.

Köszönöm a figyelmet.

 

ELNÖK: Sokáig kétperces hozzászólások lesznek még, úgyhogy nem mondom el minden alkalommal. Most Horváth Zsolt következik.

 

DR. HORVÁTH ZSOLT egészségügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Képviselő Úr! Az idősebb intelmét mindig illik komolyan megfontolni, remélem, hogy meg is fogok tudni felelni az ön elvárásainak.

Az ÁSZ-jelentést citálta; ebben az ÁSZ-jelentésben valóban sok önkormányzati tulajdonú kórház helyzetét elemzi az Állami Számvevőszék. Ennek a jelentésnek van egy nagyon érdekes, de nagyon fontos sora: ezeknek az intézményeknek az eszközállománya az utóbbi időben jelentős mértékben megnőtt. Ez olvasható ebben a jelentésben, csak önök ezt ritkábban szokták idézni. Ez az ÁSZ-jelentés azt is tartalmazza, hogy ezekre a kórházakra az önkormányzatok - amelyek egyébként a tulajdonos-fenntartók, nekik az lenne a feladatuk, hogy ennek az eszközállománynak az értéknövelését végezzék - mindösszesen 6 milliárd forintot költöttek el, 6 milliárd forintot a teljes nagy kórházi rendszerben. Ön ugyanolyan jól tudja, mint én, hogy ez gyakorlatilag fillérek ilyen méretekben.

Ennek ellenére jelentősen nőtt az eszközállománya ezeknek az intézeteknek. Ön szerint miből? Egyetlen válasz adható rá: a menedzsmentek azt teszik, amit az élet kikényszerített tőlük, a béreket visszafogták, és az intézmények eszközállományát fejlesztették, helytálltak azok helyett a tulajdonosok helyett, akik ezt nem tudták megtenni. Ezt egyébként mindenki elismeri, aki a magyar egészségügyi rendszert elemzi. Nemcsak az OEP-kasszában lévő, egyébként bérre, működésre fordítandó összegeket kell felelőssé tennünk ilyenkor, hanem el kell gondolkodni azon, hogy a tulajdonos-fenntartók vajon miért nem álltak helyt. (Dr. Kökény Mihály: Ez a kényszer!) Ezt, képviselő úr, mindig tegye hozzá, amikor ezt a rendszert így elemzi, és képviselő asszony, a következő alkalommal visszatérünk a hbcs-re.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Bartha László képviselő urat illeti a szó.

 

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Felmerült még az előzőekben, egy kétperces reakcióban, hogy honnan gondolom, honnan vettem azokat a számokat, amelyek a nyugdíjnál 14 százalékra utaltak. Hála istennek, turkáltam a papírjaim között, és kezembe akadt... - igaz, ez éppen nem a nyugdíjra, hanem az E-alap felosztásait és terveit tartalmazza, de a nyugdíjra ugyanez megtalálható. 1995-től egészen 2001-ig szerepelnek benne adatok, és vannak, amik tényként, vannak, amik előzetes tényként, és vannak, amik várhatóként és tervként szerepelnek - az adatok innen valóak.

A 13,3 százalék - Vojnik képviselő asszony felé intézem a szavaimat - tényadat, ezzel vitatkozni nem lehet, 1998-hoz képest 1999-ben ebben a kasszában ennyivel több pénz volt. Az, hogy ez hogyan lett megosztva, vita kérdése lehet közöttünk, de a tény, hogy ebbe a kasszába az inflációt jóval meghaladó összeg került, most nem vitatható, tehát az a folyamat, ami egy süllyedő rendszer volt, legalább megállt ebben az évben.

A 6 százalékos csökkentésre reagálva, hogy a munkáltatói befizetésekből ezek a források nem voltak fedezhetők; ez is csak tényadat, hogy a tervhez képest is 2,6 százalékkal lett túlteljesítve ez a bevételi oldal, tehát az a várakozás, amit a kormány megelőlegezett a tb- és járulékfizetők részére, meghallgatásra került, és valóban úgy látszik, hogy a magyar állampolgárok hajlandóak az ilyen típusú párbeszédre.

Már csak egy mondatot mondanék az államtitkár úrnak: azt inkább itt és most ne elemezzük, hogy az önkormányzatok hogyan tudnak vagy hogyan nem tudnak helytállni, ehhez azért lenne nekem is egy-két szavam, de ez most itt nem napi kérdés.

Köszönöm szépen. (Dr. Kökény Mihály: Kíváncsi lennék rá.)

 

ELNÖK: Horváth Zsolt államtitkár urat illeti a szó.

 

DR. HORVÁTH ZSOLT egészségügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Képviselő Úr! Így frissen válaszolva, Szeged város önkormányzata ebből a szempontból példamutató, ha az elmúlt évek adatait figyelembe vesszük. Öntől elfogadom a jogos kritikát, mert önök megpróbálnak tenni valamit a rendszerükért.

 

 

(20.30)

 

Azt egy percig sem vitattam, hogy az önkormányzatok vajon jószántukból teszik-e ezt vagy nem. De abból a szempontból és annak a vizsgálatát nézve, hogy ez a kassza ekkora, és hogy miért nem sikerült a bérfejlesztéseket maradéktalanul teljesíteni, arra, azt hiszem, magyarázatot ad az, hogy nem bérre költötték az intézmények.

Visszatérnék a homogén betegségcsoportokra, a hbcs-finanszírozásra, amit a képviselő asszony mondott. Ez a rendszer úgy van kitalálva, hogy egy átlagos súlyosságú esetet, amely az egész rendszert figyelembe veszi, azt veszik egynek. És akkor ezek után, ha egy kórház sokkal több súlyosabb betegesetet lát el, akkor egy úgynevezett case-mix index adódik ki - de a képviselő asszony, azt hiszem, ugyanolyan jól ismeri ezt, mint én -, amelynek megvan, hogy mennyi a súlyossága. Ehhez hozzárendelnek most - az egyszerűség kedvéért mondom - egy pontértéket, ez a 75 000 forint, mondjuk, most legyen annyi kerekítve, akkor ezt felszorozzák, és eszerint kapja a kórház a pénzét. Országos átlagban egyre kellene kijönnie a rendszernek. Csakhogy nem ennyire jön ki, mert a kórházaink ügyesen, kreatív módon könyvelnek, számolnak el, és évről évre, hónapról hónapra ez az úgynevezett case-mix index emelkedik. Ennek az a következménye, hogy az időarányosnál nagyobb mennyiségű pénzt költenek el, és az év végére kezd kiürülni a kassza. Ez ellen hosszú évek óta, de már az önök idejében is, úgy védekeztek a mindenkori finanszírozók, hogy az év végére is maradjon elegendő pénz, hogy úgymond visszanormálták a kasszát. Ez egy gyakorlat nálunk. Azt kellene talán megvizsgálnunk, hogy mitől emelkedik így a case-mix index, hiszen az emberek egészségi állapota ilyen ütemben nem romolhat, mert akkor már nem lennénk ennyien ebben az országban.

Köszönöm a figyelmüket.

 

ELNÖK: Keller László képviselő úr következik.

 

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Nagyon örülök, hogy Vojnik Mária a hosszú hozzászólásában visszaidézte a '98-as (Dr. Horváth Zsolt: '99-ben!) költségvetési vitát. Jól emlékszünk, hogy az államtitkár úr nagyon harciasan küzdött az ellenzékkel szemben. '99-ben is küzdött. Annak egyébként éppen meglett az eredménye. A tb nem nagyon járt jobban, de legalább ön - ez is dicséretes - személyesen jobban járt.

Ami a számokat illeti, államtitkár úr, egy picit téved, mert már '98-ban is, amikor a GDP növekedése olyan volt több év után, hogy lehetőség kínálkozott az egészségügyi források bővítésére, jelentősen növekedett a lehetőség; de nem olyan mértékben, ahogy az kívánatos lett volna. Nyilván ön is ki tudja mutatni, mert a tényszámok nyilván nem csorbíthatók, hogy itt is van egyfajta növekmény. A nagy gond az, államtitkár úr, hogy semmiféle teljesítmény-mérőszámról nem beszélünk. Ugyanúgy teszünk, mint az FVM minisztere, aki csak a pénzfelhasználásokról beszél, de hogy az ágazat mit teljesített, milyen kapacitásokat kellett működtetni ezekből a pénzekből, arról nem esik szó. A jelentésben sincs szó erről.

Államtitkár úr, azt is meg kellene magyarázni, hogy ha a tárca 11 százalékos dologi és 13 százalékos bérnövekmény mellett úgy ítélte meg még '98 decemberében, hogy '99-ben 350 milliárd forint szükséges a gyógyító-megelőző ellátáshoz, akkor hogy van az, hogy ehhez a kapacitáshoz elégséges volt 338 milliárd forint előirányzat is. Tehát ezekről kellene beszélni, de nem pusztán csak a számok tükrében, hanem a teljesítménykapacitások és a betegforgalom tükrében. Ön most itt kezdett már ilyen mezőben is menni, de igazából erről a jelentés nem szól.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Ismét Horváth Zsolt államtitkár úr következik.

 

DR. HORVÁTH ZSOLT egészségügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. A képviselő úr valószínűleg meg tudja ítélni, hogy eredmény-e vagy nem, hiszen ült ugyanebben a székben.

Visszatérve arra egyébként, amit ön most elmondott, az az egyik legnagyobb bajunk, hogy ezek a kórházakból jövő jelentések nem biztosítják, hogy meg tudjuk ítélni a tényleges, valós teljesítményeket. Erről próbáltam az előbb beszélni. Ön azt mondta nekem, hogy beszéljünk a valós, tényleges teljesítményekről. Egy olyan rendszert üzemeltetünk, amelyben jelen pillanatban nem vagyunk képesek megítélni a valós teljesítményeket. Épp tegnap a televízióban a kamara elnöke mondta el mellettem ülve azt, mert valaki hivatkozott ezekre az adatokra mint a megbetegedési statisztikák alapjára, hogy nagyon súlyos hibát követne el az az egészségpolitikus, aki a kórházak által jelentett kezelésekre építené a magyarországi megbetegedési statisztikákat. Erről a helyzetről kezdhetnénk vitatkozni - bár nem biztos, hogy pont a zárszámadás ennek a helye -, de az mindenképpen fontos, hogy tudjuk, nem feltétlenül azt finanszírozzuk, mint amit a kórházakban teljesítményként ellátnak. Ez egy nagyon súlyos helyzet, ami már nagyon régóta probléma, önöknek is problémájuk volt, ezt a problémát megörököltük. Tény és való, egyelőre mi sem találtuk meg rá a megfelelő megoldást.

De ettől függetlenül megint csak ugyanarra az irományra kell visszatérnem, amely nálam T/3009. számon szerepel. Ha ennek a 76. oldalán szereplő számadatokat ön összehasonlítja, és a tervezett inflációhoz képest a megvalósult inflációt veszi, akkor azért némi osztás-szorzással összejön az, hogy hogyan volt ez a pénz elegendő ezeknek a teljesítményeknek a finanszírozásához, minden korláttal együtt. Ebbe, mint tudjuk, beletartozik az, hogy nem sikerült azt a béremelést megvalósítani, amit mi szerettünk volna, ezzel tisztában vagyunk, viszont fejlesztettek helyette az intézményvezetőink. Ez is valamekkora eredmény.

Köszönöm a figyelmét.

 

ELNÖK: Vojnik Mária képviselő asszony következik.

 

DR. VOJNIK MÁRIA (MSZP): Köszönöm szépen. Jelentem az elnök úrnak, ugyanazt az oldalt nézzük. (Dr. Horváth Zsolt: Akkor jó!) Ezért tehát látszólag ugyanarról a kérdésről vitatkozunk, miközben jogosan keltünk olyan benyomást, mintha nem ugyanazokról a dolgokról beszélnénk.

Ezért még egyszer elmondom az államtitkár úrnak, hogy önök terveztek a gyógyító-megelőző ellátásokra 350 milliárd forintot. Önök vették el belőle kétszeri zárolással, hbcs-re normálással, a gyógyszerkassza túllépése miatt azokat az összegeket, ennek a végeredménye a 338 milliárd forint lett. Erre nem tudok mit mondani, mint hogy ezeket a számokat önök írták le. És, államtitkár úr, az intézmények megpróbálnak tervezni. Megpróbálták maguknak megjelölni a feltételezett bevételeiket és kiadásaikat. Azt gondolom, csak azt fontolja meg, hogy lehet úgy tervezni, ha menet közben őket ilyen váratlan hatások, zárolások, hbcs-re normálás érik. Ez nagyjából olyan, mintha valaki síkfutásban indulna, de mert túl gyorsan halad, ezért tesznek be neki egy akadályt vagy kettőt. És persze azon is el kellene gondolkodni, államtitkár úr, vajon mi kényszerítheti az intézményeket, hogy vagy súlyosabb eseteket jelentsenek, vagy fokozzák a teljesítményüket. Egyszerű: azért, mert a bevételnövelés kényszere vezeti őket, mert azonos bevételből azt az intézményt nem lehetne fenntartani. És a vita bár messzire vezet, de lehet, hogy itt kellene egyszer megbeszélni, vajon mekkora kapacitás finanszírozható adott forrásokból.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Horváth Zsolt államtitkár úr következik.

 

DR. HORVÁTH ZSOLT egészségügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Képviselő Asszony! Ígérem, többet nem fogok a hbcs-ről beszélni. Kérem, azt fogadja el, hogy a hbcs-vel a gyógyító-megelőző kasszából a hbcs visszanormálásával nem lehetne ezt kivonni. Az arra alkalmatlan eszköz. Tehát ne mondja azt, hogy ezzel onnan bárki bárhova eltett pénzt. Ez erre nem alkalmas, ez az egyik.

A másik: a hbcs tekintheti úgy ezt a visszanormálást, mint egy akadályt, amit a túl gyorsan futó elé tesznek. Mondhatja, szép hasonlat. Csak van egy probléma. Az év elején ismert az az összeg, amelyet az intézmények elkölthetnek, és ez év végén is garantálni kell a betegellátás biztonságát. Erről szól a hbcs. Arra vonatkozóan pedig, hogy az intézmények miért jelentenek nagyobb teljesítményeket, tételezzük fel, hogy a lakosság egészségi állapota ilyen rövid távon, egyéves időtartamban ilyen nagy mértékben nem változhat. Ez szinte bizonyos. Tehát 10-15 százalékos eltérés sem a romlás, sem a javulás irányába nincs. Ez egyértelmű és jól számolható. Miért jelent egy intézmény többet? Azért, mert amelyik intézmény többet jelent, mint a másik, az abban reménykedhet, hogy több pénzt szerez meg a kasszából, mint a másik. Az intézményeink egymás zsebében turkálnak, és ehhez egyfajta látszólagos, virtuális teljesítményjelentéseket adnak le.

 

 

(20.40)

 

Ez a rendszer önmagában véve működhetne jól is, nálunk valamiért nem működik tökéletesen, ezt talán meg kellene találnunk, hogy miért, de maga a hbcs valóban nem eszköze annak, hogy forrást vonjanak ki, vagy hogy akadályokat gördítsen az intézményekben a betegellátás elé.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Mánya Kristóf képviselő urat illeti a szó.

 

DR. MÁNYA KRISTÓF (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Nagyon örülök, hogy Keller László képviselőtársam visszajött a terembe, így elmondhatom neki, hogy némileg megdöbbenve hallottam azt a kijelentését, hogy az 1999. évi tb-költségvetés tanúsága szerint nem jártak volna jól a járulékfizetők, esetleg egy bizonyos államigazgatási személy járt volna jól; kicsit személyeskedő jelleggel, de nem az én dolgom ezzel foglalkozni. Azzal sokkal inkább, Keller László képviselőtársam, hogy ha megnézzük azt a közelmúltban kiadott OEP-jelentést, amely a járóbeteg-gyógyszertámogatás alakulását mutatja az elmúlt négy évben, de inkább azt mondom, hogy öt évben, hiszen 1995-től, a következő adatok derülnek ki.

1995-től 1998-ig, magyarán az ön államtitkársága alatt, ezek a támogatási százalékok meredeken nőnek, annyira, hogy a százalékos túllépése a gyógyszer-támogatási kasszának 30 százalékos volt 1998-ban. A most tárgyalt, 1999-es tb-költségvetés időszakában ez a túllepés, egyébként ez az előirányzatokból kiderül, nem több 15 százaléknál. A gyógyszertámogatás szintjén tehát látványos forrástakarékosságra került sor - igen, a járulékfizetők pénzéből, ezt nem kellene elfelejteni.

A másik dolog, ami szöget ütött itt a fejembe, azt mondja Kökény Mihály képviselő úr, hogy bizony, tanulságos lenne szerényebbnek lenni és a szakmával gyakrabban találkozni. A szakmával a miniszter úr, az államtitkár úr és még többen gyakran találkoztunk az elmúlt hetekben, hiszen éppen azért kellett találkozunk, mert az önök törvénye, az a hírhedt kórházbezárási törvény, még sajnos most is él, nem sokáig, három hónapig még él, és ennek kapcsán kórházigazgatók igen gyakran találkoznak miniszterrel, államtitkárral, kamaraelnökkel, képviselőkkel, és kérem szépen, ott igen egyetértő hangulat volt.

Szeretném az igen tisztelt Kökény Mihály képviselő úr figyelmébe ajánlani, hogy nem éreztük azokat a nagyon-nagyon kihegyezett, méltatlankodó véleményeket a forráshiány és egyáltalán a kórházak, akár a hbcs visszanormálása kérdésében és a többi, amit most itt elő tetszenek adni. Természetesen megszoktuk, hogy a tb-költségvetés vitájában mindig felfokozott várakozásokat kell kelteni, csak azért azt szeretném hangsúlyozni, ez egy kicsit visszaüthet. Mert, ha az előirányzatokat megnézik, és különösen megnézik 1999-ben, és reméljük, 2000-ben még inkább, az fog látszódni, hogy a támogatásokat egyre hatékonyabban tudja felhasználni az egészségbiztosítás. Én két percre kértem lehet szót, lehet, hogy ez most... A többit elmondom (Az elnök jelzi az idő leteltét.) a bejelentett felszólalásomban.

 

ELNÖK: Jogos volt az önkritika. (Derültség.) Amennyi lemegy, annyi jön utána, szóval, most még kétpercesek lesznek hosszú időn keresztül. Újabb szereplővel gazdagodik a felszólalóknak a sora. Vágvölgyi János képviselő urat illeti a szó.

 

DR. VÁGVÖLGYI JÁNOS (MSZP): Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Az késztetett hozzászólásra, hogy kimondatlanul is ön valamennyi kórházvezetőt meggyanúsította azzal, hogy valótlan adatokat szolgáltat az OEP-nek, és növeli a teljesítményét. Én azt gondolom, hogy legalábbis a kórházigazgatók nevében ki kell kérnem ezt a kijelentést, a magam nevében mindenképpen.

Ha végig tetszik gondolni, hogy kinek mi az érdeke, a kórházvezetésnek, az Egészségügyi Minisztériumnak, az OEP-nek vagy a lakosságnak, akkor meg tetszik tudni, hogy miért történik tulajdonképpen a teljesítménynövekedés. Nem azért, mert csalni akarnak a kórházi vezetők; egyrészt azért, mert a lakosság egészségi állapota ezt indokolja, másrészt pedig azért, mert mindenki szeretné az intézményét tisztességesen működtetni. A jelenlegi keretből ezt nem lehet megtenni. Tessék végigmenni az ország kórházain, mindegyik vagy zöme lepusztult, a megfelelő és időnként esedékes higiénés festéseket nem végzik el, a műszerállomány cseréje nem megoldott, és sorolhatnám tovább, hogy milyen problémákkal küzdenek. És nem tudtuk megadni azt a bérfejlesztést sem, amelyet esetleg a költségvetés lehetővé tett volna. Nem azért, mert műszerre költöttük, hanem azért, mert elvitte az energiaár-emelés, elvitte az, hogy rossz az ablak, nem zár rendesen, és többet kell fűteni, és sorolhatnám tovább, hogy milyen problémák vannak. Nem szabad, én azt gondolom, gyanúsítani a kórházak vezetőit azzal, hogy csalnak, lopnak csak azért, hogy nyúlkáljanak egymás zsebébe. Ezt így semmiképpen sem tudom elfogadni.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Horváth Zsolt államtitkár urat illeti a szó.

 

DR. HORVÁTH ZSOLT egészségügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Képviselő Úr! Ha félreérthető volt, amit mondtam, vagy esetleg úgy mondtam volna, akkor megkövetem önt mint kórházigazgatót; egy percig nem merült fel bennem, hogy a kórházigazgatóink csalnak. Ezt soha nem állítanám.

Van egy tény, amelyre nem tudok magyarázatot adni. A case-mix index évről évre olyan jelentős mértékben emelkedik, amelyet nem támaszt alá a magyarországi lakosság egészségi állapotának változása. Ezt feloldani kétféle módon vagyok képes logikailag: vagy sokkal több kezelést végzünk ugyanolyan egészségi állapotú lakosságon, vagy nem végzünk sokkal több kezelést, de ebben az esetben a jelentések tartalma változhat. Nem tudom, melyik az igaz. Nem tudom, hogy mit feltételezzek. Csak tapasztalok néhány számadatot, amely nem hozható szinkronba. Azt pedig egyetlen percig soha nem vitattam, hogy az intézmények vezetői az utóbbi évtizedben igen komoly munkán mentek át, fejlesztettek, talpon maradtak, alkalmazkodtak ehhez a változó világhoz, kibírtak az elmúlt néhány, hat-hét megelőző évben majdnem 50 százalékos forráskivonást, tehát az, amit ők produkáltak, szakmai szempontból igenis nagyon komoly teljesítmény, értékelhető teljesítmény.

Azt sem vitattuk, hogy bizonyos forrásszűkös helyzetekben igenis az intézménynek egyes infrastrukturális elemeit hagyták inkább veszni, de biztosították a folyamatos ellátást. Ez mind ismert ön előtt is, énelőttem is. De ettől függetlenül azt azért nem lehet kétségbe vonni, hogy az elmúlt évben, az 1999. évben reálértékben kaptak egy többletet, amely egy újdonság volt az azt megelőző évekhez képest. Azt, hogy ez nem lett elegendő arra, amekkora elmaradást hoztak, mindnyájan tudjuk. De kérem, hogy azért ezt mindig vegyék figyelembe.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Keller László képviselő urat illeti a szó.

 

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Mánya képviselőtársamnak a reagálására annyit szeretnék mondani, hogy előttem nincs az a táblázat, amely ön előtt van (Dr. Mánya Kristóf közbeszól. - Közbeszólások az MSZP soraiban.), én ellenzéki vagyok, ön pedig kormánypárti, de végül is elfogadom azt, amit mond, de az a gond, képviselő úr, hogy semmiféle rendszerbeli átalakítás a gyógyszertámogatások területén nem történt.

Azok a számok valószínűleg igazak, hiszen ezt nincs jogom megkérdőjelezni, de ez nem annak a következménye, hogy sikerült a támogatási rendszert átalakítani. Sikerült a támogatási rendszert megerőszakolni. Sikerült egy-másfél éven keresztül lenyomni azokat az árakat, amelyeket érvényesíteni szerettek volna. De azt tudni kell, hogy ha ez az erőszak nem jár egy rendszer-átalakítással, akkor ez előbb-utóbb ki fog pukkanni. Úgy, ahogy, képviselő úr, emlékezzen az 1973-as olajárrobbanásra, amikor a piaci viszonyokat Magyarországon nem engedték érvényesülni, emlékezzen a mostani kormányzati megnyilvánulásra, az államtitkár úr most nincs benn, mit csinálnak az üzemanyagárakkal, nem engedik a piaci árakat érvényesülni, ezt lehet egy darabig csinálni, balhé nélkül, de utána ki fog durranni a rendszer. És a gyógyszertámogatásnál is ez alapvetően a gond. Tehát, ha átalakítottak volna ezen a területen, akkor én nagy örömmel venném mindazt, amit mondott, de nem ez történt.

Amit pedig az államtitkár úr mondott, való igaz, hogy mi is ezt mondtuk, amit ő most nagyjából elmondott, csakhogy közben eltelt három év, államtitkár úr, és olyan szerencsés helyzetben vannak, hogy a miniszter úr harmadik éve van a pozíciójában. Ez a korábbi időszakban nem nagyon volt jellemző. És éppen azért elvárná az ember, hogy ne ugyanazt mondják, amit 1998-ban kényszerültünk mondani. Egyébiránt megjegyzem, hogy összesen másfél évet töltöttem el a minisztériumban, tehát nem igaz az a szám sem, amelyet ön mondott, Mánya képviselő úr.

 

(20.50)

 

Tehát az ember elvárná, hogy ezen a területen is lépjenek. Három év alatt lehetett volna vagy a finanszírozási rendszeren változtatni, vagy az ellenőrzésen javítani - és hadd ne soroljam.

Államtitkár Úr! Nem ön a hibás ezért, de hát azért a harmadik éve valamit fel kellene mutatni, ha nem megy, akkor meg oda kell tenni a többletforrást. Ezt csináltuk '98-ban a gyógyszertámogatásnál, nem tudtuk átalakítani, de odatettük a többletforrást.

 

ELNÖK: Kökény Mihály képviselő urat illeti a szó.

 

DR. KÖKÉNY MIHÁLY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Engem is egy kicsit meghökkentett Mánya képviselőtársam hozzászólása. (Dr. Mánya Kristóf közbeszól.) Egyrészt azt gondolom, hogy vagy üvegbura alatt jár, vagy tolmácsot használ, amikor a kórházvezetőkkel találkozik vagy érintkezik, vagy nem ugyanabba a társaságba járunk. Ez meglehet.

De ami a kórházi kapacitások törvényét illeti, önök azért elfelejtették a parlament elé hozni, ha változtatni akarnak. Egyszer idehozták, amikor befagyasztották úgy, ahogy van, azután kiderült, hogy ez nem egy járható út, most ugye kényszerhelyzetbe kerültek, és mindenféle trükkökkel - mint a minimumfeltételek változtatása - igyekeznek mégis kikényszeríteni a változást, ami persze indokolt, mert az a kapacitás, ami rendelkezésre áll, annak a szerkezete tényleg nem felel meg a lakosság szükségleteinek. Ezt valamennyien tudjuk, ehhez azonban most nem egyfajta kényszerpályán, de lehetne a változásokhoz érdekeltséget teremteni, lehetne ösztönzést teremteni. Ez nem történik meg, nem élnek a gazdasági növekedés kínálta lehetőségekkel, elszalasztják ezeket, és ez az, ami igazán nagy baj.

A gyógyszerkasszával pedig, tisztelt képviselő úr, azért ne dicsekedjünk, mert hogy milyen áron állt meg a növekedés... (Dr. Mánya Kristóf: Önmagáért beszél!) Milyen áron állt meg a növekedés? Új készítmény nem került be a tb-támogatotti körbe, Keller képviselőtársam elmondta, hogy önök visszahozták a tervgazdálkodást a rendszerbe, és még ilyen körülmények között is tavaly 18 milliárdot rá kellett tenni, amiből 16 milliárd elfogyott.

Tessék csak megkérdezni a gyógyszerellátás szereplőit, hogy hogy van, mint van. A lakosság gyógyszerterhei összességében tavaly mégiscsak 35 százalékkal nőttek. Ez az igazság, ez hivatalos KSH-adat. Ezt is tessék hozzátenni, képviselő úr!

Köszönöm szépen. (Dr. Mánya Kristóf: Majd a hozzászólásomban! - Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Bartha László képviselő urat illeti a szó.

 

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Nem maradt időm, akkor most folytatom a győzelmi jelentést (Derültség a Fidesz soraiban.), hiszen a gyógyszerkasszánál vagyunk. Azért ezek az ábrák... - bár, Keller képviselő úr, ha ön csak másfél évig volt államtitkár, azért az '95-től tény, amit Mánya képviselő úr elmondott a növekedések mértékéről. Arról mi nem tehetünk, hogy volt egy kormány, amely elég sűrűn váltogatta a minisztereket és az államtitkárokat ezen a poszton. (Dr. Kökény Mihály közbeszól.)

A győzelmi jelentésre visszatérve: hadd mondjam el, hogy amikor arról van szó, hogy csak 14 százalékkal lépte túl '99-ben a gyógyszerkassza a támogatási részeket, akkor ez azért van, mert hatóanyag-alapú támogatást próbáltunk bevezetni. A bizonyítottan nem hatásos készítmények adott indikációban történő támogatásmegvonását kezdeményezték. Az úgynevezett pozitív gyógyszerár-támogatási listát újragondoltuk az egészségügyi pontok, a betegségcsoportok és a gyógyszercsoportok szerint. Idetartozhat a háziorvosok érdekeltté tétele a rendszerben, amit az idei évben már elkezdtünk, de amikor csökkenésről beszélünk, akkor az nem igaz, hogy a tendenciák már '99-ben nem voltak meg a rendszeren belül.

Azt gondolom, hogy ha valaki nem tud információkat szerezni arról, hogy a jelentések és a valóságok között mi az igazság, akkor egyszerűen - önök tudják - a Gyógyinfók adatbázisát előveszi, mindenki számára elérhető, függetlenül attól, hogy ellenzéki vagy kormánypárti képviselő, azokból adatokhoz juthat hozzá, elmegy, megnézi és megvizsgálja azt, hogy hitelesek-e. De akkor, amikor az OEP szerint a legnagyobb kezelési lejelentés jelen pillanatban Magyarországon a lágy lézersugár bőrfelületre négyzetcentiméterenként növekvő dózisa, és ebből a készülékből nem sok található az országban, akkor megkérdezem azt, hogy a valóságtartalma a lejelentésnek és az elvégzett kezelésnek hol van.

Területileg is vannak egyébként eltérések, és intézmények között is, és tisztelet, becsület azoknak, akik egyébként a valóságot jelentik le, de én már láttam a saját szememmel olyan jelentést a sebészeti ambulanciáról, ahol a szövődmények százaléka a (Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) 80 százalékot is elérte.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

ELNÖK: Vágvölgyi János képviselő urat illeti a szó.

 

DR. VÁGVÖLGYI JÁNOS (MSZP): Nem lesz két perc, csak egy mondatot szeretnék mondani. Bartha képviselőtársam kifelejtette a gyógyszerprobléma említésénél a felsorolt intézkedések közül, hogy csökkentették a térítési kvótát az OEP részéről, ezzel nőtt a gyógyszerek ára, amit a lakosságnak kellett megfizetnie. Gyakorlatilag a különbség nagy részét a lakosság fizette meg. Így is lehet csinálni.

 

ELNÖK: Jó tempóérzékkel megadom a szót a régóta várakozó Mádai Péter képviselő úrnak, Szabad Demokraták Szövetsége.

 

MÁDAI PÉTER (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a tempóérzékét. (Derültség.) Tisztelt nem lankadó buzgalmú nagyszámú Képviselőtársam! Tisztelt ugyancsak nem lankadó buzgalmú Varga Mihály Államtitkár Úr! - akinél most ugyan egy pillanatra lankadt a buzgalom.

Rossz érzéssel állok most föl, nem azért, mert soká kellett várnom, hanem mert ettől a vitától azért azt vártam, hogy egyrészt minden párt erre megbízott vagy felkészült embere elmondja a magáét, és utána e mentén vitatkozunk. Azt hiszem, rossz a rendszer, amikor a kétpercesek olyan módon szétszabdalják, hogy az ember már igazán úgy érzi, hogy talán fölösleges is elmondania azt, amit akar. Ezért megkímélem nem lankadó buzgalmú képviselőtársaimat, és rövidre fogom.

"Nem sebeket ütni, hanem sebeket gyógyítani jöttünk a parlamentbe" - ezzel az idézettel akartam kezdeni, és kezdem is, ami nem az enyém, de a gondolat maga szép. Aki a szemben lévő Földművelésügyi Minisztériumba nem csak hódolata jelét kifejezni megy, nem csak közpénzekért kuncsorogni, az talán észrevette, hogy egy szobor talapzatán áll ez az idézet. Igen, Nagyatádi Szabó István az illető, aki közel 80 éve mondta ezt, amikor bekerültek a parlamentbe.

Félreértés ne essék, nem történészkedni akarok, mint pár képviselőtársam, aki időnként át akarja venni a történészek szerepét, nem Nagyatádi Istvánt kívánom megítélni, csak azt gondoltam, ennél a témánál ez a gondolat mindannyiunk számára vezérelv lehet. Hogy tartsam magam ehhez, a kritikám jelentős részét most nem is kívánom elmondani, két ok miatt. Egyrészt a kétpercesekben kiveséztek a képviselőtársaim nagyon sok részletet, másrészt Vojnik Mária képviselőtársam, akivel nem egyeztettük a felszólalásunkat, lényegében azokat a kérdéseket feszegette, amelyeket én is, de jobb hozzáértéssel, nagyobb szakmai tartalommal. Tehát, ha azt mondanám, hogy dettó, dettó, dettó, azon, gondolom, mosolyognának.

Azt azonban még politikai bevezetőként el szeretném mondani, hogy ne hagyjuk téveszmében az ország lakosságát. Az államnak, a kormánynak nincs pénze. Tehát amikor a propaganda az, hogy ennyit meg ennyit adunk, akkor talán meg kellene nézni, hogy ugyan miből. Ez a pénz nem más, mint tőlünk, az adófizetőktől befolyt pénz, amelyre ugyan természetesen felhatalmazást kap a kormány és a parlament, hogy elossza, de nem ő adja. Tehát nem gondoskodó államról beszélünk, hanem elég jelentős adót szedünk be a lakosságtól, amit bizonyos kötelezettségeket vállalva igyekszünk visszaadni. Ilyen kötelezettségvállalás többek között minden kormány részéről mindenkor a társadalombiztosítás, tehát a nyugdíjbiztosítás és az egészségügyi ellátás biztonsága.

 

 

(21.00)

 

 

Nálunk gazdagabb országokban is problémák vannak, természetesen nálunk is van. Azonban egy gazdaságpolitikai mondat: nem szerencsés dolog '98 júniusától eredeztetni a magyar gazdaság felfelé ívelését. Ezt nagyon keservesen megszenvedte az ország, megszenvedtük sokan, akik a megszorító intézkedést annak idején hoztuk. Ez a gazdasági fellendülés '97 óta indult meg. Örülök neki, hogy töretlen, remélem, hogy töretlen is marad, és akkor talán a 2000-es költségvetés 2001. évi beszámolójánál kedvezőbb dolgokat is tudok mondani.

Szóba került az APEH, szóba került az ellenőrzések felületessége, az adatok pontatlansága. Erről sem kívánok beszélni, mert hisz tavaly annak idején a vitában ezeket elmondtuk.

Szeretnék az ÁSZ-jelentés egy részére kitérni, ez pedig a befejező rész, ahol ajánlásokat tesz. Erről, azt hiszem, nem nagyon hallottam szót. Jobb emlékezetű képviselőtársaim emlékeznek rá, hogy tavaly milyen heves, indulatos szócsata volt a Club Aliga ügyében. És azt kell mondanom, hogy Keller képviselőtársam belelát a jövőbe, mert igaza lett. Nem történt ez ügyben semmi, tessék elolvasni az ÁSZ jelentését, és azt gondolom, hogy ez nagyon komoly gond.

Komoly gondnak érzem - még ha tételeiben nem is nagy -, hogy az OEP még mindig felületesen bánik a vásárolt és bérelt lakásokkal; nem tudjuk, milyen körülmények között, kinek adja oda. Ismétlem: nem milliárdokról van szó, de ez közpénz, tehát joggal elvárhatjuk, hogy beszámoljanak róla. A 20,8 milliárd forint, amiről képviselőtársaim már beszéltek, azt gondolom, "elegáns" - az elegánsat idézőjelbe teszem - állami kozmetikázás. Így könnyű az egyik dolgot nyereségesnek vagy kevésbé veszteségesnek mutatni. Azt a 20,8 milliárd forintot oda kellett volna adni, ahova jár. Hogy miért nem történt meg, ezt mindenki megítélésére bízom.

Szeretnék válaszolni az államtitkár úrnak. Azt gondolom, hogy - nem vagyok polgármester, de önkormányzatban lakom, Ajkának is van kórháza - az az állítás, hogy nem alkalmasak, nem képesek vagy nem tudnak az önkormányzatok mint tulajdonosok kórházfenntartóként működni, így sértő az önkormányzatokra.

Miért nem tudnak? Mert szűkülnek a bevételeik. A menedzsment tud és az önkormányzat nem? Azt gondolom, ez nagyon-nagyon fals gondolat. Itt szeretnék idézni. A tavalyi vitában Ékes József képviselőtársam - szintén ajkai - a következőt mondta: "Nem kormányzati szinten történt a döntés, hanem lepasszolták a megyei közgyűléseknek, ahol sajnos politikai szinten történnek majd a döntések." Nem másról beszélt, mint a kórházi ágyak csökkentéséről.

Lehet azon vitatkozni, hogy ez mikor indult, bár ez tény. Az is tény azonban, hogy most is van. Itt szeretnék utalni rá mint ajkai és Veszprém megyei képviselő, hogy igenis politikai okok miatt hiúsult meg az egyeztetés Veszprém megyében. Tulajdonképpen örülök neki, hogy meghiúsult, mert remélem, hogy ez az egész meghiúsul. Azt gondolom, hogy ez így, ahogy van, az önkormányzatokat és a betegeket hozza lehetetlen helyzetbe.

Amíg nincs egyértelmű térségi statisztika, kimutatás arról, hogy milyen gyakorisággal milyen betegségek fordulnak elő azon a területen, milyen az ágykihasználás, hogyan tudjuk pótolni a beteg helyét, aki oda nem mehet, addig arról vitatkozni, hogy innen elveszek 50 ágyat, odateszek 60 ágyat, összességében megszüntetek... Természetes, hogy a kórházak nagyon nehéz helyzetbe kerülnek.

A legnagyobb gond az, hogy évek óta nem sikerült a kórházi amortizáció ügyében előrelépni, és ez fogja félő módon a kórházakat megölni. Nagyon kívánom, hogy ne legyen igazam. Valószínűleg nagyon sokan találkoztunk azzal, hogy elmentünk tüdőszűrésre, mert bár nem kötelező, de fontos számunkra, és sokunknak jött vissza papír minden különösebb megjelölés nélkül, hogy menjünk vissza. Szerencsére nem vagyunk nagyon ijedős emberek, de azért sokunkban fölmerült az, hogy hopp, valami baj van.

Persze, hogy baj van! Csapnivalóan régiek a röntgenkészülékek, nincs pénz a filmekre, és két-három napig izgul az ember, hogy te jó Isten, ez a tbc engem is elért. Szerintem itt van egy nagyon nagy probléma, amin mindenféleképpen segíteni kell.

Egy kritikai megjegyzést szeretnék szőrmentén érinteni: a magánnyugdíjat és ennek az egész rendszernek a kormány által való kezelését. Amikor a magánnyugdíj-pénztári törvényt bevezettük, világos volt, meghatározott volt, hogy körülbelül ez mennyibe fog kerülni az államnak. Óriási létszámú ember jelentkezett be. Ne mondja nekem senki, hogy ezt a közel 2 millió embert megetette a propaganda! Akkor tudniillik azt mondjuk, hogy a magyar lakosság buta. Nem buta!

Ezek után beindul valami, ami ugyan most veszteséges, de 20-30 év múlva a gondoskodó állam helyett megteremti annak a lehetőségét, hogy saját magamról gondoskodjam. Ezt gátolni, nehezíteni, azt gondolom, nem segíti igazában az egészségügyi reformot.

Idéztem Nagyatádi Szabó Istvánt, idézem még egyszer: "Nem sebeket ütni, hanem sebeket gyógyítani jöttünk." Idetartozik két gondolatom, ami ugyan nem a '99-es zárszámadáshoz tatozik, de ez jó alkalom arra, hogy elmondjam.

Nem igazán nagy tétel, de tragikus következményei lehetnek, ha a hadirokkantakról szóló törvénnyel ellentétesen az ingyenes egészségügyi ellátást - gyógyszerek, segédeszközök - esetleg meg kívánja nyirbálni a kormányzat. Ez ügyben az egészségügyi miniszter úrnak interpellációt nyújtottam be. Remélem, megnyugtat, remélem, a kósza hírek nem lesznek igazak. Nagyon szerencsétlen dolog ezzel riogatni az amúgy is nehéz helyzetben lévőket.

A másik ugyancsak nem igazán nagy tétel: örömmel olvastam a statisztikákat, hogy csökkent az öngyilkosságok száma Magyarországon. Ismét növekedés tapasztalható. Nem állítom, hogy ez amiatt van, mert a pszichiátriai kezelésre járó betegek gyógyszerének árát bizonyos mértékig téríteni kell, de a szakemberek véleményével nem tudok vitatkozni. Ez nem jelent többet ismereteim szerint, mint 600-700 millió forintot. Azt gondolom, nem lenne igazán humánus elbánás, ha ezt folytatnánk.

Végül befejezésül - ígértem, hogy időt takarítok meg - és elnök úr utólagos engedelmével szeretnék egy személyes bejelentést tenni, hogy oldjam valamivel ezt a kicsit keserű hangulatot. Kis Zoltán képviselőtársunk felesége ma délután egészséges leánygyermeknek adott életet. Éljen a magyar!

Köszönöm. (Taps és derültség.)

 

ELNÖK: Horváth Zsolt államtitkár úr is szeretne a gratulálók sorához csatlakozni. (Derültség.)

DR. HORVÁTH ZSOLT egészségügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. A számból vette ki a szót. A magam nevében sok boldogságot és sikert kívánok az élethez a friss jövevénynek, és gratulálok képviselőtársunknak.

(Mádai Péter felé fordulva:)

Képviselő úr, önnek pedig szeretném megköszönni a hozzászólását, mert nagyon mértéktartó, visszafogott volt, és talán sokunk számára megfontolandó is.

Engedjen meg néhány észrevételt ezzel kapcsolatban. Ha megbecsüljük, hogy mekkora vagyon lehet az, amiben az önkormányzati tulajdonú kórházak a tevékenységüket ellátják, akkor ehhez képest ez a 6 milliárd forint nagyon szerény összeg, ami mindenképpen jelzi azt, hogy az önkormányzatok jelen pillanatban a ráfordításaik alapján vélhetően nincsenek abban a helyzetben, hogy az amortizáció kérdését - amit ön felvetett és ami egyébként a korábbi parlamenti döntések miatt törvényi kötelezettségük lenne - rendezni, megoldani tudják.

Nyilvánvaló, ahhoz, hogy ezt a helyzetet feloldjuk, kétharmados törvényeket kell majd hoznunk, hozzá kell ehhez nyúlni. Nem kívántam azt mondani, hogy az önkormányzatok nem tudnak jó gazdái lenni a kórházaknak, és még azon is elgondolkodhatunk, hogy vajon egy önkormányzatnak van-e akkora bevételi forrása, amivel egy ilyen irdatlan vagyontömegnek az egyébként nagyon gyors ütemű fejlődését követni lenne képes, mint, mondjuk, az orvosi műszerek és azok egyes fajtái.

Még egy dolog, ami megfontolandó a számunkra: önnek teljesen igaza van, mi magunk is úgy gondoljuk, és én magam is úgy gondolom, hogy mi nem adunk semmit, mi az adófizetők pénzét kezeljük. Egyetértek azzal, hogy erre felhívta a figyelmünket. Úgy tűnik, hogy ezt majd a szóhasználatunkban is követni kell majd. A magam részéről megpróbálok rá odafigyelni. Tehát úgy tudom mondani, hogy az adófizetők pénzéből reálértékben 3,3 százalékban többet tudtunk fordítani a gyógyító-megelőző ellátásra, mint a korábbi évben.

Köszönöm szépen. (Dr. Vojnik Mária: Járulékfizetők - ha már pontosak akarunk lenni.)

 

ELNÖK: Mádai Péter képviselő urat illeti a szó két percben.

 

(21.10)

 

MÁDAI PÉTER (SZDSZ): Én ugyan már elég idős ember vagyok, de úgy tűnik, még tanulékony. Vojnik Mária képviselőtársam már tett egy gesztust, amikor elnézést kért, bár egy kicsit talán ironikusan tette.

Én akkor azt mondom, államtitkár úr, hogy amit az önkormányzatokkal kapcsolatban mondott, lehet, hogy félreértettem. Ha közös a gondunk, hogy az önkormányzatok felelős gazdái a kórházaiknak, és rajtuk kívül álló okok miatt kerülhetnek a kórházaik nehéz helyzetbe, és ezen kell segíteni, akkor én nem mondtam semmi olyat, amiben nem értek önnel egyet.

Köszönöm szépen. (Taps.)

ELNÖK: Csáky András képviselő urat illeti a szó - már nem a kétperceseknél tartunk.

 

DR. CSÁKY ANDRÁS (MDF): Köszönöm szépen, elnök úr. Megvallom őszintén, egyre reménytelenebbnek tűnt számomra a helyzet, hogy még a mai nap folyamán nem győzelmi jelentésemet elmondhatom, de hogy végre magamhoz ragadhattam a szót, hadd kezdjem egy előzetes kétpercessel, Mádai képviselő úr hozzászólása kapcsán. Felvetett egy nagyon valós problémát, amire már az államtitkár úr is kitért, hogy adott térségekben milyen gyakorisággal milyen betegségek fordulnak elő, hogy ebben nagyon jó lenne tisztán látni.

Itt már elhangzott, utalás történt arra, hogy ez a jelenlegi finanszírozási rendszer - ez kormányoktól független - sajnos egy olyan statisztikai bázist hozott létre, amely tulajdonképpen semmire sem alkalmas. Nem állnak rendelkezésre valid adatok, erről már szó volt. Itt felvetődik az ellenőrzés hiánya mindenféleképpen, felvetődik a szakma felelőssége, az egészségügy felelőssége, azoknak a protokolloknak az elkészítése, amelyek alapján az ellenőrzéseket el lehet végezni.

Most a társadalombiztosítás 1999. évi zárszámadásáról: azok, akik évek óta figyelemmel kísérik a társadalombiztosítási költségvetések alakulását, évről évre azt kellett hogy tapasztalják, hogy a tb-költségvetés rendre nem a tervezettnek megfelelően teljesül, a zárszámadáskor azt kell megállapítani, hogy a deficit magasabb a becsültnél. Az Állami Számvevőszék és a kérdés iránt érdeklődők ennek a folyamatnak az okát abban látták, hogy a bevételeket rendre túl-, a kiadásokat pedig alultervezték. Ezeket a mondatokat - bár tudom, hogy nem illik - a tb-költségvetés elfogadásakor zajló vitában kellett elmondanom, és sajnos igaznak bizonyultak. A deficit a tervezettnél több, mint 10 százalékkal magasabb lett, az Egészségbiztosítási Alap tervezettnél nagyobb vesztesége következtében.

Nézzük meg, hogy milyen tételekből áll össze az Egészségbiztosítási Alap tervezettnél alacsonyabb bevétele! Az Állami Számvevőszék jelentése szerint a központi költségvetésnek különféle jogcímeken 130,1 milliárd forint összeggel kellett volna hozzájárulnia a tb költségvetéséhez, ám ennél 23 milliárd forinttal kevesebbet teljesített. A dologban az a különös, hogy mindkét költségvetést a Pénzügyminisztérium készítette, tehát tudnia kellett volna, hogy mit vállalt. Ez az elmaradás önmagában is figyelemre méltó, ám még aggasztóbb, ha arra gondolok, hogy ugyanennek a minisztériumnak a tervei szerint a következő évtől megszüntetnék az önálló társadalombiztosítási költségvetést, és az csupán egy fejezetként jelenne meg a központi költségvetésben.

Gondoljunk bele, miként lehet majd megnyugtatni a járulékfizetőket, akik már most is aggódnak amiatt, hogy a befizetéseik nincsenek biztonságban, ha az állam hozzáférhet a biztosítottak pénzéhez, milyen hatással lesz a járulékfizetési fegyelemre, ha azt látják, hogy egy házon belül, egy kézben az eddigieknél is követhetetlenebb módon kezelik a befizetéseiket. Hiszen az egészségügyi hozzájárulás bevételei már 1999-ben is elmaradtak a tervezettől, és csak 91,3 százalékban teljesültek. Az elmaradás a százalékos hozzájárulás esetében jelentős. A tervezett 20,1 milliárd forinttal szemben a teljesítés 8,5 milliárd forint volt.

A társadalombiztosítással szembeni tartozások összege meghaladta a 300 milliárd forintot. Az adósságállomány gyorsabban nőtt, mint a megelőző években, pedig azt reméltük, hogy az APEH majd eredményesebben kezeli ezt a kérdést, mint a társadalombiztosítás. Ezzel szemben a tervezett behajtási bevétel 45,5 milliárd forint helyett mindössze 21 milliárd forint lett. Az igazsághoz tartozik az, amit az ÁSZ megállapított, hogy a tartozások növekedése alapvetően a felszámolás alatt álló gazdálkodók tartozásában jelentkezett.

Ugyancsak bevételkiesést okozott a nyugdíjalapnál a magánnyugdíjpénztárba átlépők után járó költségvetési támogatásnak a tervezettnél 12,6 milliárd forinttal alacsonyabb összege. Igaz, a nyugdíjalap is enyhe szufficittel zárta az évet, annak ellenére, hogy az Egészségbiztosítási Alap nem adta át a nyugdíjalapnak azt a 20,8 milliárd forintot, amit a járulékok megosztásának arányait meghatározó költségvetési törvény előírt. Ezt az összeget tehát úgy kell tekintenünk, mintha ennyivel még a meglévőnél is nagyobb lenne az egészségügyi alap hiánya a zárszámadásban jelzettnél. A tervezettnél alacsonyabb bevételek mellett a kiadások viszont magasabbak lettek annál, mint amennyit a költségvetés előírt. Sajnos tehát mindkét egykori baljóslatunk megvalósult.

Az egészségügyi alap kiadásai 6,7 százalékkal, vagyis 4,7 milliárd forinttal magasabbak voltak a tervezettnél, a nyugdíjalapnál a túllépés 900 millió forint. A túllépés sajnos annak ellenére is bekövetkezett, hogy a kormány év közben éppen a gyógyító-megelőző ellátásokra fordítható összegekből zárolt 7 milliárd forint céltartalékot, és ennek felhasználásáról azóta sem döntött. Így az egészségügy finanszírozására a tervezettnél 11,3 milliárd forinttal kevesebb jutott.

A vagyongazdálkodás kiadásaira viszont több pénz jutott a tervezettnél. Ebből a legjelentősebb tétel a Postabanknál egykor vállalt garanciális kötelezettség miatt kifizetett 1 milliárd 673 millió forint. Ennél a tételnél két dolog is eszébe jut az embernek. Az egyik azok felelőssége, akik azt a rossz üzletet megkötötték, súlyos adósságot varrva utódaik nyakába. A másik az a mára kialakult furcsa helyzet, amit az jelent, hogy a társadalombiztosítás vagyonát az állam magához vonta, a tulajdonosi jogokhoz kapcsolódó viszontgarancia terhét azonban a tb nyakán hagyta. Ennek indokoltságát és jogszerűségét az Állami Számvevőszék már 1998 óta vitatja, ideje lenne hát ezt a visszás helyzetet végre megszüntetni.

Összefoglalva az eddigieket, azt kell mondanunk, hogy a társadalombiztosítás 1999. évi költségvetése sok esetben nem a tervezettnek megfelelően teljesült. Véleményem szerint ennek elsődleges oka a tervezés során évről évre jelentkező, és az Állami Számvevőszék által is évek óta kritizált gyakorlat, vagyis a bevételek túl- és a kiadások alultervezése. Ideje lenne ezen változtatni ugyanúgy, mint azon a furcsa jelenségen is, hogy a tervezést végző Pénzügyminisztérium a végrehajtás során jó néhányszor nem teljesíti vállalt kötelezettségeit, ha azok a központi költségvetés terheit növelnék.

A társadalombiztosítás vezetése a jelenlegi körülmények között ugyanis igen szűk mozgástérrel rendelkezik a költségvetés végrehajtásakor. A járulékbeszedés feladata átkerült az APEH hatáskörébe. A finanszírozást a Kincstár bonyolítja. A társadalombiztosításnak a valós pénzügyi folyamatokról nincs naprakész információja, hisz az ÁSZ-jelentés megállapítása szerint "az alapokat jogcímenként külön-külön megillető bevételekre vonatkozó adatszolgáltatási kötelezettségét az APEH nem teljesítette". A törvényben előírt havonkénti tájékoztatás helyett első alkalommal csak 1999. október 1-jén közölt adatokat az előírt formában és tartalommal az év első kilenc hónapjáról. Ilyen körülmények között a társadalombiztosításnak már nem is csak megbéklyózva, hanem gúzsba kötve kellene táncolnia.

Tisztelt Képviselőtársaim! Sajátos műfaj a költségvetési zárszámadás - mert mi van, ha nem fogadjuk el? Egy egyetemi professzorom jut eszembe, aki egy vizsgán az előttem vizsgázó kollégának azt mondta: tudja mit, átengedem, mert a végén még visszajön. De félre a tréfával, kívánatosnak tartanánk, ha a jövő évi, reméljük, továbbra is önálló tb-költségvetés és annak végrehajtása során figyelembe vennék az 1999. évi nem túl rózsás tapasztalatokat.

Egy év kiragadása különben is hamis képet festhet. Szerintem folyamatokat kell vizsgálni, és ha az elmúlt évekre visszamenőleg ismételten áttekintjük az Állami Számvevőszék jelentéseit a tb zárszámadásáról, akkor óhatatlanul javulást kell tapasztalnunk.

Nem kívántam kitérni a gyógyszerkasszára, de mivel van időm, és itt igen intenzív polémia folyt a gyógyszer-támogatási rendszerről, engedjék meg, hogy ezzel kapcsolatban is néhány szót elmondjak, habár több ízben mindig, amikor a gyógyszertámogatás kérdése akár bizottságban, akár itt, a Ház nyilvánossága előtt szóba került, mindenkinek azt mondtam, hogy ezzel csínján bánjunk, mert mindannyiunk érdeke, hogy ezt a kérdést valamilyen módon megoldjuk.

 

 

(21.20)

 

Ha megnézzük a zárszámadás adatait, láthatjuk, hogy 1999-ben a gyógyító-megelőző ellátás összege en bloc 338,8 milliárd forint volt, ezen belül a gyógyszertámogatás összege 139,4 milliárd forint, azaz a tényleges egészségügyi ellátásunk 41 százalékát gyógyszertámogatásra költöttük.

Mánya képviselő úr már ismertette azt a dinamikus emelkedést, amely tulajdonképpen a rendszerváltozás óta a gyógyszerárpiacon a liberalizáció következtében létrejött, ami tarthatatlanná vált ezekre az évekre, és mindenképpen lépéseket kell ennek érdekében tenni. Úgy gondolom, mindannyiunk érdeke - teljesen mindegy, hogy ezen vagy azon az oldalon állunk -, hogy ezt a dinamikát megállítsuk, hiszen ha közben figyelemmel kísérjük a tőzsdei információkat, a különböző gyógyszergyártó és gyógyszerforgalmazó cégek tőzsdei adatait, amiket időről időre nyilvánosságra kell hozniuk, akkor nem azt tapasztaljuk, hogy tönkremenés előtt állnának ezek az intézmények, és nem hiszem, hogy egy átalakulóban lévő országban - abban az országban, ahol alapelv a szolidaritási elv - a tb-járulékot fizetők pénzét mindenfajta nagyobb ellenszolgáltatás és ellenőrzés nélkül, csak úgy át kellene engedni a multiknak.

Bizottsági képviselőtársaim bizonyára emlékeznek arra, amikor legutóbb a gyógyszerárvita kapcsán az összes érintett fél jelen volt a bizottság ülésén, egy igen neuralgikus kérdést, a promóciós kérdést vetettem fel, kérdezve az ott jelen lévő gyógyszerforgalmazó és gyógyszergyártó képviselőket, hogy hány százalékot fordítanak erre a célra. Nem voltak hajlandók elárulni, nyilván nem véletlenül, és sajnos interneten keresztül sem lehet ilyen adatokhoz hozzájutni.

 

 

(Az elnöklést dr. Szili Katalin, az Országgyűlés alelnöke veszi át.)

 

Változatlanul az a véleményem, hogy akkor, amikor azokat az erőfeszítéseket, amiket az egészségügyi kormányzat a gyógyszerár-támogatási rendszer átalakítása kapcsán megtesz, amikor teljesen új alapokra helyezi a gyógyszerár-támogatást, és megpróbál egy olyan rendszert kialakítani, amely átláthatóvá és ellenőrizhetővé teszi azt, hogy a járulékfizetők pénzét mire költjük, akkor azt inkább támogassuk és ne támadjuk, mert, hála istennek, demokráciában élünk, politikai váltógazdaság van, remélem, hogy minél későbbi időpontban, de ellenzéki képviselőtársaink is kerülhetnek kormányzati pozícióba hosszú-hosszú évek után, és akkor nekik is nagyon jól fog jönni, hogy ez a kérdés már megoldódott és nem kell ezzel foglalkozniuk.

Csak ennyit szerettem volna a gyógyszerkérdésről mondani. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Hozzászólásra következik Gidai Erzsébet képviselő asszony, a MIÉP képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő asszony.

 

DR. GIDAI ERZSÉBET (MIÉP): Köszönöm szépen. Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Államtitkár Urak! Áttekintve és áttanulmányozva az államháztartás társadalombiztosításra vonatkozó költségvetési anyagait és az Állami Számvevőszék adatait, azt lehet megállapítani, hogy több helyen vannak számszaki eltérések, és vagy a költségvetési anyagnak, vagy az Állami Számvevőszéknek a tény-, illetve tervszámadataiban nemegyszer igen jelentős eltérések tapasztalhatók, ezért igen nehéz teljesen tiszta képet alkotni. Valószínű, hogy itt valamiféle statisztikai leírás technikai tévedései jelentek meg.

A másik, amit fel szeretnék hozni, hogy általában a járulékbefizetések körül igen komoly gondot kell megemlíteni, mégpedig azt, hogy a társadalombiztosítási járulékbefizetés várható alakulásánál olyan töréssel is számolni kell, hogy egyrészt a kedvezőtlen demográfiai szerkezet, másrészt az aktív keresők számának, illetve a foglalkoztatottak számának a csökkenése következtében a befizetendő járulék nagysága - legalábbis a prognózis szerint - várhatóan csökken. Ehhez még hozzájárul az is, hogy a belföldi és külföldi vállalkozások egy jelentősebb része arra törekszik, hogy a társadalombiztosítási járulékfizetés alól kibújjon, aminek számtalan formája adódik, például lehetséges úgy, hogy bedolgozóként, alvállalkozóként foglalkoztat munkaerőt. Itt tehát a járulékbefizetéssel lehet különböző manipulációkat végrehajtani. Emellett a hazai vállalkozók esetében is, éppen azért, mert nagyon magas a közterhük, a közteherviselésnek egy bizonyos határát érték el, egy olyanfajta befizetés alól való kibújásnak a természetes következménye jelenik meg, amely egészében azt engedi prognosztizálni, hogy a járulékbefizetés mértéke a jövőben várhatóan csökkenni fog.

A harmadik ilyen megállapításom úgy szól, hogy az anyag - sem a minisztériumi, sem pedig az ÁSZ jelentése - nem nagyon foglalkozik a kintlevőségekkel. Közismert, hogy a társadalombiztosítás be nem fizetett járulékának a kintlevőségi nagysága igen komoly összeget tesz ki. Ha megnézzük az OEP kintlevőségeit, azt láthatjuk, hogy 1998-ban 251 milliárd forint volt, amit 1999-ben valamelyest sikerült lecsökkenteni, de az egész évi egészségügyi kiadás százalékában tekintve 1998-ban ez 84 százalékot tett ki, amely rendkívül nagy arányt képvisel, és ezeknek a kintlevőségeknek a behajtására vagy behajthatóságára vonatkozóan gyakorlatilag nincs megfelelő stratégia kidolgozva, nincs kialakítva annak a rendszere, hogy hogyan lehetne a kintlevőségeket úgy csökkenteni, hogy valójában a járulékbefizetők érdekét szolgálva több jusson akár a Nyugdíj-biztosítási Alapba, akár az Egészségbiztosítási Alapba. Bár kritikaként az Állami Számvevőszék ezt megemlíti, de jelentősebb mértékben ezzel nem foglalkozik.

A Nyugdíj-biztosítási Pénztár esetében a számadatok szerint a kiadások és a bevételek összehasonlításánál többlet jelentkezett, míg az Egészségbiztosítási Alap esetében nagyon komoly hiány jelenik meg ezzel a bizonyos 47 milliárd forinttal. A Nyugdíj-biztosítási Alapnál felmerül az a kérdés, ha egy többlet jelent meg, akkor ezt miért nem lehetett a nyugdíjak emelésére fordítani 1999-ben is, amire vonatkozóan elég nagy vita alakult ki annak idején a költségvetés elfogadása során. Például a Magyar Igazság és Élet Pártjának a frakciója sem támogatta ennek a költségvetésnek az elfogadását, amiben többek között ez is szerepet játszott, hiszen a nyugdíjak esetében jelentősebb emelést lehetett volna végrehajtani.

Természetesen igaz az is, hogy a nyugdíjak reálértéke 1993-98 között mintegy 25 százalékkal csökkent - ez tehát egy nagyon kritikus időszak volt -, és nyilvánvaló, hogy rövid idő alatt nem lehet a nyugdíjak reálértékén jelentősebb mértékben változtatni, azonban differenciáltabb és nagyobb mértékű nyugdíjemelést 1999-ben is végre lehetett volna hajtani. Az adatok szerint mintegy 3 százalékos reálérték-növekedés következett be, ennél magasabb értéket is lehetett volna biztosítani ezekből a forrásokból.

Kiemelném a nyugdíjasok esetében, hogy az alacsony nyugdíjjal rendelkező nyugdíjasok száma magas, amely a nyugdíjasokon belül eléri a nyugdíjasok mintegy 40 százalékát, és nagyon súlyos megélhetési gondokkal kell küszködnie ennek a nyugdíjas rétegnek. Ha pedig a reálérték változását tekintem, azt látom, hogy valójában a közepes nyugdíjjal rendelkezők számára is nagyon súlyos megélhetési gondot okoz a nem megfelelő nyugdíj biztosítása. Ezekből a többletforrásokból lehetett volna korrekciókat végrehajtani.

 

(21.30)

 

Kiemelném még itt a nyugdíjasok köréből - én többször interpelláltam is már ebben a kérdésben, azonnali kérdést is tettem fel - az egyedülálló nyugdíjasok helyzetét. Tehát nem az özvegyekről szólok, hanem például olyan egyedülálló nyugdíjasokról, akik egyedül nevelték a gyermekeiket, majd később magukra maradva gyakorlatilag semmiféle kedvezményt nem kaptak, külön kiemelten esetleg valamiféle olyan nyugdíjemelést, amellyel az ő nagyon súlyos megélhetési gondjaikon enyhíteni lehetett volna. Holott ha áttekintjük a forrásokat, akkor itt az a forrástöbblet rendelkezésre állt, amiből ezeket a kérdéseket is meg lehetett volna oldani, és ez nemcsak az életminőség szempontjából jelentős, hanem politikai súlya és szerepe is igen fontos lett volna.

A második terület, ami az egészségügyi ellátást illeti: gyakorlatilag ha az egészségügyet a többi ágazattal összehasonlítom - nem először mondom el -, ezt ma egy katasztrófaágazatnak is lehetne hívni, hiszen többszörösen hátrányos helyzetben van. Az itteni mínusz, tehát az a bizonyos 47 milliárd hiány, ami jelentkezett, ez természetesen az egészségügyi ellátás három szintjét súlyosan érinti, és a gyógyító-megelőző ellátásra biztosított 350 milliárd forintból 11,3 milliárd forintot nem tudtak felhasználni, amelynek a felhasználását 2000-ben természetesen biztosítania kellene a kormányzatnak.

Végignéztem az egészségbiztosítás által 1994-2000 között finanszírozott egészségügyi kiadások alakulását, nominális, tehát névleges indexszel és fogyasztói árindexszel korrigálva, tehát egy úgynevezett deflálást elvégezve. Az az eredmény jött ki, hogy ha 1994-et a reálindex alapján 100-nak vesszük, akkor '98-ban 82,4 százalékot tett ki az egészségbiztosítás által finanszírozott egészségügyi kiadások nagysága, 1999-ben pedig 84,9 százalékot tesz ki, és 2000-ben ez várhatóan 83,2 százalék lesz. Itt igaz, hogy '98 és '99 között egy kisebb emelkedés bekövetkezett, ha az egyik évről a másik évre számítom ezt az indexváltozást, tehát reálértékben, azonban ez az egészségügyi ellátás gondjait nem oldja meg.

Kiemelem az ellátásból is a beruházások alakulását, hiszen ha az egészségügyi beruházásokat és a nemzetgazdasági beruházásokat összehasonlítom, akkor az a véleményem, hogy az egészségügyi beruházás elmaradása egy kritikus ponthoz érkezett. 1990 és '98 között, hogyha '90-et 100-nak vesszük, akkor '98-ban a beruházások volumenindexe és '99-ben - '90-hez képest - 70 százalékos. Ez azt is jelenti, hogy gyakorlatilag az egészségügyi beruházásoknál a technológiai fejlődést tekintve - és az építési beruházásokat, tehát a gép-műszer és építési beruházásokat szétválasztva - mind az építési beruházásoknál, mind pedig a műszerezettség fokában rendkívül nagy az elmaradottság.

Korábban jómagam is készítettem egy olyan számítást '89 és '90 között, hogy milyen a műszerezettség alakulása, illetve nagysága a fejlett egészségügyi ellátási rendszerrel rendelkező országokhoz viszonyítva. Itt a fekvőbeteg-ellátásra számítottam ki, és egy kórházi ágyra vetítve körülbelül 1:5, 1:6 arányú elmaradást lehetett az adatokban tapasztalni.

Itt a további elmaradás természetesen már halmozottan fejti ki a hatását, annak ellenére, hogy bizonyos területeken ez nem szervezetten, nem összehangoltan történik. A legfejlettebb csúcstechnológia vásárlása is megjelenik például a diagnosztika területén, kórházanként ez változó, de ha egészében tekintjük a hazai egészségügyi ellátás, fekvőbeteg-ellátás műszerezettségi szintjét, akkor az bizony nagyon kritikus szintre süllyedt '98-99-re.

A kérdés, hogy hogyan lehetne ezen változtatni, milyen források állnak rendelkezésre. Nyilvánvaló, hogy a beruházásnak van saját forrása, van hitelforrása és van támogatási forrása. Miután az amortizáció - amit képviselőtársaim már felvetettek - kérdése megoldatlan, ez egy nagyon régi, már szinte 15 éve tartó vitatéma, ezért a forrásokat akkor két helyről lehet biztosítani az önkormányzati tulajdonú kórházak esetében, hiszen a fejlesztés biztosítója maga az önkormányzat, a működtetést az OEP biztosítja, akkor az önkormányzatok területéről kellene biztosítani több fejlesztési forrást, ami jelenleg nem működik, hiszen az önkormányzatok - néhány kivételtől eltekintve - alapvetően nem a fekvőbeteg-ellátás műszerezettségét és technológiai szintjét fejlesztik.

A másik oldalon akkor honnan lehet forrást szerezni? A forrás pedig benne van a költségvetésben, tehát akkor ez bizony kormányzati feladat, hogy ennek a megfelelő finanszírozási bázisát biztosítani lehessen, mert amennyiben ez nem következik be, akkor bizony a fekvőbeteg-ellátás részéről megjelenő szolgáltatásnyújtás és az ezzel szemben megjelenő keresletnövekedés, ami a lakosság egészségi állapotának ugrásszerű romlásából következik, valójában annyira eltér egymástól, hogy ez a fajta eltérés - tehát nem tudja kielégíteni ezt a keresletet - nagyon súlyos következményekkel jár, mert tovább rontja a lakosság egészségi állapotát.

Tehát ha azt a mondást, hogy orvosilag lehetséges, gazdaságilag megengedhető, nem tudjuk érvényesíteni, mégpedig a költségvetésből, a befizetett adókból, akkor gyakorlatilag az egészségügyi ellátásban a beruházások megoldhatatlanok. Hitelt felvenni erre és ezt ebből biztosítani, ez könnyelműség, mint ahogy gyakorlatilag a világbanki hitelek kudarca is ezt mutatja, ezért azt a hiányzó forrást, ami az ellátásnál, a beruházásoknál jelentkezik - sőt a működtetésben, ami itt különösen az egészségügyi dolgozók bérének rendezését illeti, vagy a működési költségek kiegészítését szolgálná -, ezt a költségvetésbe befizetett lakossági adókból biztosítani lehetne. Tehát a befizetett adók ne a kiadási oldalon, például az adósság kamatainak a kifizetésére kerüljenek, hanem bizony ilyen feladatokat kell megoldani, hiszen Európa más területén, más országaiban - Németországban, de másutt is - valójában a hiányzó biztosítási forrásokat minden esetben a költségvetésből finanszírozzák és biztosítják, mert ha egy alapvető szükséglet kielégítése sérül, akkor ennek a következményei olyan súlyosak, hogy a gazdaság egész teljesítőképességét rontják. Tehát innen forrásokat lehet és lehetne nyerni arra, hogy az egészségügy finanszírozását biztosítani tudjuk.

Természetesen, amennyiben ez nem kerül megoldásra, akkor számolni kell azzal, hogy további leépülés jelenik meg. Ha pedig további leépülés jelenik meg - itt különösen a fekvőbeteg-ellátásnál -, akkor a magam részéről is komolytalannak tartom azt a döntést, hogy kórházi ágyat építsünk le, hiszen ismeretes, annak idején a Mannó Mária által vezetett csoport, amelyik elkészítette a 35 ezer ágy leépítését egy matematikai modell alapján, abból ki lehetett hozni, de valójában nem felelt meg a valós szükségleteknek. Úgyszintén értelmetlennek tartom a privatizációra való áttérést, tehát hogy a privatizáció megoldja, mert a privatizáció a fekvőbeteg-ellátásban nem oldja meg azokat a kérdéseket, amelyeket a kormányzat a biztosított forrásból nem tudott ellátni és nem tudott megoldani.

Tehát ez egy nagyon súlyos felelősség is, hogy az egészségügyben kialakult diszfunkciókat megszüntessék, mert erre a költségvetésben benne vannak azok a források, amelyeket erre fordítani lehet. Ez természetesen parlamenti felelősség is, hogy mennyire képviselik itt és mennyire lehet ezt végrehajtatni.

Utoljára csak megemlíteném, a szerkezetnél felhívnám a figyelmet, hogy úgy látszik, a háziorvosi ellátás most hátrányosabb helyzetbe kerül, különösen a gyermekellátás, és ennek a forrásaira is oda kell figyelni, hogy ne szenvedjen jelentősebb hátrányokat. Köszönöm szépen. (Erkel Tibor tapsol.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Hozzászólásra következik Mánya Kristóf képviselő úr, a Fidesz képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

 

DR. MÁNYA KRISTÓF (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Hozzászólásomban a gyógyszertámogatás kritikus kérdéskörét szeretném - részben reagálva a vitában eddig elhangzottakra - jobban megvilágítani, egyértelműbbé tenni.

Az Egészségbiztosítási Alap múlt évi költségvetése gyógyszertámogatásra 122,9 milliárd forintot irányzott elő, 12 milliárddal kevesebbet, mint 1998-ban. Év közben - érzékelve a gyógyszerkiadások igen dinamikus növekedését - a kormány az előirányzatot 141 milliárdra növelte, egyúttal átcsoportosítást hajtott végre mind a bevételi, mind a kiadási oldalon.

 

(21.40)

 

Utóbbi azt jelenti, hogy a gyógyító-megelőző kasszából 6,1 milliárd zárolásra került. Ahogy ezt többen kifejtették, a zárolások érzékenyen érintették a kórházak egy részének működési biztonságát, mégis a lakosság biztonságos gyógyszerellátása érdekében ezekre a kormányintézkedésekre szükség volt.

Szorosan ehhez tartozik a gyógyszerkassza zártságának kérdése. Az 1999. évi tb-költségvetési vitában csakúgy, mint most, éles kritika érte a gyógyszerkassza zártságát, mondván, nincs intézkedési terv, koncepció arra nézve, ha bekövetkezik az előirányzat túllépése, mint ahogy be is következett, mintegy 18 milliárdos tétellel. De ez a vészjósló ellenzéki jövendölésekkel szemben nem járt sem ellátási zavarokkal, sem drasztikus gyógyszeráremeléssel. Szeretnék ugyanis emlékeztetni arra, hogy 1999 júliusa óta nem volt gyógyszeráremelés Magyarországon; mértéke akkor 6,5 százalékos volt.

Kerülve a számháborút, fontosabbnak tartom annak érzékeltetését, hogy jobb lenne, ha a tb mindenkori gyógyszer-támogatási előirányzatait, a zárt kassza kérdését tágabb összefüggéseiben, a gyógyszerpolitika összefüggéseiben vizsgálnánk. Indokolt ez, hiszen szakmai közhely, hogy egyre nagyobb a rés az egészségügyi ellátásban a szakmailag lehetséges és a gazdaságilag vállalható között. Azok az európai országok is szembesülnek a feszítő problémával, amelyeknél egészségügyi ellátásra egy főre a magyarországi 300 dollárral szemben 2000 dollár jut évente.

Tekintettel arra, hogy az új gyógyszerkészítmények ára drámaian nő és a gyógyszerpiac nemzetközi méretekben évente átlagosan 5 százalékkal bővül, a lehetséges és a vállalható közötti különbség a gyógyszerkiadások területén jóval nagyobb, mint más egészségügyi kiadásoknál.

Tanulságos az az adatsor, amely az egészségbiztosítás gyógyszerkiadásait mutatja be a gyógyító-megelőző ellátás arányában. Míg 1995-ben a gyógyító kiadásoknak csak 36 százalékát teszik ki a gyógyszerkiadások, 1997-ben már 38, 1998-ban már 46 százalékát.

Az egészségbiztosításra háruló egyre nagyobb teher önmagáért beszél. Minden ország számára nagy kihívás ezért a gyógyszerárak mérséklése, és ezzel nemcsak a biztosítási támogatási, hanem a lakossági terhek csökkentése.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy a zárszámadási törvény indoklásában és az Állami Számvevőszék jelentésében olvastuk, a gyógyszerkassza kinyílását azért nem lehetett megakadályozni, mert a kiadások mérséklését célzó intézkedések csak részben voltak eredményesek. A vitában ezt most ellenzéki oldalról többen említették; Vojnik Mária képviselőtársam hiányolta a kormányzat következetességét a gyógyszerár-politikában; most Kökény Mihály és Keller László képviselő urak idézték az 1999. évi tb-költségvetési vitában elhangzott váteszi jóslatokat, miszerint a gyógyszerkassza, úgymond, el fog szállni. Azt gondolom, hogy képviselőtársaimnak csak részben van igazuk, mindenekelőtt azért, mert nem tekintenek vissza a korábbi évekre. Ha visszatekintenének, látnák, hogy az előző ciklusban elfogadott tb-költségvetések gyógyszertámogatásai egyre nagyobb mértékben lépték túl a törvényben előírtat, 1995-ben még csak 4, majd 1996-ban 15, míg 1998-ban már 33 százalékkal. A tervezés megalapozatlanságáról tehát igazán a Horn-kormány időszakában lehet beszélni. Az előttünk lévő zárszámadási törvény ugyanis tanúsítja: a gyógyszer-támogatási túllépés múlt évben 14 százalék, vagyis a felével kevesebb, mint '98-ban volt.

Ehhez hozzá kell tenni azt a nagyon fontos körülményt, hogy az idén várhatóan tartható lesz a gyógyszerkassza módosított előirányzata, és mindez úgy, hogy a lakosság átlagos gyógyszerkiadásai sem nőnek ez évben. De nincs igazuk ellenzéki képviselőtársaimnak azért sem, mert a jelzett folyamatokból látható, a gyógyszerpolitikának csak egy - igaz, meghatározó - része a tb-költségvetés. A zárt kasszának ugyanis üzenete volt mind a múlt, mind az idei évben, és e tekintetben nem lényeges, hogy tartható-e vagy sem. Üzenet mindenekelőtt a gyógyszerár-tárgyalások szereplőinek: szívós és kitartó tárgyalások feltételeit teremti meg, nem kizárva az ár befagyasztásának lehetőségét sem, ha a biztosítottak érdekei úgy kívánják. Üzenet a gyógyszerkassza zártsága abban az értelemben is, hogy minél hamarabb egy új gyógyszer-támogatási rendszer jogszabályi kereteit kell megteremtsük, a jelenlegi szabályozás ugyanis számos belső ellentmondással terhes.

A két hónapja megjelent kormányhatározat kötelezi az érintett tárcákat a támogatási rendszer átalakítására. Ennek egyik eleme, a hatóanyaghoz kötött támogatás bevezetése, az idén már 7 milliárd forint megtakarítást tett lehetővé a társadalombiztosításnak.

A cél a múlt évi dinamikusan növekvő lakossági gyógyszerterhek megállítása. Ezért mindenképpen nagy eredmény, hogy a lakossági gyógyszertérítések az idén várhatóan nem nőnek tovább. Ez természetesen csak úgy valósulhat meg, ha a gyógyszert utalványozó orvosok megfelelő kezelési protokollok birtokában partnerei lesznek a biztosítónak. A nagy gyógyszerválasztékból akkor fogják a legolcsóbb és mégis hatékony gyógyszert választani, ha érdekeltek lesznek ebben. Ezért van jelentősége az idén a háziorvosok kijelölt csoportjánál végzett felméréseknek.

Tisztelt Képviselőtársaim! A tb pénzügyi alapjainak 1999. évi zárszámadása a feszített előirányzatok jelentős módosulásáról ad számot, ugyanakkor a államháztartási törvény előírásainak mindenben megfelel. A zárszámadást elsősorban ezért fogadjuk el.

A magam részéről az elmondottak alapján azért is támogatom, mert az Egészségbiztosítási Alap kritikus pénzügyi helyzete mellett néhány előremutató törekvés is megjelent búvópatakként az egészségügy finanszírozásában.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Bartha László képviselő úr, a Fidesz képviselőcsoportjából, kétperces hozzászólásra kért lehetőséget. Öné a szó, képviselő úr.

 

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Örülök, hogy Mánya Kristóf végre kimondta, ami a tisztem lett volna, hogy a Fidesz képviselőcsoportja támogatja a törvénytervezetet, de a jelentéssorban még nem értem odáig, de ez most már elhangzott.

Amiért szót kértem, Gidai képviselő asszony utolsó mondataira szeretnék néhány reakciót tenni, amely arról szólt, hogy kell-e vagy nem kell privatizáció az egészségügyben.

Szeretném hangsúlyozni, hogy megítélésem szerint a privatizáció nem cél, hanem eszköz lehet az egészségügyben, eszköz lehet a forrásbevonásokra. Ha a zárszámadást nézzük, valóban indokoltnak tűnik, hogy bővíteni kell mindenféleképp az egészségügyben a bevételi oldalakat, valamilyen szintű forrásbevonásra van szükség.

Természetesen azt a szolidaritási elvet, amiről itt a parlamentben szólnunk kell és mindig meg kell erősíteni, alapvető értékként kell kezeljük. De emellett, és engedjék meg, hogy néhány európai ország mintájára hivatkozzam, feltétlenül indokolt lehet megadni másoknak is a lehetőséget a tb-költségvetésen kívül.

Az EU-ban, ha egy átlagszámítást végzünk, láthatjuk, hogy általában az alapellátások túlnyomó többsége magán formában zajlik, magánrendelőben magánpraxisokat visznek. A szakellátásban - most nem térek ki külön a járó-, külön a fekvőbetegrendszerre - körülbelül az esetek 20 százaléka az, ahol valamilyen szempontból számítanak a magánerőre is. Azt hiszem, ha követjük az EU-t bizonyos szempontokból - bizonyos szempontokból nem kell követni -, talán ez egy járható útja lehet majd az egészségügy fellendítésének.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Gidai Erzsébet képviselő asszony kért ugyancsak két percben hozzászólási lehetőséget. Öné a szó, képviselő asszony.

 

DR. GIDAI ERZSÉBET (MIÉP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Képviselőtársam! Csak egy gondolat erejéig: az alapellátásban - mert nálunk is egy ilyen kvázi privatizációs formát bevezettek a háziorvosi ellátásban -, a járóbeteg-ellátásnál bizonyos területeken elképzelhető ennek a megoldása. A fekvőbeteg-ellátásban a jelenlegi biztosítási rendszer és a jelenlegi ellátási színvonal mellett a privatizációt nem tartom célszerűnek, és pontosabban eszköznek sem, hogy bevezetésre kerüljön. Vannak magánklinikák; ha ilyenek létrejönnek, ez természetesen saját kockázatra történik.

 

(21.50)

 

Meg szeretném említeni, hogy az a nemzetközi összehasonlítás, amit itt volt szíves elmondani, annyiban sántít - egyébként korrekt, igaz, ezt én magam tanítom is egyébként egészség-gazdaságtan témában -, és látni kell, hogy a társadalombiztosításnak vannak kiegészítő forrásai. Ahol a magán kiegészítő betegbiztosítás működik, például Ausztriában vagy Németországban - Ausztriában a hétmilliós lakosságból nem egész másfél millióan rendelkeznek magán betegbiztosítással is -, ott ezzel a forrással együtt lehetséges egy bizonyos alacsony arányban bekapcsolni a privatizált formájú ellátást a fekvőbeteg-ellátásnál is. Jelen esetben nálunk ez pótlólagos forrást jelent. Nálunk ez nincs meg, és egyelőre egy magán betegbiztosításnak a bevezetése szinte reménytelen, hiszen ez 10-15 vagy 20 ezer forintos költséget jelent /hó/fő, tehát nincs aki finanszírozza, a munkáltató nem vállalja fel, ennek az útja jelenleg járhatatlan.

Kiemelnék egy nagyon jelentős kórházat, Bécsben a Rudolfienerhaust, ahol olyanfajta privatizáció is működik - hiszen ez egy úgynevezett egyesületi vagy alapítványi kórház -, hogy magán betegbiztosítással még profitorientáltan is jól tud működni, de egyébként nem tudna. Magyarországgal összehasonlítva 80 év a kettő közötti eltérés.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Bartha László képviselő úr kért ismételt kétperces felszólalásra lehetőséget, a Fidesz-képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

 

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen, ez nyilván egy reakció lesz; a két perc nem volt erre elég. Egyetértve az ön állításával, hogy a biztosítási rendszerben kell bekövetkeznie bizonyos típusú változásoknak ahhoz, hogy ezekről a csúnya szóval privatizációs gondolatokról komolyan lehessen vitát folytatni, elfogadom, ezt mindenféleképpen meg kell lépni.

Ugyanakkor, amíg ez nem valósul meg, és amikor a privatizációról beszélünk, sokakban egyfajta rémkép merül fel, és mindenáron a profitorientáltságot próbálják meg a rendszerbe magyarázni.

A privatizációnak több formája lehet, maguk az orvosok is részt vehetnek, célszerű, hogy részt vegyenek benne, de erre most a jelenlegi feltételek mellett az esély - valljuk be - sajnos csekély. Azonban lehetnek olyan típusú befektetések, akár biztosítótársaságok, akár mások, akik hosszú távú elképzelésekkel, esetleg nonprofit céllal - mint például az alapítvány, amit ön is említett - tud működtetni hatékonyan intézeteket.

Egyetértve tehát az ön által említettekkel, valóban el kellene kezdeni, illetve hozzá kellene rendelni egyfajta plusz forrásteremtési lehetőséget, egyfajta biztosítási reformot is.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Gidai Erzsébet képviselő asszony kért ugyancsak két percben hozzászólási lehetőséget, a MIÉP képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő asszony.

DR. GIDAI ERZSÉBET (MIÉP): Köszönöm szépen. Azért kértem még egyszer szót, mert nagyon fontos kérdést említett, ezt szeretném hangsúlyozni. Most rendkívül nagy szakmai vita is van e körül, és nemzetközileg is szakmai vita van e körül a kérdés körül. Kiemelném, hogy most a minőségbiztosítás kapcsán megint előtérbe került, és jelenleg zajlik, magam is szakértőként közreműködök egy ilyen bizottságban, amely az európai országok pont ilyen általam sokat bírált európai uniós, harmonizációs ügyei miatt az egészségügyi minőségbiztosításban összehasonlítást végez, és ebben pont a közép-európai országoknak a minőségbiztosítását hasonlítja össze. Itt nagyon egyértelműen kijött, hogy bizony a magánosítás, ha tetszik, ennek különböző formái hogyan jelenhetnek meg, de ez jelenleg nem időszerű egyetlenegy országban sem, így Magyarországon sem.

Említette, való igaz, hogy a biztosítók várnak arra, hiszen óriási tőkealappal rendelkeznek - kiemelném például Magyarországon akár a Generalit, akár a Providenciát, Hungáriát, ezek mind 100 százalékos külföldi tulajdonban vannak. Azonban azt látni kell - például a Generalit hadd emeljem ki, ahol készítettek erre vonatkozóan is tanulmányokat -, hogy megkeresi azokat a területeket, ahova ő befektet, még ha nonprofit formájú is, mert ezt nem lehet másképp működtetni, csak nonprofit formában; a kht. is nonprofit formájú vagy a funkcionális privatizációnak bizonyos formája is nonprofitként működhet. Azért ő a pénzét jelentős mértékben olyan helyre fektetné be, ahol az nagyon jól megtérül. Például azokat az osztályokat emelné ki és venné a maga hatáskörébe, amelyik jól működik.

Más kérdés az, hogy van több lehetőség arra, hogy a kórházak működésén belül bizonyos tevékenységeket oda lehetne adni ilyen magánosítás formában. Bizonyos osztályoknál - például a diagnosztikánál - óriási vita kerekedett ki, itt szintén bizonyos lehetőségeket látok tisztességesen megoldani.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Hozzászólásra következik Kökény Mihály képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

 

DR. KÖKÉNY MIHÁLY (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Kedves Képviselőtársaim! Nagy a csábítás, hogy belebonyolódjak az egészségügy privatizációs vitáiba, de ezt most nem teszem, visszatérnék a zárszámadás törvényjavaslatához, a társadalombiztosítás tavalyi költségvetéséről szóló törvényjavaslathoz.

Ha Mánya Kristóf képviselőtársam nem foglalkozott volna ismét a gyógyszerkasszával, akkor én már nem is érintettem volna az egészségügy sanyarú sorsát és az egészségbiztosítás ügyeit, mert a kétperces hozzászólásokban ezt elég alaposan végigbeszéltük, de mégis egy-két reflexiót muszáj mondanom ezzel kapcsolatban. Úgy érzem, a képviselőtársam lehetetlenre vállalkozott, amikor ezt a zárt és alultervezett kasszát védi, mert lehetne persze zárt a kassza, ha ez tisztességesen meg van tervezve, csakhogy alultervezett és alultervezett módon zárták be. A gyógyszerpolitika jó lenne, ha lenne, csak az a baj, hogy nincsen, nincs világos gyógyszerpolitika. Tudjuk, hogy az egészségügyi miniszter úrnak most már harmadik vagy negyedik szakértője készíti a stratégiát, csak azt nem lehet tudni, hogy melyik az igazi. Azt gondolom, hogy a kiadáskorlátozó intézkedések azért sem igazán sikeresek, mert ahol a tárgyalásokat diktátumok helyettesítik, és ahol az ösztönzést szankcionálás, ott elég nehéz a siker reményében kialakítani egy közösen vállalható stratégiát. Márpedig ha a szereplők nem tudnak egyezségre jutni, akkor ez elég nehéz.

Azt is gondolom, hogy a gyógyszeráraknak egyfajta befagyasztása, amiről szintén beszélt a képviselőtársam, tényleg nem segíti elő az ellátási szereplők bizalomkeltését, tehát ha ebben a tekintetben nem lesz igazán érdemi változás - nem akarok az idei vitákba belemenni -, akkor tényleg az indokolt és szerény mértékű áremelkedés elfojtása következik, akkor sajnos a következő évben sem nézünk sok jó elébe. Ha egyszer nem lehet közmegegyezésre jutni a stratégiában és nem lehet bizonyos hiányokat kipótolni, és akkor nem fordítva ülni a lóra, akkor baj van.

Még egyszer: azt gondolom, a gyógyszerkassza előirányzata tavaly alultervezett volt, és ez egyebek között még azt a bajt is okozta, hogy a túllépést jórészt az egészségüggyel finanszíroztatta meg a kormány kvázi büntetésként. Azt hiszem, mindenképpen el kellene kerülni, hogy egy ilyen brutális módon történő elvonás következzen be, és nem érdemes ezt a fejezetét túlságosan megdicsérni az egészségbiztosítás költségvetésének, mert ez nem egy dicséretre méltó fejezet. Lehet, hogy a képviselőtársam így gondolja, de kormányzati oldalon se gondolja mindenki így, ma már erről kormánypárti oldalon is hallottunk bíráló megjegyzéseket - erre csak utalni szeretnék.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azért persze több volt a győzelmi jelentés a koalíció oldalán. Én persze elfogadom, hogy a sikerpropaganda még ilyen késői órán is fontos, hallottuk ezt a Pénzügyminisztérium államtitkárától. Csak azt sajnálom - és hadd tegyek itt egy pici megjegyzést -, hogy a társadalombiztosítási alapokat felügyelő pénzügyi államtitkár úr nincs jelen, aki nemkülönben képviselőtársunk. Bízom benne, hogy a távollét oka tényleg halaszthatatlan közfeladat, mert ha van egy erre kinevezett politikai államtitkár, akkor elég szomorú, hogy egy ilyen fontos kérdés tárgyalásánál nem tud velünk lenni. (Dr. Horváth Zsolt: Beteg!) Akkor jobbulást kívánok, köszönöm szépen.

 

 

(22.00)

 

 

Tisztelt Országgyűlés! Én onnan indulnék egy rövid összegzésben, hogy a kormány zajos kampány keretében csökkentette a munkáltatók által befizetett társadalombiztosítási járulékot 6 százalékkal, azzal azonban teljes mértékig tisztában volt, hogy ezt a bevételkiesést pótolni kell. Nos, erről a pótlásról is esett szó. Én röviden úgy foglalom össze, ez maga a családi ezüst volt, az OTP, a Richter-részvények. De tudjuk, hogy a családi ezüstöt, azaz a vagyont csak egyszer lehet eladni. Én úgy is meg tudom ezt fogalmazni, hogy ravasz módon úgy hagyott többletjövedelmet a munkáltatóknál, hogy cserébe a biztosítottak közös vagyonát dobra verte. Ha a vagyoneladásból befolyt 73 milliárdhoz hozzáadjuk a jóváhagyni javasolt 46 milliárdos hiányt, akkor már mindjárt lehet látni, hogy a társadalombiztosítási alapok költségvetésében tavaly több mint 120 milliárd forintnak lényegében tartós fedezete nem volt. Azzal tisztában vagyok, hogy a kormány, úgymond, jogszerűen cselekedett, de azt kell látni, hogy a tavalyi tb-költségvetés is annak bizonyítéka, hogy milyen módon lehet jövedelmeket átcsoportosítani a munkavállalóktól a munkaadók javára. Érdemes talán ezt az aspektust is végiggondolni.

A törvényjavaslat általános indoklása utal az APEH új szerepkörére. Erről is már többen beszéltek. Én is csak megerősíteni szeretném, hogy az APEH számára a tavalyi év a járulékbeszedés hatékonysága tekintetében nem volt a siker éve, nem váltak valóra az ezzel kapcsolatos prognózisok, az OEP járulékbeszedéséhez képest az APEH többleteredményeket nem tudott felmutatni. Ez az állítás még akkor is igaz, ha tekintettel vagyunk az induló év nehézségeire. Az a gyanúm, hogy döntéshozók is látták ezt előre, de mégis a fő cél a társadalombiztosítási járulékok adóhoz történő közelítése volt, bizonyos értelemben ez is egy eleme volt a társadalombiztosítási önállóság megnyirbálásának. Az csak hab a tortán, hogy az APEH nem teljesítette a társadalombiztosítási alapok bevételére vonatkozó adatszolgáltatási kötelezettségét, ennek ellenére több mint 1 milliárd forint mértékig ösztönzésben részesült. Azt gondolom, hogy ez viszont etikátlan.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Nyugdíj-biztosítási Alap költségvetése ugyan szerény szufficitet mutat, amit egyébként visszafizettetnek a központi költségvetésbe, de egyértelmű, hogy a magánnyugdíjpénztárba befizetett járulékok kompenzálására csak annyit fizetett ki a központi költségvetés, amennyi a kvázi nullszaldóhoz elegendő. Arra már kínosan vigyáztak, hogy különböző kötelezettségek teljesítése nehogy azzal a következménnyel járjon, hogy az alap komoly többletet mutasson fel. Vojnik Mária képviselőtársam már beszélt a 20 milliárdos malőrről. Úgy gondolom, ha még ez is bejött volna, akkor már nehezen tudta volna megmagyarázni a kormányzat, abból a szempontból különösen, hogy miért is emelt ki a nyugdíjasok zsebéből közel 50 milliárd forintot a nyugdíjemelésre vonatkozó törvényi szabályok megváltoztatásával, mert végül is '99-ben igazán jól jártak volna a nyugdíjasok, ha a törvény szerint emelik a nyugdíjaikat. Nos, Bartha képviselő úr emlékezete, memóriája kicsit szelektív volt, mert arra jól emlékezett, hogy a stabilizációra való tekintettel, mint minden társadalmi csoportnak, a nyugdíjasoknak is áldozatokat kellett hozni, de az 1999-es év történéseit már kevésbé tárgyaltuk meg. Ezt annál is inkább újból fel kell említeni, mert ez azzal a következménnyel járt, hogy a legalacsonyabb nyugdíjak esetén 3,8 százalékos, a közepes és ennél magasabb nyugdíjak esetében ennél lényegesen kisebb, átlagosan 1 százaléknál is kevesebb reálérték-növekedés mutatható ki.

Itt már lezajlott egy vita a nyugdíjasok fogyasztói kosaráról. Azt gondolom, itt az a kérdés, hogy valójában mit vesznek figyelembe a fogyasztói kosár számításánál. Természetesen mindenféle statisztikát lehet mutatni, én is láttam ezeket az adatokat - egyébként azt gondolom, hogy akkor alaposan meg kell nézni, hogy ez mennyire reális. Mindenesetre több nyugdíjasszervezet számítása szerint, az érintettek számítása szerint mégiscsak a nyugdíjasháztartások fogyasztásával kapcsolatos áremelkedési mutató magasabb, mint az általános 10 százalékos index.

Lehet, hogy a kormány nyugdíjemelési technikája alkotmányos volt, az Alkotmánybíróság legalábbis így látta, de itt is azt kell mondanom, hogy etikátlan volt, és ezt biztosnak tartom, mert a kormány még csak kísérletet sem tett arra, hogy ezt a veszteséget valamilyen módon kompenzálja. Most lehet itt arról beszélni, hogy idén majd milyen kiegészítő nyugdíjemelésre kerül sor, meg 2001-ben nem 7, hanem mégiscsak több mint 10 százalék lesz a nyugdíjemelés, de az a tavalyi veszteség is, tisztelt képviselőtársaim, tovább növekedett 2000-ben, mert az évi emelések annyival kisebbek lettek, amennyi kimaradt az 1999. évi nyugdíjak emelésénél.

Az a véleményem, és a zárszámadást áttanulmányozva ez csak erősödött, hogy a nyugdíjak törvény szerinti emelésére lett volna fedezet, mód lett volna erre. Ezt, nagyon sajnálatos, a kormányzat nem tudta megtenni, nem tette meg. Azt gondolom, hogy ez nem volt a nyugdíjas-társadalommal szemben etikus.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Elnök Asszony! Tehát ez is azt bizonyítja a zárszámadási törvénnyel együtt, hogy a kormány széles társadalmi rétegek szociális biztonsága iránt nem mutat kellő érzékenységet. Ez is az oka annak, hogy a zárszámadási törvényt nem tudom elfogadni és a szocialista frakció nem tudja elfogadni, nem fogja megszavazni. Ezt csak azért mondom, mert már az előbb elhangzott, hogy persze a kormánypárti frakciók ezt támogatni fogják.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Mánya Kristóf képviselő úr kért két percben hozzászólási lehetőséget a Fidesz képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

 

DR. MÁNYA KRISTÓF (Fidesz): (A képviselő mikrofonja nincs bekapcsolva.) Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Kökény Mihály képviselőtársam megszólított az imént, ezért kértem most szót. Némileg csodálkozom azon, hogy...

 

ELNÖK: Képviselő úr, a mikrofonját legyen olyan kedves!

 

DR. MÁNYA KRISTÓF (Fidesz): ...mintha nem értette volna meg igazán a képviselőtársam, hogy miről is beszéltem én a gyógyszerkassza kapcsán.

ELNÖK: Képviselő úr, legyen olyan kedves a saját mikrofonját feltenni! (Dr. Mánya Kristóf megigazítja a mikrofonját.) Most már nemcsak a szó, a mikrofon is öné.

 

DR. MÁNYA KRISTÓF (Fidesz): Most már jobban hallható, de azt hiszem, eddig is lehetett hallani. Elnézést.

Tehát arról kezdtem beszélni - és most folytatom -, hogy bizony tudja azt Kökény Mihály képviselőtársam, miről is szól ez a dolog. Arról szól ez az alultervezett és zárt kassza kérdése, hogy mióta biztosítási rendszer van Magyarországon, ezek a kasszák mindig alultervezettek voltak. Az most már utólagos magyarázat kérdése, hogy valaki ezt tudatosan tette-e, forráshiány miatt, mondjuk, mert az egész biztosítási rendszer krónikusan forráshiányos, vagy pedig azért tette, mert rosszul tervez és nem ért a dologhoz.

Azt gondolom, hogy az elmúlt két évben, és ezt mondtam el a hozzászólásomban - azt hiszem, ha a képviselő úr odafigyelt volna, értette volna -, a kassza alultervezése üzenet volt a gyógyszerforgalmazásban, -gyártásban, a gyógyszer utalványozásában részt vevő többi szereplőnek is. Azért csodálkozom, hogy ez így vetődik fel, mert más oldalról viszont a szocialista képviselők mindig az érdekeltségi rendszer hiányát biztosító, azt szabályozó rendszereket kérik számon az egészségpolitikán az utóbbi két évben. Korábban végképp nem gondolkodtak ebben, de most nagyon. Pedig ha ezt nézzük, akkor az a tény, hogy a gyógyszerkassza és a gyógyító-megelőző kassza kvázi, mióta ez a biztosítási törvény életbe lépett, átjárható, indirekt módon azt üzeni a háziorvosnak, azt üzeni a kórházi orvosnak, hogy bizony a gyógyszerrel illik takarékoskodni.

Kicsit meglep engem, hogy egyik oldalról (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) azt mondjuk, hogy hol az érdekeltségi rendszer, másik helyen pedig a két rendszer összenyitottságát kifogásoljuk. El kellene dönteni, mi a helyes álláspont. Köszönöm.

 

 

(22.10)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Így is, azt gondolom, rendkívül toleráns módon a mikrofonfeltételt beszámoltam önnek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Kökény Mihály képviselő úr ugyancsak két percben kért hozzászólásra lehetőséget, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

 

DR. KÖKÉNY MIHÁLY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Biztos, hogy nem fogjuk egymást teljesen megérteni, különösen nem ilyen kétperces gyorsmagyarázatokkal. Csak két megjegyzést hadd tegyek!

Bár működne bármiféle érdekeltségi rendszer! Én ezt nem tekintem egy érdekeltségi rendszernek, hogy gyakorlatilag egyfajta büntetőintézkedésként a gyógyítókasszából elvonunk, lineárisan elvonunk, és akkor azzal emeljük meg a gyógyszerkasszát. Ez nem érdekeltségi rendszer, egyébként lehet a legkülönbözőbb érdekeltségekkel foglalkozni, de egyelőre még nem sikerült ezt létrehozni, maradjunk ennyiben.

A másik megjegyzésem az alultervezésre vonatkozik. Én most nem akarom, és két percben nincs is lehetőségem, 1990-től kezdve egészen 1998-ig százalékosan végigelemezni, és az indítékokról is beszélni, hogy hol és mikor, milyen változások következtek be. De azért annyit még egyszer hadd mondjak, hogy nekem nem az a bajom alapvetően, hogy most ez a kassza zárt, hanem az, hogy úgy történt a kassza bezárása, hogy magán ezen az alultervezési folyamaton nem változtattunk, amikor pedig lehetett volna változtatni - mert most lett is volna rá forrás és fedezet, hogy egyszer rakja valaki rendbe, és ez önöknek adatott meg - a gyógyszer-támogatási előirányzatnak a nagyságát, ha ez megtörtént volna, akkor a következő években már nem kellene erről vitatkozni, hogy alultervezés van, vagy nincs alultervezés. Ennek ellenére kipukkadt, kipukkadt tavaly is, kipukkadt idén is, lehet ezt szépíteni, lehet ezt eldugni, pótköltségvetés helyett zárszámadásban, de mégiscsak tény, és ezzel együtt tényleg kellene egy tisztességes, a szereplők által végigtárgyalt stratégia.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Hozzászólásra következik Vágvölgyi János képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. (Jelzésre:) A képviselő úr nem kíván felszólalni, jelzi a képviselő úr. Köszönöm szépen. Keller László képviselő úr következik ez esetben, ugyancsak a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

 

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen. Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Igyekszem én is nagyon rövid lenni, és nem ismételni azokat a megnyilvánulásokat, amelyeket már elmondtunk, de elöljáróban engedjen meg annyit az elnök asszony, sajnálom, hogy kiment a Ház elnöke, mert neki szerettem volna elmondani, hogy ha itt hosszú időn keresztül tart az ülésezés, márpedig ezen a héten is minden nap reggel nyolctól éjszakába nyúlóan ülésezünk, legalább arról gondoskodjon, hogy a fűtés meglegyen a Házban. Aki végigkíséri képviselőként, az államtitkár úr is, reggeltől estig az ülést, arra egyszerűen ilyen hőmérséklet mellett csak a megfázás várhat (Varga Mihály: Huszonegy fok van!), nálam ez... Huszonegy fok, államtitkár úr, kevés, de remélem, hogy azért ennyire nem rossz a büdzséje az Országgyűlésnek...

 

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Nem hiszem, hogy a Parlament hőmérsékletéről kellene a vitát folytatni...

 

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Elnézést, elnök asszony, a napirendre térek.

 

ELNÖK: ...kérem, hogy az érdemi vitára térjenek át. (Taps a Fidesz és az FKGP soraiban.)

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Ami a társadalombiztosítás költségvetésének zárszámadását illeti, kétperces megnyilvánulásokban is hangot adtam én magam is annak, hogy ellentétben az államtitkár úr értékelésével, úgy gondolom, hogy inkább az Állami Számvevőszéknek az értékelését kell elfogadnunk, amely azt mondja, hogy a tervezetthez képest kedvezőtlenebb a pénzügyi helyzet a társadalombiztosítás 1999. évi pozíciójában.

Nem szabad, államtitkár úr, önmagában csak a kimutatott hiányból kiindulni, hanem amiről itt már a szocialista képviselőtársaim szóltak, bizony figyelembe kell venni azokat a tényezőket, amelyek a hiány mögött fellelhetők. És érdemes sokkal mélyebben elgondolkodni azon, hogy vajon mind a Nyugdíj-biztosítási Alapnál, mind az Egészségbiztosítási Alapnál miért van az, hogy rendszeresen, havonta nagy összegű, magas hitelállománnyal dolgozik mind a két alap, jár be a kincstári egységes számlára.

Ez azért nagyon lényeges, hogy ne tévesszen meg bennünket az 1999-es hiánya a társadalombiztosításnak, mert ha megtéveszt bennünket, akkor nagyon rossz következtetéseket vonunk le, és ilyen szempontból érdekel engem leginkább az, hogy hogyan minősíti a kormányzat a kialakult hiánynak az összegét. Mert én azt gondolom, látva azt, hogy itt semmiféle változtatás, reformelgondolás nem tud ma már megfogalmazódni, csak abból kell kiindulni megítélésem szerint, hogy a működőképességhez szükséges forrásokat megfelelő mértékben rendelkezésre kell bocsátani. És ha úgy gondolja a kormányzat, hogy az 1999-es hiányból ki lehet indulni, mert úgyis csak néhány milliárd forinttal, hatmilliárd forinttal lépte túl a kiadás a bevételt 1999-ben, akkor óriásit fog tévedni, mert az Egészségbiztosítási Alapnak különösen rendkívül kedvezőtlen volt a hiánya.

Ami a bevételi oldalt illeti, ma erről is már nagyon sok szó esett, az nem fogadható el, hogy a könyvvizsgálóknak a helyzetét olyan mértékben nehezítse az APEH, hogy egyszerűen nem férnek hozzá a járulékadatokhoz. Én azt gondolom, hogy akár törvénnyel is, ezen szükséges módosítani, mert akkor, amikor megfogalmazódott az az igény, hogy az APEH szedje be a járulékokat, arról nem volt szó, hogy szedje be, de az ellenőrzést viszont nem tesszük lehetővé, adótitokra való hivatkozással, ez elfogadhatatlan a megítélésem szerint.

És az is elfogadhatatlan, hogy a tartozások olyan mértékben növekedtek az elmúlt év során, amilyen mértékben nem indokolt, nincs is rá magyarázat egyébként. Ha valaki elolvassa az indokolását a benyújtott törvényjavaslatnak, nem találja meg a megfelelő indokot arra, hogy miért fordult meg az a korábbi években kedvező irány, amely persze nem érte el az optimális mértéket, vagyis a tartozások állománya nem tudott lecsökkenni egy általunk is kívánatos értékre, de legalább az irány egy jó irány volt, mert folyamatosan csökkent a beragadt követeléseknek az állománya, most viszont megfordult az irány, és egy nagyon dinamikus növekedésnek indult.

Én azt gondolom, hogy érdemes lett volna, államtitkár úr, azt is elemezni, hogy vajon ez a trendváltás mitől következett be.

A nyugdíjrendszerrel kapcsolatban, Kökény képviselőtársamhoz kapcsolódva, még egy dologra szeretném felhívni a figyelmet, és bizonyítani, hogy megvolt a forrás, nemcsak azért, mert ha a húszmilliárd ott van számba véve, akkor nyilván nagyobb a nyugdíjalapnak a bevétele, hanem nagy vita volt arról, hogy a költségvetésnek mekkora összeget kell pótolni a magánnyugdíjrendszer miatt. Itt folyamatosan kormánypárti képviselők azt mondták, hogy ez a nyugdíjreform lehetetlenné teszi a nyugdíjalapnak a működését, és az államnak olyan mértékű invesztíciót kell végrehajtani a központi költségvetésből, amely elfogadhatatlan.

Államtitkár Úr! 69 milliárd forintot terveztek be 1998 végén arra, hogy a magánnyugdíjpénztár miatt a központi költségvetés kipótolja az alapnak a forráshiányát, és 57 milliárd volt a felhasználás. Tehát azt lehet mondani, hogy 12 milliárdot oda lehetett volna adni a nyugdíjasoknak, még hozzátéve azt az összeget, amiről már Kökény képviselőtársam is szólt, és azt gondolom, hogy teljes mértékben az a forrás biztosított volt, amelyet önök egyébként másra használtak fel.

Itt szeretném szóba hozni az államtitkároknak azt a sajátos jogkörét, vagy éppen annak az államtitkárnak, akiről nem derül ki, hogy ki is volt az, mert nagyon sok államtitkár van a társadalombiztosítás környezetében, szerencsére egy szorgalmas államtitkár most itt van a körünkben, de valószínűleg nem ő volt az, aki teljesítmény nélkül a 800 millió forintot a bértöbbletre átutalta. Jó lenne, ha ez kiderülne, mert most én megértem, hogy Frajna államtitkár úr beteg, és tényleg én is jobbulást kívánok, de az előző év zárszámadásánál és a törvényjavaslatnál sem volt itt egyébként az aktuális államtitkár, akkor még Horváth Zsolt nem volt államtitkár, hogy meg lehetett volna velük beszélni. Most csak azt látjuk, hogy az államtitkár, meglehetősen sajátosan értelmezve a törvényt, átutalta a 800 millió forintot.

 

 

(22.20)

 

Ami a vagyongazdálkodás kiadásait illeti, én szerettem volna a vitára jól felkészülni, és már korábban, három-négy héttel ezelőtt feltettem a kérdést a vagyongazdálkodást illetően a pénzügyminiszter úrnak, amire meg is érkezett - nem határidőre, egy picit később - a válasz. Sajnálatos módon azt kell látnom, mintha a pénzügyminiszter úr nem akarná látni, hogy mit írt le az Állami Számvevőszék. Valószínű, hogy az államtitkár úr is ezen az állásponton volt, mert az expozéjában nem nagyon akart ezzel a kérdéssel foglalkozni, márpedig azt gondolom, hogy foglalkozni kell vele. Persze, csak akkor lehet érdemben foglalkozni vele, ha tényszerűen mindenki abból a jelentésből indul ki, amit az Állami Számvevőszék is elkészített. Merthogy az Állami Számvevőszék nemcsak azt írja le, hogy mennyi volt a vagyongazdálkodás kiadásának az előirányzata, hanem azt is leírja, hogy mennyi volt a teljesítése. Ha a kettőt összevetjük, akkor kiderül, hogy nagyon jelentős a túllépés.

Én pontosan arra kérdeztem rá a pénzügyminiszter úrtól, hogy vélekedik ő a vagyongazdálkodásról, ami folyt a társadalombiztosításon belül. Erre leírta nekem az Állami Számvevőszék jelentésének egy részét, ami azt tartalmazza, hogy mennyi volt az előirányzat, és azt kezdte magyarázni, hogy miért megfelelő az előirányzat. Az megfelelő lett volna, de nem ennyi volt a teljesítés. És akkor megkérdeztem, hogy akkor mondja meg, hogy mennyi volt az értékpapír-értékesítés után a kifizetett költség. Arra éppen nem adott választ, fél oldalon magyarázta, hogy miért kellett tanácsadó céghez fordulni, hogy az OTP-részvényeket jó áron értékesítsék - azt ugyan nem írta le, hogy mennyi OTP-részvényt értékesítettek, és azt sem, hogy aki az értékesítésben közreműködött, mennyit kapott. Ezek után aztán döntsem el, hogy mennyire megfelelően volt gondos a vagyongazdálkodása az Egészségbiztosítási Alapnak.

Majd a kérdések során nyilván még vissza fogok térni rá, de nagyon jó lett volna, államtitkár úr, ha korrekt választ adnak, és nem fél válaszokkal bombázzák a képviselőt. (Varga Mihály: Te bombáztál bennünket! - Dr. Mánya Kristóf: Miért nem vagy finomabb?) Ami pedig az egészségbiztosítás kiadásait illeti, azt gondolom, hogy nem lehet elmenni szó nélkül mellette. A kétpercesekben sokat beszéltünk arról, hogy az előirányzathoz képest azért 11,3 milliárd forinttal csak kevesebbet adtak oda, és a finanszírozási rendszer a gyógyító-megelőző ellátásra és a finanszírozási rendszernek a változtatása, a pénzügyi utalás rendje az intézményeknek bizony nagyon komoly fennakadást okozott. A kórházak helyzete - akármennyire is nem tetszik ez, azért be kell látni - sokkal nehezebb volt '99 végén, mint '99 elején.

Ami az irányított betegellátás modelljét illeti, már volt kormánypárti képviselő, aki rendkívül pozitívan szólt e kérdésről. Valószínűleg azért tudott pozitívan szólni, mert elfelejtette elolvasni az ÁSZ jelentését (Dr. Horváth Zsolt nevet.), mert az ÁSZ-jelentésből és a költségvetésből is kiderült az, hogy semmiféle értékelés nem áll rendelkezésre 2000 augusztusában, semmiféle elemzés. Ennek ellenére persze az idén is fizetik az irányított betegellátás modelljét.

A központi költségvetésből '99-ben, ha megnézzük a másik kötetet, láthatjuk, hogy abból is fizettek elég jelentős összeget egy ilyen modellintézménynek, de értékelés sehol nincs. Így elmondani azt, hogy kérem szépen, mi feltaláltuk a legjobb modellt - ahogy Hegedűs képviselőtársam ezt mondta -, meglehetősen felelőtlen dolog, és szerintem azt kellene tanulságul megfontolni, amit az Állami Számvevőszék ide leírt a jelentésében.

A gyógyszerről nem szólok, mert kétpercesben elég sokat beszéltünk róla.

A vagyongazdálkodásról még annyit, hogy az Állami Számvevőszék egyértelműen megállapítja azt, hogy a felügyelő államtitkár - nem tudom, hogy ki volt az, mert időközben váltás volt '99-ben - törvényi felhatalmazás nélkül tőkét emelt a Club Aligában. Ez azért nagyon érdekes, mert ilyen szándékok korábban is voltak már, de akkor még önkormányzati irányítás volt, akkor ellenálltunk. Most az államtitkárnak nem volt semmiféle törvényi felhatalmazása, ennek ellenére 100 millió forintot kiengedett a kasszából.

Nagyon sajnálom, államtitkár úr, hogy a lassan négy hete bent lévő kérdésemre nem kaptam választ a mai napig. Arra is kerestem a választ, hogy vajon tudott-e a pénzügyminiszter úr, az államtitkár úr, mások, tudtak-e arról, hogy ilyen törvénytelen lépés készülődik, mi volt ennek az előkészülete, egyáltalán a felelősségre vonás megtörtént-e a kormányzat részéről, szóval, ezekre mind-mind nem kaptam választ.

Ha megnézzük a működési költségvetését akár a Nyugdíj-biztosítási Alapnak, akár az Egészségbiztosítási Alapnak, láthatjuk azt a mérhetetlen aránytalanságot, ami kialakult 1999-ben. Az, hogy az OEP-nek vagy a nyugdíjbiztosításnak a központjában kétszeres-háromszoros jövedelmek legyenek ugyanolyan munkakörben, egyszerűen elfogadhatatlan. Az pedig, ami az E-alapnál a központban dolgozók jövedelmi viszonyait illeti, a többiekhez képest és az államigazgatás más ágazataihoz képest, azt gondolom, még inkább elfogadhatatlan. Az, hogy 131 fő kiemelt illetményben részesül, egyszerűen megítélésem szerint... - bár lehet, hogy törvény nem tiltja, de akkor ez is hiba, mert akkor ilyen szempontból akinek a rendelkezése alatt valami pénz van, az teljesen szabadon szórhatja éppen annak, akinek akarja.

Ennek gátat kell szabni, mert ez így elfogadhatatlan. Az is, hogy a dologi kiadásoknál az Egészségbiztosítási Pénztár, miközben a kórházak sanyarú helyzetben vannak, olyan mértékű gépkocsivásárlásra szánta el magát, és ezt még folytatják, ami kitűnik az anyagból. Mádai képviselő úr utalt egyéb más kiadási tételekre is. Elfogadhatatlan, és az is, hogy a felügyelő államtitkár és a MEH közötti elszámolásra nem tudtak sort keríteni, egészen az ÁSZ-vizsgálat időpontjáig.

Tisztelt Ház! Elolvasva a társadalombiztosítás zárszámadását és az ÁSZ jelentését, arra a következtetésre (Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) jutottam, hogy a helyzet nem rózsás, államtitkár úr, és elfogadhatatlan ez a beszámoló.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen a képviselő úr hozzászólását. A képviselő úrnak jobbulást kívánok, és természetesen a gazdasági igazgató úrnak jelezni fogom az igényét a terem hőmérséklete tekintetében (Varga Mihály: Te, a karzaton melegebb van!), de feltételezem, ahogy jön a tél, ez is meg fog oldódni.

Megkérdezem képviselőtársaimat, kíván-e még valaki felszólalni. (Senki sem jelentkezik.)

Tekintettel arra, hogy nincs több felszólalási igény, megkérdezem Varga Mihály politikai államtitkár urat, hogy kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra. Államtitkár úr!

 

VARGA MIHÁLY pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök asszony, a vita későbbi szakaszában kívánok válaszolni.

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Az általános vita lezárására a módosító javaslatok házszabályszerű benyújtása érdekében a pénteki ülésnap végén kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Soron következik a személyi jövedelemadó meghatározott részének az adózó rendelkezése szerinti felhasználásáról szóló 1996. évi CXXVI. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat részletes vitája. Az előterjesztést T/2932. számon, a bizottságok együttes ajánlását pedig T/2932/17. számon kapták kézhez.

Megkérdezem a hatáskörrel rendelkező bizottságokat, kívánnak-e előadót állítani a részletes vitában. (Senki sem jelentkezik.) Nem kívánnak.

Tisztelt Országgyűlés! Az előterjesztéshez 11 módosító javaslat érkezett, erre és az előterjesztés terjedelmére figyelemmel indítványozom, hogy a részletes vita egy szakaszból álljon.

Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a javasolt vitaszerkezetet. Kérem, kézfelemeléssel szavazzanak! (Szavazás.) Köszönöm szépen.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés jól látható többsége a javasolt vitaszerkezetet elfogadta.

Tisztelt Képviselőtársaim! Megnyitom a részletes vitát az ajánlás 1-11. pontjai alapján. Megkérdezem, ki kíván felszólalni. Megadom a szót Halász János képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

 

 

(22.30)

 




Felszólalások:   85-191   191-293   293-296      Ülésnap adatai