Készült: 2024.09.22.09:09:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

194. ülésnap (2009.03.09.), 54. felszólalás
Felszólaló Dr. Vojnik Mária (MSZP)
Beosztás egészségügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:07


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VOJNIK MÁRIA egészségügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is szeretném elmondani, hogy a feltett kérdéseikben az utóbbi napokban néhány kis csúsztatás is előfordult. Először is pontosítsunk! 2007-ről 2008-ra a társadalombiztosítás által támogatott gyógyszerek ára úgy változott, hogy 5,1 százalékkal csökkentek a betegterhek.

Második megállapítás: tisztelt képviselő úr, a kormány még most is a társadalombiztosítás kasszájából, az egészségbiztosítás kasszájából 17-18 százalékot költ gyógyszerekre, ez az európai arányokhoz képest lényegesen magasabb.

A harmadik: a gyógyszer-gazdaságossági törvény, amelyik jelentős változást hozott - valóban úgy, ahogy képviselő úr is mondja -, először tette lehetővé egy rendszerszintű beavatkozással, hogy a megtakarítások és a gyógyszer költséghatékonysága nemcsak egyszeri intézkedésekkel és nemcsak alkalmilag javította a társadalombiztosítási kassza egyensúlyát és betarthatóságát, hanem rendszerszerűen.

Szeretném elmondani, hogy szemben az 1998 és 2002 közötti időszakkal, amikor egyetlenegy új gyógyszert nem fogadtak be a társadalombiztosítás által támogatott gyógyszerek körébe, és amely idő alatt a lakossági gyógyszerterhek több mint 15 százalékkal növekedtek, ennek a kormánynak az ideje alatt több tucat hatóanyag és gyógyszer került a gyógyszerkincsbe.

Szeretném elmondani azt is, hogy természetesen a világgazdasági válság nem hagyhatja változatlanul ezt az egészségügyi kasszát sem. Önök épp olyan jól tudják, mint mindenki közöttünk, hogy a gyógyszerkassza egyensúlyát a generikus készítmények befogadása, ezeknek a támogatása javíthatja, és természetesen ennek érdekében mindent meg kell tennünk, ahogy azt is, hogy természetesen a betegterheket igyekezni kell a minimumra leszorítani. Ezért az általunk végrehajtandó intézkedések között a kiemelt gyógyszer-támogatási körben - amelyet a betegek és a szakemberek csak a 90-100 százalékos egészségügyi támogatású körbe sorolnak - nem tervezünk változásokat. Változásokat tervezünk természetesen az úgynevezett normatív támogatási rendszerben, ezek körében azonban a betegteher-növekedést igyekszünk minimalizálni, és reményeink szerint ez nem haladja meg a 2,5-3 százalékos szintet.

Szakmai szempontból is át kell tekinteni a támogatást. Természetesen a támogatási kulcsok változását úgy kell megszabni, hogy abból a krónikus gyógyszert szedőknek és a népegészségügyi szempontból magas kockázatot viselőknek a lehető legkevesebb terhet kelljen átvállalniuk.

Tisztelt Képviselő Úr! Arra kérem önt, hogy válaszomat a betegterhek mérsékelt növelésére, az új gyógyszerek befogadására annak alapján is ítélje meg, hogy ebben a mozgástérben, amelyben az egészségbiztosítás kasszájának egyensúlyi fenntartása számunkra törvényerejű kötelezettség, az önök esetében és a mi esetünkben is végre kell hajtani, ez az általunk választott megoldás megfelel-e vagy sem. Bízom válaszom elfogadásában.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai