Készült: 2024.04.26.10:45:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

285. ülésnap (2006.02.06.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Áder János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 7:28


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ÁDER JÁNOS (Fidesz): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Miniszterelnök Úr! Ön több mint húszperces beszédében valóban Magyarország talán legfontosabb, legsúlyosabb problémájáról, az új munkahelyek teremtésének fontosságáról beszélt. Időszerű is volt erre a felismerésre jutni 60 nappal a közelgő választások előtt.

Igaz, 2002-ben önök még, amikor csak kormányzásra készültek, ugyanilyen hangzatos kijelentéseket tettek az új munkahelyek létesítése vonatkozásában; emlékezzünk csak, az önök választási ígéretében 400 ezer új munkahely megteremtése szerepelt. Ehhez képest most az önök Foglalkoztatási Hivatalának adatai szerint nem 400 ezer új munkahely jött létre, hanem sajnos 400 ezer az álláskeresők száma, a munkanélküliek száma Magyarországon, miniszterelnök úr.

(13.30)

Különösen súlyos probléma, hogy az ön kormányzásának egy éve alatt 60 ezer fővel nőtt a munkanélküliek száma. Ez az ön teljesítménye, miniszterelnök úr. Különösen sajnálatos, hogy miközben az előző kormány több mint 9 százalékos munkanélküliséggel kezdte meg a munkáját, és amikor átadta önöknek a stafétabotot, akkor 6 százalék alá csökkent a munkanélküliség - 5,7 százalék lett a munkanélküliség egészen pontosan a kormányváltás időpontjában -, ehhez képest az önök négy éve alatt a munkanélküliség fokozatosan nőtt. A legutóbbi KSH-adatok szerint tovább nőtt az előző hónaphoz viszonyítva is, és most már 7,3 százalék. Tehát bizony-bizony jelentősen növekedett a munkanélküliség az elmúlt négy évben. Ehhez képest, hogy ön elégedett, ezt lehet mondani a választási kampány hevében, de azokat az embereket is meg kellene kérdezni erről, hogy elégedettek-e a kormány teljesítményével, akik az elmúlt négy esztendőben, de különösen az elmúlt egy évben, amióta ön a miniszterelnök, elveszítették a munkahelyüket.

Segítsünk új munkahelyeket teremteni - mondotta ön. Valóban, milyen jó lett volna, ha ez a szemlélet, ez a megfontolás hatotta volna át a Medgyessy- és a Gyurcsány-kormány programját! Mi tettünk erre egy javaslatot, amit ön meglehetősen szigorú szavakkal ostorozott most, és ha jól értem a válaszát, határozott és egyértelmű nem az ön válasza a Fidesz javaslatára. A Fidesz ugye azt javasolta néhány héttel ezelőtt, hogy 10 százalékkal csökkentsük a társadalombiztosítási járulékot, 29-ről 19 százalékra.

Miért tettük ezt? Részben azért, mert van egy pozitív példa. A pozitív példa 1999-ből és az 1999 utáni évekből való, amikor az Orbán-kormány 39 százalékról 29 százalékra csökkentette a társadalombiztosítási járulékot. Semmiféle veszélyt ez senkire nézve nem jelentett, viszont létrejött több mint 200 ezer új munkahely.

És, miniszterelnök úr, én azt gondolom, megtisztelhetnénk a kedves nézőket és hallgatókat és Magyarország választópolgárait azzal, hogy nem teszik fel minden egyes alkalommal ugyanazt a lemezt. Mert hallottunk itt már 23 millió románról az előző választási kampányban, aztán a népszavazási kampányban hallottunk 3 millió magyar beözönléséről, most pedig ön a Fidesz javaslatával kapcsolatban a külföldi munkavállalók tömeges megjelenésével riogat. (Göndör István: Ez tény!) Miniszterelnök Úr! Tényleg vegyük annyira komolyan a választópolgárokat, hogy ezeket a riogató megjegyzéseket, amelyeket minden egyes választási kampányban újra meg újra előhoznak, nem ismételgetik! (Kiss Péter: Ez tény!)

Arról nem is beszélve, hogy az önök terveiben, amennyiben kormányt alakítanának 2006 után, az szerepel, hogy önök is szeretnék csökkenteni a társadalombiztosítási járulék mértékét 5 százalékkal. Miniszterelnök Úr! Ha önnek igaza van, az ön okfejtése helyes, akkor ezek szerint önök is szeretnének elvenni a nyugdíjasoktól kéthavi nyugdíjat. Tehát némi ellentmondás az ön érvelésében mindenképpen van.

Egy klasszikust szeretnék idézni önnek, amikor munkahelyteremtésről van szó. Így szól az idézet: "Nemekből nem lehet országot építeni." Tudja, ki mondta ezt? Ön. (Dr. Vojnik Mária: Akkor vonjátok vissza a táblákat az utcáról!) Ön mondta ezt másfél esztendővel ezelőtt. És valóban jó lenne, ha ön nemcsak nemeket tudna mondani, hanem igent is tudna mondani. Tudna igent mondani például a Fidesz javaslatára (Dr. Lamperth Mónika: Nem figyel, frakcióvezető úr!), némi megfontolás után, és nem utasítaná el hamis, hajánál fogva előráncigált érvekkel.

Amit a pályakezdők vonatkozásában mondott, arra valóban jó oka van, hogy itt javaslatokat tegyen a Ház asztalára, hiszen a pályakezdő fiatalok körében soha nem látott méretű a munkanélküliség Magyarországon, ma minden ötödik pályakezdő fiatal munka nélkül kezdi meg az életét. Tehát ilyen értelemben azt gondolom, hogy tennivaló lenne bőségesen. Erre vonatkozóan javaslom önnek, hogy tanulmányozza alaposan a Fidesz e tárgyban előterjesztett törvényjavaslatát, aminek a megtárgyalására talán már nem lesz ideje ennek az Országgyűlésnek, de amit ön idézett, az pontatlan volt. A Fidesz javaslatának tanulmányozása, azt gondolom, segít önnek abban, hogy a pályakezdő fiatalok vonatkozásában pontosabb javaslatokat tehessen még a Ház elé.

Ami pedig a Start Extrát illeti, amiről ön oly hosszasan beszélt, úgy látszik, nemcsak a Fidesz javaslatait mulasztotta el figyelmesen tanulmányozni, miniszterelnök úr, hanem a saját döntéseiket sem ismeri pontosan. Ugyanis, miniszterelnök úr, szeretném önt tájékoztatni arról, hogy ez év január 1-jétől hatályos az a szabály, miszerint a 250 főnél kisebb létszámmal dolgozó cégeknél, abban az esetben, ha egy három hónapnál régebben munkanélküli személyt alkalmaznak, akkor ez a cég, az alkalmazó cég semmiféle tb-járulékot nem fizet. Régiós besorolástól és életkortól teljesen függetlenül. (Felzúdulás a Fidesz soraiban. - Közbeszólások: Hú, de kínos!) Tehát a ma hatályos szabályozás szerint, amit ön mond, az kevesebb, mint ami a hatályos törvényben van. Tehát, ha jól értjük a szavait, ön vissza akar venni, vissza akar lépni a korábbi szabályozástól a most hatályos szabályozáshoz képest.

Azt gondolom, miniszterelnök úr, hogy nemekből valóban nem lehet országot építeni. Ezért még egyszer azt kérem öntől, fontolja meg a Fidesz javaslatát, és mondjon igent a tb-járulék 10 százalékos csökkentésére, mondjon igent a hazai kis- és középvállalkozások támogatására, mondjon igent a 14. havi nyugdíjra. (Derültség az MSZP soraiban.)

Köszönjük szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban. - Szórványos taps az MDF soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai