Készült: 2024.04.26.09:02:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

7. ülésnap (2010.05.26.), 200. felszólalás
Felszólaló Talabér Márta (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:10


Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TALABÉR MÁRTA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz és a KDNP képviselői által benyújtott törvényjavaslat a szülők azon kötelezettségére hívja fel a figyelmet, hogy a gyermeket, a gyermekeket iskolába kell járatni. Mindannyiunk, a társadalom közös érdeke, hogy az utóbbinak minél teljesebb mértékben tegyenek eleget.

Mária Terézia, a Ratio Educationis óta cél, hogy mindenki szerezzen alapvégzettséget. Eltelt több mint 250 év, és még mindig ez az egyik fő probléma Magyarországon. 2005-ben több mint 150 ezer ember volt a hét évnél idősebb népesség körében, akik az általános iskola első osztályát nem végezték el. Ma a magyar felnőtt lakosság 20 százaléka funkcionális analfabéta. A saját településemen, Berhidán a rendelkezésre állási támogatásban részesülők közül, a 170 35 év alatti ember közül 50-nek nincs nyolc általános iskolai végzettsége. Részben már folyamatban van a hiányzó évek pótlása, de gondoljunk bele, milyen hátrányt jelent ez a munka világában, milyen perspektívával indulnak, ha indulnak munkát keresni.

A korai iskolaelhagyás általános probléma az Európai Unió országaiban éppúgy, mint Magyarországon. A probléma mértéke persze nem egyforma, de nekünk a miénk a legnagyobb. A korai iskolaelhagyásban is jeleskedünk, hiszen az Eurostat adatai szerint a középmezőnyben helyezkedünk el, mert az össznépesség több mint 10 százaléka hagyja el befejezetlenül az iskolát. A foglalkoztatási szint pedig jelentős mértékben függ az iskolai végzettségtől. Magyarországon az alacsony iskolai végzettségűek foglalkoztatási rátája a legalacsonyabbak közé tartozik.

Ez a törvénymódosítás figyelmeztetés arra, hogy a társadalmi szolidaritás jogos elvárásokkal jár. Az első Orbán-kormány a családpolitikájában szétválasztotta a családi pótlékot az iskoláztatási támogatástól, az utóbbit iskolalátogatáshoz kötötte, ami alapján az addig notórius iskolakerülő gyerekek jelentős része eleget tett tankötelezettségének.

A Medgyessy-kabinet egyik első intézkedése volt, ahogy azt Révész Máriusz képviselőtársam is említette, 2002 júniusában ennek a megszüntetése és a családi pótlék feltételek nélküli biztosítása, ami egyesek számára napi megélhetési forrássá vált.

A legutóbbi, még a szocialista kormány által kezdeményezett módosítás bevezette a családi pótlék részben természetbeni juttatás formájában történő biztosítását a családnak abban az esetben, ha nem tesz eleget a gyermek a tanulmányi kötelezettségének, és ezzel egyidejűleg a gyermeket védelembe vették. Azonban az elmúlt hónapok azt mutatták, hogy ez nem volt eléggé motiváló az érintett szülők számára, hogy a gyermekeiket iskolába küldjék.

Mit várunk a törvény módosításától? Azt, hogy több gyermek fog iskolába járni. Azt, hogy az állam által biztosított összeget biztosan a gyermekekre költik. Azt, hogy ezzel a szigorítással nő a szülői felelősség. Ez a törvénymódosítás jelzésértékű, ami önmagában az egész problémát nem oldja meg, de az első lépés annak érdekében, hogy a szülői felelősség megerősödjön, és a társadalom iskolázottsági szintje nőjön. Jelzés, hogy komolyan vesszük ezt a gondot, de tudatában vagyunk annak is, hogy sok feladat vár ránk a szociális területen túl az oktatás- és foglalkoztatáspolitikában is, hisz átfogóan kell kezelni a felmerült bajt.

Kérem, hogy támogassák a benyújtott törvényjavaslatot. Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai