Készült: 2024.09.24.06:02:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

7. ülésnap (2010.05.26.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Garai István Levente (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:27


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GARAI ISTVÁN LEVENTE (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Itt az idő! Itt az idő, képviselőtársaim, hogy mentsük meg az egészségügyi kormányprogramot.

Igen, mentsük meg azt a "kell" kifejezéstől hemzsegő, de a "hogyan, mikor, miből" nélkül betegségben szenvedő kívánsághalmazt, amely visszamutogatva számos durva csúsztatást megtestesítő adatot tartalmaz, míg a jövőt illetően egyetlen számon kérhető, nevesíthető konkrétumot sem. Még egy szerény 400 százalékos egészségügyi béremelést sem látok benne.

Megtudjuk, hogy a szükségletekhez kell rendelni a kapacitásokat, az ellátási kapacitásokhoz pedig elegendő forrást kell biztosítani. Ez tökéletes, oké. A következő oldalon viszont már pont fordítva, a szükségleteket kell összhangba hozni a kapacitásokkal és a finanszírozással, ez már némi fogalom- és képzavar, mert jelenthetné azt, hogy a vakbélgyulladások számát arányosítani kell a rendelkezésre álló szikék számával. Remélem, nem így van.

Végképp nem igaz például az a kitétel sem, hogy a szocialista kormány elmulasztotta a járóbeteg-ellátás fejlesztését. 31 milliárd forint uniós forrásból 23 kistérségben épül új rendelőintézet, például a kiskunmajsai műszaki átadása már meg is történt. Míg további 24,6 milliárd forintból 33 jelenleg is működő járóbeteg-ellátó központ fejlesztése valósulhat meg. Én csak azt kívánom önöknek, hogy így tovább, tartsák ezt a tempót.

Csak megemlítem, hogy nyolc pólusintézmény, klinika és súlyponti kórház rekonstrukciója történik meg az elkövetkezendő kettő évben 85,2 milliárd forintból, míg a kórházak sürgősségi egységei 20 milliárd forint uniós forrásból fejlődhetnek. Durva csúsztatás az Egészségbiztosítási Alapból való több száz milliárdos forráskivonás állandó emlegetése is olyanformán, ugyanis alapvetően a korhatár alatti rokkantsági nyugdíjak 274 milliárdos átcsoportosítása történt meg 2006-ban a Nyugdíj-biztosítási Alapba. Jó lett volna ezt legalább egyszer hallani a másik oldal szakemberei részéről.

Az viszont kétségtelen, hogy a Medgyessy-kormány első intézkedései között szerepelt 2002-ben a Fidesz-kormány által 153 milliárd forintra alultervezett gyógyszerkassza - márpedig akkor, kérem tisztelettel, semmiféle világválság és pénzügyi válság nem volt - 209 milliárd forintra való kiegészítése. Egyetértek azzal egyébként, hogy az új kormánynak javítani kell a családorvosi praxisok finanszírozását, de ha ez csak úgy megy, mint ahogy le van írva, megőrzi annak reálértékét - idézőjelbe téve -, hát akkor bizony nem haladtunk előre semmit.

Szemléltető adatként azért megemlítem, hogy 2002-ben a háziorvosi kassza előirányzata 43,6 milliárd forint volt, míg 2010-ben 77,9 milliárd, ami 78,5 százalékos plusz, amely idő alatt az infláció halmozott mértéke a KSH adatai szerint 43,7 százalék volt, még ha az egészségügyi inflációt figyelembe vesszük, akkor is van egy előrelépés. Tehát nemcsak a reálérték megőrzéséről volt szó, hanem némi fejlesztésről is.

A kormányprogramból nem derül ki az sem, hogy mit takar a beteg- és szolgáltatóbarát társadalombiztosítási rendszer - majd megtudjuk -, mint ahogy arról sem esik egy konkrét szó sem, hogy a különböző egészségügyi ellátó kapacitások, ellátási szintek, intézmények sugalmazott átrendezése hogyan érinti majd a tulajdonos önkormányzatok döntési kompetenciáját, finanszírozási terheit, és hogyan sértheti - remélem, ez nem fog megtörténni - az egészségügyi dolgozók érdekeit.

Azt sem tudjuk meg a "mi mennyi" társasjátékban, hogy - idézem - "orvosainknak és szakdolgozóinknak megfelelő társadalmi és anyagi megbecsülésre van szükségük. Egyetértek vele teljes mértékig, viszont jó lenne tudni, hogy mennyi is az a megfelelő. Miből? Mikor? Hogyan?

Azzal a kitétellel is csak egyet lehet érteni - szintén idézem -: "Fontos, hogy az egészségügyi finanszírozás a jelenleginél egyszerűbb, kiszámítható, évekre előre tervezhető legyen." Száz százalékig egyetértek vele. Jó lett volna viszont a következő mondatokból azt is megtudni, hogy ez hogy fog megtörténni, miként, hogyan, miből, mikorra. De mivel nincsen szocialista vakbélgyulladás és fideszes epekövesség, ha a betegek gyógyulását és az egészségügyi dolgozók boldogulását biztosító konkrét kormányzati elképzeléseket látok, látunk, azt bizonyára támogatni fogjuk.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

(10.40)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai