Készült: 2024.09.21.18:16:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

7. ülésnap (2010.05.26.), 149. felszólalás
Felszólaló Kepli Lajos (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:42


Felszólalások:  Előző  149  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KEPLI LAJOS (Jobbik): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Először is, első hozzászólásom alkalmából engedjék meg, hogy köszönetet mondjak szavazóinknak, hogy lehetőséget biztosítottak nekem arra, hogy itt, a nemzet templomában is képviseljem érdekeiket. Hivatásom környezetünk védelme, esküm nemzetünk természeti és épített környezetének megóvására szólít, azon belül is szűkebb pátriám, a Balaton, e páratlan kincs és az ott élő emberek érdekeinek képviseletére. Engedjék meg, hogy a fentiek fényében néhány percet szenteljek a Fidesz-KNDP-pártszövetség kormányprogramjának fenntarthatósági és környezeti szempontú általános értékelésére.

Az előttem szólókhoz hasonlatosan nekem is többnyire arról kell sajnos beszélnem, ami hiányzik belőle, de kezdjük az egyszerűbb részével, azzal a kevéssel, amit említ az ominózus program környezetünk védelméről. Az első intő jel egyébként, ami azt jelezte számomra, hogy a téma szinte teljesen lényegtelen a leendő kormánypárt számára, a választási programjuk volt, amely nemes egyszerűséggel még szinte meg sem említette a területet, ahol pedig tett, ott bár ne tette volna! A kormányprogram ettől mindössze annyiban különbözik, hogy míg előbbi - egyébként teljesen dilettáns módon - víz alatti és víz feletti vizek védelméről beszélt, utóbbiban, okulva a kritikákból, a jobban hangzó, de hasonlóan értelmetlen föld alatti és föld feletti vizekről beszélnek. Kedves képviselőtársaim, azt hiszem, ez olyan szakmai igénytelenség, amit ezen a szinten nem szabadna megengedni magunknak. Ha a több száz milliós költségvetésükből nem futotta arra, hogy egy szakértőt vagy akár egy középiskolás diákot megbízzanak a program átolvasásával, és ezek szerint a párton belül sem akadt hozzáértő ember, akkor az az ismeretlen kormányzati szándékaik komolyságát enyhén szólva is megkérdőjelezi számomra.

Na de térjünk át az érdemi kérdésekre! Ami szerepel a programjukban - egyébként nagyon helyesen -, például az épületek energiatanúsítványának szorgalmazása, az energiahatékonyság növelése vagy például a zöldközbeszerzés elterjesztése, ezek így, háttér nélkül, önmagukban csak jól hangzó, üres kifejezések, mondhatnám: reflexszerű beidegződések - mint Pavlov kutyájánál a csengőszóra történő nyálcsorgatás -, valós háttér, szakmai háttér nélkül nem lehet őket értelmezni. Mi azonban feltételezzük az önök részéről a jó szándékot, és a többit pedig majd összeadjuk hozzá. Segítünk megtölteni ezt tartalommal.

Ha már egymillió új munkahelyről beszéltünk, akkor ne feledkezzünk meg arról, tisztelt képviselőtársaim, hogy az önök állításával ellentétben a növekedés sosem, maximum a fejlődés lehet fenntartható, és az egymillió új munkahely csak a zöldiparba történő intenzív beruházással valósítható meg, a hosszú távú környezeti érdekek szem előtt tartásával. Nincs mese, meg kell például akadályozni azt a lehetetlen helyzetet, hogy ma a multinacionális vállalkozások által uralt hulladékhasznosítás milliárdos hasznát kiviszik az országból, miközben a hasznosíthatatlan szemét és így a környezeti kár is itt marad nekünk. Esetleg a bürokráciacsökkentést is töltsük meg valós tartalommal, és szabadítsuk meg végre a magyar kisvállalkozókat a valódi környezetvédelmi célokat nem szolgáló iszonyatos adminisztrációs tehertől - a fémkereskedelmi törvény, a környezetvédelmi termékdíj, a zöldhatóságok iratgyárai, és még sorolhatnám -, és ehelyett radikálisan változtassunk az ellenőrzések hatékonyságán. Állítsunk fel végre egy valódi zöldkommandót, amely nem a jogszerűen működni próbáló vállalkozások ellehetetlenítésére irányul - mint ahogy az ma történik -, hanem valódi környezetkárosítások leleplezésére. Úgy gondolom, érdemes lenne például a kármentesítésekre elköltött állami milliárdok hasznosulását is vizsgálni, szerintem meglepő eredményekre bukkannánk.

Az elmúlt húsz év környezetvédelmi tárcái horribilis összegű támogatási pénzeket hívtak le környezetvédelmi célokra, de ha nyitott szemmel járunk az országban, csak egyre romló környezeti állapotot tapasztalunk. Nincs valódi környezetvédelem, nincs valódi természetvédelem, nincs valódi állatvédelem, vagy ha mégis van, az az erejükön felül teljesítő szakmai és civil szervezeteknek köszönhető, amelyek elvégzik az állam feladatát ezen a téren is. Tehát van teendő bőven.

Önök rendkívül helytelen módon a vidékfejlesztési tárca alá sorolták be a környezetvédelmet, megszüntetve annak önállóságát, amelyre még a legelvetemültebb szociálliberális időkben sem volt példa. Túl azon, hogy a mezőgazdaság és a környezetvédelem érdekei sajnos nemegyszer ellentétesek, mint azt a múltban már tapasztalhattuk, a hierarchia azt a látszatot kelti, minthogyha a környezetvédelem valamiféle vidéki probléma lenne. Ez a csőlátás vezetett oda az elmúlt húsz évben, ahol ma tartunk.

(16.40)

Beszélhetnénk még egyébként a felszíni és a felszín alatti vízkincsünk védelméről - mert ennek ez a helyes megnevezése, kedves képviselőtársaim -, arról, hogy miközben a Duna-Tisza köze elsivatagosodik, a vízháztartás aránytalanul romlik, közben csak most, a tavaszi vízleeresztéskor 70 millió köbméter, szinte ivóvíz minőségű vizet eresztettünk le a Balatonból a Sió-csatornán keresztül, vagyis pazaroltunk el. Ilyen és ezekhez hasonló problémákra vártunk volna valós elképzeléseket és valós megoldásokat, de sajnos egyelőre úgy tűnik, hogy hiába.

Összefoglalásként viszont azt mondhatom, hogy a plenáris üléseken és a bizottsági munkában is készséggel állunk rendelkezésükre szakmai javaslatainkkal, amelyeket a Jobbikban valódi szakértőgárda készít elő. Hiszen úgy gondolom, hogy a környezetvédelemnek mint jövőnk zálogának abszolút pártok felettinek kell lenni. Nincs jobbikos, LMP-s vagy fideszes klímavédelem vagy környezetvédelem, csak klímavédelem és csak környezetvédelem van. Ha önök a nemzeti együttműködést komolyan gondolják, a fenti kritikáink ellenére a mostani lehet környezetvédelmi szempontból minden idők leghatékonyabb Országgyűlése. Mi ehhez ajánljuk fel a szaktudásunkat és a segítségünket, hogy a környezetvédelem a nemzeti összefogás zászlóshajója lehessen.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  149  Következő    Ülésnap adatai