Készült: 2024.09.18.23:41:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

202. ülésnap (2012.06.14.), 8. felszólalás
Felszólaló Rogán Antal (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 18:55


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ROGÁN ANTAL, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszterelnök-helyettes Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A szocialista képviselők soraiból érkező biztatást külön köszönöm, hiszen ez a vitanap, ez a vita itt a mai napon Magyarország elmúlt két esztendejéről szól, de a pártok vitatkoznak itt a parlamentben Magyarország elmúlt két évéről. (Moraj az MSZP padsoraiból.)

És amikor erről a két évről vitatkozunk, akkor ne felejtsük el: ez az a két esztendő, amikor a magyarok, a magyar családok mindent megtettek azért, hogy ha lehet, közös erőfeszítéssel, együtt másszunk ki abból a gödörből, amit az adóssághegy jelentett az államnál, a költségvetésnél, az intézményeknél, a magyar családoknál, a lakáshitelek, az autóhitelek és minden egyéb kapcsán.

(13.50)

Amikor erről vitatkozunk - csak mert látom a kaján mosolyt tisztelt szocialista képviselőtársaim arcán, azt azért hozzátenném, miközben vidáman nevetgélnek -, azt ne felejtsék el (Simon Gábor: Ki nevetgél? Senki nem nevetgél!), hogy ezt a gödröt önök ásták mindannyiunk számára, minden magyar család számára. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Magyarország elmúlt két esztendeje, éppen azért, mert ki kellett mászni egy gödörből, az elmúlt két év a nagy változások időszaka volt (Lukács Zoltán: Az biztos!), és a magyar parlament nem is tehetett mást, számunkra ez a vergődés helyett a cselekvés két éve volt.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt kell hogy mondjam önöknek, hogy én nem arról akarok beszélni itt a mai napon, hogy mi az, amire mi büszkék vagyunk, én nem arról akarok beszélni, hogy mi az, amivel dicsekedni szeretnénk. Én arról szeretnék beszélni, hogy mi az a munka, amit elvégeztünk, és melyek voltak azok a célok, amelyeket magunk elé kitűztünk, aztán majd meg fogják ítélni Magyarország polgárai, hogy ezeket mennyiben sikerült elvégeznünk.

Tisztelt Képviselőtársaim! A mi céljaink elég egyszerűek voltak. Ezek a célok nagyon röviden és tömören összefoglalhatók. Úgy gondoltuk, hogy Magyarország számára a gödörből vezető kiút csak akkor lehet sikeres, ha ezt a megszorítások helyett tehermegosztásra fogjuk építeni. Mi úgy gondoltuk, hogy Magyarország számára ez a két év és a gödörből kivezető út csak akkor lehet sikeres, hogyha a magyar kormány és a parlament átáll a bankok oldaláról az emberek oldalára. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Úgy van!) Mi azt gondoltuk, hogy a gödörből kivezető út csak akkor lehet sikeres, hogyha Magyarországon szembenézünk azzal a ténnyel, hogy vége van a felelőtlen eladósodás, a felelőtlen túlköltekezés politikájának, helyreállítjuk a költségvetési egyensúlyt, és csökkenteni fogjuk az államadósságot.

Mi úgy gondoltuk, hogy Magyarországon a gödörből kivezető út csak akkor lehet sikeres, hogyha meg tudjuk erősíteni a középosztályt, és segítséget adunk minden jóakaratú magyar embernek, aki munkából akarja eltartani önnönmagát és a családját, és érdemi, kézzelfogható segítséget nyújtunk a gyerekneveléshez. Mi azt gondoltuk, hogy a gödörből kivezető út csak akkor lehet sikeres, hogyha a munkát együtt végezzük el, a döntéseket nem a magyar emberek feje fölött hozzuk meg, hanem konzultálunk velük, megbeszéljük, melyek azok a legfontosabb pontok, amikor Magyarországnak, a magyar kormánynak és a Magyar Országgyűlésnek döntéseket kell hoznia. Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretném, hogyha ezek a célok lennének a mai nap legfontosabb vitapontjai, valóra tudtuk-e váltani őket, valóban támogattak-e minket ebben a magyar polgárok.

Tisztelt Képviselőtársaim! Akkor itt nyúljunk vissza tehát ahhoz az időszakhoz, amikor ez a kormányzás elkezdődött. Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes úr nagyon helyesen fogalmazott, amikor azt mondta, hogy 2010 Magyarországon a különféle válságok összeérésének az időszaka volt: válságban volt az állam, válságban volt a gazdaság, bizonyos értelemben válságban volt a közbizalom és a politika is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ebben a két esztendőben Magyarországnak a görög utat kellett elkerülnie, mert az, amit önök örökül hagytak, tisztelt szocialista képviselőtársaim, 2010-ben úgy nézett ki, hogy Magyarország Európán belül egy súlycsoportba sorolható volt a görögökkel, együtt emlegettek minket Görögországgal, azt gondolták, hogy Magyarország és Görögország lehet az a két ország, amelyik a legnagyobb gondot és a legnagyobb problémát fogja jelenteni a következő esztendőkben.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nézzünk vissza erre az elmúlt két esztendőre! Görögország hihetetlen mennyiségű segítséget kapott nemzetközi szervezetektől, az Európai Uniótól, a német adófizetőktől, közel ötször akkora támogatást folyósítottak számukra, mint a teljes magyar államadósság. Ehhez képest Görögország messze nem került ki a válságból, ugyanott tart, ahol két esztendővel ezelőtt.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mi, magyarok viszont büszkék lehetünk: Magyarország polgárai az elmúlt két esztendőben nem kértek segítséget senkitől. Magyarország polgárai, a magyar családok összefogva, együtt, maguk akarták megoldani azt a problémát, azt az adóssághalmazt, amit a szocialisták örökül hagytak ránk. Magyarország polgárainak közös munkája, hogy az elmúlt két esztendőben együtt bele tudtunk vágni és le tudtunk zárni egy korszakot, mégpedig egy igen küzdelmes, mindenkitől rengeteg erőfeszítést és áldozatot követelő korszakot, amit a stabilizáció korszakának nevezhetünk.

A kormányváltás óta eltelt két esztendőnek ugyanis a legfontosabb feladata Magyarország pénzügyi, gazdasági és társadalmi stabilizálása volt, az tehát, hogy a görög utat biztosan elkerüljük. Ezt a feladatot mi, magyarok valóban közösen végeztük el. Magyarországot stabilizáltuk, hiszen az elmúlt két esztendőben minden évben nemcsak hogy betartottuk a költségvetési hiánycélt, hanem évről évre csökkenteni tudtuk a költségvetési hiányt. Magyarország az elmúlt két esztendőben csökkenteni tudta az államadósságot is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Eljutottunk oda, hogy Magyarország közel van ahhoz, hogy kikerüljön Európa szégyenpadjáról, arról a padról, ahova a szocialisták vezették akkor, amikor 2004 óta egyetlenegy évben sem tudták betartani a maguk elé kitűzött költségvetési hiánycélt, minden évben tovább nyújtózkodtak, mint ameddig a takaró ért, minden évben költötték az adófizetők pénzét, és ennek eredményeként odáig jutottunk el, hogy Magyarország az az ország, amelyik ellen Európában már 2010-ben a leghosszabb ideje zajlott eljárás, a túlzottdeficit-eljárás, ami Európa szégyenpadját jelenti. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Az elmúlt két évben lépésről lépésre haladtunk előre, hogy innen kikerüljünk. (Moraj az MSZP soraiban.) Eljutottunk odáig, hogy ma már ezeket az erőfeszítéseket az Európai Bizottság is elismeri.

Magyarország közel van ahhoz, hogy erről a szégyenpadról kikerüljön, közel van ahhoz, hogy 2013-ra a velünk szemben lassan tíz éve zajló túlzottdeficit-eljárás megszűnjön.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ezzel valóban egy korszak lezárul. Most egy új korszak következik, és ennek a célja nem más, mint hogy az új, immár stabil rendszerben minél sikeresebbé tegyük a magyar embereket, és sikeressé tegyük a magyar vállalkozásokat.

Tisztelt Képviselőtársaim! De ahhoz, hogy erről majd beszélni tudjunk, ahhoz még egyszer vissza kell tekintenünk erre a két évre, és meg kell néznünk, hogy valóban mit is hagytunk magunk mögött mi, magyarok közösen. Ez a két év valóban a nagy változások időszaka volt, és ha most itt a célokat akarom számba venni, amelyekkel a mai beszédemet kezdtem, akkor hadd mondjam el önöknek, tisztelt képviselőtársaim: Magyarországon sikerült megvalósítani a tehermegosztás politikáját.

Esztendőkön keresztül azt tapasztaltuk, hogy minden évben, amikor a gazdaság problémáiról szó esett, amikor a költségvetés problémáiról szó esett, akkor ezeket a nehézségeket az előző baloldali kormányok mindig úgy próbálták megoldani, hogy annak a terheit a magyar embereknek és a magyar családoknak kellett viselni, kizárólagosan nekik kellett viselni.

Én azt gondolom, minden magyar ember elfogadja azt az igazságot, hogy ha az ország bajba kerül, akkor valamennyire mindannyiunknak vállalni kell terheket azért, hogy onnan ki tudjuk vezetni. De az önök politikájának az volt a lényege 2004 és 2010 között, hogy a nehézségekért csak a magyar családok álltak helyt, a nehézségekért csak a magyar emberek álltak helyt, másra ebből a tehermegosztásból nem jutott.

Tisztelt Képviselőtársaim! Európában elsőként mi, magyarok vezettük be az igazságos tehermegosztást úgy, hogy kimondtuk (Derültség az MSZP soraiban.), hogy egyébként... Tudom, hogy ezen nevetnek, tisztelt szocialista képviselőtársaim. (Az elnök csenget. - Közbeszólás a Fidesz soraiból: Nem ismerik a szót!) Önök természetesen ezt el sem tudják képzelni. (Tóbiás József: Nem mi, az emberek nevetnek rajta!) Az önök számára a bankok érdeke az szent, az önök számára a nagyvállalatok érdeke szent. Az önök számára, tisztelt szocialista képviselőtársaim, csak egy út volt, hogyan lehetett emelni a személyi jövedelemadót, az önök számára csak egy út volt, hogy hogyan lehetett egyébként fokozni a magyar családok terheit, hogyan lehetett tőlük minél többet elvenni, hogyan lehetett bért csökkenteni, és hogyan lehetett nyugdíjat csökkenteni. (Közbeszólások a kormánypártok soraiból: Így van! - Taps ugyanott.)

Ehelyett, tisztelt szocialista képviselőtársaim, az elmúlt két esztendőben, igen, adót kellett fizetni a bankoknak, az elmúlt két esztendőben adót kellett fizetni a biztosítóknak, adót kellett fizetni a távközlési cégeknek, adót kellett fizetni az energiaszektornak, és adót kellett fizetni a Magyarországon rohamosan terjeszkedő hatalmas kereskedőláncoknak is, azért, mert mi azt gondoltuk, hogy a terheket szét kell osztani és a tehermegosztás politikája a helyes.

És, tisztelt képviselőtársaim, bármennyire is berzenkednek ez ellen önök, bármennyire is képviselték itt az elmúlt két esztendőben a nagyvállalatok és a bankok érdekeit (Moraj az MSZP soraiban.), mi továbbra is azt gondoljuk, hogy a tehermegosztás politikája jó, és a következő két esztendőben is ragaszkodni fogunk az igazságos tehermegosztás politikájához (Nyakó István: Kimozdultál az V. kerületből valamikor?): a bankokat, a biztosítókat és a nagy távközlési cégeket benn tartjuk a közteherviselés rendszerében.

(14.00)

Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt két esztendőben ennek a parlamentnek kellett átállnia a törvényhozáson belül is, a jogszabályok megalkotásakor is a bankok oldaláról az emberek oldalára. Önök, tisztelt képviselőtársaim, olyan jogszabályokat teremtettek Magyarországon, amelynek eredményeként a bankoknak mindent szabad volt. Természetesen adtak hiteleket, de a szabályokat ők szabták meg. Természetesen ők megtehették azt, hogy mindent továbbháríthattak az emberekre, egyoldalúan módosíthatták a szerződéseket. Önök ezzel szemben, tisztelt szocialista képviselőtársaim, mit tettek 2009-ben? Amikor egy kicsit szembesültek a problémával, akkor etikai kódexet alkottak. Most mi azt gondoltuk, hogy nekünk nem etikai kódexet, hanem jogszabályokat kell alkotni, törvényeket, amelyekkel valóban átállunk a bankok oldaláról az emberek oldalára. Ezeket a törvényeket az elmúlt két esztendőben meghoztuk, és lehetővé tettük, hogy a magyar családok lépésről lépésre ki tudjanak kerülni a rájuk önök által ott hagyott adósság csapdájából.

Tisztelt Képviselőtársaim! Arról már beszéltem, hogy az elmúlt két esztendőben helyreállítottuk a költségvetési egyensúlyt, óriási erőfeszítéseket téve, de tegyük hozzá, mindezt úgy tettük meg, hogy ezzel párhuzamosan megerősítettük a magyar középosztályt. Tisztelt Képviselőtársaim! Az erős középosztály azokat az embereket jelenti Magyarországon, akik valóban munkát akarnak végezni, munkából akarják a családjukat eltartani, és akik el szeretnének jutni odáig, hogy biztonságos körülmények között nevelhessék fel a gyerekeiket.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt két esztendő ebből a szempontból a nagy változások időszaka volt. Az adórendszer átállt a munka oldalára. Elkezdtük csökkenteni a munkát terhelő adókat, és belevágtunk abba a folyamatba, hogy csökkentettük és kis- és középvállalkozások adóterheit is. Ezzel kezdődött el 2010. És ha valamire igazán büszkék vagyunk - és erre az egyre ezt merem mondani, tisztelt szocialista képviselőtársaim -, az az, hogy önökkel ellentétben 2010-ben a magyar parlament és a magyar adórendszer egyértelműen a családok oldalára állt. Megtettük azt, hogy a családok számára a legkedvezőbb adórendszer következett el 2011-ben, a családok után járó adókedvezménnyel, a családi adókedvezménnyel elértük, hogy 2011-ben - ahogy azt Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes úr elmondta - Magyarországon a gyereket nevelő családok jövedelme emelkedni tudott. Emelkedett az egy gyereket nevelőké, a két gyereket nevelőké, és különösen jelentősen azoké, akik a legnagyobb társadalmi terhet vállalták, a három vagy több gyereket nevelő családoké. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Mindeközben ne feledkezzünk el arról, hogy ez a parlament más területen is hatalmas munkát végzett. Ebben az időszakban születtek meg azok a döntések, amelyek az ígéreteket valóra váltották. Évek óta ígéretek hangzanak el arról, hogy Magyarországon majd kisebb lesz a politikai osztály, kevesebbe fog kerülni a politika. Ezek a döntések megszülettek. Elsőként mi vágtunk bele abba, hogy felére csökkentettük az önkormányzati képviselők számát. Önök ezt olyan sokszor megígérték, tisztelt képviselőtársaim, és soha nem tették meg! Magyarországon megszületett a döntés arról, hogy 2014-ben felére csökken a parlament létszáma is. Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök urat tisztelettel üdvözlöm a teremben; azt gondolom, a mondandóm egy része neki is szól, remélem, hallotta.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ugyanebben az időszakban eljutottunk odáig, hogy megszülettek azok az alapvető döntések, amelyek lehetővé tették, hogy a magyar emberek kifejezhessék szolidaritásukat a határon túl élő magyar polgártársainkkal is. Magyarország 2010-ben a parlament döntésével helyrehozta azt a csorbát, amit 2004. december 5. jelentett, és megszületett a határon túli magyarok állampolgárságáról szóló törvény, ami kifejezte a magyar nemzet szolidaritását mindenkivel, aki a határainkon túl él és a magyar nemzethez tartozónak tekinti magát. (Taps a kormánypártok soraiban.) Ezek voltak a legfontosabb célkitűzéseink. Döntéseket hoztunk benne és munkát végeztünk. Egyvalamivel minket senki nem vádolhat: ez a parlament az elmúlt két esztendőben valóban a vergődés helyett a cselekvés oldalára állt. Erre a cselekvésre Magyarországnak szüksége volt.

És hadd zárjam azzal, tisztelt képviselőtársaim, hogy most, ahogy itt körülnézek a teremben, és elnézem szocialista képviselőtársaimat, látok ott a laptopokon egy igaz szót. Most legalább végre valamiben igazat mondanak. Az a "Fizess", amit önök kiírtak, nemcsak az önök régi kampányszlogenje volt, de úgy tűnik, majd az új kampányszlogenje is lesz, hiszen ne felejtsük el, tisztelt képviselőtársaim, hogy önök voltak azok, akik ránk hagyományozták azt az adósságterhet, amit ma mindenkinek fizetni kell. Önök voltak azok, akik felvettek 20 milliárd dollár hitelt kormányzásuk utolsó két évében a Nemzetközi Valutaalaptól, aminek a nagy részét nekünk kell visszafizetni 2010 és 2014 között. Önök voltak azok, akik a másfélszeresére növelték a GDP arányában az államadósságot, amit egyébként szintén Magyarország polgárainak kell visszafizetni, és önök voltak azok, akik belehajszolták a devizahitelekbe a magyar családokat, amit aztán most nekik kell visszafizetni, tisztelt képviselőtársaim, úgy, hogy közben természetesen a törvényhozásban mindvégig csak a bankokat támogatták.

S azt gondolom, a jövőt illetően is nagyon igaz, amit önök oda leírnak, mert Magyarország polgárai erre számíthatnak, ha önök valamiért véletlenül kormányra kerülnek. Mert akkor ismét az lesz, hogy a politika át fog állni a nagy cégek és a bankok oldalára az emberek oldala helyett, és akkor az fog következni, amit önök addig is tettek, tisztelt képviselőtársaim. Mert ne felejtsük el, mit is csináltak önök előtte? Azt ígérik most is ugyanezzel a mondattal. Önök progresszív adóemelésről beszélnek. Igen, ezeket a progresszív adóemeléseket korábban meg is csinálták. Ha ezt megint be fogják vezetni, annak az lesz a következménye, tisztelt képviselőtársaim, hogy Magyarország polgárainak túlnyomó többsége, emberek milliói jelentősen megnövekvő adóterhekkel fognak majd szembenézni. Mert ezt jelenti a progresszív adórendszer, így csinálták önök ezt 2010 előtt, és úgy látszik, így kívánják folytatni a jövőben is. És természetesen úgy tűnik, hogy ahogy 2010 előtt eltörölték a családi adókedvezményt, Magyarország polgáraira ez vár akkor, ha önök ismét kormányra kerülnek.

Tisztelt Képviselőtársaim! És közben hallom már azokat a hangokat is, mert amikor arról beszélnek, hogy önök a munkavállalók oldalán állnak, akkor azért ne felejtsük el, tisztelt szocialista képviselőtársaim, az önök soraiból, önökhöz közel álló emberektől hangzik el az a gondolat, hogy Magyarországon csökkenteni kell a minimálbért. (Felzúdulás az MSZP soraiban.) Ha önök jönnének kormányra, akkor úgy tűnik, ez következne. Akkor azok az emberek fizetnének, akik a legkevesebbet keresnek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt két esztendő nehéz két év volt; a kilábalás két esztendeje, és ezt a két esztendőt úgy kell lezárni magunkban, hogy közben a jövőbe nézünk, és amikor a jövőbe nézünk, akkor alternatívákat is mérlegelni kell. Azt gondolom, hogy az alternatíva elég egyértelmű. Szerencsére az, hogy önök itt ülnek a parlamentben - aminek én örülök -, minden alkalommal emlékeztet minket arra, hogy Magyarországnak nemcsak jövője, hanem múltja is van. A múltat önök testesítik meg, Magyarország jövője pedig azon múlik, hogy a következő két esztendőben tudjuk-e folytatni és be tudjuk-e fejezni a változásokat.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Nagy taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai