Készült: 2024.09.22.03:15:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

210. ülésnap (2001.05.29.),  144-151. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:41


Felszólalások:   136-143   144-151   152-159      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Dr. Fenyvessy Zoltán, a MIÉP képviselője, kérdést kíván feltenni az igazságügy-miniszternek: "Valóban eladható-e a mai Magyarországon egy komplett falu közútjaival, villamos hálózatával, tűzoltószertárával együtt, avagy mindez csak egy múló, rossz álom?" címmel. A miniszter asszony távollétében - amennyiben képviselő úr elfogadja - Hende Csaba politikai államtitkár úr válaszol. A képviselő úr jelzi, hogy elfogadja. Öné a szó, képviselő úr.

 

DR. FENYVESSY ZOLTÁN (MIÉP): Köszönöm a szót. Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Úr! Az utóbbi időkben meglehetősen, de szerintem nem elég nagy port vert fel az a hír, hogy a Somogy megyei Bárdudvarnok település lakói egyszer csak azt vették észre, hogy falujuk területének 65-70 százaléka, a mezőgazdasági művelés alá vont földjeiknek pedig a 80 százaléka osztrákok tulajdonában van. Hogy ez erősen törvényellenes, az nem zavarta a helyi földhivatalt, amely nyugodtan bejegyezte a tulajdonváltozást ezekre a területekre is, mint ahogy a faluban lakó Fodor János négyhektárnyi földje is egyszerűen eltűnt az ingatlan-nyilvántartásból. Forintos László polgármester szerint sokan most is a saját tulajdonuknak tudva művelik zártkerti szőlőjüket, gyümölcsösüket. Őket a falu vezetése nem meri felvilágosítani a való helyzetről, attól tartva, hogy azt megtudva, sírva fakadnának.

Mindez egy állítólagos adminisztrációs hiba miatt állt elő, miszerint az állami gazdaság felszámolásakor 10 070 helyett, mindössze 1007 aranykorona értékű kárpótlásra kijelölendő földalapról értesítette a Somogy Megyei Kárrendezési Hivatal az állami gazdaság vezetőit. A többi tehát eladható volt. De hát a más tulajdonában lévő terület is ily módon az osztrákok tulajdonába kerülhetett? Az eredeti tulajdonosoknak nem kellett volna értesítést kapniuk tulajdonjoguk megszűnéséről?

Kérdezem tehát a minisztérium tisztelt képviselőjét, hogy milyen megoldást lát a tárca Bárdudvarnok településnek és személyesen a település több lakójának az állami szervek által okozott károk rendezésére. Vagy valóban el lehet privatizálni egy falut, lakói tulajdonát az érintettek tudta nélkül? Nem akarom elhinni!

Várom az államtitkár úr megtisztelő válaszát. (Taps a MIÉP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A képviselő úr kérdésére Hende Csaba igazságügyi minisztériumi politikai államtitkár úr válaszol. Államtitkár úr, öné a szó.

 

DR. HENDE CSABA igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Első momentum: nem történt privatizáció ebben az ügyben, egy felszámolási eljárás során került értékesítésre az ingatlanösszesség és a vagyontömeg. A második kérdésre: egy hazai bejegyzésű kft. szerezte meg ezt a tulajdont; a harmadik, hogy valóban, feltehetőleg a '70-es években bekövetkezett ingatlan-nyilvántartási hiba okozta azt, hogy tévesen telekkönyvezték a község egész területét, üzemi útként vették föl a közterületeket és a közutakat, és sajnos akkor ezt a hibát senki nem vette észre.

A képviselő úr tudja, hogy a '80-as években a bíróságoktól átkerült a földművelésügyi tárcához a földhivatalok felügyelete, '92-ben a kárpótlás során az ön által említett, újabb hibát követték el, de ekkor sem vették észre az alapproblémát, hogy a közutak, a közterületek az állami gazdaság területeként vannak feltüntetve; nem vették észre '95-96-ban sem. És ezt mind az érintettek nem vették észre, képviselő úr, tehát a község képviselő-testülete, jegyzője, polgármestere, akinek ezt hivatalból észlelni kellett volna.

 

 

(13.20)

 

1997-ben dr. Kis Zoltánnak, az FM akkori politikai államtitkárának a kérésére indított a legfőbb ügyész helyettese egy vizsgálatot, amely vizsgálat az érintettek további mulasztásait tárta fel.

Mindezek következtében az idő múlására és az említett folyamatos mulasztásokra tekintettel egy rendkívül nehezen orvosolható bonyolult jogi helyzet jött létre. Arra a kérdésre, hogy orvosolhatók-e ezek a körülmények és ez a valóban botrányos helyzet, megalapozott választ most nem tudok adni, miután az igazságügyi tárca illetékesség hiányában az ön kérdéséig ezzel az üggyel nem foglalkozott. Azt ígérhetem, hogy az IM kész közreműködni a kérdés méltányos és eredményes rendezése érdekében.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszontválasz illeti meg a képviselő urat. Képviselő úr!

 

DR. FENYVESSY ZOLTÁN (MIÉP): Tisztelt Államtitkár Úr! Hogy ezek a területek privatizáció vagy felszámolás során kerültek idegen tulajdonba, ennek az esetünkben nincs jelentősége. A lényeg az, hogy a tulajdonosok és a falu is elveszítette a területét.

Az, hogy hazai bejegyzésű a kft., az igaz, de osztrák tulajdonosok jegyzik ezt a hazai bejegyzésű kft.-t. Termőföldet nem szerezhetett volna.

Az, hogy az érintettek nem vették észre a hibákat, amiatt következhetett be, hogy a földhivatal nem küldte meg nekik az értesítést. Tehát ha én elveszítem a tulajdonjogomat és bejegyeznek egy más tulajdonosnak, nekem is értesítést kell róla kapni. Tehát elkövette a hibát egyrészt a földhivatal, másrészt a területileg illetékes kárrendezési hivatal.

Magyarán, véleményem szerint, államigazgatási jogkörben okozott kárról van szó, amelyet az államnak kell valamilyen módon reparálni. Én ezért kérdeztem a tisztelt államtitkár urat, hogy ha most netán nem tud válaszolni, akkor kérem, hogy egy vizsgálat után térjen vissza, mert szerintem ez így nem maradhat.

Köszönöm. (Taps a MIÉP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszontválasz illeti meg az államtitkár urat is. Államtitkár úr!

 

DR. HENDE CSABA igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Nincs köztünk vita abban, hogy állami szervek is nagyon komoly mulasztásokat vétettek ebben az ügyben. Sőt, ha úgy tetszik, csak állami szervek hibáztak, mert hiszen az önkormányzati szervek is az államszervezet részét képezik.

Az első kérdés az, hogy lehet-e reparálni a kialakult szituációt, miképp lehet a normális, józan ésszel elfogadható helyzetet helyreállítani. S hogy ki tartozik kártérítési felelősséggel kinek, ez a kérdés pedig majd akkor lesz felvethető, ha a normális elrendezés, a kérdés megnyugtató rendezése valamilyen okból nem lenne lehetséges.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:   136-143   144-151   152-159      Ülésnap adatai