Készült: 2024.04.26.08:01:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

207. ülésnap (2009.05.04.), 60. felszólalás
Felszólaló Gráf József
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:12


Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GRÁF JÓZSEF földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Először is néhány tényadat. 3,5 millió hektoliter bort állítunk elő egy átlagos évben Magyarországon, és a magyar borfogyasztók ennek a nagy részét - mintegy 2,7-2,8 millió hektolitert - saját maguk fogyasztják el, és mintegy 700-750 ezer hektoliter, amit exportálunk. Az országba érkező bor mennyisége ennek durván a fele, 350-400 ezer hektoliter bor. De ahogy a képviselő úr is mondta, az Európai Unióban mint egységes belső piacon az áruk szabad áramlásának biztosítása alapvető kötelességünk nekünk is, hiszen mi sem tudnánk a borainkat ellenkező esetben más országok piacain elhelyezni.

Mindezeken túl azért az Európai Unió alapelveiben a piaci verseny tisztaságának biztosítása és a termelők megfelelő védelme is alapvető szempont, és a magyar államigazgatás, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium ezt az alapelvet ugyanolyan szigorúan be is tartja. Mindannyiunk közös érdeke, hogy ez az ellenőrzés, amivel erre vigyázunk, szakmailag eredményes legyen. Ezért a szakmai szervezetekkel és a piaci szereplőkkel, hegyközségekkel rendszeresen véleményt cserélünk, és próbáljuk közösen megoldani ezt a problémát.

A beérkező, lédig importborok minőségének ellenőrzésén kívül a minisztérium és a borászati hatóság ezért folyamatos kapcsolatot tart a külföldi és az itthoni szakmai szervezetekkel is. Év végén és az év végéhez közeledve egy fokozatos célzott ellenőrzést tartottunk ezen a területen. 2008. augusztus 1-jétől november 14-éig összesen 179 bor, illetőleg borászati termék teljes körű laboratóriumi vizsgálatát végeztük el. A borminősítő igazgatóság mint első fokon eljáró borászati hatóság egy esetben nem jogerősen, közel 73 millió forint minőségi bírsággal sújtott egy gazdasági társaságot, ami sajnos magyar gazdasági társaság volt, és az olasz bort magyarként hozta forgalomba.

Az elmúlt évek kiemelt ellenőrzési akcióiban is szerepelt a külföldi lédig borok vizsgálata. A borellenőrzések számát és hatékonyságát egy év alatt is igen jelentősen emeltük; néhány számadatot erről. Amíg 2007-ben 1303 ellenőrzés során mintegy 90 millió forint minőségvédelmi bírságot szabtunk ki, addig 2008-ban majdnem a dupláját, 2337 ellenőrzést végeztünk, és mintegy 155 millió forint a kiszabott bírság mértéke.

(15.00)

A következő időszak legfontosabb feladata e munka hatékonyságának a megőrzése, mert az új borpiaci szabályozás, ami a következő időszakban lép életbe, és az Országgyűlés előtt éppen most lévő bortörvény-módosítás, számos új fogalommal és korszerűbb tartalommal kiegészülve nagyobb hangsúlyt fektet arra, hogy a borellenőrzések során központi szerepet betöltő szervezetek - a vámhatóságtól kezdve a borminősítő intézetig - együttműködjenek, és az adatszolgáltatás a létező legpontosabb és leggondosabb legyen. Csak ezzel az együttes munkával tudjuk megakadályozni azt, hogy a rosszabb minőségű vagy gyengébb minőségű, olcsó lédig borok tönkretegyék a magyar belső piacot is. Ezért történt meg az, hogy közös kasszából is próbáljuk ezt megoldani, az a 60:40 százalékos megosztás is erre szolgál.

Egy mondat: azért az itthoni borászok figyelmét is szeretném fölhívni arra, hogy lehetőleg ne működjenek együtt ilyen típusú tevékenységben, amit említettem.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai