Készült: 2024.09.26.00:20:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

207. ülésnap (2009.05.04.), 271. felszólalás
Felszólaló Gulyás József (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:31


Felszólalások:  Előző  271  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GULYÁS JÓZSEF (SZDSZ): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Két ok miatt is kértem szót ennek a határozati javaslatnak, illetve a vizsgálóbizottság felállítására vonatkozó javaslatnak a kapcsán a frakciónk nevében. Egyfelől azért, amiről Bárándy képviselőtársam az előbb beszélt, a bizottság összetétele okán, hiszen az előbbi vizsgálóbizottság, az általam kezdeményezett vizsgálóbizottság összetételénél már szóba került, hogy hogyan értelmezzük a bizottság összetételét paritásos alapon. Itt magam is azt tudom bejelenteni, hogy indokoltnak tartjuk a benyújtott határozati javaslat ezen pontjának, az 5. pontjának a módosítását, mert a paritásos összetételről éppen az ellenzéki-kormánypárti megosztottság mentén másképp gondolkodunk, mint a képviselőtársam.

A másik ok, amiért szót kérek, az az, hogy egyfelől kifejezésre juttassam, hogy támogatjuk a vizsgálóbizottság felállítását. Valóban ennek az ügynek a kapcsán érdemes néhány alapkérdést tisztázni, még akkor is, ha nem gondolnám, hogy ezzel meg is oldjuk az alapvető problémákat. Ebben a vitában is, ami idáig zajlott, azért néhány kérdés az asztalra került. Egyfelől örülök annak, hogy maga a határozati javaslat világossá teszi, hogy ami a budai Várban történt, nemcsak hogy megengedhetetlen cselekmény, nemcsak hogy elfogadhatatlan, hanem egyben a címében minősíti is az előterjesztő, neonáci rendezvénynek nevezi nagyon helyesen mindazt, ami a budai Várban történt.

Örülök annak is, hogy a holokauszttagadás ügyében nyilvánvalóvá tette az álláspontját a Fidesz a közönség azon része számára is, amelyik esetleg zavarban volt, hogy hogyan gondolkodik ezzel a jelenséggel kapcsolatosan a Fiatal Demokraták Szövetsége.

Ugyanakkor az egy alapkérdés, amire keresni kell a választ - és itt lehet, hogy van véleménykülönbség közöttünk -, hogy a különböző, ilyen típusú megnyilvánulások büntetőjogi megítélése hogyan is néz ki. Egyfelől szólni kell arról, hogy Magyarországon az elmúlt években nem egy olyan eseményre került sor köztereinken, amelyek joggal váltottak ki megütközést, megbotránkozást a közönség, a magyar választópolgárok közönségének jó részéből, és ezekre a megbotránkoztató jelenségekre, adott esetben durva jelenségekre nem volt egyértelmű a rendőrség reakciója. Nagyon sok esetben fölmerült utólag, hogy helyesen alkalmazza-e a jogot a rendőrség, vagy adott esetben tesz-e megfelelő válaszlépéseket, intézkedéseket az ügyészség.

Nos, azt gondoljuk, hogy a jogalkalmazás ezekben az esetekben mindig az egyik legkényesebb kérdés. Ebben az ügyben is, ami a budai Várban történt, a jogalkalmazás tekintetében azt gondoljuk, hogy lett volna dolga a rendőrségnek, de állunk elébe annak, hogy egy bizottság, egy vizsgálóbizottság lefolytassa azt a vitát, ahol is ezeket a kérdéseket megfelelő szakmai megalapozottsággal körbe lehet járni. Tehát indokoltnak tartjuk a kérdés vizsgálatát, és indokoltnak tartjuk, hogy egy vizsgálóbizottság felálljon ebben a kérdéskörben.

Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  271  Következő    Ülésnap adatai