Készült: 2024.04.27.01:27:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

152. ülésnap (2000.08.23.), 242. felszólalás
Felszólaló Vígh Ilona (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  242  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VÍGH ILONA (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Hónapokkal ezelőtt az olajbizottság felállítását támogatva reméltem, hogy hozzájárulhatok a rendszerváltást beárnyékoló olaj- és korrupciós ügyek tisztázásához.

Sajnos, azóta a kép egyre bonyolultabbá vált, bár az átfogó összefüggések kirajzolódni látszanak. Véleményem szerint az úgynevezett olajügy pusztán egy szelete azoknak a szabályozatlan vagy nem kellően szabályozott gazdasági folyamatoknak, melyek a rendszerváltást követő két kormányzati ciklust jellemezték.

 

 

(16.50)

 

 

A privatizáció, a különös banki hitelügyletek, az olajügyek kapcsán az államkasszából százmilliárdok tűntek el. Az idei árvíz okozta kár kétszerese úszott el a CW Bank, négyszerese a Postabank ügyletei során és sokszorosa az olajügyek kapcsán. Ezekből a pénzekből már az autópályák mindegyike felépülhetett volna, és jutott volna pénz a szociális szférára, nem utolsósorban a keleti országrész felzárkóztatására a fejlettebb régiókhoz.

Egyre láthatóbb az a folyamat, amely egyes rétegek törvényellenes vagy éppen a törvény által támogatott mérhetetlen meggazdagodásához, ugyanakkor milliók leszakadásához, elszegényedéséhez vezetett. Ma százmilliárdok szűk körökben koncentrálódnak, léteznek több tízmilliárdos tulajdonok, miközben milliók élnek 30-40 ezer forint havi fizetésből, ha éppen van munkahelyük. Ma százmilliárdok szűk körökben koncentrálódnak, léteznek több tízmilliárdos tulajdonok, miközben 30-40 ezer forintból élnek nagyon sokan. (Moraj az MSZP és az SZDSZ padsoraiból, közbeszólások: Megakadt!)

Emlékeztetem önöket: a Fidesz-Magyar Polgári Párt vezette kormánynak 100 milliárd forint visszafizetését kellett az előző koalíció hagyatékaként átvállalnia. Miért? Mert az Antall-kormány idején törvényileg az önkormányzatoknak juttatott közművagyon többsége a Horn-kormány idején alkotmányellenesen visszaállamosításra került. Ráadásul a privatizációért felelős miniszter úr úgy értékesítette az energiarészvényeket, hogy az önkormányzatokat abból kizárta. A Horn-kormány így az önkormányzatok százait sodorta adósságba. Így tisztán és tényszerűen látszik a jogellenes centralizáció, a magyar vidék ellehetetlenítése.

Miközben a parlamenti ellenzék kormányunkat vádolja hatalomkoncentrációval, előtte talán arról is kellene beszélni, mi történt négy-öt évvel ezelőtt, MSZP-s képviselőtársaim! A Bokros-csomag idején az akkori kormányzat igen serény és szakértő volt az alsó- és középrétegek jövedelmének megnyirbálásában (Bauer Tamás közbeszólása.), de úgy tűnik, szakértelme igencsak beszűkült ott, ahol az igazi nagy összegek tűntek el. A Horn-Kuncze-kormány idején nemcsak VIP-listák léteztek kiváltságosokkal, de a soha vissza nem folyó, rosszul kihelyezett banki hiteleknek is voltak kegyeltjei.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az olajbizottság a korrupciós ügyek megvitatására is hivatott. Az ország mindeddig leghírhedtebb korrupciós ügye, a Tocsik-botrány is joghézag talajára épült, az önök kormányzása idején, ellenzéki képviselőtársaim! A halasztott vámfizetések körüli visszaélések sem lettek volna lehetségesek törvényi háttér nélkül, mint azt Dunai Imre volt ipari miniszter meghallgatása mutatta.

Nem véletlen, hogy tízmilliárdos adók és vámok maradtak megfizetetlenül és behajtatlanul. A szabályozás hiányossága, egyértelműen megfogalmazható: a jogalkotó felelőssége volt.

Arra a kérdésre sincs még felelet, hogy az orosz-magyar olajforgalmazó cégek közé miért kívánták beépíteni az Amerikában bejegyzett HFT céget, melynek véletlenül éppen Dunai Imre fia volt a moszkvai képviselet-vezetője. (Bauer Tamás közbeszólása.) A mobiltelefonok lehallgatását lehetővé tevő berendezéseket MSZP-hez közeli cégek, az orosz államadósság terhére kívánták beszerezni. Egyre inkább kérdésessé válik, kik is az orosz államadósság lebontásának igen nagy nyereséget elkönyvelő nyertesei.

Ma egyre többet látunk az eltűnt milliárdokból, és egyre inkább láthatóak a hatalmas vagyonok. De látható az is, hogy a törvénykezés nem csupán réseket, kiskapukat hagyott, hanem több esetben aktívan segítette egyes lobbik vagy hálózatok meggazdagodását, és ezzel hozzájárult széles tömegek, számos önkormányzat és kistérség elszegényedéséhez.

A tőkefelhalmozódás nem az Antall-kormány idején kezdődött megítélésem szerint; szűk rétegek, kihasználva pártállami privilégiumokat, már a hetvenes-nyolcvanas évek során gazdagodásnak indultak: a Németh-kormány által indított spontán privatizáció során fillérekért vagyonokat tudtak felvásárolni azok, akiknek volt miből.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az olaj- és korrupciós ügyeket vizsgáló bizottság munkája az eddigieken messze túlmutat. A háttérben az egész gazdaság átalakítását alapvetően befolyásoló, és úgy tűnik, korábban profi módon előkészített ügyek húzódnak. Ha valóban meg akarjuk szüntetni és fel akarjuk tárni az elmúlt időszak gazdasági visszásságait, akkor átfogó elemzésnek kell alávetnünk azokat, s nem lehet ezt a munkát egy-egy részterületre leszűkíteni, mint amilyen az olajügy.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  242  Következő    Ülésnap adatai