Készült: 2024.04.27.06:28:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

167. ülésnap (2008.10.21.), 10. felszólalás
Felszólaló Gráf József
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GRÁF JÓZSEF földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Azt kell mondanom a felvetett gondolataira, hogy azokkal szinte szó szerint teljes egészében egyetértek. Hosszú évtizedek óta az agráriumban dolgozó emberként - a sors úgy hozta, hogy most miniszterként - ezeket a problémákat pontosan érzem a bőrömön. S önnel is hosszú ideig dolgoztunk együtt a mezőgazdasági bizottságban. Azt hiszem, minden politikai kérdésen átívelő problémák és gondok ezek. Erre próbálkozunk a nagyon nehéz helyzetben valamilyen választ adni.

A nagyon nehéz helyzet az, hogy két, egymással teljesen ellentétes év után vagyunk. Tavaly a világban kialakult egy olyan helyzet, hogy a gabonaárak rendkívül túlértékeltek voltak. Búzából elértük a maximumárnál a 63-64 ezer forintot, a kukoricánál pedig az 55-60 ezer forint körüli maximált árat. Ez egy túlértékelt ár volt, mindenki tudta, csak akkor még pontosan nem tudtuk az okát. Az egyik oka az volt, hogy a világban is egy rendkívül nehéz év volt 2007-ben, azaz kevesebb lett a termény, az idei évben viszont pont a fordítottja van, hiszen búzából is 44 százalékkal több termett az országban, kukoricából pedig több mint a duplája, azaz a kétszerese fog teremni. Ez a piaci árakat nyilvánvalóan behatárolja. De ugyanez a helyzet a világban is, hiszen búzából hosszú évek óta először több termett, mint amennyi a világ fogyasztása, így jelentős tartalékkészletet tudnak felhalmozni.

Az igazán nagy problémánk az, hogy ebben az évben viszont messze alulértékelt a termékek ára, hiszen mindenki tudja, hogy a 18-20 ezer forintos tonnánkénti kukoricaár nagyjából csak a költségek felét fedezi. Ezért milyen lépéseket tudunk tenni? Az első és legfontosabb: elindítottunk egy programot, mert 8,5 millió tonna kukoricát nem tudunk Magyarországon felhasználni. Körülbelül 4 millió tonnát tudunk Magyarországon felhasználni, a másik 4-4,5 millió tonnát exportálnunk kellene. Jelen pillanatban nyomottak a világpiaci árak is, ehhez kell alkalmazkodnunk. Ezért azoknak, akiknek valamennyi kis kitartásuk van, egy hitelkonstrukciót dolgoztunk ki, amelynek az a lényege, hogy mintegy 15 milliárd forintot tudunk a rendelkezésükre bocsátani a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. közvetítésével a kereskedelmi bankok felé - ez az első lépés -, aminek a kamatterhei Bubor plusz legfeljebb 3,5 százalék, és azt gondoljuk, hogy ez megoldja azoknak a problémáját, akiknek egy kis kitartásuk van.

A másik: a két állami tulajdonban lévő cég felvásárol mintegy 300 ezer tonna kukoricát a piacról. Ezt az a hitelbaj és -probléma akasztotta meg, ami ebben az országban meg az egész világon jelentkezett. S elindítottuk két etalonüzem építését, túl vagyunk a tervezésen, minden hatósági engedéllyel rendelkezünk. Megint a hitelválság és hitelprobléma akasztott meg bennünket ezen a területen. Az üzemanyagoknál változatlanul él az az uniós támogatás, ami eddig is jelen volt. Azt gondolom, hogy ez különösebb problémát nem okoz.

A piaci árak Európában már emelkednek, Spanyolországban 190 euró a kukorica tonnánkénti ára, itt viszont a jelentős szállítási költséget kell hozzákalkulálnunk, ami legalább 50 eurót jelent. Élni fogunk az intervenciós felvásárlás lehetőségével is, ami európai szinten ugyancsak 700 ezer tonnát jelent - minden törekvésünk ellenére csökkentették -, de megpályázzuk ennek a legnagyobb részét, hiszen talán Románia és Magyarország fog pályázni erre a mennyiségre a következő időszakban, és a jelenlegi forintárfolyamon ez már 24-25 ezer forintos átvételi árat jelent. Tehát minden olyan lehetőséget, ami a kezünkben van, megpróbálunk kihasználni. Hála istennek, raktározási kapacitási gondjaink nincsenek, hiszen 15-16 millió tonnát tudunk Magyarországon tárolni. A szakmai szervezetekkel folyamatos tárgyalásban vagyunk, és a Fejlesztési Bankkal is, hogy milyen hitelkonstrukciókat tudunk adni.

Átérzem annak a súlyát és felelősségét, amit ön elmondott, és a magam részéről mindent elkövetek azért, hogy ezt a válságot a dinnye és az alma után a kukoricával szintén le tudjuk kezelni.

Köszönöm a kérdését és a véleményét is, amit elmondott. (Taps az MSZP és az MDF soraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai