Készült: 2024.05.12.17:31:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

215. ülésnap (2009.06.08.), 220. felszólalás
Felszólaló Tellér Gyula (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:20


Felszólalások:  Előző  220  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TELLÉR GYULA (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Hankó Faragó Miklós Képviselő Úr! - úgy is mint a törvényjavaslat előterjesztője. Én ennek a törvényjavaslatnak egyetlenegy vonatkozásához vagy egyetlenegy mozzanatához szeretnék hozzászólni. A képviselő úr, amikor előterjesztette itt a törvényjavaslatot, azt a benyomást keltette bennem, hogy a törvényjavaslattal kapcsolatban - a javaslat céljával és az esetleges bevezetés hatásával, eredményével kapcsolatban - minden tisztázva van, kizárólag technikai jellegű bevezetőre van szükség, hogy minősítéseket, szervezetet, s a többi, s a többi, le lehessen írni, illetve hogy mire nem szolgál ez a törvényjavaslat. Nos, én úgy gondolom, hogy ezen a két ponton egyáltalán nincs tisztázva minden, sőt minthogyha a lényeg nem is hangzana el vagy nem is hangzott volna el, inkább valami másról volt szó.

Miről gondolom, hogy a lényeg? Megítélésem szerint egy ilyen törvényjavaslatban rejtett módon a következő kérdés van benne: kinek az érdeke és kinek az akarata döntse el, hogy a felsőoktatási intézmények hogyan működjenek? Alapvetően két szereplő jön szóba, az egyik az állam, amelyik mögött a közösség van ott, tehát az állam a közösség érdekkifejezője, vagy pedig a tőke, amelyik ide be akar jönni, és versenyezni akar. Azt ugyanis nem feltételezem, hogy mondjuk, a német állam akar ide bejönni, és állami egyetemet alapítani Magyarországon. Megteheti ezt otthon. Ha verseny, ez egyfajta verseny.

Nyilvánvaló, hogy itt a tőke versenyéről van szó, arról van szó, hogy jöjjön be a tőke, és mint tőke versenyezzen, beleöltözve a felsőoktatás intézményrendszerébe, a működésmódjába, a hatásmechanizmusaiba, ugyanúgy, ahogyan például a médiumok esetében is a tőke jön be, amikor az ATV-ről vagy az RTL Klubról van szó, és a tőke valamilyen kulturális javak szolgáltatásába vagy szórásába beleöltözve voltaképpen tőkeversenyt folytat, mert arra törekszik, hogy pénzből még több pénzt csináljon.

(19.40)

Az ide bejövő nemzetközi egyetemet alapító szervezet, ha az nem állam - márpedig úgy gondolom, hogy nem elsősorban államok akarnak bejönni -, akkor valamilyen tőkés szervezet, amelyik tőkeversenyt akar folytatni az egyetemi oktatás vagy a felsőoktatás mezőnyében, pénzből még több pénzt akar csinálni. Hogy egy ilyen törekvésnek a kultúra területén milyen következményei vannak, hogy előbb vagy utóbb hogyan rendeli maga alá a tőkemotívum a tartalmi kérdéseket és például az állam tevékenységében kifejeződő közösségi érdeknek a szempontjait, arra minden olyan esetben, amikor a kultúrát tőke finanszírozza vagy a tőkés finanszírozás a fő szempont, számtalan példát láthattunk.

Ez az, ami miatt az én számomra ez a törvény - már bocsánatot kérek, de - gyanús, mintha ezt nem valamilyen, a közösség számára minél magasabb színvonalat nyújtani akaró szándék vezérelné, hanem inkább a tőkehasznosulás számára egy újabb formát, újabb lehetőséget, újabb csatornát nyitni akaró szándék.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  220  Következő    Ülésnap adatai