Készült: 2024.05.06.04:31:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

240. ülésnap (2001.11.12.), 222. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás pénzügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 5:32


Felszólalások:  Előző  222  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY pénzügyminiszter: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy a módosító javaslatokról történő szavazás előtt mintegy öt percben a legfontosabb módosításokról tájékoztassam önöket.

A törvényjavaslat megalkotásának alapvető célja Magyarország terrorizmus elleni fellépésének erősítése volt. Ennek érdekében több területet érintő szabályozáskiterjesztésre, szabályozásmódosításra kerül sor. Kiemelt jelentősége a törvényjavaslatnak, hogy felhatalmazása révén a kormány, az ENSZ Biztonsági Tanácsa felkérésének eleget téve kihirdetésével azonnal csatlakozhat a nemzetközi embargós intézkedésekhez.

A terrorizmusellenes intézkedések további körét a pénzmosás megakadályozására irányuló rendelkezések alkotják. Bár a pénzmosás a nem jogszerűen szerzett pénzeszközök eredetének elkendőzésére irányul, az így tisztára mosott pénz felhasználásának egyik célpontja éppen a terrorizmus finanszírozása.

 

(17.10)

 

Ennek okán vált szükségessé, hogy a törvényjavaslat számos jogszabály módosításával mielőbb szigorítsa a pénzmosás bűncselekményéhez kapcsolódó jogszabályokat. A törvényjavaslat elkészítése során nem csupán a pénzmosás megelőzésének jelenlegi nemzetközi gyakorlatát tekintettük át, de messzemenőkig figyelembe vettük az Európai Unió vonatkozó irányelvének folyamatban lévő módosítását is.

A Tanács és a Parlament egyeztető bizottsága október 17-én, a törvényjavaslat benyújtása után két héttel fogadta el a pénzmosás elleni irányelvet módosító irányelv kompromisszumos szövegtervezetét. Annak ellenére, hogy az Európai Parlamentben végső szavazásra még nem került sor, az Európai Unió által október 31-ét követően megküldött javaslathoz képest már nem várható lényegi változás.

A törvényjavaslat előkészítése során a pénzmosás elleni nemzetközi küzdelem fő központjának tekinthető Financial Action Task Force ajánlásainak való megfelelést is kiemelten kezeltük. A FATF úgynevezett feketelistáját több ország, illetve szervezet veszi alapul a pénzügyi kapcsolatokat érintő szigorúbb intézkedések hatályának meghatározásakor. Ezért is fontos, hogy hazánk mielőbb lekerüljön erről a listáról. Erre kizárólag a törvényjavaslat és az ahhoz benyújtott, a kormány támogatását élvező módosító javaslatok elfogadása után nyílik lehetőség.

Tisztelt Országgyűlés! Megelégedéssel állapítható meg, hogy a törvényjavaslat vitája során a képviselők többsége egyetértett annak szükségességével és főbb tartalmi elemeivel. A korlátozó intézkedések bevezetését szabályozó szakasszal a képviselők túlnyomó többsége egyetértett. Támogatjuk azt a képviselői módosító indítványt, amelynek elfogadása esetén a kormánynak korlátozó intézkedések életbe léptetése esetén azokról az Országgyűlést tájékoztatnia kell.

A módosuló jogszabályok között elsőként szerepel a pénzmosás megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 1994. évi XXIV. törvény. A törvényjavaslat vitája során több módosító indítvány is érkezett a törvény hatályának kiterjesztésére vonatkozóan. Fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy azért van szükség az azonosítási és a pénzmosásra utaló körülmények bejelentésére vonatkozó kötelezettség előírására a foglalkozások ilyen széles körében, mert a pénz- és tőkepiacokon keresztül zajló pénzmosás egyre inkább kiegészül a nem pénzügyi közvetítők igénybevételével, az ingatlanok és nagy értékű ingóságok adásvétele útján elkövetett pénzmosással.

A törvényjavaslat a benyújtott módosító javaslatok beépítésével ugyanakkor nem ró felesleges adminisztrációs terhet azokra, akik ténylegesen nem válhatnak részesévé a pénzmosási csatornáknak. Az ügyvédeket a titoktartási kötelezettségükkel összhangban nem terheli az ORFK pénzmosás elleni egységéhez történő bejelentési kötelezettség, amennyiben ügyfelüket nyomozati, bírósági eljárásban védik vagy képviselik.

A pénzmosás megelőzéséről és megakadályozásáról szóló törvény módosításához több olyan módosító javaslat érkezett, amely technikai pontosítást, a jogalkalmazást megkönnyítő rendelkezést tartalmaz. Hasonló javaslatokat nyújtottak be a takarékbetétről szóló törvényerejű rendelet módosításához is. Ennek során javaslat érkezett a takarékbetét fogalmának pontosítására, a betéti okiraton feltüntetendő adatok körének meghatározására, a már meglévő, névre szóló takarékbetétkönyv tulajdonosának újraazonosítására. A módosítások szintén egyértelművé teszik az ORFK szerepét, mivel 2004. december 31. után a takarékbetét névre szólóvá alakításához szükséges jóváhagyás megadását az ORFK kizárólag pénzmosás alapos gyanúja esetén tagadhatja meg.

A hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény módosításával kapcsolatban támogatjuk azt a módosító indítványt, amely a pénzváltási tevékenységet végző szervezetek vezető állású személyeire vonatkozóan szigorú feltételeket állapít meg. Szintén szükségesnek látjuk, hogy a törvény hatálya alá tartozó személyeknek és szervezeteknek a felkészüléshez némi időre van szüksége. Ezért támogatjuk, hogy a törvény a kihirdetését követő 15. napon lépjen hatályba.

Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem a módosító indítványok támogatását. Köszönöm. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  222  Következő    Ülésnap adatai