Készült: 2024.09.19.14:29:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

240. ülésnap (2001.11.12.), 141. felszólalás
Felszólaló Francz Rezső (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:52


Felszólalások:  Előző  141  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FRANCZ REZSŐ (MSZP): Elnök Asszony! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Mi a kormány terve a felvásárolt szövetkezeti üzletrészek mögötti vagyonnal? Az 1049/2001. (V. 18.) számú kormányhatározat rendkívül szűkszavúan, sok félreértésre alkalmat adó módon tudatta a szövetkezeti üzletrészeket birtokló polgárokkal, hogy az állam piacinak nevezett eszközökkel, azok igénybevételével megvásárolja az üzletrészüket. Az üzletrészek 1992-es névértékben történő megvásárlásának lebonyolítását az ÁPV Rt. és a Magyar Fejlesztési Bank Rt. által létrehozott korlátolt felelősségű társaságra bízzák, legalábbis a kormányhatározat szerint.

Ezzel kapcsolatban a magyarázatát kérem a következőkre:

Tulajdonképpen ki a vevő? Ugyanis az üzletrész-adásvételi szerződésben vevőként az illetékes megyei földművelésügyi hivatal van feltüntetve. Ők is bonyolítják a vételt, ellentétben a kormányhatározatban leírtakkal.

Mikor, hogyan száll át az MFB Üzletrész-hasznosító Kft.-re az üzletrész tulajdonjoga? Az még egy eladás, azt megint meg kell hirdetni, hogy az elővételi jogot birtoklóknak joguk legyen jogaikat érvényesíteni.

Az adásvételi szerződésben nem bizományosként, hanem vevőként szerepel a megyei FM-hivatal. A még meglevő szövetkezetek tagjai aggódva figyelik, vajon ki lesz az új tulajdonostársuk. Vajon ki és milyen szándékkal képviseli majd a szövetkeztek közgyűlésein az állam által megvásárolt külső üzletrésztulajdont? Közben újabb és újabb ígéretek hangzanak el, hogy mindenki megkapja a '92-es üzletrész névértékét.

Hogyan kell ezt érteni? Ez azt jelenti, hogy a nyugdíjas, az aktív tag is, az időközben felszámolt vagy csődbe ment szövetkezetek üzletrészese is? Az ipari és a szolgáltató szövetkeztek és az áfészek üzletrésze is? És végül a legfontosabb: mi a szándéka a tisztelt kormányunknak, ha már így megszerzik ezt a sokmilliárdos vagyont, a parlamentnek joga van megtudni, hogy mi lesz a sorsa az adófizetők pénzén államosított vagyonnak.

Ezért itt és most kérem, valljon színt: mit kívánnak kezdeni vele? Várom megtisztelő válaszát. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  141  Következő    Ülésnap adatai