Készült: 2024.04.26.07:21:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

105. ülésnap (2007.11.05.), 32. felszólalás
Felszólaló Dr. Salamon László (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:49


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SALAMON LÁSZLÓ (KDNP): Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Ezer esztendővel ezelőtt született Szent Imre herceg, Szent Istvánnak a trón utódlására kiválasztott gyermeke. Szent Imre évszázadok óta példaképként áll a nemzet, elsősorban a magyar fiatalok nemzedékei előtt. Gondos neveltetését az az atyai törekvés határozta meg (Az elnök csenget.), hogy fiát tudatosan készítse fel az uralkodás feladatára, és hogy ennek eredményeként népe és országa ügyét elkötelezetten szolgáló, a kor politikai eszményeinek mindenben megfelelő utód kövesse a trónon.

A magyar jogfejlődés legrégibb elemét és emlékét képezi az a törvény, amely a corpus jurisban az első helyen szerepel, és amely államalapító királyunknak Szent Imréhez intézett intelmeit foglalja magában. Ezek az intelmek a kora középkori keresztény állambölcselet legfontosabb tételeit tartalmazzák. Az intelmek szólnak a keresztény hit megtartásáról, az egyház tiszteletéről és támogatásáról és a közügyek helyes szolgálatának követelményeiről, így a döntéseket megelőző tanácskozások hasznos voltáról, az idősek tapasztalatainak figyelembevételéről, a befogadó, nyitott szemlélet szükségességéről. Olyan erényekre hívja fel a figyelmet, mint a türelmesség, az irgalmasság, az igazság tisztelete, a mérsékletesség, a tisztelettudás, a hagyományok követése. Szent István törvénye uralkodói erényekről szól, de valójában ezek a követelmények minden közéletben szereplő számára megszívlelendő ajánlások, a világnézeti irányultságú gondolatokat kivéve még azok számára is, akik nem a keresztény elkötelezettség jegyében kívánnak a köz szolgálatában állni.

Szent Imre herceg nagysága abban állt, hogy teljes odaadással fogadta ezeket az intelmeket, tudatosan készült feladatára, és kész volt életét mindenben alárendelni a köz szolgálatának. Születésének ezredik évfordulóján azért is helyénvaló emlékezete, mert a jövő mindig előttünk van, és a közügyek holnapi intézői ma fiatalok, egyetemisták, kisiskolások valahol; nem tudjuk, hol, nem tudjuk, kik, de itt él közöttünk az, akiből egyszer majd miniszterelnök, miniszter, azaz a köz szolgája, képviselő és más közéleti ember lesz. A mai közállapotok közepette különösen fontos a jövő nemzedéke számára a példa láttatása: lehet becsületesen, értelmesen, tisztességesen felkészülni a közügyek szolgálatára, és ennek megfelelően szolgálni.

Szent Imre herceget tragikus balesete megakadályozta abban, hogy atyja örökébe lépjen. Államalapító királyunkat aggodalom töltötte el a trón utódlását és az ország jövőjét illetően, mint tudjuk, keletkeztek is zavarok halálát követően az ország vezetésében. A szilárd alapokra épített távlatos országteremtő munka azonban nem volt hiábavaló: Szent István műve - nem utolsósorban azon erények folytán, amelyeket utódaira hagyományozott, és amelyeket Szent Imrének már nem volt módja királyi székbe ülve gyakorolni - átvezette az országot a nehéz korszakokon. Szent Imre herceg alakja és az őt uralkodásra felkészítő intelmek elválaszthatatlanul összekapcsolódnak, és elválaszthatatlan tőle az odaadó szolgálatra történő felkészülés, a jó akarása, a készség, önzetlenül dolgozni a jövőért, a jó célok érdekében.

Szent Imrének nem volt látványos történelmi szerepe, nem volt történelmi események meghatározó mozgatója, mégis erényei folytán, alakja személyében hordozott üzenete révén példaképül szolgálhat a közügyek szolgálatára készülő jövő nemzedékek számára.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps.)

(13.50)




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai