Készült: 2024.09.19.00:12:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

105. ülésnap (2007.11.05.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Veres János (MSZP)
Beosztás pénzügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VERES JÁNOS pénzügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! (Demeter Ervin: Fehéríts!) Azt gondolom, való igaz, hogy ez az a kérdéskör, amely méltán számíthat valamennyi politikai erő támogatására, függetlenül attól, hogy kormányon vagy pedig ellenzékben van az a politikai erő, hiszen nyilvánvalóan az országnak szüksége van arra, hogy az a bizonyos, 17-18 százalékra becsült szürke- és feketegazdaság legális tevékenységgé váljon Magyarországon, és mindennek érdekében hathatós intézkedéseket tegyen az állam valamennyi szervezete.

Szeretném elmondani, hogy az elmúlt másfél évben számos olyan jogszabály-változtatás történt, amely megteremtette a lehetőségét annak, hogy korábban nem létező eszközökkel is fel lehessen venni a harcot az ilyen tevékenységekkel szemben. Bevezetésre került a minimálbér kétszerese utáni járulékfizetési kötelezettség, az elvárt jövedelmezőség a cégeknél, a házipénztárak fokozott ellenőrzése, a járulékfizetési kötelezettség kiterjesztése és általánossá tétele, a harmadik piaci importáfa-fizetés szigorítása, a havi járulékbevallások elektronikus formában történő teljesítése, ami szintén egy ellenőrzöttebb feltételrendszert biztosít, továbbá az adatnyilvánosság, az APEH honlapján nyilvánossá tett adatok lehetősége sokkal több és sokkal jobb ellenőrzési feltételt biztosít az üzleti szereplők számára. Bevezetésre került a vagyonosodási vizsgálatok nagyobb számban történő elvégzése.

Ez mind-mind azt szolgálta, és azt értük el ezeknek az intézkedéseknek az eredményeként, hogy Magyarországon számottevő mértékben tisztult a gazdaság. Bizonyosan el fogja érni az 50 milliárd forintot ebben az évben az a többletbevétel, amely a költségvetésbe ezen intézkedések következetes végrehajtásából származik.

Meg tudom erősíteni képviselő úr azon számait, amelyeket a vagyonosodási vizsgálatok kapcsán említett, illetve a minimum-járulékalap fokozott ellenőrzése kapcsán említett, de két másik számmal is kiegészíteném. Nevezetesen a színlelt szerződések vizsgálata során 116 adózónál lefolyt vizsgálat eredményeképpen mintegy 4 milliárd forint adókülönbözet került megállapításra, és az adóminimalizálók ellenőrzése során mintegy 50 milliárd forint adókülönbözetet tárt fel az adóhatóság ebben az évben.

Rendkívül fontosnak tartom azt is megemlíteni, hogy az adóhatóság élt az új törvény adta lehetőséggel, nevezetesen az adószám felfüggesztésével, valamint a törléssel. Összességében olyan cégeket ért ez az intézkedés, amelyek az elmúlt években több mint 300 milliárd forint fiktív forgalmat szerepeltettek bevallásaikban.

A vám- és pénzügyőrség is az elmúlt időszakban megfelelőképpen élt a rendelkezésére bocsátott jogi eszközökkel. Ilyen értelemben a dohánytermékek fokozott ellenőrzéséből az elmúlt évben mintegy 38 milliárd forint, ebben az évben pedig közel 20 milliárd forint többletbevétel származik a költségvetésben. Az üzemanyagok ellenőrzéséből és a legális forgalom bővüléséből az elmúlt évben 62 millió liter benzin-, 107 liter gázolaj-többletforgalom keletkezett Magyarországon, ezeknek az adóbevételi többlete eléri a 20 milliárd forintot, és ebben az évben is reálisan látszik olyan eredmény elérése, miszerint az adóbevételi többlet 10 milliárd forint körül alakulhat ezen termékkörből is. Ugyancsak nagyon fontos az alkoholtermékek mint másik jellemző jövedéki termékkör forgalmazásának szigorítása, ebből is származik ebben az évben valószínűleg több mint 3 milliárd forint többletbevétele a költségvetésnek.

A hogyan továbbra is tudunk természetesen válaszolni, nevezetesen az elmúlt hónapokban a kormány meghozta azt a döntést, amely a feketegazdasággal kapcsolatos ellenőrzési tevékenységben leginkább érintett állami hatóságok megerősítéséről szól.

(13.30)

Ez létszámbeli és anyagi megerősítést is jelent az illetékes hatóságoknak. Több száz fős ellenőri létszám bővülését és összességében több milliárd forint kiadási többlet engedélyezését jelenti ezeknek a hatóságoknak. Jelzem, hogy ezeken a területeken 1 forint költségvetési többlet megtérülése általában rövidebb, mint egy év alatt megtörténik. S természetesen a most az Országgyűlés előtt lévő törvényekben is több olyan javaslat szerepel - utalnék csak az áfatörvényben szereplő fordított adózás kiterjesztésére vonatkozó javaslatra, illetve az adózás rendjére vonatkozó törvényre, amelyben az APEH becsléssel történő értékmeghatározásának szélesebb körű alkalmazására nyílik lehetőség -, amelyekkel az Országgyűlés a törvényalkotó munkájával is szolgálhatja az imént az általam elmondott fontos folyamatot.

Kérem képviselőtársaim támogatását e javaslatok elfogadásához, valamint támogatásukat e nagyon fontos kifehérítési küzdelemben. Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai