Készült: 2024.09.20.04:02:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2012.10.29.), 192. felszólalás
Felszólaló Dr. Stágel Bence (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:03


Felszólalások:  Előző  192  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. STÁGEL BENCE (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A jogállamiság alapvető elve a demokratikus döntéshozatal. Demokratikus döntéshozatal azonban elképzelhetetlen a társadalom különböző korcsoportjainak bevonása nélkül. Közismert tény ugyanakkor, hogy a fiatalok közéleti aktivitása az átlag alatt van. Hosszú távon egyetlen demokratikus ország sem engedheti meg magának, hogy egy nemzedék a közélettől való nagyfokú elszigeteltségben nőjön fel. A demokratikus jövő záloga a fiatalok közéleti tájékozottsága és közéleti aktivitása.

Egy öt évvel ezelőtti felmérés, az Ifjúság 2008 gyorsjelentés egyik megdöbbentő kimutatása az volt, hogy a 15-29 évesek egyhetede azon a véleményen volt, hogy bizonyos körülmények között egy diktatúra jobb, mint a demokrácia, további közel egyharmaduk számára pedig gyakorlatilag lényegtelen, hogy demokratikus vagy diktatórikus körülmények között él-e.

A demokrácia iránt elkötelezett politikai szereplők egyértelmű célja kell legyen a fiatalok bevonása a döntéshozatalba, valamint a közéleti kérdésekbe. Ezt a célt szolgálta az október 3-án megtartott gyermek- és ifjúsági parlament, valamint ezt a célt szolgálná az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség által régóta szorgalmazott célkitűzés, mely szerint a politikai, közéleti viták helyszínei lehessenek a felsőoktatási intézmények is.

Fejlett demokráciákban - Dániától az Egyesült Államokig - az egész világon ennek a társadalmi párbeszédnek mindennél fontosabb helyszínei az egyetemek és a főiskolák. Meggyőződésem, hogy a rendszerváltás értékeinek kiteljesítése más országokhoz hasonlóan Magyarország számára is csupán a közügyekről folytatott aktív párbeszéd elterjesztésével lehetséges a fiatalok között.

Kérdezem tehát mindezek alapján az államtitkár úrtól, hogy milyen eredményekkel zárult október 3-án a gyermek- és ifjúsági országgyűlés a Parlamentben, valamint hogy folytatható-e ez a megkezdett társadalmi párbeszéd immáron a felsőoktatási intézményekben.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  192  Következő    Ülésnap adatai