Készült: 2024.09.19.22:36:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2012.10.29.), 132. felszólalás
Felszólaló Dr. Navracsics Tibor (Fidesz)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:17


Felszólalások:  Előző  132  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NAVRACSICS TIBOR közigazgatási és igazságügyi miniszter: Köszönöm szépen a szót, tisztelt elnök úr. Tisztelt Képviselőtársam! Örülök neki, ha egyetértéssel találkozik a kormányzatnak az a terve, és kétség sincs afelől, hogy az önkormányzati szférát anyagilag is konszolidálni kell, már csak azért is, mert valóban az utóbbi időszakban különösen súlyossá vált az a tendencia, az előző kormányok által követett tendencia, hogy feladatokat adtak az önkormányzatoknak, de a feladatok ellátásához szükséges pénzügyi forrásokat azonban nem biztosították. Ennek következtében az önkormányzatok eleinte csak a rendelkezésükre álló ingatlanvagyontól szabadultak meg kényszerűen, később aztán el is adósodtak.

Tekintettel arra, hogy az államadósság mértékéhez így is, úgy is az önkormányzati adósság is hozzátartozik, a költségvetésben is költségvetési hiányt növelő tényezőként is jelenhet meg, éppen ezért, noha a többlet ilyen értelemben vett többletdeficitet nem jelent, ugyanakkor nagyon fontos a konszolidáció végrehajtása.

A megyei önkormányzatoknál egyébként nem szeretném, ha az a kép alakulna ki, miszerint az önkormányzatok és a kormány egymásnak ellenfelei. A megyei önkormányzatoknál azért kellett gyorsan cselekedni, mert ott sokkal súlyosabb volt a helyzet, mint a települési önkormányzatoknál, sokkal súlyosabb volt az eladósodottság, éppen abból adódóan, mert az azt megelőző szocialista kormány a 2006-os önkormányzati választási eredményre reagálva sokkal súlyosabb büntető szankciókat léptetett életbe a megyei önkormányzatokkal, mint a települési önkormányzatokkal szemben, éppen ezért gyorsan kellett cselekedni. Mint ahogyan Esztergom esetében is gyorsan kellett cselekedni, ahol az eladósodottság már az intézmények működőképességét veszélyeztette, ezért működteti őket az állam. Ugyanakkor ezzel egybeesik egy olyan szakmai koncepcióváltás is, amely az oktatáspolitika, illetve az egészségügy területén az állami szerepvállalás növelését mint garanciális elemet tartotta fontosnak. A kettő egybeeséséből adódik az, hogy a megyei önkormányzatoktól az államhoz került intézményeket a jövőben is az állami intézményrendszer, nevezetesen az Emberi Erőforrások Minisztériuma alá tartozó intézményrendszer fogja működtetni. Ebből adódik, hogy a települési önkormányzatoknál semmifajta vagyonátcsoportosítás nem várható.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  132  Következő    Ülésnap adatai