Készült: 2024.09.19.20:33:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

242. ülésnap (2001.11.27.), 317. felszólalás
Felszólaló Dr. Hankó Faragó Miklós (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:29


Felszólalások:  Előző  317  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HANKÓ FARAGÓ MIKLÓS (SZDSZ): Köszönöm szépen, elnök asszony. Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Országgyűlés! A Szabad Demokraták Szövetsége a téma fontosságára való tekintettel hajlandó támogatni a pénzmosásról szóló törvényjavaslat egészét, ha a 45. számú ajánlásnak mind az öt pontját elfogadja a parlament. Ha ez megtörténik, akkor egy teljesen más javaslatról fog szavazni a Ház, mint azt eredetileg tette volna. Ez a helyzet a Házban azért alakulhatott ki, mert egy átgondolatlan előkészítés után és a háromhetenkénti ülésezés mellett egy ilyen helyzet ezt az eredményt szülte.

 

(19.00)

 

Hónapok óta tudja a kormány, hogy a pénzmosás ellen küzdő nemzetközi szervezet elmarasztalásának mi az oka. Bőven lett volna idő megvitatni a tervezetet, ha a kormány időben benyújtotta volna, már nyáron a javaslatát, és a javaslattal együtt a jogalkotási törvényben foglaltaknak megfelelően előkészíti és benyújtja a végrehajtási rendelettervezetet is. Ez már csak azért is indokolt lett volna, mert a jogszabály valódi tartalmát a rendelet fogja megadni. A kormány persze azért járt el így, ahogy most, mint oly sokszor mostanában, hogy a nemzetközi kötelezettségvállalásra és az idő rövidségére való hivatkozással megzsarolhassa az országgyűlési képviselőket, és ezzel az ürüggyel etatista, garanciális jogokat sértő és semmibe vevő törvényt fogadtasson el a Házzal.

Varga Mihály pénzügyminiszter úr az általános vita elején még azt mondta: "A pénzmosási törvény hatályának szélesítése összhangban áll az Európai Unió vonatkozó irányelvtervezetével. Semmivel nem akarunk többet és semmivel sem akarunk kevesebbet annál, mint amit az európai uniós elvárások és irányelvek ebben a kérdésben megfogalmaznak."

Mint az mára világossá vált, ez nem így van. Az előterjesztő több tekintetben is megpróbálta félrevezetni az Országgyűlést, és az egész ügyet úgy próbálta beállítani, hogy az a képviselő, aki nem támogatja az előterjesztett eredeti szöveget és a kivételes, illetve sürgős eljárást, az a pénzmosók ügynöke. Mi a törvényjavaslat vitájában, a plenáris és a bizottsági üléseken egyértelműen bebizonyítottuk, hogy a javaslat nincs összhangban az irányelvtervezettel, súlyos alkotmányossági és törvényes kifogások fogalmazhatók meg vele szemben.

A kormányzat egészen az elmúlt hétig mereven ragaszkodott hibás álláspontjához. Az alkotmányügyi bizottság múlt heti ülésén az igazságügyi tárca képviselője azonban az alábbiakat mondta: "A kormány a zárószavazás előtt azért terjesztette elő ezt a módosító javaslatot, mert arra az álláspontra jutott, hogy az idáig támogatott módosító javaslatok elfogadása esetén, ha így születik meg a törvény, akkor a pénzmosás elleni törvény és az ügyvédi törvény együttes alkalmazása komoly problémákat okozhatna. Nem lenne egyértelműen megállapítható, hogy mi is marad, mi lesz az ügyvédi titok jelentése a jövőben. Nem lenne egyértelműen megállapítható, hogy milyen korlátozások vonatkoznak rá, és melyek azok az esetek, amikor az ügyvédi titok korlátozás nélkül, teljes mértékben érvényesül. Ezek a problémák az igazságszolgáltatás működését is veszélyeztetnék, adott esetben azt az alkotmányos funkciót, amit az ügyvédek betöltenek. Indokolt egy olyan megoldást kialakítani, amely figyelembe veszi az időközben elfogadott közösségi irányelv-módosításban foglalt azon szempontot, hogy a tagállamok 18 hónapot kaptak arra, hogy az irányelv-módosításban foglaltakat implementálják a hazai jogukba."

Ez teljesen más, mint amiről korábban szó volt. Ha az eredeti javaslat került volna elfogadásra, akkor egy alkotmányellenes törvény lépett volna hatályba, és az Alkotmánybíróság lett volna kénytelen ezt megállapítani, úgy, mint ahogy azt a táblabíróságok esetében a múlt héten tette. A javaslat még így is biankó csekket állít ki a kormánynak, hiszen a tartalmát rendelet fogja kitölteni, és annak tervezetét a kormány törvénysértő módon nem nyújtotta be a Háznak, és semmilyen konkrét tájékoztatást nem kaptunk a pénzmosás hazai helyzetéről sem. De tekintettel Magyarország nemzetközi kötelezettségvállalására, az ügy fontosságára, ezért és csak azért a törvényt a Szabad Demokraták Szövetsége most megszavazza.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az SZDSZ padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  317  Következő    Ülésnap adatai