Készült: 2024.09.19.00:40:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

266. ülésnap (2005.11.15.), 206. felszólalás
Felszólaló Endre Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:52


Felszólalások:  Előző  206  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ENDRE SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A luxusbaloldali kormány teljesen érzéketlen a vidéken élő emberek problémáira, ezt már többször láthattuk. És ha most a költségvetést egy kicsit részletesebben áttekintjük, és a megyei területfejlesztési tanácsokra vonatkozó részt nézzük, akkor ismételten azt láthatjuk, hogy a vidék problémája a háttérbe szorul, vagy legalábbis itt a rászánt összegek megfeleződnek.

Azt lehet mondani, hogy jövőre szinte teljes egészében leértékelődnek a területfejlesztési tanácsok mind a szerepüket, mind a lehetőségüket tekintve. A tervezet szerint a tanácsoknak források hiányában nem lesz szerepük a megyék fejlesztésében. Ez azt jelenti, hogy az egyébként is rászoruló kistelepüléseken kevesebb pénz fog jutni az óvodák, iskolák felújítására, hiszen ezekből az alapokból tudtak, mondjuk, egy ravatalozót is felújítani, és kevesebb pénz fog jutni fűtés-korszerűsítésre vagy éppen járdafelújításra. Ezért is nyújtottunk be olyan módosító indítványt, amit Firtl Mátyás képviselőtársam jegyez, amellyel ezt az összeget szeretnénk emelni.

Csak tájékoztatásul mondom, hogy a tavalyi összeg körülbelül 16 milliárd forint volt erre a célra. Az idén ez megfeleződött, tehát 8,8 milliárd forint áll rendelkezésre majd a drasztikus csökkentés után.

 

(Az elnöki széket dr. Dávid Ibolya, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Tisztelt Országgyűlés! Azt gondolom, hogy méltán merül fel az emberekben a változtatás, a változás utáni igény, és most már nemcsak a vidéken élők, nemcsak a parlamentben dolgozó országgyűlési képviselők mondják ezt, hanem kérem, engedjék meg, hogy választókörzetem egyik települése, egyik városa, Kiskunmajsa MSZP-elnökének nyilatkozatát idézzem az Új KunMajsa október 14-ei számából, ahol is az MSZP kiskunmajsai elnöke így fogalmaz: “Kiskunmajsát az elmúlt időszakban a megtorpanás, a tétovázás és a versenyben történő lemaradás jellemezte. 2006-2010 között azonban a fejlesztéseknek, beruházásoknak, munkahelyteremtésnek kell következnie, ellenkező esetben szülővárosunk olyan lépéshátrányba kerül a környező településekkel, városokkal szemben, amit soha többé nem fog tudni behozni.ö

 

(15.20)

Egyébiránt ő a Miniszterelnöki Hivatal munkatársa, aki a területfejlesztéssel foglalkozik, tehát pontos képe van a helyi viszonyokról. Így folytatja: “Változnunk kell, mert Kiskunmajsa lemarad a versenyben, amelyet Kiskunfélegyházával, Kiskunhalassal és ma már a környező kistelepülésekkel folytat. Kiskunmajsa sikerének záloga a versenyképesség növelése. Változnunk kell, mert gyermekeinknek élhetőbb, otthonosabb, sikeresebb Kiskunmajsát akarunk átadni.ö

Tisztelt Országgyűlés! Azt gondolom, hogy ha a változtatás igénye ilyen erősen merül fel, most már nemcsak ellenzéki oldalon, hanem a szocialisták oldalán is, akkor valóban cselekedetre, cselekvésre van szükség. Én a magam részéről azért is nyújtottam be olyan módosító indítványokat, amelyek ezt a térséget érintik, ezen térség versenyképességének a növelését irányozzák elő. Többek között ilyen éppen Kiskunmajsa elkerülő út, hiszen az elmúlt három évben, ahogy ezt hallottuk, Kiskunmajsára nem nagyon jutottak fejlesztési források.

Egyébiránt egy elkerülő út hasznossága és a gazdasági élet élénkítésére gyakorolt hatása az én választókörzetemben máshol is tetten érhető, hiszen éppen Kiskunfélegyháza az, ahol a 451-es út, ami Csongrád felé biztosítja az elkerülést, az úgynevezett Széchenyi plusz tervből kapott komolyabb támogatást, és mára láthatjuk, hogy ez milyen pozitív hatást gyakorolt mind a gazdaság, mind a kereskedelem fejlődésére.

Tisztelt Országgyűlés! Én azt gondolom, hogy az általunk benyújtott módosító indítványok jó része segít azt a problémát orvosolni, amelyet a vidéken élő emberek úgy fogalmaznak meg, hogy ők az ostor végén vannak, vagyis az ostor mindig rajtuk csattan. Ezek a módosító indítványok ezeket a nehézségeket próbálják könnyíteni, vagyis a vidéken élő emberek mindennapjait megkönnyíteni.

Kérem, hogy támogassák módosító indítványainkat. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  206  Következő    Ülésnap adatai