Készült: 2024.09.21.12:56:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

266. ülésnap (2005.11.15.), 2. felszólalás
Felszólaló Pál Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁL TIBOR (MSZP): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Bizonyára sokszor önökkel is megtörtént, hogy közlekedve az országban, egy-egy nagyvárosban vagy kistelepülésen elhaladtak egy olyan ingatlan vagy épület mellett, ami igen elhanyagolt, leromlott állapotban volt, és eszükbe jutott, vajon ki a tulajdonosa az épületnek vagy ingatlannak, miért nem használják vagy hasznosítják az adott ingatlant. Gyakran vállalkozók, befektetők megkeresik a helyi önkormányzatot hasznosítási szándékkal, és azt a választ kapják az önkormányzattól, hogy az adott ingatlan ugyan itt van az önkormányzat területén, de nem az önkormányzat tulajdona, hanem vagy minisztériumi tulajdon, vagy állami tulajdon.

Nem ritka az sem, hogy az önkormányzatok saját feladataik ellátásához, bővítéséhez szeretnék ezeket az épületeket vagy területeket igénybe venni. 2000-ig szinte lehetetlen volt, hogy egy önkormányzat belátható időn belül hozzájusson a területén lévő állami vagyonhoz. Ez ma már az önkormányzatok számára tervezhető, akár intézmény bővítésére, befektetésre vagy értékesítésre is van lehetőségük.

Természetesen hosszú út vezetett idáig, az önkormányzatiság legfontosabb eleme a politikai önállóság mellett a gazdálkodás szabadsága, a saját vagyonnal, ingatlannal való rendelkezés. Az önkormányzati vagyon kialakulását a gazdálkodó szervezetek és gazdasági társaságok átalakulásáról szóló törvény kezdte meg, majd a helyi önkormányzatokról szóló, '90-ben elfogadott törvény folytatta ezt a folyamatot. A vagyonátadás 1996-ra nagyjából befejeződött, az önkormányzatok több mint 200 ezer ingatlanvagyonnal rendelkeztek addigra, és 4000 milliárd forint volt a vagyon értéke. A privatizációs törvény 2003 novemberétől bővítette a juttatási célokat, de megszabta, hogy először meg kell kísérelni az értékesítést, és amennyiben ez eredménytelen, akkor lehet az önkormányzatok számára átadni az ingatlant.

2004. január 1-jétől az ÁPV Rt. javaslata és a kormány döntése alapján az állami tulajdonú társaságok és a tulajdonukban lévő eszközök is önkormányzati tulajdonba kerülhettek, míg 2005. január 1-jétől kezdve az önkormányzatoknak lehetőségük nyílt arra, hogy értékesítsék az ingatlant, illetve nem feltétlen feladataik ellátásához igényeljék. 2005-ben, tehát ebben az évben az önkormányzatok kérésére a tulajdonukba nagyon sok ingatlan már átkerült. Ebben az évben az utolsó döntéssel 77 ingatlant kaptak az önkormányzatok, 12,5 milliárd forint értékben.

Így kapott ingatlant a XIII. kerületi önkormányzat, a XXII. kerületi önkormányzat egy 200 millió forintot érő ingatlant kapott, Biatorbágy alapfokú oktatási intézmény részére 43 millió forintos épülettel gazdagodott, Gyulán egy kultúrház működtetésére 21,5 millió forint értékben kaptak ingatlant, Hatvan városa egy irodaházat, egy áruházat kapott 23 millió forint értékben, ők az önkormányzati óvodát kívánják elhelyezni ebben az épületben. Érdemes még megemlíteni Nagyoroszit, ahol egy művelődési ház épülete került az önkormányzat tulajdonába 74 millió forintért, vagy Pétervásárát, ahol foglalkoztatási célra kaptak ingatlant 25 millió forint értékben, vagy Vecsést, ahol egy beépítetlen területet adott át az állam az önkormányzatnak, ahol rendőrségi lakásokat fognak építeni.

Nos, látható, hogy a Gyurcsány-kormány programja kiemelten kezeli a nem vagy rosszul működtetett állami tulajdonú ingatlanok ingyenes önkormányzati tulajdonba adását. Ezzel összhangban 2005. január 1-jétől, tehát ez év elejétől az államháztartási törvény előírásai szintén megváltoztak, az önkormányzatok számára kedvező módon. Az értékesítés után a 100 százalék összeg ott marad az önkormányzatoknál, megszűnt a vagyonkezelők egyetértési joga, bővült az igényjogosultak köre, a kistérségi társulások is igényelhetnek most már ingatlant, és bővült a támogatási célok köre.

Tisztelt Országgyűlés! Több okból fontosnak tartottam a költségvetés kapcsán a vagyonról beszélni. Fontos, hogy a lakosság tájékozott legyen, tudja, a közösségi vagyonnal, mindannyiunk értékeivel miként gazdálkodik az állam; az ingatlanok további sorsáról, hasznosításukról, értékesítésükről ott lehet dönteni, ahol a legtöbb információ áll rendelkezésre. Az állami vagyon önkormányzatok számára történő átadásának szabályozása 2000 óta folyamatos, s azt gondolom, hogy ez a demokrácia fejlődése szempontjából fontos.

S végül, a Gyurcsány-kormány a helyi demokrácia megfelelő eszközökkel történő megerősítése és a decentralizáció érdekében is tett egy lépést. Nemcsak beszél az állami feladatok, eszközök decentralizációjáról, hanem tesz is ennek érdekében. Bízom benne, hogy folytatódik ez a folyamat, és hogy nem kell az önkormányzatoknak attól félniük, hogy egyszer valaki majd arra kéri őket, hogy az államtól kapott ingatlanokat adják vissza az állam számára.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai