Készült: 2024.09.22.19:34:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

89. ülésnap (2011.05.09.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő úr! Szeretném pontosítani a kérdését és amit állított: mi egy cserbenhagyott országot vettünk át. Mi egy olyan országot vettünk át, amelyet az elmúlt 8 évben - ahogy ön is említette és ön is mondta - a romhalmaz szintjére sikerült hozni, egy olyan állapotba, ahol valóban minden területen változásra van szükség. Tehát egy cserbenhagyott országgal szembesültünk, és egy cserbenhagyott országot kell kihúzni abból a helyzetből, ahova az elmúlt 8 évben vezették.

Hogy mit tettünk? Említette a fordulatot. Nagyon jelentős fordulatokat vittünk véghez, és úgy gondolom, hogy elindultunk azon az úton, amelyen az ország ebből a cserbenhagyott állapotából kijöhet. Először is konszolidáltuk azt az államháztartási helyzetet, amit örökölt ez az ország; örökölt egy nagy költségvetési lyukat, és ezt sikerült konszolidálni részben a válságadókkal, részben pedig kiadáscsökkentési intézkedésekkel. Ezzel az államháztartás stabilitását 2010-re megvalósítottuk. Utána jött a következő lépés, hogy rövid távon is biztosítsuk ezt: a válságadók és más intézkedések lehetővé teszik, hogy 2012 végéig stabil a magyar államháztartás. Mondhatnék ennek egyébként kézzelfogható következményeit is: ha visszaemlékszik még, 2010 decemberében Magyarországot hozták a 10 legkockázatosabb ország között, az akkori CDS felárral nézve a 9. volt, ez olyan 400 pontos magasságban helyezkedett el, most 250 pont körül járunk. Külföldről a piacok is úgy ítélik meg, hogy ezek az intézkedések stabilitást hoztak az államháztartás és a magyar gazdaság kiszámíthatósága tekintetében. És nyertünk ezzel időt. Ahhoz, hogy reformokat hajtsunk végre, ahhoz idő kell.

Ahhoz, hogy az országot kihúzzuk abból a cserbenhagyott állapotából, ahhoz idő kell, és ezt a két évet nyerte meg az ország. Hozzátenném, hogy az ön által is említett Széll Kálmán-tervvel hozzákezdett az ország, a parlament és a kormány is ezeknek a reformoknak a végrehajtásához. Ebben az országban minden közgazdász szerint, legalábbis nem ismerek olyat, aki ne azt mondaná, de más, publicista és mindenki, aki közügyekkel foglalkozik, arról beszél, hogy reformokra van szükség, 20 éve egyfolytában erről beszél az ország. Most megteremtettük annak a feltételeit, hogy az országban valóban reformokat lehessen véghezvinni.

Ahhoz, hogy reformokat lehessen véghezvinni, úgy gondolom, három fontos feltétel szükséges. Egyrészt kell egy határozott politikai többség - ez a kétharmaddal biztosított. Kell hozzá egy stabil gazdaság - stabilizáltuk és konszolidáltuk az államháztartást. És kell hozzá egy világos értékrend. Én értem, hogy az értékrendben van itt különbség köztünk, de a kormány, és úgy látom, a kormánytöbbség is egy világos értékrendet képvisel, nevezetesen csakis munkával, csakis teljesítménnyel és csakis gazdasági növekedéssel lehet kijönni abból a cserbenhagyott állapotból, amelyben hagyták az országot az elmúlt években.

Hogy miről is szólnak ezek a reformok? Én úgy gondolom, a Széll Kálmán-terv ezt világosan leírja: egy kicsi, de jóval hatékonyabb államról. Arról van szó, hogy az államnak azt a fölösleges költekezését, amit az elmúlt időszakban végzett, meg kell szüntetni. Mindannyiunk érdeke egyébként, hogy kevés feladatot, de azt valóban hatékonyan lássa el az állam.

(13.30)

A másik pedig a munkaerőpiac átalakítása, annak megteremtése, hogy Magyarországon valóban 1 millió új munkahely tudjon létrejönni. Ez nagyon sok területet érint az oktatástól kezdve a konkrét munkaerő-piaci támogatásokon át a közfoglalkoztatásig, azt is beleértve, hogy rugalmassá kell tenni a munkaerőpiacot, lehetővé kell tenni, hogy ne sújtsa a vállalkozót olyan adminisztrációs korlát, ami miatt nem tud felvenni új munkaerőt, és helyette ilyen-olyan szürkegazdaságba vagy szürkefoglalkoztatásba burkolva próbálja megtenni azt, hogy foglalkoztatja őket.

Néhány kérdés, amit említett: túlórapótlék, indoklás nélküli elbocsátás. Ezekről szó sincs. Intéz majd egy ilyen interpellációt, ott szintén megismételném, a kormány nem tervez ilyet, nem is mondott ilyet, ennek részleteit majd még utána pontosan tisztáznánk, de kérném azt, hogy félinformációkra hagyatkozva ne intézzen ilyen kérdéseket.

Visszatérve az indító kérdésére: nem mi hagytuk cserben az országot, mi egy cserbenhagyott országot vettünk át, és azon dolgozunk, hogy ebből a helyzetből kijöjjünk, ennek megteremtettük a gazdasági feltételeit, most pedig azon dolgozunk, hogy meglegyenek azok a reformok, amelyekkel valóban ki is húzhatjuk az országot ebből a cserbenhagyott állapotból.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai