Készült: 2024.04.26.07:31:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

89. ülésnap (2011.05.09.), 28. felszólalás
Felszólaló Dr. Réthelyi Miklós
Beosztás nemzeti erőforrás miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:01


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTHELYI MIKLÓS nemzeti erőforrás miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A miniszterelnök úr döntése értelmében a kormány a nemzeti konzultáció folyamatának következő állomásaként most szociális témakörben ismételten meg kívánja szólítani Magyarország érintett polgárait. A mindennapi élet legfontosabb kérdéseiről szeretnénk megtudni az emberek véleményét. Ön szerint ez helytelen?

Mi azt gondoljuk helyes célnak, hogy a közös gondokra közösen találjuk meg a válaszokat. A levélben tíz kérdést teszünk fel, amelyek a mindennapi életünk szempontjából a legfontosabbak: munka vagy segély, hogyan legyen több munkahely, mire tanítsák a gyermekeinket az iskolában, mi legyen a rezsivel, vagy hogyan és miképpen segélyezzük azokat, akik segítségre szorulnak. A nemzeti együttműködés kormánya fontosnak tartja, hogy megtudja, mit gondolnak a magyarok ezekről a kérdésekről. Nélkülük nem akarunk dönteni. Mindenkinek a véleménye számít.

Tisztelt Képviselő Úr! Nem hiszem, hogy önök nem tartják fontosnak, hogy megtudják, mit gondolnak az emberek arról, hogy be kell-e vezetni Magyarországon a védett kor intézményét vagy sem. Az is nagyon lényeges, hogy az ország segéllyel vagy inkább munkalehetőséggel segítse a munkanélkülieket. Szerintünk mindegyik kérdés Magyarország legégetőbb problémáira keresi a magyarok többsége által támogatott választ. Bízom benne, hogy nagyon sokan visszaküldik a kitöltött kérdőívet. A döntés felelősségét nem háríthatjuk át. A döntést a magyar parlament képviselőinek, a kormánynak, a miniszterelnöknek kell meghoznia, de mindig van olyan szempont, olyan sajátos látószög, választói bölcsesség, amivel a döntéshozók nem feltétlenül rendelkeznek. Ezért sokat segítenek az állampolgárok, ha támogatják a döntéshozók munkáját azzal, hogy elmondják a véleményüket ezekben az izgalmas és fontos kérdésekben.

Ön azt feltételezi, hogy ezeket a kérdéseket már régen eldöntötte a kormány. Talán emlékszik arra, hogy nemrég egy alkotmányozási konzultációt indítottunk útjára, az akkori kérdések között is volt olyan, amikor az emberek többségének véleménye különbözött a mi álláspontunktól. Az alaptörvény szövegébe az a változat került, amit a válaszadók többsége képviselt. Ezúton is köszönjük az akkori segítséget, a visszaérkezett válaszok alapján igazán jó alaptörvényt sikerült alkotni, amely biztonságba helyezi minden magyar ember jövőjét. Most több mint 8 millió kérdőívet küldünk majd ki. Ezek közül az elsők már a hét közepén megérkeznek a címzettekhez. Az pedig körülbelül másfél-két hetet vesz igénybe, hogy mindenkihez eljutnak a levelek. Az emberektől azt kérjük, hogy június 15-éig küldjék vissza a kérdőíveket, az eredményt pedig június 30-áig hozzuk nyilvánosságra.

Tisztelt Képviselő Úr! Ön szeretne egyéb kérdéseket is feltenni. Ennek nem volt akadálya 2002 és 2008 között, de nem tették. Miért nem? Erre csak önök tudják a választ. Egyébként az ön által javasolt kérdések tévedéseket tartalmaznak. A közcélú foglalkoztatás rendszerét a kormány most rakja rendbe, ugyanis a szocialista kormány alatt 8 év alatt közel duplájára emelkedett a munkanélküliek száma. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Döbbenet!) Ez idő alatt 170 ezer munkavállaló egyetlen alkalommal sem jutott munkalehetőséghez állami közfoglalkoztatás keretében. 2010-ben mindezt az adófizetők 150 milliárd forintjából fizették úgy, hogy nagyobb hányadát az Állami Számvevőszék megállapítása szerint olyan programokra fordították, amelyekkel a programokban részt vevők munkaerő-piaci esélyei nem javultak. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Miről beszélsz?)

Tisztelt Képviselő Úr! Ezért nem tesszük fel az ön által javasolt kérdéseket. A tíz kérdésből álló kérdőívet azonban minden magyar megkapja, aki betöltötte a 16. életévét. Bízunk abban, hogy sokan megtisztelnek bennünket azzal, hogy kitöltik és visszaküldik. Így az alaptörvény után most a szociális kérdésekben is megtudjuk választóink véleményét, és az általuk támogatott megoldások szerint dönthetünk arról itt az Országgyűlésben, hogy milyen legyen a jövő Magyarországa.

Köszönöm a figyelmet, s kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai