Készült: 2024.09.19.18:06:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

147. ülésnap, 207. felszólalás
Felszólaló Steinerné Vasvári Éva (Fidesz)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 3:01

Felszólalások:  <<  207  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

STEINERNÉ VASVÁRI ÉVA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Államtitkár Úr! Tavaly szeptemberben már interpelláltam a Tiszaújváros négyezer, azaz csaknem minden családjának megtakarításait őrző - azóta már tudjuk, hogy mennyire nem őrző - brókercég, a London Bróker Rt. helyzetével kapcsolatban.

Úgy gondolom, akkor még a legrosszabb álmában sem gondolta volna senki azt, hogy tíz hónap múltán mennyire kilátástalan lesz a kisbefektetők helyzete. Hogy csak egy adatot mondjak: jelenlegi információim szerint a városunkban legjellemzőbb részvények, a TVK-s részvények 97 százalékát tüntette el, a jól ismert megfogalmazással "ismeretlen tettes", és a részvényesek körülbelül egyharmada nem rendelkezik azon szerződésekkel, amelyek meglétét a Befektetővédelmi Alap kéri a kártalanításhoz.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mit tudok én válaszolni a károsultaknak tíz hónap múltán arra, hogyan fordulhat az elő, hogy sem a csaknem teljes részvénymennyiség eltűnése, sem pedig a dokumentumok ilyen mértékű hiánya nem tűnt fel az ellenőrzési feladattal megbízottaknak? Ki a felelős - mondjuk ki végre: - Magyarország eddigi legnagyobb brókercsődjéért?

A tíz hónap alatt minimális volt a felügyelet részéről a tájékoztatás, szinte csak a titokzatos befektetővárásról szólt a történet, amit az idő múltával egyre kevésbé hittek el az emberek, és az idő a hitetleneket igazolta.

Van-e értelme bármilyen felügyeletnek akkor, ha a részvények 97 százaléka eltűnhet, és az ezen esetben belépő kártalanítás szükséges dokumentumainak a meglétét sem ellenőrzik kellően? Minden felelősség nem hárítható át az úgynevezett "buta kisbefektetőkre"! Minek kell még történnie ahhoz, hogy a felügyelet végre befektetőbaráttá váljon, és a befektetők érdekében nagyon barátságtalan és bizalmatlan legyen a brókercégekkel szemben? Milyen eszközökkel érhető el, hogy az ellenőrzések jelentéseiben foglaltakat a fontosságuknak megfelelően értékeljék és időben lépjenek?

Tíz hónap múltán végre pontos adatot szeretnénk hallani arról, mekkora a tényleges kár! Még erről se hangzott el nyilvánosan két azonos adat. Tudni szeretnénk, hogy a felfüggesztés után tíz hónappal elképzelhető-e a sajtóban megjelent további öt-hat év várakozási idő a kártalanításra. Mit tud tenni a pénzügyi kormányzat annak érdekében, hogy ez az idő lerövidüljön? Mit tudunk tenni a károsultak azon harmadáért, akik önhibájukon kívül hiányos dokumentumokkal rendelkeznek?

Várom az államtitkár úr megnyugtató válaszát. (Taps a kormányzó pártok, valamint a MIÉP padsoraiban.)

 

Felszólalások:  <<  207  >>    Ülésnap adatai