Készült: 2024.09.24.12:02:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

219. ülésnap (2012.09.18.), 108. felszólalás
Felszólaló Riz Levente (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:00


Felszólalások:  Előző  108  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RIZ LEVENTE (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! Tisztelt Ház! Gyakran vádolják ellenzéki képviselőtársaim a kormányt, illetve a frakciószövetséget is az elmúltnyolcévezéssel, de most végre-valahára, remélem, elégedetten csettintenek, hiszen ez a határozati javaslat, illetve az azt megelőző határozati javaslat az elmúlt 20 évet kívánja vizsgálni, annak olyan privatizációs szerződéseit, amelyeket az állam, illetve az önkormányzatok kötöttek meg, különös tekintettel az olyan szempontokra, mint természetvédelem, környezetvédelem vagy a kulturális örökség ügye.

Azt gondolom, ez nagyon helyes cél volt, hiszen az elmúlt 20 év kapcsán ilyen nyilvántartás, ilyen vizsgálat nem történt meg. Az elmúlt 20 év nagyon sok ilyen ügyet tartalmazott. Jó lenne tudni azt, hogy - néhány ügyet hadd emeljek ki - milyen út vezetett például a kolontári iszapkatasztrófához, mondjuk úgy, a magyar alumíniumipar privatizációjával összefüggésben, vagy például hogyan történhetett meg a magyar cukorgyártás kapcsán, hogy míg a rendszerváltozás idején még 12 nagy cukorgyára volt Magyarországnak, amelyek 600 ezer tonna cukrot termeltek, és ez 20 évvel később már egy cukorgyárra csökkent, összesen 105 ezer tonna megtermelt cukorral, holott átlagban 300 ezer tonna az éves fogyasztás Magyarországon, illetve talán tényleg érdemes azt is megtudni, hogy például a Budapest-Ferihegy nemzetközi repülőtér privatizációja kapcsán miért maradtak el a környezetvédelmi beruházások, amelyeket eredetileg a privatizációs szerződés előírt. No, erre van ez a vizsgálat, illetve sok egyéb más ügyre, és természetesen az önkormányzati világot is érinti a határozati javaslat, hiszen az is közvagyont kezel, az önkormányzatok is közvagyonnal bírnak, és mint önkormányzati vezető, én is helyesnek tartom az állam részéről az ilyen fokú kíváncsiságot. Igenis meg kell vizsgálni, hogyan zajlott a vagyon kezelése az elmúlt 20 évben az önkormányzati világ részéről.

(16.20)

A mostani javaslat, előterjesztés egy határidő-módosítás. Államtitkár asszony elmondta, hogy a korábbi, 2011-es határozatnak megfelelően elindult ez a vizsgálat, elindult az anyagok feldolgozása, az önkormányzatok beküldték a szerződéseket és a tájékoztatást, de természetesen ennek a munkának komoly időigénye van, ezért júniusról december végéig ki kell tolni a határidőt.

Azt hiszem, hogy még egy dologról kell itt számot adjak. A gazdasági bizottság benyújtott egy módosító indítványt, ennek a bizottságnak vagyok tagja, és így a bizottság nevében is nyilatkoznék. Ez az indítvány arról szól, hogy ez a vizsgálat, ami itt most elkészül a kormány részéről, az Állami Számvevőszék számára is tájékoztatásképpen küldessék meg. Az Állami Számvevőszék rendszeresen ellenőrzi az önkormányzatokat, évenként, illetve 3 évenként, és ezeknek a vizsgálati adatoknak, azt gondolom, hogy érdemes birtokába jutni az Állami Számvevőszéknek, hiszen jól tudják használni munkájuk során.

Végezetül azzal zárnám, hogy a gazdasági bizottság egyébként megtárgyalta ezt a határozati javaslatot, és 18 igen szavazattal, 2 tartózkodással, 2 nem ellenében általános vitára alkalmasnak találta.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  108  Következő    Ülésnap adatai