Készült: 2024.09.20.21:38:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

99. ülésnap (2011.06.15.), 4. felszólalás
Felszólaló Becsey Zsolt
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:17


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BECSEY ZSOLT nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselők! Tisztelt Ház! Valóban, egy nagyon fontos problémát érintett képviselő úr akkor, amikor a foglalkoztatás bővítéséről beszélt, és arról szólt, hogy a gazdaságpolitikai fordulat egyik kulcskérdése a foglalkoztatás növelése. Én is örülök neki, hogy hozzánk, hasonlóan ő is azt vette észre, hogy itt egy pozitív fordulatra került sor. Abban teljesen egyetértünk, hogy csak egy munka alapú társadalom és egy magasabb foglalkoztatási hányadra épülő ország fog tudni kibontakozni abból a helyzetből, amibe kerültünk, az államadósság csökkentésétől kezdve a fenntartható növekedésig bezárólag. Ennek megfelelően járt el a magyar gazdaságpolitika is.

Egyrészt olyan intézkedéseket hoztunk konkrétan a foglalkoztatási piacon és a foglalkoztatási területen, amelyek segítenek abban, hogy az embereket a legális, hangsúlyozom, nemcsak a munkavégzés, hanem a legális munkavégzés felé tereljük. Így például létrejött az egyszerűsített foglalkoztatás új szabályozása, ez is egy kifehérítési mechanizmus; elsősorban vidéken, szezonális munkában, turisztikában, mezőgazdaságban jelentett nagyon sokat. Azt hiszem, hogy ez nagyon sok ember számára teljesen normális, legális foglalkoztatást jelent. De ilyen volt az adórendszer átalakítása is, hiszen azzal, hogy a családi adókedvezményt összekötöttük az adórendszerrel, teljesen nyilvánvalóvá vált, hogy megint csak a legális foglalkoztatás és a minél intenzívebb munkába állás segítségével lehet csak ezt az adókedvezményt igénybe venni, ami az "érje meg legálisan dolgozni" fölkiáltás szempontjából volt nagyon lényeges dolog.

(8.10)

De például január 1-jétől módosultak a célzott járulékkedvezmény szabályai és a Start Extra kártya bevezetése, amely az 50 éven felüliek és az alacsony iskolai végzettségűek esetében jelent nagyon komoly előrelépést, és az ez iránti kereslet el is indult.

Én még megemlíteném a kormányzati foglalkoztatáspolitikai intézkedések között a kisgyermekes szülők visszatérésére hozott járulékkedvezmény kérdését. Itt már volt is számszerű előrelépés. Azt hiszem, hogy ez persze elég lassan halad át a társadalmon, tehát reménykedem abban, hogy a következő években ez még jobban hatni fog a kisgyermekes anyák legális munkaerőpiacra történő visszatérésére. Vagy elmondhatnám a tartósan állást keresők piaci foglalkoztatásához nyújtott támogatás mértékének emelését. Itt is már több mint háromezer személy vette az idén ezt igénybe, ami azt jelenti, hogy haladunk előre.

Érintette a képviselő úr a közmunkaprogramot. Ez természetesen egy óriási program, itt most erre nem is térnék ki, csak egy nagyon fontos helyzetet mondanék. Teljesen igaza van, az elsődleges munkaerőpiacra történő visszatérés ösztönzése a kiemelkedően fontos feladat és kérdés, az, hogy a vállalkozásoknál megjelenjenek ezek a munkahelyfejlesztések, és újabb munkahelyek jöjjenek létre. Gyakorlatilag a magyar munkaerőpiacnál egy nagyon nagy átalakulás megy végbe, ez is a fönntartható államháztartás koncepciójába tartozik. Növelni kell a foglalkoztatást a versenyszférában, és a közszférában pedig egy optimalizálási foglalkoztatási helyzetet kell létrehozni, ami néhány helyen egyértelműen a csökkentést vagy legalábbis a befagyasztást jelenti.

Még annyit elmondanék, hogy a foglalkoztatáspolitikai oldalon egy közvetlen támogatási rendszer is megjelent, 5 milliárd forintra emelte a foglalkoztatáspolitikai kormányzat 372 kis- és középvállalkozónak adott munkahelyteremtő támogatását. Tehát egy fordulat jött létre.

Ehhez még hozzájárult az is, hogy természetesen a Magyarországon dolgozó multinacionális cégek részéről is - és most itt saját pályámra evezek - nagyon jelentős bővítés indult be. Köszönöm, hogy pont Győr-Sopron megyét meg is jegyezte képviselő úr. Valóban arról van szó, hogy itt nemcsak arról tárgyalunk, hogy az adott cég vegyen föl 1000-1500 vagy 2000 új munkaerőt, hanem ez egy komplex rendszert jelent. Ez visszahat a szakképzésre, elindul egy duális szakképzési folyamat általuk, és visszahat egyébként az egyetemekre, főiskolákra is, hiszen ott is egy olyan kooperáció indul be, ahol olyan vezetők képzése történik, amiben az adott nagybefektető is érdekelt, de amiben mi is érdekeltek vagyunk (Az elnök csenget.), és ha a nagybefektető pozitívan jár, akkor azt hiszem, hogy a beszállítói programok révén a magyar vállalkozások is bővülni tudnak, úgyhogy ebből jött össze már ez a 27 800 fős (Az elnök csenget.) bővülés, ami tovább fog javulni.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai