Készült: 2024.09.20.15:29:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

26. ülésnap (2018.10.02.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:21


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Két dolgot rendkívüli mértékben hiányoltam az ön felszólalásából, mint a DK képviselője, mint Gyurcsány Ferenc pártjának képviselője. Az egyik az elnézéskérés a magyar emberektől, amiért az első Orbán-kormány által kialakított kamattámogatásos forinthitelrendszert átváltoztatták egy devizahitelezési rendszerré, és nem egy állami támogatásra épülő lakás- és otthonteremtési programot vittek tovább, bár a választási kampányban ezt többször is megígérték, és a Kárpátok Cicerója, Medgyessy Péter mondta, hogy ez egy jó dolog, és hogy ezt folytatni kell. Tehát nem ezt vitték tovább, hanem egyrészről politikai bosszúból, hogy az Orbán-kormány egyik sikerét annullálják, tönkretegyék, másrészt pedig azért, mert az embereken, a családokon akartak önök spórolni, hogy ne kelljen kifizetni azt a kamattámogatást a költségvetésben, hanem más célra költhessék, amely célokat persze nem igazán látjuk azóta sem az országban. Nos, tehát önök azért, hogy spóroljanak, és azért, hogy politikai bosszút álljanak az első Orbán-kormány sikeres otthonteremtési programján, ezért az embereket a devizahitelezésbe hajszolták, és nem tűnt föl önöknek vagy föltűnt, de nem tettek semmit, hogy százszorosára emelkedett a kormányzásuk alatt a devizahitelek mértéke.

Bármi, ha százszorosára emelkedik egy kormányzás ideje alatt, az már veszélyes, arra már fel kell hívni az emberek figyelmét. Igen, tisztelt képviselő úr, bármennyire is hunyorog, az MSZP-SZDSZ kormányzása alatt százszorosára nőtt a devizahitelek állománya Magyarországon. És az ezért való bocsánatkérést és elnézéskérést is hiányoltam öntől és azt is, hogy elmondta volna, hogy a Gyurcsány-kormány vagy a Bajnai-kormány vagy bármelyik, amelyben a DK és elődpártjai részt vettek, mit tettek ezeknek az embereknek a megmentése érdekében; mit tettek azért, hogy legalább megállítsák ezt a folyamatot, bár azt tudjuk, hogy az önök kapacitása a pozitívra fordításban igazából nem tud megnyilvánulni. Semmit nem tettek ezért.

(9.10)

Sőt, ahogy emlékezhetünk, az önök jegybankelnöke, akit önök itt a parlamentben nagy többséggel támogattak, a kormányzat jelölte és megválasztották őt, azt mondta, hogy legalább megtanulják a magyar emberek, hogy hitelt felvenni veszélyes, és erről beszélt, ha jól emlékszem, az amerikai nagykövetnek, így legalább a magyar társadalom megtanulja, hogy mikor vegyen fel hitelt, és mikor nem. Ennyi volt a szociális érzékenység. Nem beszéltek arról, hogy ki fog az erdőben lakni vagy milyen családokat lakoltatnak ki, hanem teljesen cinikusan, az emberek hétköznapi problémáira nulla érzékenységet és fogékonyságot mutatva azt mondta, hogy majd a saját kárukon tanulnak ezek az emberek. Ezt mondta az önök akkori jegybankelnöke.

Ezzel szemben a Fidesz-KDNP minden család számára segítséget nyújtott. Azt a leghatározottabban szeretném visszautasítani, amit ön mondott, hogy csak a gazdag családokon segíthet bármelyik támogatási forma. Ön is tudja, hogy a végtörlesztésnél és a többi esetben is az átlagos kiváltott hitelösszeg valahol 4-5 millió forint között volt.

Ez nem egy multimilliomos családot és nem egy kacsalábon forgó palotát jelent, egy 4-5 millió forintos átlag végtörlesztési összeg, mondjuk, hanem pontosan azt, hogy valaki egy szobával nagyobb lakásba költözött, vagy ez a pár millió forint hiányzott ahhoz, hogy az álmai vagy az elképzelései szerinti otthont megvásárolja. Ezeket az embereket ön ne mondja multimilliomosoknak, akik 4-5 millió forintos hitelt felvesznek Magyarországon azért, hogy egy lakást vásároljanak. Tehát nemcsak a gazdag családoknak, hanem mindenki számára, aki lakást vásárolt, lehetett tehetősebb, kevésbé tehetős, érzékelhető segítség volt. Önt cáfolják pontosan az adatok.

A Fidesz-KDNP az önök által szélessé, terebélyessé váló problémát azonban megállította, és igyekezett is felszámolni ezt a helyzetet egyrészről a devizahitelezés megtiltásával. Most már csak az vehet fel devizahitelt Magyarországon, aki devizában is keresi a jövedelmét. Elrendeltük először is a lakáskiürítéseknek 2010. augusztus 11-én a leállítását, elfogadtuk 2011-ben a végtörlesztés intézményét, amely 170 ezer családnak jelentett segítséget. Az árfolyamgát bevezetésével szintén több mint 170 ezer belépő számára 50 milliárd forintnyi kamat megfizetését tudtuk megspórolni. Szintén fontos volt a Nemzeti Eszközkezelő létrehozatala, amely 100 ezer fő számára teremtette meg a lehetőségét annak, hogy korábbi lakásában, ha nem is tulajdonosként, de bérlőként tovább élhessen.

A banki elszámoltatási törvényekkel összességében 1200 milliárd forintot tartottunk ott a magyar emberek zsebében. Ez a pénz nem vándorolt a bankok zsebébe. Ha önök maradtak volna, ez az 1200 milliárd forint a bankok zsebébe vándorolt volna. Mivel 2010 óta a Fidesz-KDNP kormányoz, ez az 1200 milliárd forint a magyar, nehéz helyzetben lévő emberek zsebében marad.

Jogegységi törvényt fogadtunk el 2014-ben. A forintosítás hozzávetőlegesen félmillió család számára jelentett segítséget, és jelenti azt, hogy ma már nincsenek kitéve a kamatingadozásnak. A családi csődvédelem bevezetése is több száz család számára segítséget jelentett. Már kétezer eljárás van folyamatban, illetőleg az önkormányzati bejelentési kötelezettség és más hasonló módosítások sok-sok családnak jelentenek utolsó lehetőséget akár, de nagyobb biztonságot. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Azt pedig hozzátenném még mindenképpen, hogy a családok otthonteremtési kedvezményeinél viszont megfordítottuk ezt a folyamatot, 81 ezer családnak 232 milliárd forint értékben tudtunk segíteni, hogy valóban lakáshoz jussanak. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai