Készült: 2024.09.24.00:33:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

162. ülésnap (2012.02.13.), 76. felszólalás
Felszólaló Dr. Schiffer András (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:16


Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszterelnök-helyettes Úr! A rendszerváltás óta az összes kormány egyik legnagyobb terhe a politikai korrupció volt, ami rátelepült az államra és a gazdaságra, és összefonta az egész gazdasági-politikai elitet. A 2010-es választás előtt pontosan azzal az ígérettel próbálták meghatni a magyar választókat, hogy győzelmük esetén véget vetnek az oligarchák uralmának. Igaz, a magyar választók nem arra vártak, hogy a vörös oligarchákat narancsos oligarchák váltsák fel.

A Fidesz kétharmada nem kis részben annak köszönhető, hogy az emberek elhitték azt az ígéretet, hogy önök majd véget vetnek a mutyivilágnak. Néhány mondat az önök kormányprogramjából: "Sokan úgy érzik, hogy a leváltott kormány egy bűnszervezethez hasonlít, amely fosztogatott és szétesett a korrupciótól. A közrend megingása, az intézmények kiüresedése, a normák semmibevétele, a joguralom ellehetetlenülése, valamint a mindent átszövő politikai és gazdasági korrupció napjainkra a demokratikus rend célját és értelmét kérdőjelezte meg. Az állam a magánérdekek kiszolgálójává vált, a törvényalkotás lobbicsoportok áldozatául esett." És egy utolsó idézet: "Sokan érzik úgy, a leváltott kormány egy bűnszervezethez hasonlít, amely fosztogatott és szétesett a korrupciótól. Az elmúlt nyolc évben az állami és kormányzati szervezetek maffiaszerű működését hallottuk és tapasztaltuk." Az a baj, hogy ez a tapasztalat nem változott, most a szolnoki gyors robog tovább.

Tisztelt Miniszterelnök-helyettes Úr! Módosították a közbeszerzési törvényt úgy, hogy megemelték az értékhatárokat, és több tevékenységet mentesítettek, például a jogi szolgáltatásokat kivették a közbeszerzési törvény hatálya alól, a szocialisták segítségével. Nem készült antikorrupciós stratégia, sőt ön nekem egy évvel ezelőtt azt mondta, hogy ilyen antikorrupciós stratégiára nincs is szükség. Sorozatosan leszavazták az LMP kezdeményezését a párt- és kampányfinanszírozás rendbetételéről. Összességében csökkent a kormányzati és általában az állami működés átláthatósága. Lobbisták írják a törvényeket, a lex CBA-tól a lex Járaiig. Szűkítették a közérdekű adat fogalmát.

A korrupciót akkor lehet kigyomlálni egy országban, ha intézményi garanciák vannak; ha van garancia arra, hogy - akár tisztességes, akár tisztességtelen szándékkal ülnek kormányzati székekben emberek - a nyilvánosság, az átláthatóság megelőzi azt, hogy egyáltalán korrupciós nyomás alakulhasson ki egy döntéshozón. Ehhez képest önök növelték az olyan döntési lehetőségek területét a jogalkotásban, ahol diszkrecionális döntéseket lehet hozni; gondolok itt arra, hogy hogyan lékelték meg a mi plázastopjavaslatunkat és hogyan helyzeték Matolcsy György kezébe annak lehetőségét, hogy ma Magyarországon valakik mégiscsak építhetnek plázákat.

Az a kérdésem, miniszterelnök-helyettes úr: miből gondolják, hogy az átláthatóság, az ellenőrizhetőség csökkentése a közpénzek és a közvagyon felelősebb kezeléséhez vezet? Hogyan akadályozza meg a kormány, hogy az emberek munkájának gyümölcse néhány oligarcha zsebébe vándoroljon?

Köszönöm. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai