Készült: 2024.09.21.03:10:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

120. ülésnap (2020.04.20.), 46. felszólalás
Felszólaló Bánki Erik (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNKI ERIK (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ma már jól látható, hogy a koronavírus-világjárvány következtében a 2009-2010-es pénzügyi-gazdasági válságnál is súlyosabb következményekkel kell szembenéznie valamennyi országnak. Számos nemzetközi elemző, számos Nobel-díjas közgazdász írta le az elmúlt hetekben azt, hogy olyan kiszámíthatatlan következményekkel kell számolni, olyan súlyos gazdasági válságba sodorhatja a világot ez a járvány, amely nemhogy a nemzeti védekezésben számos, egyébként eddig nem használt eszköz igénybevételét indokolja, hanem rengeteg ország fog államcsődöt jelenteni, akik nem tudnak megbirkózni ezzel a feladattal. Magyarországon már láthattuk azt 2008-2009-ben, hogy egy elhibázott gazdaságpolitika, egy rosszul vezetett ország milyen következményekkel járhat az egész társadalomra nézve, amikor a Gyurcsány- és a Bajnai-kormányok ahelyett, hogy gazdaságélénkítő intézkedéseket hoztak volna, adókat, járulékokat emeltek, és 13. havi bért vettek el a közszférából, az egészségügyi alkalmazottaktól, és 13. havi nyugdíjat vettek el a nyugdíjasoktól.

Tisztelt Képviselőtársaim! A miniszter úr szavaival élve: több szerénységet várnék el én magam is az ellenzéki képviselőktől akkor, amikor a kormányt illető bírálatokat fogalmaznak meg. Hiszen mit csinált a kormány az elmúlt hetekben? Számos olyan intézkedést és olyan döntést hozott, ami lehetőséget teremt arra a hazai kis-, közepes és nagyvállalatok számára, hogy a rendkívüli helyzet ellenére is minél több munkahelyet tudjanak megtartani a bértámogatásokkal, azokkal a hitelekkel, amelyekkel nemcsak a forgóeszközök beszerzését és a készletek megtartását tudják elérni, hanem fejlesztéseket is tudnak indítani a különböző ágazatokban.

Amellett természetes módon minden egyéb, a piacra jellemző és a piacra nézve serkentő intézkedést meghoztunk, olyanokat például, mint az egyébként Európában is egyedülálló adó- és járulékcsökkentés, amelyet  hat évre az alkalmazottakat képviselő szakszervezetek, a munkaadók és a kormány megállapodásának köszönhetően  természetesen az idei évben is csökkenteni fogunk 2 százalékkal.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Azt gondolom, hogy azok a gazdaságpolitikai eszközök, amelyeket a magyar kormány alkalmaz ebben a rendkívüli helyzetben, nemcsak önmagukban rendkívüliek, hanem nemzetközi összehasonlításban is bőséggel megállják a helyüket. Nemcsak a vírus elleni védekezésben, a határok lezárását illetően, a kijárási korlátozások bevezetését illetően vagy az egészségügyi férőhelyek felszabadítását és a gépbeszerzéseket, eszközbeszerzéseket illetően vagyunk élen Európában, hanem azokat a gazdaságpolitikai intézkedéseket is elsők között hoztuk meg, amelyek lehetőséget adnak arra, hogy a munkahelyeket megtartsuk, és azokban a szektorokban, ahol elkerülhetetlen, hogy a munkahelyek megszűnjenek, hiszen a teljes ágazat állt le akár a turizmus, akár a vendéglátás tekintetében, ott pedig minél gyorsabban meg tudjuk indítani újra a gazdaságot, lehetőség szerint már ősszel olyan előrehaladott lépések történhessenek, amelyek például a turizmus területén újabb munkahelyteremtéseket tudnak indukálni.

Azt gondolom tehát, tisztelt képviselőtársaim, még egyszer megerősítve, hogy különleges helyzetben különleges döntéseket kell hozni. Adó- és járulékcsökkentéseket kell tenni, és vissza kell adni a nyugdíjasoknak azt a 13. havi nyugdíjat, amelyet a Gyurcsány-, illetve a Bajnai-kormányok elvettek tőlük. Négy év alatt megteremtjük annak a lehetőségét, hogy a nyugdíjasok helyzete, megélhetése újra jelentősen javuljon Magyarországon.

Mindeközben a családok védelme is kiemelt marad számunkra, és ahogy mondtam, megteszünk mindent annak érdekében, hogy a hazai kis- és középvállalkozások, a hazai nagyvállalatok is minél gyorsabb fejlesztéseket tudjanak elindítani.

(14.40)

Az is egyedülálló, hogy a Magyar Nemzeti Bank egy 3000 milliárdos élénkítő csomagot fogadott el, elsők között, megelőzve, megjegyzem az Európai Központi Bankot, és megelőzve egyébként ezáltal még az Egyesült Államok jegybankjának intézkedéseit is. Olyan gazdaságélénkítő lehetőségeket hordoznak ezek magukban, amelyek a válság, a gazdasági válság okozta veszteségeknek a minimalizálására és az újraindításnak a minél gyorsabb elrendezésére adnak lehetőséget számunkra.

Arra kérem tehát tisztelt képviselőtársaimat, hogy minden lépésben támogassák a kormányt, támogassanak bennünket, kormánypárti képviselőket is abban, hogy a lehető legszélesebb parlamenti összefogással szülessenek meg azok a gazdaságpolitikai döntések, amelyek a magyar társadalom szempontjából elkerülhetetlenek. Azt kérem tehát, hogy (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) fogjunk össze, ne csak a szavak, hanem a tettek szintjén is. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai