Készült: 2024.09.23.03:46:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2019.05.27.), 14. felszólalás
Felszólaló Harrach Péter (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HARRACH PÉTER (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Miniszterelnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Miniszterelnök úr felvázolt egy képet, ami Európáról és a választásról szólt. Én ehhez szeretnék néhány mozaikot inkább a háttérről hozzátenni. Arról a képről, ami még itt felvázolódott, nem szeretnék szólni, mert az ellenzék önmagát mutatta be most. Azt gondolom, hogy azt a higgadt hangot, amit egy ilyen választás után kötelességünk megtenni, azt kell folytatni.Ha azt az alcímet adnám, hogy „magyarok és Európa”, akkor természetesen egy történelmi visszapillantást kellene tenni Szent Istvánnál kezdve, aki európai, keresztény és magyar államot alapított. Európai és keresztény volt, de közben ő nem vált hűbéresévé senkinek, megőrizte a függetlenségét.

Vagy ha a történelemben továbbnézünk akár 500 évet ugorva, akkor azt látjuk, hogy Hunyadi János és társai küzdöttek a török veszély ellen, megvédve a keresztény Európát és megvédve a magyar függetlenséget. Ezt akarjuk ma is tenni: a keresztény gyökerű európai kultúrát és a magyar függetlenséget védeni. Az az erős felhatalmazás, amit tegnap kapott a kormány a következő tevékenységéhez, a nemzeti érdekek védelmét fogja szolgálni.

Még egy alcímet engedjenek meg: kampány és az európai normák. Úgy gondolom, hogy a küzdelemben, a kampány küzdelmeiben meg kell jelenni az erőnek, a győzni akarásnak, a küzdelemnek, kemény küzdelemnek. Ezzel nincs semmi baj, és ez megfelel az európai normáknak  viszont az alpári hang és az ízléstelen megjegyzések nem. Különösen azok részéről nem, akik európaiságot hirdetnek. Meg kell jegyeznem azt is, hogy sajnos ez nem ért véget a kampánnyal. Azt gondolom, hogy az erőt nem azzal kell felmutatni, hogy minél durvábbak vagyunk, hanem azzal, hogy nyugodtak vagyunk (Dr. Vadai Ágnes az elnökhöz intézve szavait: Elnök úr, önnek szól.) a saját erőnkben.

Ha még egy alcímet mondhatok, az az eszmei alapokról szól. Meghatározó kérdés ma a két politikai erő küzdelmében, hogy hogyan gondolkodik a szabadságról. Mi a szabadság fogalmához mindig hozzátesszük a felelősség fogalmát, és az a történelmi visszapillantás, amire csak egy mondattal utalnék még: a kollektivizmus idején az egyéni szabadságot tiporták lábbal. A liberális gondolkodás viszont éppen a felelősség kevésbé hangsúlyozásával a közösségek erejét gyöngíti. Tehát amikor az a szabadságfogalom érvényesül, ami ma Nyugat-Európában, azzal a családok, az egyházi közösségek és a nemzet közösségét gyengítik. Ez is egyfajta eszmei alap ehhez a kérdéshez.

Tehát amikor mi Európában gondolkodunk és a jövőt tervezzük, akkor mindenképpen a keresztény gyökerű európai kultúra védelmére, a közösségek megerősítésére és az emberi méltóságra helyezzük a hangsúlyt, és nem európai egyesült államokban gondolkodunk, hanem a szabad nemzetek szövetségében. Abban az Európai Unióban, amelyet az alapítók elképzeltek, hiszen ők így gondolták ezt az Európai Uniót, ami valóban azt a célt szolgálta, hogy a nemzetek egymással szembeni szembenállását csökkentse, az együttműködést erősítse. Mi ezt nemcsak hogy elfogadjuk, de szándékozunk képviselni: nemzeti érdekeinket, egy erős, együttműködő Európát és egy megvédett kontinenst szeretnénk látni a jövőben.

Ezért dolgoznak azok, akik a tegnapi napon egy erős megerősítést kaptak a magyar választóktól. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai