Készült: 2024.04.26.22:37:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

162. ülésnap (2020.11.04.), 20. felszólalás
Felszólaló Ritter Imre (nemzetiségi képviselő)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:29


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RITTER IMRE nemzetiségi képviselő: Danke sehr. Sehr geehrter Herr Vorsitzender! Sehr geehrtes Parlament! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Parlament! Engedjék meg, megköszönve Giricz Verának, hogy a nemzetiségi bizottság véleményét tolmácsolta, hogy azt egy-két gondolattal kiegészítsem, illetve hozzászóljak. Bármely országban a demokrácia minőségének, színvonalának egyik nagyon jó mércéje, hogy az adott demokrácia az ott élő kisebbségekkel mennyire tud érzékeny lenni, mennyire tud toleráns lenni, megértő lenni, mennyire veszi figyelembe az igényeiket, hiszen demokráciában, a lényegéből fakadóan, egy kisebbségben lévő közösség közvetlenül a szavazatok útján soha nem tudja direktben a saját érdekeit képviselni, illetve a céljait elérni. Ez kizárólag a többségi társadalomnak a kellő érzékenysége és megértése esetén lehetséges.

Annak idején a magyarországi nemzetiségek egységesen tiltakoztak az önálló nemzetiségi ombudsmani hivatal megszüntetése ellen. Erről ma is ez a véleményünk, és a jövőben is ezt fenntartjuk, egyszerűen azért, mert végignézve a történelmet és a világot, ez így volt és a mai nap is így van, nem tudok egyetlen olyan országot sem mondani, ahol az ott élő egy vagy több nemzetiség, közösség abszolút és relatív értelemben is  lehet éppen jobb állapotban, rosszabb állapotban, a többségi társadalom jobban vagy kevésbé jól tolerálhatja az igényeiket és a céljaikat, azok elérését  maradéktalanul elégedett lett volna vagy lenne a lehetőségeivel.

Ha valaki ezt erősnek gondolja, akkor hadd említsem fel, hogy alig néhány héttel ezelőtt másfél napot lehettem együtt a magyar parlament meghívására itt lévő dél-tiroli parlamenti elnökkel, mintegy másfél napig, több órán keresztül beszélgettünk. Gondolom, Dél-Tirolt nem kell bemutatni, Európának az a kis szeglete, ahol olyan szintű nemzetiségi autonómiát élveznek  nemcsak a köznevelés, a kultúra, hanem a gazdaság, az adókivetéstől kezdve a beszedésig, a törvénykezés, a törvényhozás tekintetében , olyan szintű berendezkedésük van, amiről Európa nemzetiségi közösségei, konkrétan például mi is a romániai erdélyi magyarsággal kapcsolatban ma még csak álmodni tudunk. Ezzel együtt itt is hozzá kell tenni, hogy a hetvenes-nyolcvanas években még robbantásokkal, konkrét fizikai harcokkal próbálták elérni és kiküzdeni maguknak ezeket a jogokat. Ahogy Josef Noggler úrral beszélgettünk több órán keresztül, ma is, mindig is egy folyamatos harc egyrészt a kivívott jogokat megtartani, másrészt pedig a még el nem ért lehetőségeket és célokat megcsinálni.

Azt gondolom, ez így rendben is van, vagy ha nincs is rendben, de ez az élet törvénye, ezt el kell fogadjuk, viszont ebből adódóan mindig is szükség lesz minden társadalomban és annak mindenkori helyzetében is a nemzetiségi jogokat vizsgáló ombudsmani hivatalra, és ennek ellenére természetesen nyilván alkalmazkodnunk kell a mai jogrendhez. A Magyarországi nemzetiségek bizottsága az elmúlt évben dr. Kozma Ákos úrnak előzetesen teljes bizalmat szavazott, egyhangúlag támogattuk a megválasztását, és örömmel tájékoztatom a parlamentet, önöket, hogy az elmúlt egy év során sem formálisan, sem informálisan nem jutott olyan a tudomásunkra, hogy az alapvető jogok biztosa a nemzetiségi ombudsmanhelyettesnek és csapatának a munkáját bármilyen szempontból korlátozta vagy nehezítette volna. Én köszönöm ezt az alapvető jogok biztosának, és kérem, hogy ezt a jó szokását a továbbiakban is tartsa meg.

Dr. Szalayné dr. Sándor Erzsébet újraválasztásánál az egységes szavazás nem egy előzetes bizalom volt, hanem a korábbi ciklusban az őáltala és a csapatával közösen elvégzett munkának a maximális elismerése volt, és aki tudja, hogy a 13 magyarországi nemzetiség mennyire tagolt és sok szempontból mennyire más céljaik vannak, feladataik vannak, mennyire más módszerek kellenek sok esetben ezeknek az elérésére, az látja, hogy nagyon nehéz ennek megfelelni. Azt gondolom, a legnagyobb dicsérete az elmúlt ciklusnak az, hogy mind a Magyarországi nemzetiségek bizottsága, mind az Országos Nemzetiségi Önkormányzatok Szövetsége egyhangúlag támogatta az ombusmanhelyettes asszony újraválasztását.

Az sem titok, sőt rendkívül pozitív, hogy rendszeresen folytatunk személyes egyeztetéseket, ahol előrefelé a stratégiai kérdésekben cserélünk eszméket, határozzuk meg, hogy hol, milyen pontokon vannak a legsürgetőbb, legfontosabb feladatok, hol látunk politikai támogatási lehetőséget az előrelépéshez, milyen jogalkotási, jogalkalmazási kérdések vannak, amelyeket közösen meg tudunk oldani. Kialakult egy olyan nagyon jó együttműködés, hogy a magyarországi nemzetiségek a konkrét ügyeket az ombudsmani hivatalhoz küldik, ahol a konkrét állásfoglalásokat, illetve amennyiben a konkrét ügyek kapcsán rendszerszintű módosításokat kell csinálni, azt átfogó ellenőrzéssel a jelentésekben rögzítik, egyúttal a továbblépésre is javaslatokat téve, így a nemzetiségi bizottsággal és az ONÖSZ-szal ezeket megbeszélve hatékonyan tudunk a magunk parlamenti eszközeivel ebben továbblépni.

Azt gondolom, az elmúlt években egy olyan rendkívül hatékony, jó együttműködés alakult ki, ami nagyon jelentős segítség ahhoz, hogy a magyarországi nemzetiségek helyzetét érdemben tudjuk javítani. Nem véletlen, hogy például a jövő heti bizottsági ülésen is pont három ombudsmani jelentés is napirenden lesz.

Úgyhogy én a magam és a bizottság nevében is szeretném megköszönni az alapvető jogok biztosának a segítségét, valamint az ombudsmanhelyettes asszonynak és az egész csapatának, és itt hangsúlyozom a „csapat” kifejezést, hiszen azt gondolom, valamennyi munkatársa abszolút elhivatott és nagyon jó szakmai munkát végez, itt az együttműködésben soha a legkisebb probléma sem volt. Azt kívánom magunknak és mindnyájunknak, hogy valamennyi minisztériummal, szaktárcával ugyanilyen jó együttműködés legyen. Ehhez kívánok nagyon jó egészséget és sok közös sikert a továbbiakhoz. Köszönöm, hogy meghallgattak. Danke für Ihre Aufmerksamkeit. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai