Készült: 2024.09.19.15:52:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

121. ülésnap (2000.02.28.), 72. felszólalás
Felszólaló Tóth András (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:45


Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓTH ANDRÁS (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársak! Választókerületem mezőgazdasági termeléssel foglalkozó polgárainak olyan problémájával szeretném megismertetni önöket, amely a közelmúlt nagy, országos jelentőségű agrárkérdéseihez képest eltörpül, viszont az ott élők számára a területi sajátosságok miatt igen húsbavágó. A hazai dohánytermesztésben kialakulni látszó válságjelenségről van szó.

Ez a kultúra közismerten a homokterületek munkaintenzív növénye, ott, ahol a vidékfejlesztés legkritikusabb pontja a foglalkoztatás. Az utóbbi másfél évtizedben a termelési hagyományok ellenére jelentős mértékben csökkent a dohánytermesztés volumene, amit az utóbbi négy-öt évben sikerült megállítani. A több év óta tartó korszerűsítési program súlyos milliárdokat emésztett fel a cigarettagyártók, a termeltetők, a termelők erőforrásaiból, ezek a fejlesztések hiábavalóvá válhatnak a kialakuló piaci válság hatására. A dohánytermelők, más ágazat termelőihez hasonlóan, hozzájuthattak az agrárágazati pénzügyi támogatásokhoz, speciálisan a dohánytermesztéshez állami támogatás azonban mindeddig nem volt. A kialakult helyzetben gyors piaci beavatkozást tartok szükségesnek megfelelő piaci eszközökkel.

Üdvözlendő a tárcának az a szándéka, hogy már az 1999-es termesztésű dohány esetében is minőségi prémiumrendszert szándékozik bevezetni. Gondot az jelent, hogy a rendszer bevezetésének időbeni eltolódásával az ehhez felhasználható pénzügyi eszközök nagysága egyre kisebb lesz. Ráadásul ez az eszköz közép-, hosszú távon nagyon hasznos, viszont nem ad megoldási lehetőséget a napjainkra kialakult piaci válságra. Európai uniós csatlakozási tárgyalásaink során évi 15 ezer tonnás kvótaigény kerül bejelentésre, a piaci szereplők teljes egyetértésével. A tavalyi évben az előre jelzett termésmennyiséget lényegesen meghaladó volt a tényleges termelés, ugyanakkor a dohány világpiaci árának csökkenése miatt a többletmennyiséget az integrátor dohányfermentálók nem tudták a piacon elhelyezni, piacra jutást segítő kormányzati intézkedés nélkül a bedugult készletek miatt az integrátorok idén lényegesen kevesebb termelővel kötnek termeltetési szerződést, mint tették azt a megelőző évben.

Szerencsésnek mondhatók azok a gazdák, akik a korábbi forráskihelyezés miatt még adósai az integrátoroknak, mert ők szerződéshez juthatnak azért, hogy a korábbi szerződéses kötelezettségüknek eleget tudjanak tenni. Már nem ilyen megnyugtató azon, egy-két hektáron dohányt termelő gazdák helyzete, akik zömmel saját tőkéjüket befektetve teremtették meg a termesztés feltételeit, hiszen ők azok, akikkel az integrátorok nem kívánnak az idei évben szerződést kötni. Csak az én egyéni választókerületemben közel kétezer ilyen termelő érintett. Ezeknek az embereknek nem adatik meg az idén, hogy egész évben dolgozhassanak, és munkájuk eredményeként kiegészíthessék személyi jövedelmüket?

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium forrás hiányában egyelőre csak 200 millió forint minőségi prémium kifizetésére tud kötelezettséget vállalni. Mint a mezőgazdasági bizottságban közreműködő képviselő, üdvözlöm a minőségi kérdések előtérbe helyezését, mert ez megfelel az uniós dohánypiaci szabályozásban végrehajtott változtatások irányának is. Az ágazat versenyképességének javulásához az államnak és a vertikum szereplőinek el kell dönteniük, hogy a 15 ezer tonnás kvóta megszerzésében ki milyen szerepet vállal fel, és ehhez milyen támogatást biztosít.

A szaktárcánál megismert tervezetet jónak ítélem, ennek lehetséges elemei a következők. A jelenlegi 200 milliós tervezetnél jóval nagyobb összegű minőségi prémium a piacrajutási támogatási keret terhére; a normatív földalapú termelési támogatás megtartása; a Dohánytermesztési Alap feltöltése, amit ez idáig az agrárrendtartási törvény alapján a dohánygyárak finanszíroztak, ezt fenn kell tartani; a SAPARD-források biztosítása a dohánytermesztés korszerűsítéséhez; és nem utolsósorban a cigaretta-feketepiac felszámolása. A feketepiac felszámolására tett VPOP-intézkedéseket csak üdvözölni tudom, mert egy-egy kamion elfogott és megsemmisített illegális cigaretta az én választói körzetem termelőinek ad megélhetési lehetőséget.

A tavalyi termelési szint fenntartását, további termeltetési szerződések megkötését kívántam felszólalásommal segíteni. Kérem a tárca illetékes vezetőit, fontolják meg és segítsék felvetésemet, hiszen ezeknek az embereknek nincs más választásuk, ehhez értenek, ők évek óta ezzel foglalkoznak, és még sokáig a dohánytermesztésből szeretnének tisztességesen megélni.

Köszönöm a figyelmüket. (Szórványos taps.)

 




Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai