Készült: 2024.09.26.04:44:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

121. ülésnap (2000.02.28.), 2. felszólalás
Felszólaló Dr. Szájer József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:25


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZÁJER JÓZSEF (Fidesz): Elnök Úr! Miniszterelnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az ember felelőtlenségének borzasztó és ma még beláthatatlan következményeivel szembesülhettünk az elmúlt hetekben. A ciánszennyezés ökológia katasztrófát idézett elő a Szamos és a Tisza és most már a Duna térségében is, polgárok százezreinek lakóhelyén, és ezzel megélhetésüket, otthonukat közvetlenül is veszélyeztetve. A Tisza és a Szamos sajátos, egyedülálló élővilágának egy jelentős része kipusztult, s nemcsak a halak, hanem a tápláléklánc számottevő hányada is. A folyóhoz alkalmazkodó életformák, a halászat, az ártéri gazdálkodás, vendéglátás, nemzeti kultúrkincseink szintén részben ellehetetlenültek, a károk egy része helyrehozhatatlan.

"Napjaink realitása Földünk sebezhetősége" - mondotta Kennedy elnök. A súlyos katasztrófa fel kell hogy hívja a figyelmünket az emberi felelősségre, mindannyiunk felelősségére, amellyel tartozunk önmagunknak, környezetünknek, de leginkább utódainknak. "A Föld valódi tulajdonosai még nem születtek meg" - tartja egy amerikai közmondás. A minket követő generációk sora, gyermekeink és unokáink fogják minősíteni mai tetteinket. Utódaink fognak ítélkezni felettünk, ezt sose felejtsük el! A katasztrófa bizonyítéka annak, hogy szempillantás alatt veszhet el, pillanatok alatt lehet semmivé az, amit örökkévalónak és mindig természetesnek hittünk: környezetünk biztonsága. Környezetünk biztonsága, tisztelt képviselőtársaink, egyet jelent családunk biztonságával, saját biztonságunkkal. A kettő elválaszthatatlan egymástól. Legfőbb értékeink a levegő, amit belélegzünk, a víz, amelyet elfogyasztunk, a föld, amely táplál bennünket. A világ pusztításai ellen kizárólag együtt, közös összefogással védekezhetünk. A katasztrófák hívják fel figyelmünket a megelőzés és a védekezés elkerülhetetlenségére.

A Szamos és a Tisza térségében kialakult katasztrófa a nemzet, az ország közös tragédiája. A kárelhárítás, a turizmus visszaesése a régión is túlmutató gazdasági hátrányt okozhat. A legsúlyosabb károk azonban a szűkebb térségben érvényesülnek. Az ott élők, az önkormányzatok, a kormány hozzáállása megelőzte a még súlyosabb szennyezés kialakulását, az emberi élet, az egészség, az ivóvíz közvetlen veszélyeztetését. Vitathatatlan, hogy az elmúlt időszak egyik legnagyobb európai környezeti katasztrófája az egész országra jelentős hatást gyakorolt. Az elpusztult állatállomány, az állatok haláltusájának a látványa megrázta az ország közvéleményét. Országszerte érzékelhetőek az együttérzés jelei mindazokkal, akik úgy érzik, a Szamos és a Tisza megmérgezésével a megélhetésüket veszítették el, hálójuk üres marad a következő években.

Tisztelt Ház! A polgárok válasza a katasztrófahelyzetre mintát állít mindnyájunk elé. Az érettség, bölcsesség, amellyel megelőzték a komolyabb veszélyt, az emberi életben keletkező károk kialakulását, az a segítő szellem, amellyel az ország számos pontján magánszemélyek és szervezetek felajánlották segítségüket, rendkívüli felelősségérzetről és együttérzésről tanúskodik.

A térségben kialakult természeti károkat orvosolni kell. A létbizonytalanságba kerülteket a kormány sem hagyhatja magára. Ugyancsak megkerülhetetlen az a kérdés, tisztelt képviselőtársaink, hogy milyen nemzetközi kárfelelősségi rendszer kialakítása szükséges. A felelősség ugyanis nemcsak egy-egy vállalaté, hanem másodlagosan az államé is, amelynek vagy nem elég szigorúak a környezetvédelmi szabályai, vagy elég szigorúak, de azokat nem tartja be.

Tisztelt Ház! Ha nem leszünk képesek megállítani környezetünk további rombolását, jövőnk múlt időbe kerülhet. Környezetünk, a természet védelméért mindannyiunknak tenni kell, együtt, saját magunk és gyermekeink jövőjéért!

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps.)

 




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai