Készült: 2024.09.19.02:54:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

120. ülésnap (2007.12.17.), 24. felszólalás
Felszólaló Dr. Takács Albert
Beosztás igazságügyi és rendészeti miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:07


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TAKÁCS ALBERT igazságügyi és rendészeti miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Igazán sajnálatos, hogy néhány nappal karácsony előtt, a szeretet és a békesség ünnepe előtt a magyar társadalom a fizikai és a szellemi erőszak újabb jelenségeivel kénytelen szembesülni. Gárdaalakulatok masíroznak úgy, mintha harmincas évekbeli híradófilmekből léptek volna elő a szereplői, bántalmaznak egy volt politikust, egy közéleti személyiséget, pártvezető házára dobnak Molotov-koktélt. Ezek a félelemkeltő megnyilvánulások, azt hiszem, azt a célt szolgálják, hogy tovább fokozzák, tovább növeljék azt a feszültséget, amely a társadalomban amúgy is megvan.

Egyfajta elbizonytalanítás és a közvélemény egyfajta megdolgozása zajlik, hogy a közvélemény kezelje természetes jelenségként az ilyen félkatonai alakulatok masírozását, kezelje természetesként a gyűlöletbeszédet, és váljon mintegy legitim, elfogadott fordulattá az, hogy embercsoportok - jelen esetben a cigányság - kirekesztésére szólítanak fel. Ez a fajta erőszakkal való fellépés, az erőszaknak ilyenfajta megjelenítése az európai politikában, az európai kultúrállamokban természetszerűen elfogadhatatlan. S amikor annyi szó esik a lisszaboni reformszerződésről vagy a schengeni csatlakozásról, amely Európához való tartozásunknak két fontos mértéke, akkor, azt hiszem, az európaiságnak más fontos személyes következtetéseit is le kell vonni.

Úgy tűnik, hogy ezek a megmozdulások, ezek az akciók azokban az időszakokban válnak intenzívebbé, erősebbé, amikor komoly érdekek mentén folynak politikai küzdelmek, ellentétes nézetek és világnézetek akár csak parlamenti döntésekben is megjelennek. Különös veszélyét jelenti ezeknek a megmozdulásoknak az, hogy egyébként legitim szabadságjog-gyakorlásra, legitim tüntetésekre ráépítve diszkreditálják és lehetetlenné teszik ezeknek a szabadságjogoknak a gyakorlását, és ma már nagyon kényesen kell ügyelni arra, hogy egy-egy ilyen tömegrendezvényt ki mikor, milyen formában szervez, még akkor is, ha a szándékai tisztességesek és alkotmányosak.

A kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy az ilyenfajta magatartások tanúsítóit, az ilyen bűncselekmények elkövetőit mielőbb felkutattassa, és az igazságszolgáltatás kezére adattassa, valamint annak érdekében is lépéseket tesz, hogy megelőzze az ilyen magatartások, az ilyenfajta cselekmények terjedését. Ezúton is szeretnék hitet tenni amellett, hogy a demokratikus politizálás az erőszak minden formáját, annak akár csak szimbolikus megjelenítését, az azzal való játszadozást, az azzal való packázást is elutasítja. Csakis ezen az úton lehet elérni azt, hogy a kritika egészséges fegyvere uralkodjon egy társadalomban, és az ne adja át helyét a fegyverek kritikájának akkor sem, ha a fegyverek adott esetben vasdorongot vagy Molotov-koktélt jelentenek.

(13.50)

Meggyőződésem, és a kormány meggyőződése, hogy az állami szerveknek a törvényes hatáskörükön belül megvannak az eszközei, a lehetőségei arra, hogy az ilyen jelenségekkel szemben fellépjenek, de ezek nem teszik feleslegessé és nélkülözhetővé valamennyiünk összefogását és a közös erővel való fellépést annak érdekében, hogy ezek a jelenségek mielőbb oda kerüljenek, ahová valók, a történelem szemétdombjára.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai