Készült: 2024.09.19.02:07:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

262. ülésnap (2005.11.07.), 52. felszólalás
Felszólaló Dr. Rácz Jenő
Beosztás egészségügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:47


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÁCZ JENŐ egészségügyi miniszter: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az egészségügyi intézmények likviditási helyzetét 1997 óta monitorozzuk, és ezzel kapcsolatban hadd mutassak meg önnek egy ábrát. (Felmutatja a dokumentumot.) Ez pontosan mutatja a fekvőbeteg-ellátó intézetek fizetési határidőn túli szállítói tartozását az eredeti kiadási előirányzatban. Talán ön is pontosan látja, ez a vonal, amit itt meghúztam, a 2002. évet jelenti, akkor, amikor a Medgyessy-kormány önöktől átvette az ország irányítását. Nagyon pontosan látni ezen a görbén, hogy egyébként a Fidesz-kormányzás alatt az egészségügyi intézmények likviditási helyzete folyamatosan rosszabb volt, mint azt követően bármikor a Medgyessy- vagy a Gyurcsány-kormány ideje alatt.

Hogy pontos számokat mondjak önöknek: 2002-ben, amikor a kormányzást átvettük, az eredeti kiadási előirányzatban a fekvőbeteg-ellátó intézmények fizetési határidőn túli tartozása 2,6 százalék volt, most pedig, jelen pillanatban 1,7 százalék. Ez 0,9 ponttal jobb pozíciót, jobb likviditási pozíciót jelent. Ezen kívül, ha 2005-öt a 2004. évhez hasonlítjuk, akkor még nominálisan is javult ez az érték. Ezt mutatja egyébként a görbének ez a lefele húzódó része.

Mind a 30, mind a 60 napon túli tartozás vonatkozásában egyébként javult az egészségügyi intézmények pozíciója, és ennek megfelelően tartósan tudtuk 2 százalék alatt tartani az intézmények adósságát. Ezek alapján megállítható tehát, hogy az egészségügyi intézmények likviditási helyzete az ön állításával ellentétben nem romlott, hanem javult az elmúlt időszakban.

Néhány konkrét adat azzal kapcsolatban, amit önöknek nyilván a győri kórház menedzsmentje adott. Ön azt mondja, hogy a kórház ugyanarra a beavatkozásra jóval kevesebb pénzt kap az idén, mint egy vagy két éve. Ez egy hibás adat, valószínűleg önnek hibásan szolgáltatták az adatot. Tekintettel arra, hogy egy hbcs-pont forintértéke ezelőtt két évvel 100 ezer forint volt, most, jelen pillanatban 134 ezer forint, ez pontosan 34 ezer forint/hbcs beavatkozás.

A győri kórház adataira: 2004-ben a fekvőbeteg-ellátásból, mind az aktív, mind a krónikus fekvőbeteg-ellátásból a havi bevétele átlagosan mintegy 560 millió forint volt; most az idei átlagos havi bevétele ezzel kapcsolatban 647 millió forint/hó lesz. Ha ezt a kettőt összeszámoljuk, akkor az idei évben körülbelül 500-600 millió forinttal több gazdálkodási lehetősége lesz a győri kórháznak.

Ön azt állítja az interpellációjában, hogy 2002-ben egy beteg ellátására 168 ezer forinttal volt kevesebb a győri kórházban, mint most. Ez egy teljesen helyes megállapítás, hiszen 2002-ben 50 százalékkal megemeltük az egészségügyi dolgozók bérét, és az nyilvánvaló dolog, hogy a kiadási oldalon az intézménynek ez többletet jelent, ugyanakkor az egészségbiztosítás költségvetésében ezt több száz milliárd forinttal kompenzáltuk.

Tisztelt Képviselő Úr! Az Egészségbiztosítási Alap 1500 milliárd forintnyi összeggel gazdálkodik egy évben. Nyilvánvaló dolog, hogy ez az 1500 milliárd forint óriási pénz. Egyébként ez az óriási pénz pontosan 300 milliárd forinttal több, mint az önök kormányzása idején volt. Ezen közpénz felett takarékosan kell gazdálkodni. Erősen felvetődik az a kérdés, hogy vajon valóban hatékonyan tud-e egy olyan intézményi menedzsment gazdálkodni, amelyik önöknek olyan adatokat szolgáltatott, mint amilyeneket önök felsoroltak.

Tisztelt Képviselő Úr! A fenti adatok tükrében, remélem, elfogadja a válaszomat. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai