Készült: 2024.09.20.10:04:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

262. ülésnap (2005.11.07.), 312. felszólalás
Felszólaló Deák András (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:01


Felszólalások:  Előző  312  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEÁK ANDRÁS (Fidesz): Tudtam, hogy elér hozzám a rendes hozzászólás ideje. Akkor egy kicsit menjünk vissza az atomerőműre!

Én úgy gondolom - és Illés képviselőtársam mondta, csak talán nem figyelt föl az államtitkár úr -, hogy most nem Fidesz- és MSZP-álláspont van, hanem vannak álláspontok, és a törésvonal nem okvetlenül a pártok mentén történik. Amit nekem a gazdasági bizottság tagjaként jogom van képviselni, az a gazdasági bizottság fideszes képviselőinek az álláspontja, azon túl a saját képviselői szavam van. Mi támogattuk Paks üzemidejének meghosszabbítását, ez a rövid válasz, de azért eléggé árnyalni kell a képet.

Mi úgy gondoljuk, hogy az ország érdeke, hogy a szükséges villamos energia előállításának minél nagyobb százaléka hazai erőműben történjen meg, és ebből a szempontból Paks hazai erőműnek számít, Podolák képviselő úr nagyon helyesen említette, hiszen a mi egyik célkitűzésünk a nemzeti villamos társaság vagy állami tulajdonban lévő villamos társaság.

A Paksi Atomerőműben kétévi üzemanyagot tárolnak tartalékként - kettő évi üzemanyagot -, ez biztosítja az ország villamosenergia-termelésének 40 százalékát, és ez nem 90 nap. Óriási vívmánynak számít, ha azt mondjuk, hogy olajból 90 napi készletet tárolunk; kétévi üzemanyag van Pakson, a források pedig bárhol a világon beszerezhetők, valóban nem válságövezetből.

(23.20)

Ami az importfüggést illeti: az orosz territórium - itt most egy földrajzi térségre gondolok -, ahonnan a földgázunk származik, sokkal inkább kritikus helyzetbe kerülhet, különösen, ha a déli tagköztársaságok politikai viszonyait tekintem. Tehát mindenféleképpen érdekünk az, hogy az ellátásbiztonság szempontjából egy ilyen erőmű működjön.

Műszakilag megoldható a feladat. Az a tény, hogy akkor, amikor az atomerőművet építették, harminc évre terveztek, azt jelenti, hogy mellette még rendkívül sok, műszaki értelemben vett tartalékot vettek figyelembe; és tudni kell azt, hogy az elmúlt időszak során az atomerőmű üzemideje alatt folyamatosan vizsgálták az atomerőmű műszaki állapotát, és kiderült, hogy azok a becslések, amelyekkel éltek a jól felkészült mérnökök, lehetővé teszik azt, hogy az atomerőművet tovább üzemeltessük. Tehát műszakilag ez a dolog megoldható. Nyilvánvaló, hogy a biztonság mindenféleképpen prioritást kell hogy élvezzen.

Van egy dolog viszont, amiben a felhőtlen optimizmusban nem tudok osztozni. Podolák képviselő úr azt mondta, hogy Illés Zoli militáns hangot ütött meg. Nem, ez nem militáns hang volt, hanem ez a közvélemény hangja, amelyik felhívja a figyelmet arra, a Paksi Atomerőműben történt 2003-as súlyos üzemzavar miatt a közbizalom egy jelentős része csorbát szenvedett. Ha Magyarországon atomerőművet akarunk működtetni, különös tekintettel, ha húsz évvel meg akarjuk hosszabbítani az üzemidőt, akkor ezt a közbizalmat valahogy vissza kell szerezni. Ha egy közvélemény-kutatás azt mondja nekünk, hogy 65 százalék szereti az atomerőművet, akkor van még 35 százalék, amelyik nem szereti. És amikor azt mondta Illés képviselőtársam, hogy most kezdődik a tánc, azt a világos, demokratikus jogot fejezte ki, hogy akik ezt ellenezni akarják, ellenezni fogják.

A közbizalmat egy dolog tudja megalapozni, a tökéletes nyilvánosság. Példaértékű számomra az, hogy most a bírósági tárgyalások folynak, a különböző zöldszervezetek próbálnak nyilvánosságra hozatni bizonyos műszaki eljárásokat, a Paksi Atomerőmű pedig védekezik, és a bírósági ítéletek mögé bújva tagadja meg ezeknek az adatoknak a nyilvánosságra hozatalát.

Tudomásul kell venni, hogy az nem a közbizalom megszerzésének a módja, hogy bírósági eljárásokon keresztül megtagadjuk a nyilvánosságra hozatalt. Ha azt akarja a kormányzat, hogy mindenki, az a 35 százalék is, amelyik most ellenzi az atomerőmű építését, megnyugodjon, és úgy gondolja, hogy az ő biztonsága nem sérül, akkor igenis messze túlmenően a bíróság által kikényszeríthető nyilvánosságon létre kell hozni azt a társadalmi méretű nyilvánosságot, ami nem korlátozódik mondvacsinált dolgokra. Nem volt igazán szabatos, amit most mondtam, de nyilván mindenki pontosan érti azt, amit mondok.

Nem engedheti meg a Paksi Atomerőm egy ilyen üzemzavar után, amikor már két és fél év eltelt, még mindig ott van a pihentetőmedencében a sérült üzemanyagelem. És amikor felteszik azt az indokolt és jogos kérdést, lehet, hogy műszakilag nem korrekt, lehet, hogy a mérnökök precízebben tudnak fogalmazni, de mint választópolgárok teljesen jogosan és indokoltan teszik fel a kérdést, hogy mi van abban a pihentetőmedencében lévő sérült üzemanyagelemekkel, nincs joga senkinek magabiztos válaszokat adni erre. Arra van joga, még egyszer mondom, minél szélesebb körben tájékoztatni erről a nyilvánosságot, mindent elkövetni, hogy ez minél előbb elkerüljön onnan. Nem lehet azt mondani - a gazdasági bizottság ülésén hangzott el -, hogy sosem vállaltunk határidőt, és ez csak egy tájékoztató jellegű dátum volt, amikor én ezt számon kértem, hogy több dátum elhangzott, és azokon már messze-messze túl vagyunk, és még mindig nem történik semmi.

Még egyszer mondom, az atomerőműre szükség van, de közbizalom nélkül atomerőművet nem lehet működtetni, üzemidőt meghosszabbítani meg pláne nem lehet. Ha a közbizalom nélkül akarja megtenni ezt a kormányzat, akkor már biztos, hogy nem fogja tudni támogatni ezt a próbálkozást a Fidesz. Köszönöm, ennyi elég volt.




Felszólalások:  Előző  312  Következő    Ülésnap adatai